Czas opowiedziany

Cykl: Alicja w krainie czasów (tom 2)
Wydawnictwo: Zwierciadło
literatura polska
Ag2S

Dalszy ciąg opowieści o obdarzonej niezwykłym darem kobiecie. Nastoletnia Alicja zostaje wysłana do Wiednia, aby w tamtejszej klinice leczyć rozpocząć leczenie. Z początku nieufna, nieznająca języka, ignorowana przez lekarzy, stopniowo zaskarbia sobie sympatię innych pacjentek i personelu. Zachęcona przez wybitnego psychoanalityka Zygmunta Freuda zaczyna studiować medycynę. Wydaje się, że...

Dalszy ciąg opowieści o obdarzonej niezwykłym darem kobiecie.
Zachęcona przez wybitnego psychoanalityka Zygmunta Freuda zaczyna studiować medycynę. Wydaje się, że nareszcie losy Alicji ułożą się szczęśliwie – otoczona przyjaciółmi, zakochana w koledze ze studiów, dostaje wymarzoną pracę w Katedrze Anatomii. Jednak wybuch I wojny światowej i niebezpieczne wydarzenie w anatomicum ponownie zmuszą ją do całkowitej zmiany życia.
Odprawione niegdyś przez matkę czary, pozwolą Alicji żyć tak, jak nie żył dotąd żaden człowiek...

źródło opisu: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/alicja-w-krainie-...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/alicja-w-krainie-...»

Oficjalna recenzja
Justyna książek: 464

Przyszłość w świetle wojny

Każdy z nas ma w swoim życiu plany, marzenia oraz wiele pomysłów na siebie. Nastoletnia Alicja również takowe miała, a jej przyszłość zapowiadała się niesamowicie ciekawie oraz ambitnie. Wiedeń stał przed nią otworem a los nie rzucał żadnych przeszkód na drodze do celu. Medycyna okazuje się jej pasją oraz ogromną zdolnością, lekarze powoli nabierają do niej zaufania, a ona sama stopniowo odnajduje się w nowym otoczeniu i środowisku. Jednakże życie nie może być zbyt piękne i poukładane, a wybuch I wojny światowej zmienia plany diametralnie. Wszystko staje pod znakiem zapytania, a zamieszki mające miejsce na całym świecie sprawiają, że ludzie przestają być sobą. Jak z tym wszystkim poradzi sobie młodziutka Alicja? Czy spełni się i poradzi sobie w zawodzie lekarza naukowca?

Autorka od samego początku serii tworzyła w swoich powieściach niesamowitą, bardzo magiczną aurę i klimat, który jest nie do zastąpienia. Opowiedziała skomplikowaną, aczkolwiek wzruszającą i porywającą historię młodej dziewczyny skazanej na życie w ciężkim, chwilami brutalnym świecie. Stworzyła historię, na którą składa się czterdzieści lat życia Alicji, począwszy od siedemnastego roku życia, gdy jako dojrzewająca kobieta musiała stawić czoło nauce, nowemu światu oraz zupełnie innej rzeczywistości. Pani Ałbena Grabowska wykreowała swoich bohaterów niezwykle dokładnie i starannie, przez co sprawiają oni wrażenie żywych, realistycznych osób.

W powieści zawarte zostały również fakty historyczne, które mają...

W powieści zawarte zostały również fakty historyczne, które mają swoje dokładne odzwierciedlenie w rzeczywistym świecie. Autorka nie wymyśliła opisanego świata w stu procentach, ponieważ właśnie tak wyglądało życie wiele lat temu. Opisała to, co naprawdę czuli ludzie oraz sytuacje, które były w owych czasach codziennością. Stworzyła własną, magiczną aurę, którą wplotła między słowa swojej książki i właśnie dzięki temu oraz niemałemu talentowi, powstała powieść, która zapiera dech w piersiach.

Niektóre z opowiedzianych sytuacji wydawały się wręcz nierealne i zbyt wyidealizowane, jednakże trzeba przyznać, że nie jest to książka typowo i wyłącznie historyczna, zatem autorka miała spore pole do popisu i wykorzystała to. W przedstawionej historii czytelnik odnajduje wiele emocjonalnych chwil, wzruszających wydarzeń oraz wstrząsających i przykrych sytuacji. Mimo to, powieść jest niezwykle prawdziwa i sprawia, że na długo o niej pamiętamy.

Justyna Ziemińska

Sześć gwiazdek jak na Ałbenę Grabowską to jest u mnie bardzo bardzo słabo.

Od razu powiem, że pierwsza część cyklu podobała mi się niezmiernie, natomiast druga mnie rozczarowała.

Często tak bywa, że środkowa część trylogii jest najsłabsza ponieważ jakby przejściowa, ale w tym wypadku problem jest zupełnie inny.

Wszystko było dobrze (czytało mi się świetnie) do momentu kiedy zamiast jechać do Polski aby zmierzyć się ze swoją przeszłością, Alicja, dołączyła do cyrku aby później mieć równie niezrozumiałe przygody.

Rozumiem, że autorka musiała coś wymyślić ponieważ założyła, że jej bohaterka jest wiecznie młoda, ale ten natłok przygód, nieprawdopodobnych wydarzeń, nowych (bardzo znanych) przyjaciół, sprawił, że ja jako czytelnik straciłam całkowicie zainteresowanie losami tej ciągle nowej i młodej Alicji. Wszystko to było jakieś takie depresyjne i smutne. Miałam skojarzenia z historiami o wampirach, którzy się nie starzeją. Ale to przecież nie jest Twilight!

