Iqbal

Wydawnictwo: Pointa
historyczna

Prawdziwa historia dwunastoletniego chłopca z Pakistanu Iqbala Masiha, który na całym świecie stał się symbolem walki przeciwko wyzyskiwaniu dzieci w niewolniczej pracy. Wychowany w bardzo ubogiej

Irmina | 2014-07-31

"Jest to bardzo wzruszająca historia o niezłomnej walce o odzyskanie wolności, o walce z własnym strachem, o walce o nowe jutro, o nadzieję w beznadziejności. Porusza mało znany w Polsce, a bardzo szeroko omawiany na świeci, temat masowego wykorzystywania dzieci w niewolniczej pracy, dzieci pozbawionych normalnego życia, miłości, beztroski."

Myślę, że te słowa najlepiej oddają całą tę historię. Cieszę się, że ktoś porusza tak ważny problem! Dla tych dzieci Iqbal był bohaterem. Dla mnie też nim jest.

charu | 2016-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2016

Jak słusznie zauważyła jedna z czytelniczek, takie książki ciężko oceniać a może nie powinno się wcale. Bo jakoś dziwnie oceniać coś co wydarzyło się naprawdę. A jest to historia 13-letniego chłopca, który jako jeden z wielu musiał ciężką pracą spłacać rodzinny dług w koszmarnych warunkach. Chłopca, który za wolność swoją i innych dzieci zapłacił bardzo wysoką cenę. Czytając tego typu książki zawsze zastanawiam się gdzie ludzie wprowadzający chore prawa i wypełniający je, mają sumienie.
Kolejna na liście smutna i niestety prawdziwa historia. A książki tego typu to zapewne kropla w morzu wielu innych ludzkich cierpień.

Wiola-M | 2010-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

Takich książek się nie ocenia (przynajmniej nie w taki sposób jak inne). Życia się nie ocenia. Jest bezcenne. Tylko my o tym zapominamy.. Dopiero Iqbal czy jakiś inny bohater z książki przypomina nam o tym. Dopiero patrząc na "inne" w porównaniu do naszego życia, zaczynamy rozumieć pewne sprawy, zaczynamy dostrzegać, jak wiele mamy, nawet jeśli nie mamy wiele (nie wiem, czy dobrze mnie rozumiecie, można coś "mieć" i nie trzymać tego w ręku, takie posiadanie niewidoczne, np. mamy naszą "normalność")

Praca nieletnich dzieci, temat, o którym mało się mówi. Ciężka praca, trudne życie, bolesne doświadczenia, utracone dzieciństwo, czas, który już nie wróci.. Odebrana wolność. Właśnie o nią walczył Iqbal, trzynastoletni chłopiec. Chcecie się przekonać? Przeczytajcie tę książkę! Ale nie tak, od "niechcenia". Spróbujcie siebie tam umiejscowić, spróbujcie ciężko pracować razem z nimi.. Trudno, prawda? Nawet nasza wyobraźnia blokuje się w pewnych momentach.

miAu | 2017-10-11

Ciekawie skonstruowana historia z kilkunastoletnią dziewczynką jako narratorem. "Dziecięcy" styl narracji dodaje tej historii siły wyrazu, chociaż większość jest wytworem wyobraźni autora. Pozycja skierowana bardziej do młodego czytelnika. Z pewnością znacznie przyczyniła się do powstania legendy Iqbala Masiha i uświadomienia zachodnich społeczeństw o problemie niewolniczej pracy dzieci w biednych krajach.

Popipopipopo | 2012-02-28

Łzy się polały...

Coffie | 2011-03-20
Przeczytana: 12 marca 2011

Często złościmy się, gdy dostaniemy książkę, zamiast gry komputerowej. Jesteśmy źli na wszystkich, bo nie dostaliśmy tego, co chcieliśmy. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że my mamy zapewniony byt i ciepły posiłek. Dostajemy róznego rodzaju prezenty i jesteśmy obsypywani komplementami. Co rusz potykamy się o swoje rzeczy, te kosztujące majątek i te, za które zapłaciliśmy kilka groszy. Często dostajemy to wszystko za nic. A to dlatego, że w domu się powodzi; bo nie mają na co inny pieniędzy wydawać. W skrócie: dużo dzieci jest rozpieszczanych i wyrastają one na egoistów zapatrzonych w swoje własne odbicie w lustrze i w, potocznie mówiąc, kupę szmalu.

