1491. Ameryka przed Kolumbem

Seria: Historia [Rebis]
Wydawnictwo: Rebis
1491:New Revelations of the Americas Before Columbus
9788373019515

Wyprawa w głąb dziejów Ameryki z doskonałym przewodnikiem, Charlesem C. Mannem korespondentem magazynów "Science" i "Atlantic Monthly Charles C. Mann przedstawia wyniki badań archeologicznych ostatnich dziesięcioleci. Wnioski są zaskakujące. W chwili przybycia Kolumba na Hispaniolę w Amerykach żyło więcej ludzi niż w Europie; największe, blisko milionowe miasto Tenochtitlan miało sprawne...

Charles C. Mann przedstawia wyniki badań archeologicznych ostatnich dziesięcioleci. Wnioski są zaskakujące. W chwili przybycia Kolumba na Hispaniolę w Amerykach żyło więcej ludzi niż w Europie; największe, blisko milionowe miasto Tenochtitlan miało sprawne wodociągi, ogrody botaniczne i nieskazitelnie czyste ulice - czym nie mogła się poszczycić żadna ze stolic Starego Świata; indiańscy rolnicy wyhodowali kukurydzę ze zwykłego chwastu i potrafili prowadzić uprawy w tropikalnej dżungli bez jej niszczenia (sztuka dziś nieosiągalna); matematyka, astronomia i pismo były w Mezoameryce rozwinięte nie gorzej niż u Sumerów. Nowy Świat nie był ostoją pierwotnej przyrody ani pustkowiem, ale w znacznej mierze krajem przeobrażonym przez człowieka.

Skąd się zatem wziął ów powszechnie znany obraz konkwistadorów obejmujących w posiadanie wyludnione kontynenty? Dlaczego tak rozwinięte cywilizacje zniknęły bez śladu? Zapraszamy na nowe odkrywanie Ameryki, wyprawę w głąb dziejów, w której książka Manna będzie fascynującym i rzetelnym przewodnikiem.

Charles C. Mann jest korespondentem magazynów "Science" i "Atlantic Monthly", a także współautorem kilku książek, m.in. Noah's Choice: The Future of Endangered Species i The Second Creation.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...(?)

zuzanka | 2019-04-17
Przeczytana: kwiecień 2019

Bardzo dobra książka. Dużo ciekawych informacji nawet dla kogoś niespecjalnie zainteresowanego tematem. Chciałabym ją posiadać - na razie jest niedostępna, niestety....

PabloS Szewczyk | 2018-03-19

Na prawdę wyśmienita i wspaniała pozycja ukazująca dzieje prekolumbijskiej Ameryki i to w bardzo przystępnej formie reportażu. Obraz Ameryki przed 1491 który roztacza przed nami Charles C.Mann jest całkowicie odmienny od utartych steteotypów wyrosłych na filmach "o indianach". Mann prezentuje nowe odkrycia teorie i wizje prekolumbijskiej Ameryki kompletnie dla nas nowe. Bardzo ludny, bogaty kontynent, ludniejszy niż Europa, wspaniałe cywilizacje, uprawa lasów które zamieniono w wielkie sady i gaje drzew owocowych i orzechowych, starannie pielęgnowane i kształtowane. Prastare cywilizacje, jakże odmienne od tych ze Starego Świata, wiekowo nie ustępujące Egiptowi czy Sumerom jak Norte Chico u wybrzeży Peru sięgające 3000r.p.n.e. Wszystko podane w pasjonującej i wciągającej formie, przeplatane opowieściami z podróży autora do tych miejsc. Widać od razu, że książka napisana przez wielkiego eksperta w tym temacie. Czyta się wspaniale, chłonie wręcz. Książka odmieni diametralnie waszę...

Wiesław | 2017-11-27

Świetna książka. Nowe spojrzenie w świetle nowych wyników badań archeologicznych, genetycznych i in.. Ciekawy jestem jak zmieni się nasze spojrzenie na historię Ameryki za dwadzieścia lat, jak będą jeszcze nowocześniejsze technologie i będzie mniej uprzedzeń. Książka inspiruje do myślenia, oraz napawa refleksja jak czasami powierzchowny i błędny obraz daję tzw. historia powszechna uczona w szkołach.
Polecam książkę, chociaż może nie jest najlepiej napisana, to tematyka wciąga i wynagradza wszystko.