Mam wrażenie, że w...

allison | 2016-11-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 17 listopada 2016

W moim odczuciu drugi tom trylogii "Alicja w krainie czasów" nie jest ani lepszy, ani goryszy - jest po prostu inny, utrzymany w odmiennej konwencji i atmosferze.
Tytuł tomu ("Czas opowiedziany") dobrze wpisuje się w treść, w której mamy dużo opowieści snutych przez Alicję; raz posługuje się ona nimi, by urozmaicić życie sobie i znajomym, innym razem koi serca pacjentów w szpitalach, jeszcze kiedy indziej wymyślone lub zasłyszane w dzieciństwie historie są elementem miłosnej gry.
Wśród opowieści są także sny, które młoda kobieta relacjonuje Zygmuntowi Freudowi. Obok niego, wśród drugoplanowych postaci, poznajemy Coco Chanel, a w tle pojawiają się dodatkowo nazwiska znanych malarzy impresjonistycznych, francuskich pisarzy i Carla Junga. A także szalonego niemieckiego dyktatora, co zapowiada zbliżającą się kolejną wojnę.

W drugiej części czas zdaje się płynąć wolniej, mimo iż upływa go więcej niż w pierwszym tomie. Nie ma tu aż tak dynamicznej akcji, mimo iż dzieje się sporo,...

Nina | 2016-09-29
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 29 września 2016

Dalsze życie Alicji, życie niezwykłe, bo niezwykła jest sama Alicja. Książka doskonała, czyta się rewelacyjnie, chociaż czasami to co się Alicji przydarza jest niewiarygodne i wydaje się nierzeczywiste. Ale przecież to książka, fikcja, a tu wszystko zdarzyć się może. A więc zdarza się Freud, zdarza się Coco Chanel, zdarza się cyrk i osobliwce w nim pracujące, no i zdarza się I wojna światowa. A w tym wszystkim nasza Alicja, wiecznie młoda, inteligentna nieprzeciętnie, ambitna, odważna, stawiająca czoła przeciwnościom. Niestety i w jej życiu przytrafiają się tragedie. Los nikogo ie oszczędza.
Polecam, dla mnie świetna.

talia44 | 2016-11-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 listopada 2016

Moje oczekiwania wobec drugiego tomu trylogii"Alicja w krainie czarów" były wysokie.Jednak kolejny tom mnie mocno rozczarował.Lektura okazała się słaba,mało ciekawa,a przygody Alicji nieprawdopodobne.Cała fabuła powieści jest mocno przerysowana,być może autorkę za bardzo poniosła wyobraznia.Na trzeci tom nie czekam,bo nie jestem już ciekawa,jakich jeszcze przygód doświadczy ciągle młoda Alicja.

Izabela Pycio | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

"Alicja chciała być traktowana jak istota, którą była - jak kobieta świadoma swoich możliwości i ograniczeń płynących z tego, kim jest oraz gdzie i w jakich czasach przyszło jej żyć."

Z niecierpliwością wyczekiwałam drugiego tomu serii o Alicji Księgopolskiej, kierowało mną nie tylko pragnienie, aby jak najwięcej dowiedzieć się o dalszych losach głównej bohaterki, ale również poczuć magiczny klimat powieści, jaki autorka potrafi wspaniale wyczarować. Faktycznie, tak jak wskazuje tytuł książki, zostało opowiedziane czterdzieści lat interesujących losów Alicji, począwszy od siedemnastego roku życia. Ciekawe, nietuzinkowe, intrygujące, porywające, momentami radosne, a kiedy indziej bolesne i smutne lata. W powieści poznajemy także wiele historii życia innych postaci, mocno poplątanych, nie zawsze ze szczęśliwym przebiegiem i zakończeniem. Właśnie koleje nieprzewidywalnego i kapryśnego losu, ich niezwykła różnorodność, wzajemne zazębianie się, najbardziej mnie przyciągnęły....

Kachusek | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

Okropne przeżycie, kiedy pierwsza część zwala z nóg i czyta się ją jednym tchem. A druga i owszem też powala na kolana, ale z rozpaczy. Spodziewałam się tego, tylko nie aż w takim wymiarze. Nie podobało mi się kompletnie i po przestrogach, trzeciej części nie ruszam.

Agacha | 2018-11-26
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 listopada 2018

Akcja się rozkręca, choć momentami chyba trochę autorkę ponosi. Kobieta, która się nie starzeje? Hmmmm. Rzeczywiście, jak Alicja w krainie czarów. Ale tu nie jest tak miło i bajkowo. Niektóre fragmenty wręcz trudne do przejścia.

Opowiesc zawarta w ksiazce niestety mnie nie zachwycila. Rozczarowalam sie. Liczylam na duzo wiecej ciekawych opisow oraz na historie ktora by trzymala w napięciu. Niestety nie znalazlam w tej opowiesci nic dla siebie. Szkoda.

Madi | 2017-06-14
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Jestem zarówno rozczarowana jak i w wielkim SZOKU,bo po raz pierwszy zdarzyło mi się,bym tomem I była zachwycona,a II tom totalnie mnie zniechęcił.
Nie dałam rady nawet doczytać do końca,ani na jotę dalsze losy Alicji mnie nie zaciekawiły-a już miałam zarezerwowaną III część .No nic trzeba ją odhaczyć i zapomnieć.

DomowaKsięgarnia | 2017-07-26

Lektura jest doskonała w te upalne dni. Odpręża i relaksuje. Historia Alicji ofiaruje nam całą gamę emocji, które zadowolą nawet najbardziej wymagające czytelniczki literatury dla kobiet.

somowaksiegarnia.blogspot.com