Wybieram życie

Tłumaczenie: Halina Andrzejewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historie Prawdziwe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
J'avais douze ans, j'ai pris mon velo et suis partie a l'ecole...
83-7079-767-9
pedofilia, pamiętnik, biografia
Poetyka

Autorka książki, obecnie dwudziestojednoletnia dziewczyna, szczegółowo opowiada swoją tragiczną historię – kiedy miała dwanaście lat została porwana i przetrzymywana przez mordercę Marka Dutroux. Jej poszukiwania trwały osiemdziesiąt dni. Fotografie zaginionej uczennicy w szkolnym mundurku były rozklejone na każdym murze w całej Belgii. Sabine jest jedną z niewielu ofiar „belgijskiego...

Jej poszukiwania trwały osiemdziesiąt dni. Fotografie zaginionej uczennicy w szkolnym mundurku były rozklejone na każdym murze w całej Belgii. Sabine jest jedną z niewielu ofiar „belgijskiego potwora”, które przeżyły. Po latach postanowiła opisać wszystko, co przeżyła, aby wyrzucić to z siebie i aby nigdy więcej nie odpowiadać na trudne pytania, a przede wszystkim po to, by uczulić wymiar sprawiedliwości, często zwalniający pedofilów z odbycia znacznej części kary więzienia, np. za dobre sprawowanie.

W książce zostały opisane wspomnienia Sabine Dardenne młodej Belgijki, która w wieku dwunastu lat została uprowadzona przez pedofila i seryjnego mordercę Marca Detroux.
Książka nie zawiera w sobie brutalnych opisów, Sabine opisuje co czuła w dniu kiedy została porwana, jak to wydarzenie na nią wpłynęło , wyraża swoje opinie odnośnie reakcji ludzi na jej uprowadzenie.
Podobała mi się bezpośredniość autorki, niczego nie ubarwia , nazywa rzeczy po imieniu, otwarcie mówi co jej się nie podoba.
Po przeczytaniu tej książki zastanawiałam się jak sprawca mógł być tak okrutny dla zupełnie bezbronnych dzieci, dodatkowo absurdalne jest to, że ten człowiek jest ojcem. Jeśli chodzi o karę dla takich sadystów powinna być jak najbardziej adekwatna do brutalnych czynów jakich się dopuścili. Polecam książkę, bo jest napisana prostym językiem, autorka nie boi się określić swojego oprawcy jako potwora, człowieka pozbawionego skrupułów. To cud, że po takiej tragedii nie odniosła żadnego urazu w...

Jenah | 2013-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2013

Historia ta wydarzyła się naprawdę.

Pewnego majowego poranka dwunastoletnia Sabine Dardenne wybrała się jak każdego innego dnia do szkoły. Jechała na swoim ukochanym rowerze. Miała dołączyć do niej koleżanka, lecz tak się jednak nie stało. To nie było nic nienormalnego, wiele razy tak się zdarzało. Nie przeczuwając nic złego, Sabine jechała dalej, lecz wydarzenia mające dopiero nastąpić zdecydowały, że tego dnia, ani nawet następnego, nikt już jej nie zobaczy.

Sabine została porwana przez zwyrodniałego pedofila i sadystycznego mordercę w jednej osobie - Marca Dutroux. Ta chwila już na zawsze miała zmienić życie dziewczynki. Została siłą wciągnięta do starej furgonetki. Wystraszona i odurzona narkotykami Sabine próbowała zrozumieć, co się dzieje.

"To w tamtym momencie potwór zabił moje dzieciństwo".

Żeby nie wzbudzić ciekawości sąsiadów, porywacz dosłownie upchnął dziewczynkę w małej skrzynce, a następnie przeniósł ją do swojego domu. Tu zaczyna się prawdziwy koszmar...

Angela21 | 2013-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Tak naprawdę moim zdaniem nie powinno takich książek się oceniać, bo jest to opisane życie na faktach. Powiedziałabym, że każdy powinien przeczytać tę książkę. Z jednej strony tak, bo ludzie powinni mieć świadomość co się dzieje i jakie są niebezpieczeństwa, natomiast z drugiej strony nie dla każdego jest tak książka, bo jest ona bardzo drastyczna. Tylko znowu bardzo drastyczna a Sabine Dardenne przeszła przez piekło psychopaty. W głowie się nie mieści, że tacy psychopaci istnieją. Jest to na prawdę straszne. Takich ludzi jak Dutroux powinni wieszać autentycznie za jaja ale przed powieszeniem pozwolić cierpieć bardzo, bardzo nawet bardziej jak ich ofiary. Podziwiam Sabine że dała radę napisać książkę z tych jakże bolesnych wspomnień i za to że na prawdę udało jej się jakoś zebrać w sobie, by móc żyć dalej.

Agnieszka | 2012-08-11
Przeczytana: marzec 2012

Autorką jest Sabine Dardenne jedna z dwóch ofiar które przeżyły porwanie i przetrzymywanie przez Marca Dutroux. Na pewno słyszeliście o tej historii która wstrząsnęła Belgią w 1996 roku. Finał swój miała jednak dopiero w roku 2004.

W '96 natomiast porwał Sabine i przez 80 dni przetrzymywał w strasznych warunkach znęcając się nad nią fizycznie i psychicznie.

W książce nie ma na szczęście opisu drastycznych scen które wówczas 12-letnia Sabine przeżyła. Znajdziemy tu przede wszystkim odczucia dziewczyny. To co się rzuca w oczy to jak silna psychicznie była, zarówno podczas przetrzymywania jak i później Sabine. Jest to naprawdę godne podziwu.

A sprawca z kolei to kompletny psychopata. Historie jakie wymyślał starając się uniknąć kary są wręcz niewiarygodne. Jeśli ktoś chciałby poczytać krótko o tej historii tutaj jest streszczenie:
killer.radom.net/(…)zbrodnia.php…

Odbiega ono co prawda w szczegółach od prawdy, ale ogólny zarys się zgadza.

Polecam książkę chociaż nie należy do...

Karo | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Po "I chose to live" sięgnęłam ze względu na jej anglojęzyczną wersję, a historie "życiowe" w języku obcym czyta się łatwiej niż naukowy esej. Samą fabułę chyba nie ma co komentować - pedofilia i psychopaci byli, są i będą. Jest to okrutnie przerażające. Książka może być jedynie ku przestrodze dla rodziców, by uświadamiali własne dzieci. Jednak nie można również pójść w drugą stronę i chować dzieci pod kloszem w obawie o spotkanie podobnej historii jak ta z książki...

Ewa | 2011-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2011

Bardzo lubię książki autobiograficzne, ta też mnie urzekła.
Książka pokazuje niezwykle twardą kobietę opisującą swoje ciężkie przeżycia u boku okropnego pedofila.
Myślałam, że będzie gorsza, po przeczytaniu przeżyłam miłe zakończenie.

molarnia | 2012-05-31

Poruszająca książka. Chyba nie da się jej czytać bez przerw w trakcie, których przychodzą różne myśli człowiekowi do głowy. Dodatkowe brawa za to, że dziewczyna nie zdradza najokropniejszych przeżyć fizycznych jakich doznała.

Tragiczna historia młodej dziewczyny.

Annna | 2010-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2010

Okrutna, smutna, brutalna

Persefona | 2011-05-01

Książka bardzo poruszająca. Człowiek najchętniej chciałby nie wiedzieć, że TAKI świat istnieje: brudny, podły, brutalny.