Dziewczyny wojenne

Wydawnictwo: Znak Horyzont
literatura faktu
Ag2S

Nie pozwoliły, aby wojna zniszczyła ich marzenia. Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy równie mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo, gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, wykonanie zaś zadania wymaga nawiązania romansu z wrogiem? Jak zachować kobiecą wrażliwość, gdy wokół panuje okrucieństwo,...

Nie pozwoliły, aby wojna zniszczyła ich marzenia.

Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy równie mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo, gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, wykonanie zaś zadania wymaga nawiązania romansu z wrogiem? Jak zachować kobiecą wrażliwość, gdy wokół panuje okrucieństwo, przemoc i niesprawiedliwość? Gdy najmodniejszym dodatkiem staje się biało-czerwona opaska, a w torebce, obok szminki i lusterka, trzeba schować pistolet?

Dziewczyny wojenne to zapierające dech w piersiach wojenne losy 11 kobiet m.in. Jadwigi Piłsudskiej (córki Marszałka Polski), Lidii Lwow (związanej z legendą AK - majorem ”Łupaszką”) i Haliny Wittig (odznaczonej medalem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata)

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Ewka08727 | 2019-05-09
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Książkę kupiłam babci w prezencie. Może najpierw napiszę co ona powiedziała: miło się czyta swoją historię. Babcia była w podobnym wieku. Nie raz mi opowiadała rzeczy, które mrożą krew w żyłach.
Styl pisarski nie w moim typie, chociaż treść ciekawa to ciężko się przebrnąć.

Zaczytana84 | 2019-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Jedenaście smutnych historii, które niosą nadzieję, że można wyjść z najciemniejszego miejsca n świecie i przeżyć.

Madi | 2019-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Zauroczona wspomnieniami "Dziewczyn z Wołynia" postanowiłam sięgnąć po kolejną powieść z tej serii, i tak trafiłam na "Dziewczyny wojenne".
Poznałam tu 11 niesamowitych historii,historii odważnych i silnych kobiet,których odwaga nie znała żadnych granic.
Niektóre z tych kobiet były łączniczkami, niektóre sanitariuszkami,niektóre ukrywały żydowskie dzieci i narażały własne życie,były przesłuchiwane,torturowane ,a na koniec wywiezione do obozów pracy ,ale pomiędzy tym całym złem i okrucieństwem znalazł się też czas na miłość,a nawet i małżeństwo.
Wszystkie wspomnienia były bardzo ciekawe,poruszające ,a niekiedy i zadziwiające.
Moje serce najbardziej ujęły dwie pierwsze historie-Dzidzi i Magdy.

Internetowa_cela | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Źle się stało, że na podstawie tej właśnie książki powstał serial, który nigdy nie powinien powstać, nie powinien również czerpać z bogactwa tak doskonałego w swej treści i słowa dzieła. Tym bardziej wydanie go z serialową okładką był i jest dla mnie wielkim nieporozumieniem. Każdy, kto zetknął się z tym miernej jakości serialem wie, o czym myślę, ci wszyscy, którzy nie mieli tej przyjemności nic bez wątpienia nie stracili i powinni produkcję TVP omijać bardzo szerokim łukiem. W formie adnotacji do napisanej swego czasu recenzji doskonałej książki Łukasza Modelskiego.

Krystyna Skarbek, Elżbieta Zawacka, te dwa nazwiska są dosyć znane i o tych paniach zapewne jesteśmy w stanie coś powiedzieć. Coś słyszeliśmy, coś przeczytaliśmy, coś gdzieś nam wpadło w oko.

Ale jakże wiele jest tych bezimiennych bohaterek okresu ostatniej wojny i czasów powojennych. Młodych dziewczyn, którym okoliczności i wydarzenia historyczne bardzo szybko odebrały wiek młodzieńcy, niewinność, ambitne plany na...

Brzoza12 | 2019-01-13

"Na rozkaz, panie generale"
Książka Łukasza Modelskiego kolejna z serii prawdziwe historie ukazująca życie kobiet podczas II wojny światowej. Wojny, która zmieniła losy bohaterek.
"Dziewczyny wojenne" to zapierające dech w piersiach losy jedenastu kobiet. Wśród nich jest Jadwiga Piłsudska - Jaraczewska, Halina Wittig czy Lidia Lwow- Eberle.
Książka wzruszająca, wciągająca a opowiadania bardzo dynamiczne i ciekawe.
Bardzo polecam!