Lecz gdzieś na drugiej stronie połkuli ziemskiej są ludzie, którzy nie mają tych przywilejów. Nie mogą sobie pójść do MacDonald'a i kupić hamburgera. Cały czas pracują i charują, niczym wół, aby zarobić na chleb i schronienie. W tej potężnej grupie są dzieci wykorzystywane do pracy. Jest to rzadko spotykane zjawisko w naszym...

Sandisme | 2011-07-19

Czytałam bardzo dawno a jednak ciągle pamiętam o chłopcu, który tkał dywany marząc o wolności..

Michal Zacharzewski | 2014-01-07
Przeczytana: 23 października 2013

Dość smutna, ale ciekawie napisana książeczka (cieniutka!) opowiadająca o trudnym losie dzieci zmuszanych do pracy w warsztatach tkackich, gdzieś daleko, w obcym, niegościnnym kraju. Autor opisuje, w jaki sposób znalazły się w takiej sytuacji, oraz obrazowo przedstawia warunki, w jakich obecnie żyją. Ale to nie jest dokument. To klasyczna literatura piękna.

Dzięki temu właśnie autor skutecznie uświadamia nam, że te dzieci są takimi samymi ludźmi jak my. Miały pecha, urodziły się nie tam, gdzie trzeba, ale też znają sens słów przyjaźń, miłość, strach, odwaga czy oddanie. Czy to coś zmieni w ich życiu? Czy ktoś im pomoże? Czy my zdołamy im jakoś pomóc?

Ta historia wydarzyla się naprawdę...

Tamanna | 2014-02-07
Przeczytana: 02 czerwca 2009

To prawdziwa historia. 4-letnie pakistańskie dziecko, Iqbal Masih zostaje przez matkę sprzedany do pracy za 600 rupii (12 dolarów). Ojciec opuścił rodzinę zaraz po jego narodzinach, a matki nie stać na wyżywienie pozostałych dzieci. Przykuty łańcuchami do krosna chłopiec pracuje całymi dniami. Od rana do wieczora. W nieludzkich warunkach. Mając 11 lat buntuje się. Ucieka prosząc o pomoc Front Wyzwolenia Pracujących Dzieci. Przyczynia się tym do uwolnienia wielu niewolniczo wykorzystywanych dzieci. Zaczyna działać w ramach tego ruchu, przemawia na spotkaniach, przekonuje. Za swoją działalność otrzymuje w Bostonie nagrodę Reebok Human Rights Award. W 1995 roku, w dzień Wielkiej Nocy zostaje zamordowany w swojej rodzinnej wiosce koło Lahore w Pakistanie. Nie ma jeszcze 13 lat.) sprzedany do niewolniczej pracy przy produkcji dywanów.

Ciężko mi było zabrać się do czytania tej malutkiej zaledwie 135 stronicowej książeczki wiedząc, że jej bohater , 12-letni Iqbal Masih już od...

Futrzak_bez_futra | 2017-01-01
Na półkach: Przeczytane, Zły świat
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Krótka, niepozbawiona uroku fikcji literackiej opowieść o żyjącym w ostatnich latach XX wieku młodym bohaterze. Iqbal podobnie jak tysiące innych pakistańskich dzieci został sprzedany właścicielowi fabryki dywanów. Musi odpracować dług, jaki jego rodzina zaciągnęła u lichwiarza. Coś, czego nigdy mu się nie uda zrobić. Dokonuje za to czegoś innego - staje się symbolem i wzorem do naśladowania. Dzięki odwadze i wytrwałości doprowadza do skazania swego ciemiężyciela oraz do uwolnienia setek dzieci.

Historia Iqbala pokazuje, jak ważne jest wsparcie instytucji w walce o wolność. Nie wyzwoliłby się, gdyby nie natrafił na członków Frontu Wyzwolenia Pracujących Dzieci, grupy tworzonej przez ludzi, którym przyświecał ten sam cel, co jemu. Zdeterminowana garstka ludzi potrafi uczynić wiele.

Oburzające jest jednak to, że fundatorem nagrody, którą otrzymał była firma wykorzystująca współczesne niewolnictwo i niedbająca o wytwórców swoich towarów.