Wojna Klary

Clara's War
978-83-240-1174-2
Holocaust, autobiografia
farfallam

Poruszająca opowieść Clary Kramer, która cudem ocalała z piekła Holokaustu. Gdy w 1942 roku do Żółkwi wkraczają niemieckie wojska, życie piętnastoletniej Klary i jej rodziny zmieniło się na zawsze. Wiedząc o nadciągającej zagładzie ojciec dziewczynki poszukuje ocalenia dla bliskich - gdy zawodzą wszyscy przyjaciele, z nieoczekiwaną pomocą przychodzi Volksdeutch Beck. Dzięki niemu pod podłogą jednego z domów powstaje schron, który ocali życie osiemnastu osób. Życie pod ziemią przynosi ratunek, ale jest też nieustającym koszmarem, który w poruszający sposób odtwarzają autorzy książki. Mieszkańcy schronu
z trudem znoszą potworne warunki w nim panujące i bezustannie żyją w obawie, że kryjówka zostanie odkryta. Wciąż zaś znajdują się ku temu kolejne powody, które Klara utrwalała na stronach swego dziennika: w domu nad schronem zamieszkują funkcjonariusze SS, atakują go hordy ukraińskiej policji, wreszcie trawi pożar.
Wojna Klary to piękna i dobrze napisana historia o miłości, śmierci, dobru i wojnie jako doświadczeniu prywatnym. Dotyka ona dziejów Polski i Ukrainy oraz problemów związanych z polsko-żydowską przeszłością. Historia Klary zachwyciła między innymi Agnieszkę Holland, która planuje jej ekranizację.

orchideaidea | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Jest to książka powstała na podstawie wspomnień kobiety, która jako nastoletnia dziewczynka wraz z jej rodzicami oraz trzema innymi rodzinami żydowskimi, skrywającymi się w bunkrze, ocalała w czasie II wojny światowej.

Klara za namową matki spisywała życie codzienne 18 Żydów ukrywających się przed Niemcami, Ukraińcami, a także niektórymi Polakami. Można by pomyśleć, że już samo życie w schronie, gdzie ciągle jest gorąco, ciemno, śpi się ściśniętym z resztą ukrywających się, naokoło czuć fetor związany z brakiem toalety, ciągle brakuje jedzenia, jest czymś okropnym i przerażającym. Jednak ten właśnie schron, był miejscem o którym większość Żydów, którzy nim zginęli z rąk Niemców, tylko mogła pomarzyć.
Rodzina Klary również początkowo miała problem ze znalezieniem schronienia. Wielu ludzi bało się ukrywać Żydów, tylko nieliczni się poświęcali narażając tym również swoje życie. Jednak spośród tych nielicznych pozostawała garstka, bo byli też i tacy, którzy mając pod opieką jedynie...

paweł | 2014-10-21
Przeczytana: 20 października 2014

Wspaniała książka,napisana na podstawie wspomnień,Żydowskiej nastolatki Clary Kramer.Clara za namową swojej matki,piszę dziennik podczas ukrywania się w bunkrze, pod podłogą domu volksdeutscha i zagorzałego antysemity Walentego Becka.Beck,jego żona i córka,okazali się ludźmi o wielkim sercu.Książka jest o wszystkim,o odwadze,bohaterstwie,miłości,poświeceniu,nadziei.Jest też o zbrodni,sadyzmie,tchórzostwie i zwykłej ludzkiej podłości.Polecam!

joan-na | 2011-09-26
Na półkach: Przeczytane, 2011, Z Tą nutką
Przeczytana: 25 września 2011

"Wojna Klary" jest czymś więcej niż tylko książką o Holocauście. To opowieść o niezwykłej odwadze, strachu, miłości, przywiązaniu, ufnosci, stracie. To przedewszystkim wyznanie pełne bólu i nadziei, które przetrwało i czuje sie w obowiazku dawać świadectwo tych którzy nie mieli szansy...
Każda kartka to świadomość , silna świadomość o kruchości wszystkiego, o tym iż nasza bierna postawa wobec jakichkolwiek niesprawiedliwości może powtrzórzyć przeszłe zdarzenia.

Fryzzzi | 2012-08-16
Przeczytana: lipiec 2012

Chyba po raz pierwszy, czytając książkę, myśl o prawdziwości tych zdarzeń uderzała mnie z taką siłą. Obcowanie z historią, której wojenne tło pamiętają jeszcze moi dziadkowie przyprawiała mnie o dreszcze. Książka uświadomiła mi, jak bardzo samotni stają się ludzie w obliczu wojny.

Świadomość, że wróg, który nie dba o twoje życie z dnia na dzień podbija twoją ojczyznę, a cały świat nagle staje się głuchy na wołanie o pomoc. Jakby wraz z wchłonięciem państwa znikała jego historia i ludzie. Fakt, że musisz w każdej minucie walczyć o swoje życie jak zwierzę pośród hien, by przetrwać kolejny dzień, niepewny, czy ten wysiłek ma sens. Te wszystkie uczucia przebijają się przez karty powieści, wchłaniając cztelnika w realia wojennej Polski.