Na_regale_u_Lidii | 2019-01-03

„Dziewczyny wojenne” to zbiór historii 11 kobiet, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W chwili wybuchu wojny żegnały się z dzieciństwem, plany mniej więcej standardowe – szkoła, matura, studia, zawód lub zajmowanie się gospodarstwem. Te młodziutkie dziewczyny miały marzenia, które odważnie spełniały, m. in. zdobywały wykształcenie, jedna z bohaterek zdobywa brązowy medal w łyżwiarstwie figurowym, druga doskonale pływa i jeździ na nartach. Dziewczyny biorą udział w wojnie bez względu na wykształcenie, zawód jaki wykonują oraz z jakiej rodziny pochodzą – bohaterką książki jest również Jagoda Piłsudska, córka Marszalka Józefa Piłsudskiego. W trakcie wojny losy tych dzielnych i odważnych młodych dziewczyn toczą się bardzo różnie, m. in. wstępują do oddziału żywych torped Marynarki Wojennej, dołączają do oddziału który wykonuje wyroki śmierci. Jednej z bohaterek przydaje się sportowe zacięcie i w związku z tym zaczyna przeprowadzać ludzi przez góry. Basia marzy o medycynie...

Everyle | 2018-11-02
Przeczytana: 12 października 2018

Wojna to na pozór męska sprawa...

Przed wojną dopiero wchodziły w dorosłe życie, miały swe plany i marzenia. Pochodziły z różnych grup społecznych, były w różnym wieku. Pierwszy września jednak wszystko zmienił. Od tej pory ich codzienność skupiała się głównie na walce z okupantem. Nie tylko nosiły meldunki i opatrywały rannych, ale również brały udział w wielu akcjach i egzekucjach. Były aresztowane, brutalnie przesłuchiwane i wywożone do obozów. Cierpiały i traciły najbliższych, patrzyły codziennie na ludzką krzywdzę. A jednocześnie kochały, zakładały rodziny i próbowały cieszyć się drobnostkami w tych ciężkich czasach.
W swym reportażu, Łukasz Modelski przedstawia historie jedenastu walecznych kobiet, które były członkiniami podziemia. I jak sam autor przyznaje, niełatwo mu było wybrać, ponieważ takich historii jest zdecydowanie więcej... Autor opisuje sylwetki kobiet, które nie chciały pozostać bierne w obliczu zagrożenia i wzięły los w swe ręce, dotrzymując kroku...

Renata | 2018-10-12
Przeczytana: 12 października 2018

Kolejna przeczytana książka o wojnie. Język miły dla oka, czyta się jak powieść przygodową momentami. To co w książce jest ważne to pokaznie kobiet w czasie walki. Inne spojrzenie na wojne, bardziej miękie, ciepłe, z innymi priorytetami. Tylko czy w przybliżeniu wojny takie spojrzenie porusza, wstrząsa, pokazuje prawdę? Mam wątpliwości. To nie jest Krall, to pewne.

ZosiaKix1000 | 2018-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2018

Niespecjalnie interesuję się historią i bardzo tego żałuję, postanowiłam więc zmienić swoje podejście - dlatego sięgnęłam po tę książkę. Uważam, że to bardzo dobry pomysł, aby ukazać wojnę z zupełnie innej perspektywy - tak wiele mówi się przecież o ruszających w bój mężczyznach, a kobiece losy zwykle schodzą na drugi plan. Wiele opisanych historii poruszyło mnie, jednak moim zdaniem tej książki nie powinno się czytać jednym ciągiem - po zapoznaniu się z kilkoma historiami wszystko zaczęło mi się mieszać, potem zaczęłam więc dawkować je powoli. Myślę, że wiele wyniosłam z tej lektury, chociaż pod koniec zaczynała już mnie nużyć. Polecam!

Patsy | 2018-09-02
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Ta książka spędziła na mojej półce kilka dobrych lat. Na szczęście w końcu postanowiłam po nią sięgnąć, z czego bardzo się cieszę. Zwłaszcza dlatego, że lektura ta zbiegła się z rocznicą Powstania warszawskiego, co pozwoliło mi podejść do tego wydarzenia bardziej świadomie, mając w pamięci losy ludzi, którzy żyli i walczyli w tamtych czasach za nasz kraj. Takie pozycje zawsze trafiają w moje serce i pozwalają nabrać nowej perspektywy względem własnego życia - jego wygód, możliwości i uprzywilejowania. Historie bohaterek zostały dobrze zredagowane. Co ciekawe, nie są one oczyszczone z opinii, czy prawdziwych decyzji bohaterek - kobiety opowiadały o swoim życiu, nie pomijając rzeczy, za które niektórzy mogliby je oceniać, co pozwoliło na bardziej realistyczne uchwycenie ich losów. "Dziewczyny wojenne" to kolejny ważny i interesujący dodatek do serii wydawnictwa Znak, który szczerze polecam.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com