rozwiń zwiń

Przyszłość w świetle wojny

Justyna Justyna
16.11.2016
Okładka książki Czas opowiedziany Ałbena Grabowska Logo Patronat

Każdy z nas ma w swoim życiu plany, marzenia oraz wiele pomysłów na siebie. Nastoletnia Alicja również takowe miała, a jej przyszłość zapowiadała się niesamowicie ciekawie oraz ambitnie. Wiedeń stał przed nią otworem a los nie rzucał żadnych przeszkód na drodze do celu. Medycyna okazuje się jej pasją oraz ogromną zdolnością, lekarze powoli nabierają do niej zaufania, a ona sama stopniowo odnajduje się w nowym otoczeniu i środowisku. Jednakże życie nie może być zbyt piękne i poukładane, a wybuch I wojny światowej zmienia plany diametralnie. Wszystko staje pod znakiem zapytania, a zamieszki mające miejsce na całym świecie sprawiają, że ludzie przestają być sobą. Jak z tym wszystkim poradzi sobie młodziutka Alicja? Czy spełni się i poradzi sobie w zawodzie lekarza naukowca?

Autorka od samego początku serii tworzyła w swoich powieściach niesamowitą, bardzo magiczną aurę i klimat, który jest nie do zastąpienia. Opowiedziała skomplikowaną, aczkolwiek wzruszającą i porywającą historię młodej dziewczyny skazanej na życie w ciężkim, chwilami brutalnym świecie. Stworzyła historię, na którą składa się czterdzieści lat życia Alicji, począwszy od siedemnastego roku życia, gdy jako dojrzewająca kobieta musiała stawić czoło nauce, nowemu światu oraz zupełnie innej rzeczywistości. Pani Ałbena Grabowska wykreowała swoich bohaterów niezwykle dokładnie i starannie, przez co sprawiają oni wrażenie żywych, realistycznych osób.

W powieści zawarte zostały również fakty historyczne, które mają swoje dokładne odzwierciedlenie w rzeczywistym świecie. Autorka nie wymyśliła opisanego świata w stu procentach, ponieważ właśnie tak wyglądało życie wiele lat temu. Opisała to, co naprawdę czuli ludzie oraz sytuacje, które były w owych czasach codziennością. Stworzyła własną, magiczną aurę, którą wplotła między słowa swojej książki i właśnie dzięki temu oraz niemałemu talentowi, powstała powieść, która zapiera dech w piersiach.

Niektóre z opowiedzianych sytuacji wydawały się wręcz nierealne i zbyt wyidealizowane, jednakże trzeba przyznać, że nie jest to książka typowo i wyłącznie historyczna, zatem autorka miała spore pole do popisu i wykorzystała to. W przedstawionej historii czytelnik odnajduje wiele emocjonalnych chwil, wzruszających wydarzeń oraz wstrząsających i przykrych sytuacji. Mimo to, powieść jest niezwykle prawdziwa i sprawia, że na długo o niej pamiętamy.

Justyna Ziemińska