Ponadto, dzięki ludziom takim jak Klara i jej rodzina naprawdę doceniamn to, co mam.

Vesna-Parun | 2013-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Świetna, godna polecenia, dająca do myślenia i mimo happyendu porażająco smutna książka. W tematyce holocaustu siedzę dosyć głeboko, niewiele może mnie zaskoczyć, ale ta ksiązka co chwile wyciskała ze mnie łzy. Po raz kolejny zadałam sobie pytanie:jak to było możliwe? Przeraża mnie myśl, że historia lubi sie powtarzać...Polecam!

Aneta | 2010-10-26
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: wrzesień 2009

Niezapomniana opowieść. Czytałam i płakałam. Bałam się razem z bohaterami zamkniętymi w piwnicy. Drżałam, kiedy "słyszałam" kroki niemieckich oficerek nad Żydami. Przejmowałam się losami gospodarzy. Książka sprawiła, że wyobraźnią "weszłam" do piwnicy. Sama wymierzałam sobie, jak wielka było pomieszczenie. Trawiłam lekturę jeszcze wiele miesięcy po jej zakończeniu.

lunaizvezda95 | 2014-06-18
Na półkach: Przeczytane, Holocaust
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Książka bardzo ciekawa, Klara wraz z siedemnaściorgiem innych ukrywających się Żydów miała naprawdę dużo szczęścia, że udało im się "wyjść cało" z tych wszystkich niepewnych chwil. Dobroć serca pana Becka i jego żony nie miała granic, cudowni ludzie, którzy nie zważając na zagrożenie własnych żyć potrafili nieść pomoc ludziom, których większość uważała za zarazę. Szkoda, że nie było w tym czasie więcej ludzi mających odwagę i serce by ukryć choć jednego Żyda; ale nie, większość wolała wierzyć w podsycane przez innych historie jakie to osoby tej nacji są złe i brudne, większość jako naiwni i bez serca woleli donieść albo i własnoręcznie pozbyć się "problemu". Przez takich ograniczonych ludzi w samej Żółkwi z 5,000 Żydów zostało zaledwie 50-u (już nie wspominając o ogólnej liczbie zabitych) choć i tak jest to niesamowite, że w ogóle komuś się udało przeżyć...

Zachęcam do czytania tego typu książek, bo można się z nich wiele dowiedzieć i dzięki nim pamięć o tych wszystkich ludziach...

lullaby | 2010-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2010

Mam mieszane odczucia. Z jednej strony historia bardzo ciekawa, z drugiej zaś jakby trochę bez polotu, monotonna. Nie wiem..., po prostu czegoś mi brakowało. Brak tu napięcia. Ja- czytelnik z góry wiem, że Klara przeżyje, tak jest napisane w opisie książki. „Schronienie o wymiarach 3 na 3 i wysokości 1,5 metra miało być domem dla 11 osób przez prawie 2 lata!”. W ten sposób ciekawość czytelnicza zostaje zburzona ‘jednym zdaniem'... Książka nie wciągnęła mnie na tyle, żeby przeczytać ją w jeden dzień, wracałam do niej w wolnej chwili. Niektóre opisy wręcz zlewały się w potok bezbarwnych słów. Nie chcę być przesadnie krytyczna, ale wiele fragmentów minęło mi ‘obojętnie’, jakby niezauważenie. Jest to książka, do której nie powrócę. Jednak nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Obraz wojny i losów rodzin żydowskich oddaje ona w stu procentach. Polecam dla miłośników tematyki II wojny światowej.

Autobiografia, choć spisana w tej formie dużo po wojnie, to oparta na pisanym ówcześnie pamiętniku, Clary Kramer jest w anglojęzycznym świecie bardzo znana. W Polsce – prawie wcale. Zastanawiałem się, dlaczego? Jedyna odpowiedź, która przyszła mi do głowy to strach. Strach polskich historyków i mediów przed niewiarą gawiedzi, że świat jest po prostu bardziej skomplikowany niż tego wymagają dzisiejsza zero-jedynkowa percepcja odbiorców. “Clara’s war” to blisko trzysta stron lęku, wiary, modlitwy, śmierci, dramatu. Świat Clary Kramer nie jest jednowymiarowy. Chyba dlatego ta książka jest w Polsce tak mało znana. A szkoda.

Dużo więcej na temat tej książki na http://www.czytam.skutecki.pl/?p=285

PaniDziobak | 2012-04-25

Bardzo dobra, ale trudna. Porusza ważny i ciężki temat. Ta książka zmienia stosunek do wojny i Holcaustu. Cieszę się, że sięgnęłam po tę pozycję i polecam ją wszystkim, nawet tym, którzy nie interesują się historią.