Teokracja bizantyjska

Wydawnictwo: Książnica
historyczna

Podstawą ustrojową cesarstwa bizantyjskiego był Kodeks Justyniana opracowany w VI w., absolutną, niczym nie ograniczoną władzę sprawował w nim cesarz noszący grecki tytuł basileusa. Był on zarówno najwyższym wodzem, jak i źródłem wszelkich praw. Uznawany za Chrystusowego namiestnika na ziemi, a jednocześnie otoczony nimbem świętości i boskości, stał się też zwierzchnikiem Kościoła stojącym ponad patriarchą Konstantynopola. Skupienie w rękach monarchy władzy politycznej i religijnej uczyniło z Bizancjum państwo o charakterze teokratycznym. W niniejszej pracy Steven Runciman kreśli dzieje cesarstwa, które w założeniu miało być ziemskim odbiciem Królestwa niebieskiego.

Tadeusz Pawłowski | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

"Teokracja Bizantyjska" to książka nieco inna, niż pozostałe w dorobku Stevena Runcimana, historyka lubianego i powszechnie czytanego. Inność polega na tym, że jest to książka koncepcyjna, a nie historyczna, jak to zwykle bywało w pisarstwie tego popularnego badacza.

Koncepcja "Teokracji Bizantyjskiej" to próba przedstawienia, jak na przestrzeni dwunastu wieków realizowana była koncepcja państwa teokratycznego (rządzonego wskazówkami z nieba), a zwłaszcza, jak to przebiegało w praktyce. Runciman kładzie nacisk na trwałość tej koncepcji - podwaliny położył Euzebiusz z Cezarei w IV wieku, zaś jej trwanie nie skończyło się wraz z upadkiem Konstantynopola, właściwie to później zaczął się rozkwit takiego myślenia.

W książce Runcimana znajdziemy przede wszystkim praktyczną realizację zasady boskiego namiestnictwa władcy, stąd tak liczne analizy konfliktów cesarstwa z patriarchatem lub pokazanie nieustannych ingerencji cesarza w strukturę i naukę Kościoła Wschodniego. Dużą wartość...

Mimo niewielkich rozmiarów książeczka ta mówi sporo o religii w Bizancjum na przestrzeni całych jego dziejów, wobec problemów takich jak sobory powszechne, herezje, ikonoklazm czy nie najlepsze stosunki z Rzymem. Autor przedstawia rolę cesarza w zarządzaniu Kościołem, ale mówi też o wpływie Kościoła na władzę. Dużo miejsca poświęcono patriarchom Konstantynopola, którzy kilkukrotnie próbowali uzyskać więcej samodzielności. Sześć rozdziałów będących zapisem sześciu odczytów prof. Runcimana ukazują rozwój i powolny upadek idei Bożego Królestwa na ziemi. Dobre uzupełnienie skupionych na wydarzeniach politycznych i gospodarczych podręczników dziejów Bizancjum.

Tomasz Babnis

Maciej | 2017-02-11

Steven Runciman przedstawia, jak na przestrzeni ok. 1100 lat zmieniło się postrzeganie Świętego Cesarstwa Rzymskiego (które, jak słusznie zauważa, nie było ani święte, ani - pod koniec - cesarstwem). Miało być ono obrazem Królestwa Niebieskiego na ziemi. Władza cesarza - namiestnika Boga miała być doskonała. Autor ukazuje m. in. właśnie konflikty cesarza z Kościołem, wewnętrzne problemy Kościoła (jak np. kwestia ikonoklazmu - czyli "niechęci" do świętych obrazów), schizmy i intrygi.
Polecam - "Teokracja bizantyjska" pomaga lepiej zrozumieć sposób myślenia ówczesnych ludzi o Cesarstwie.

megiddovl | 2011-10-30
Przeczytana: 13 października 2011

Książkę polecam wszystkim miłośnikom historii Bizancjum. Autor przedstawił w niej historię kształtowanie się pozycji cesarza - jako namiestnika Boga na ziemi, i całego cesarstwa, które w oczach ówczesnych ludzi była odbiciem królestwa Bożego. Ustrój ten był bardzo trwały - przestał istnieć wraz z upadkiem Konstantynopola w 1453.

markus | 2015-05-21
Krzysztof_Gabrys | 2015-04-19