Łukasz | 2017-02-11

Świetna książka o prekolumbijskiej Ameryce, jej mieszkańcach, faunie i florze i geografii. Prawdziwe kompendium wiedzy.

macias | 2016-11-18
Przeczytana: 16 listopada 2016

Zacznę od największej wady wydania — jakość ilustracji jest po prostu skandaliczna. Zdjęcia archeologów (nie wiem po co), są czytelnymi fotografiami, zero problemów. Natomiast zdjęcia wykopalisk, znalezisk, no czegokolwiek innego, to kompletna pikseloza pamiętająca czasy ZX-81. Wygląda to tak, jakby autor robił zdjęcia brelokiem do kluczy 48x16 pikseli, a następnie przeskalowywał do rozmiaru strony. Takiego bubla już dawno nie widziałem.

Treść dobra, ale jestem daleki od zachwytu, realnie mamy 444 strony (z czego trochę i tak zabierają współczesne wprowadzenia autora, jak to np. poszedł do meksykańskiego baru), które są poświęcone głównie gospodarowaniu przyrodą oraz nawykom żywieniowym Indian. Sam tytuł jest mylący (równie adekwatnie książkę o starożytnym Rzymie można zatytułować „Europa przed rewolucją przemysłową” — jest „przed”? no jest), jest to ogólnie ciekawe, ale zabrakło mi bardziej syntetycznego zebrania wiadomości, spójnych wniosków (albo coś przeoczyłem, albo raz autor...

Marek | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Książka z kategorii "lektura obowiązkowa"! Przełamuje stereotypy, odczarowuje historię, zmienia postrzeganie rdzennych mieszkańców obu Ameryk. Czytając "1491" miałem wrażenie, że prawie wszystko, czego uczono mnie o Ameryce przedkolumbijskiej to bzdury! Pozycja obowiązkowa!

książek: 1972
Basia_ | 2014-09-26
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Bardzo dobre opracowanie ukazujące Amerykę przed odkryciem jej przez Kolumba.Książka dostarcza bardzo wielu cennych informacji o historii , o społeczeństwie , kulturze , a także przyrodzie Nowego Świata ( a w zasadzie jak się okazuje "Starego Świata" ) przed 1492 rokiem.
Po przeczytaniu tego opracowania , teraz już całkiem inaczej patrzę na historię kontynentu amerykańskiego.

Do tego stopnia zainteresowała mnie ta tematyka , że obecnie przystępuję do czytania drugiej książki tego autora ,opisującej jak zmienił się świat po odkryciu Ameryki przez Kolumba.

Warto przeczytać !

pam | 2014-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 24 maja 2014

Rewelacyjne opracowanie pokazujące jak wyglądało życie na pólkuli zachodniej przed przybyciem Kolumba. Obala wiele, pokutujących do dzisiaj stereotypów dotyczących ludności tubylczej obydwu Ameryk.
W pasjonujący sposób opowiada skąd się wzięła kukurydza, kto wynalazł zero i dlaczego Nowy Świat powinien nosić miano Starego Świata.
Dla pasjonatów historii i nie tylko

Poper | 2014-03-13

To jest jedna z tych książek, które zmieniają postrzeganie świata/historii. Napisana przystępnym językiem i bogata jeżeli chodzi o wykorzystane źródła. Jedna z lepszych książek historycznych jakie czytałem.

knigoholiczka | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Ciężka książka. I to nie w przenośni- po prostu waży swoje. Trochę problemowa do trzymania przez co niektórym może się nie spodobać. Za to bardzo ładnie wydana. Obwoluta, ładna okładka, biały papier i zdjęcia. Minusem były kartki z nieśliskiego papieru, które przekładały się po kilka naraz zamiast jednej.
Książka jest dla osób, które uwielbiają historię.Opowiada o czasach gdy w Ameryce mieszkali tylko Indianie, a Kolumb jeszcze nie myślał o wyprawie. Autor wyjaśnia nam wiele rzeczy, o których nie wiedzieliśmy. Mnóstwo szczegółów do zapamiętania. 100 stron przypisów, dwa aneksy. Myślałam, że spodoba mi się dużo bardziej, ale i tak uważam, że była ciekawa. Tak się zastanawiam- czego ja się mogłam spodziewać po książce historycznej.
Charles C. Mann to dziennikarz. Myślę, że widać to w stylu ego pisania i skupieniu na różnych szczegółach.