Iqbal

Wydawnictwo: Pointa
historyczna

Prawdziwa historia dwunastoletniego chłopca z Pakistanu Iqbala Masiha, który na całym świecie stał się symbolem walki przeciwko wyzyskiwaniu dzieci w niewolniczej pracy. Wychowany w bardzo ubogiej

Irmina | 2014-07-31

"Jest to bardzo wzruszająca historia o niezłomnej walce o odzyskanie wolności, o walce z własnym strachem, o walce o nowe jutro, o nadzieję w beznadziejności. Porusza mało znany w Polsce, a bardzo szeroko omawiany na świeci, temat masowego wykorzystywania dzieci w niewolniczej pracy, dzieci pozbawionych normalnego życia, miłości, beztroski."

Myślę, że te słowa najlepiej oddają całą tę historię. Cieszę się, że ktoś porusza tak ważny problem! Dla tych dzieci Iqbal był bohaterem. Dla mnie też nim jest.

charu | 2016-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2016

Jak słusznie zauważyła jedna z czytelniczek, takie książki ciężko oceniać a może nie powinno się wcale. Bo jakoś dziwnie oceniać coś co wydarzyło się naprawdę. A jest to historia 13-letniego chłopca, który jako jeden z wielu musiał ciężką pracą spłacać rodzinny dług w koszmarnych warunkach. Chłopca, który za wolność swoją i innych dzieci zapłacił bardzo wysoką cenę. Czytając tego typu książki zawsze zastanawiam się gdzie ludzie wprowadzający chore prawa i wypełniający je, mają sumienie.
Kolejna na liście smutna i niestety prawdziwa historia. A książki tego typu to zapewne kropla w morzu wielu innych ludzkich cierpień.

Wiola-M | 2010-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

Takich książek się nie ocenia (przynajmniej nie w taki sposób jak inne). Życia się nie ocenia. Jest bezcenne. Tylko my o tym zapominamy.. Dopiero Iqbal czy jakiś inny bohater z książki przypomina nam o tym. Dopiero patrząc na "inne" w porównaniu do naszego życia, zaczynamy rozumieć pewne sprawy, zaczynamy dostrzegać, jak wiele mamy, nawet jeśli nie mamy wiele (nie wiem, czy dobrze mnie rozumiecie, można coś "mieć" i nie trzymać tego w ręku, takie posiadanie niewidoczne, np. mamy naszą "normalność")

Praca nieletnich dzieci, temat, o którym mało się mówi. Ciężka praca, trudne życie, bolesne doświadczenia, utracone dzieciństwo, czas, który już nie wróci.. Odebrana wolność. Właśnie o nią walczył Iqbal, trzynastoletni chłopiec. Chcecie się przekonać? Przeczytajcie tę książkę! Ale nie tak, od "niechcenia". Spróbujcie siebie tam umiejscowić, spróbujcie ciężko pracować razem z nimi.. Trudno, prawda? Nawet nasza wyobraźnia blokuje się w pewnych momentach.

Evik | 2018-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

"... codziennie w Pakistanie siedem milionów dzieci wstaje przed wschodem słońca i rusza do pracy bez przerwy aż do zmroku. Tkają dywany, wypalają cegły, kopią w polu, schodzą do kopalni. Nie bawią się, nie biegają, nie krzyczą. Nie umieją czytać ani pisać. Nigdy się nie śmieją. Są niewolnikami. Ich ręce lub nogi przykute są często do miejsc pracy. Nigdy nie myślą o przyszłości, nie mają nadziei.
Do momentu, kiedy choć jedno dziecko na świecie będzie pozbawione dzieciństwa, bite i gwałcone, nikt nie będzie mógł powiedzieć – to mnie nie dotyczy".

Książka pokazuje między innymi jak ważną rzeczą jest umiejętność czytania.
Ale jej głównym motywem jest temat niewolniczej pracy dzieci.
A główny bohater Iqbal Masih istniał naprawdę.

Jestem ciekawa, jak dziś wygląda produkcja dywanów Buchara

Dowiedziałam się także, że firma Reebok jest zaangażowana w ruch obrony praw człowieka. Ciekawe, czy stosują zasadę "fair trade".

miAu | 2017-10-11

Ciekawie skonstruowana historia z kilkunastoletnią dziewczynką jako narratorem. "Dziecięcy" styl narracji dodaje tej historii siły wyrazu, chociaż większość jest wytworem wyobraźni autora. Pozycja skierowana bardziej do młodego czytelnika. Z pewnością znacznie przyczyniła się do powstania legendy Iqbala Masiha i uświadomienia zachodnich społeczeństw o problemie niewolniczej pracy dzieci w biednych krajach.

Popipopipopo | 2012-02-28

Łzy się polały...

Izabela Straszewska | 2018-07-19
Przeczytana: 09 stycznia 2018
Coffie | 2011-03-20
Przeczytana: 12 marca 2011

Często złościmy się, gdy dostaniemy książkę, zamiast gry komputerowej. Jesteśmy źli na wszystkich, bo nie dostaliśmy tego, co chcieliśmy. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że my mamy zapewniony byt i ciepły posiłek. Dostajemy róznego rodzaju prezenty i jesteśmy obsypywani komplementami. Co rusz potykamy się o swoje rzeczy, te kosztujące majątek i te, za które zapłaciliśmy kilka groszy. Często dostajemy to wszystko za nic. A to dlatego, że w domu się powodzi; bo nie mają na co inny pieniędzy wydawać. W skrócie: dużo dzieci jest rozpieszczanych i wyrastają one na egoistów zapatrzonych w swoje własne odbicie w lustrze i w, potocznie mówiąc, kupę szmalu.

Lecz gdzieś na drugiej stronie połkuli ziemskiej są ludzie, którzy nie mają tych przywilejów. Nie mogą sobie pójść do MacDonald'a i kupić hamburgera. Cały czas pracują i charują, niczym wół, aby zarobić na chleb i schronienie. W tej potężnej grupie są dzieci wykorzystywane do pracy. Jest to rzadko spotykane zjawisko w naszym...

Sandisme | 2011-07-19

Czytałam bardzo dawno a jednak ciągle pamiętam o chłopcu, który tkał dywany marząc o wolności..

Michal Zacharzewski | 2014-01-07
Przeczytana: 23 października 2013

Dość smutna, ale ciekawie napisana książeczka (cieniutka!) opowiadająca o trudnym losie dzieci zmuszanych do pracy w warsztatach tkackich, gdzieś daleko, w obcym, niegościnnym kraju. Autor opisuje, w jaki sposób znalazły się w takiej sytuacji, oraz obrazowo przedstawia warunki, w jakich obecnie żyją. Ale to nie jest dokument. To klasyczna literatura piękna.

Dzięki temu właśnie autor skutecznie uświadamia nam, że te dzieci są takimi samymi ludźmi jak my. Miały pecha, urodziły się nie tam, gdzie trzeba, ale też znają sens słów przyjaźń, miłość, strach, odwaga czy oddanie. Czy to coś zmieni w ich życiu? Czy ktoś im pomoże? Czy my zdołamy im jakoś pomóc?

Ta historia wydarzyla się naprawdę...