Iqbal

Okładka książki Iqbal
Francesco D'Adamo Wydawnictwo: Pointa powieść historyczna
141 str. 2 godz. 21 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Pointa
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
141
Czas czytania
2 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392499107
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
164 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
567
443

Na półkach: ,

To prawdziwa historia. 4-letnie pakistańskie dziecko, Iqbal Masih zostaje przez matkę sprzedany do pracy za 600 rupii (12 dolarów). Ojciec opuścił rodzinę zaraz po jego narodzinach, a matki nie stać na wyżywienie pozostałych dzieci. Przykuty łańcuchami do krosna chłopiec pracuje całymi dniami. Od rana do wieczora. W nieludzkich warunkach. Mając 11 lat buntuje się. Ucieka prosząc o pomoc Front Wyzwolenia Pracujących Dzieci. Przyczynia się tym do uwolnienia wielu niewolniczo wykorzystywanych dzieci. Zaczyna działać w ramach tego ruchu, przemawia na spotkaniach, przekonuje. Za swoją działalność otrzymuje w Bostonie nagrodę Reebok Human Rights Award. W 1995 roku, w dzień Wielkiej Nocy zostaje zamordowany w swojej rodzinnej wiosce koło Lahore w Pakistanie. Nie ma jeszcze 13 lat.) sprzedany do niewolniczej pracy przy produkcji dywanów.


Ciężko mi było zabrać się do czytania tej malutkiej zaledwie 135 stronicowej książeczki wiedząc, że jej bohater , 12-letni Iqbal Masih już od kilkunastu lat nie żyje. Bo śmierć wydaje się być przegraną, zwycięstwem jego ciemiężycieli. Czy na pewno? Jego historię czytają ludzie na całym świecie. Dla ruchu walki z niewolnictwem dzieci stał się on symbolem walki. Jego historia krzyczy o wolność udręczonych pracą dzieci. Zaraziła pragnieniem przemieniania świata innego 12-latka.
W roku jego śmierci Kanadyjczyk Craig Kielburger założył wśród dzieci organizację ''Free Children''. Działa ona do dziś kierowana przez teraz już prawnika Craiga Kielburgera i przyczynia się na całym świecie (m.in w Indiach i na Sri Lance) do adopcji wiosek i zapewnienia dzieciom edukacji i ochrony zdrowia.

Problem pracujących dzieci widziałam w niejednym indyjskim filmie ("Salaam Bombay!", "Slumdog Millionaire", czy "English Babu Desi Mem" i innych).
Iqbal za wolność i odzyskanie godności zapłacił śmiercią. On chrześcijanin umarł w symbolicznym momencie, w dzień Wielkiej Nocy, w której jak wierzył, Jezus pokonał śmierć zmartwychwstając.
W tej książce Iqbal zmartwychwstaje we wszystkich dzieciach mających za jego przykładem odwagę zbuntowania się przeciwko niewolniczej pracy. A dla mnie w obrazie chłopca, który wyrwawszy się z łańcucha przykuwającego go do krosna, puszcza latawce. Nić urywa się. I latawiec odlatuje wolny w niebo.

To prawdziwa historia. 4-letnie pakistańskie dziecko, Iqbal Masih zostaje przez matkę sprzedany do pracy za 600 rupii (12 dolarów). Ojciec opuścił rodzinę zaraz po jego narodzinach, a matki nie stać na wyżywienie pozostałych dzieci. Przykuty łańcuchami do krosna chłopiec pracuje całymi dniami. Od rana do wieczora. W nieludzkich warunkach. Mając 11 lat buntuje się. Ucieka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    211
  • Chcę przeczytać
    120
  • Posiadam
    30
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    3
  • Literatura faktu
    2
  • Biblioteka
    2
  • Powieść
    2
  • Ebook
    2
  • Do kupienia
    2

Cytaty

Więcej
Francesco D'Adamo Iqbal Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także