1491. Ameryka przed Kolumbem

Wydawnictwo: Rebis
1491:New Revelations of the Americas Before Columbus
9788373019515
historyczna

Wyprawa w głąb dziejów Ameryki z doskonałym przewodnikiem, Charlesem C. Mannem korespondentem magazynów "Science" i "Atlantic Monthly Charles C. Mann przedstawia wyniki badań archeologicznych ostatnich dziesięcioleci. Wnioski są zaskakujące. W chwili przybycia Kolumba na Hispaniolę w Amerykach żyło więcej ludzi niż w Europie; największe, blisko milionowe miasto Tenochtitlan miało sprawne...

Charles C. Mann przedstawia wyniki badań archeologicznych ostatnich dziesięcioleci. Wnioski są zaskakujące. W chwili przybycia Kolumba na Hispaniolę w Amerykach żyło więcej ludzi niż w Europie; największe, blisko milionowe miasto Tenochtitlan miało sprawne wodociągi, ogrody botaniczne i nieskazitelnie czyste ulice - czym nie mogła się poszczycić żadna ze stolic Starego Świata; indiańscy rolnicy wyhodowali kukurydzę ze zwykłego chwastu i potrafili prowadzić uprawy w tropikalnej dżungli bez jej niszczenia (sztuka dziś nieosiągalna); matematyka, astronomia i pismo były w Mezoameryce rozwinięte nie gorzej niż u Sumerów. Nowy Świat nie był ostoją pierwotnej przyrody ani pustkowiem, ale w znacznej mierze krajem przeobrażonym przez człowieka.

Skąd się zatem wziął ów powszechnie znany obraz konkwistadorów obejmujących w posiadanie wyludnione kontynenty? Dlaczego tak rozwinięte cywilizacje zniknęły bez śladu? Zapraszamy na nowe odkrywanie Ameryki, wyprawę w głąb dziejów, w której książka Manna będzie fascynującym i rzetelnym przewodnikiem.

Charles C. Mann jest korespondentem magazynów "Science" i "Atlantic Monthly", a także współautorem kilku książek, m.in. Noah's Choice: The Future of Endangered Species i The Second Creation.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...(?)

Basia | 2014-09-26
Na półkach: ∎ ~ Historia, Przeczytane

Bardzo dobre opracowanie ukazujące Amerykę przed odkryciem jej przez Kolumba.Książka dostarcza bardzo wielu cennych informacji o historii , o społeczeństwie , kulturze , a także przyrodzie Nowego Świata ( a w zasadzie jak się okazuje "Starego Świata" ) przed 1492 rokiem.
Po przeczytaniu tego opracowania , teraz już całkiem inaczej patrzę na historię kontynentu amerykańskiego.

Do tego stopnia zainteresowała mnie ta tematyka , że obecnie przystępuję do czytania drugiej książki tego autora ,opisującej jak zmienił się świat po odkryciu Ameryki przez Kolumba.

Warto przeczytać !

sawraf | 2011-12-11
Przeczytana: 23 lipca 2010

Jest to książka specyficzna. Autor jest dziennikarzem, co nie pozostało bez wpływu na typową dla jego profesji lekkość pióra (vide Cornelius Ryan, Anne Applebaum czy Rick Atkinson). W efekcie tego czytelnik łapczywie połyka kolejne strony lektury, a świat wokół niego jakby się rozpływa. Książka jest również solidnie udokumentowana, przypisy i bibliografia zajmują ponad 100 stron.

Niecałe pięćset stron narracji obejmuje historię Ameryki prekolumbijskiej, choć w kilku momentach przeskakuje do epoki konkwisty i pierwszych osadników na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, ze szczególnym uwzględnieniem burzliwych losów kolonii Plymouth.

Opis samych Indian obejmuje nie tylko wielkie cywilizacje Inków i Mezoameryki. Mamy również rozdział o ludach Amazonii, które potrafiły transformować toksyczną glebę dżungli w żyzny czarnoziem ("terra preta"), nad którego odtworzeniem naukowcy do dziś łamią sobie głowy. Ewentualny sukces byłby epokowym odkryciem o kolosalnym znaczeniu dla całej...

pam | 2014-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 24 maja 2014

Rewelacyjne opracowanie pokazujące jak wyglądało życie na pólkuli zachodniej przed przybyciem Kolumba. Obala wiele, pokutujących do dzisiaj stereotypów dotyczących ludności tubylczej obydwu Ameryk.
W pasjonujący sposób opowiada skąd się wzięła kukurydza, kto wynalazł zero i dlaczego Nowy Świat powinien nosić miano Starego Świata.
Dla pasjonatów historii i nie tylko

kptRed | 2013-03-26

Genialny temat. Każdy z nas zapewne czytał o dawnym życiu Indian i ta książka jest też o tym. Ale w ujęciu globalnym. W doskonałej narracji autora widzimy cały kontynent tętniący życiem przed Kolumbem oraz zagładę tego Innego świata wraz z przybyciem Białych.
Na mnie największe wrażenie zrobiły kopczyki na kukurydzę w Nowej Anglii. To coś takiego, istnieje pomiędzy tymi dwoma światami. Coś czego dotykając dotykamy jakby tamtego czasu. Dlatego GORĄCO POLECAM przeczytanie natychmiast po 1491 książki: Buffalo Bird - "Woman's Garden"
Czy muszę dodawać że mam takie kopce w ogrodzie, że hoduję kabaczki (Acorn, itp)?

emmett | 2011-05-14

Koniecznie trzeba przeczytać. Najnowsze odkrycia archeologiczne i historyczne obalają mity na temat podboju "Dzikiego" Zachodu i słąbo zaludnionej Ameryki Południowej. Książka pełna zaskakujących informacji na temat wysokiego poziomu kultury, nauki, techniki i rolnictwa rdzennych mieszkańców obu Ameryk.

Poper | 2014-03-13

To jest jedna z tych książek, które zmieniają postrzeganie świata/historii. Napisana przystępnym językiem i bogata jeżeli chodzi o wykorzystane źródła. Jedna z lepszych książek historycznych jakie czytałem.

macias | 2016-11-18
Przeczytana: 16 listopada 2016

Zacznę od największej wady wydania — jakość ilustracji jest po prostu skandaliczna. Zdjęcia archeologów (nie wiem po co), są czytelnymi fotografiami, zero problemów. Natomiast zdjęcia wykopalisk, znalezisk, no czegokolwiek innego, to kompletna pikseloza pamiętająca czasy ZX-81. Wygląda to tak, jakby autor robił zdjęcia brelokiem do kluczy 48x16 pikseli, a następnie przeskalowywał do rozmiaru strony. Takiego bubla już dawno nie widziałem.

Treść dobra, ale jestem daleki od zachwytu, realnie mamy 444 strony (z czego trochę i tak zabierają współczesne wprowadzenia autora, jak to np. poszedł do meksykańskiego baru), które są poświęcone głównie gospodarowaniu przyrodą oraz nawykom żywieniowym Indian. Sam tytuł jest mylący (równie adekwatnie książkę o starożytnym Rzymie można zatytułować „Europa przed rewolucją przemysłową” — jest „przed”? no jest), jest to ogólnie ciekawe, ale zabrakło mi bardziej syntetycznego zebrania wiadomości, spójnych wniosków (albo coś przeoczyłem, albo raz autor...

Artur Davidoff | 2012-11-29

Duzo ciekawych informacji. Na lekcji historii tego się nie dowiecie

Marek | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Książka z kategorii "lektura obowiązkowa"! Przełamuje stereotypy, odczarowuje historię, zmienia postrzeganie rdzennych mieszkańców obu Ameryk. Czytając "1491" miałem wrażenie, że prawie wszystko, czego uczono mnie o Ameryce przedkolumbijskiej to bzdury! Pozycja obowiązkowa!

knigoholiczka | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Ciężka książka. I to nie w przenośni- po prostu waży swoje. Trochę problemowa do trzymania przez co niektórym może się nie spodobać. Za to bardzo ładnie wydana. Obwoluta, ładna okładka, biały papier i zdjęcia. Minusem były kartki z nieśliskiego papieru, które przekładały się po kilka naraz zamiast jednej.
Książka jest dla osób, które uwielbiają historię.Opowiada o czasach gdy w Ameryce mieszkali tylko Indianie, a Kolumb jeszcze nie myślał o wyprawie. Autor wyjaśnia nam wiele rzeczy, o których nie wiedzieliśmy. Mnóstwo szczegółów do zapamiętania. 100 stron przypisów, dwa aneksy. Myślałam, że spodoba mi się dużo bardziej, ale i tak uważam, że była ciekawa. Tak się zastanawiam- czego ja się mogłam spodziewać po książce historycznej.
Charles C. Mann to dziennikarz. Myślę, że widać to w stylu ego pisania i skupieniu na różnych szczegółach.