Jaskółki z Kabulu

Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Amber
Les hirondelles de Kaboul
Paideia

Oto historia czterech różnych miłości... Kiedyś Mohsen i jego piękna żona snuli plany na przyszłosć. Teraz Zunaira, prawniczka broniąc praw kobiet, nie może nawet wyjść na ulicę z odsłoniętą twarzą... Atik nie wie, co to radość życia. Kidyś był żołnierzem, teraz jest strażnikiem w więzieniu, gdzie przebywają skazani na śmierć. Zło, które go otacza, przenika do jego duszy, niszczy dom, małżeństwo. Musarrat, niekochana, chora żona, jest jeszcze jednym brzemieniem. Los tragicznie splata historie tych czworga ludzi i ich rozpaczliwych zmagań, by zachować ludzką twarz w nieludzkich czasach, w nieludzkim świecie, gdzie każda przyjemność jest śmiertelnym grzechem, a śmierć staje się banalna.

Wilma | 2015-06-02

Wspaniała egzotyka, wspaniały temat - pomimo egzotyki bardzo uniwersalny. Książkę czytałam kilka lat temu, ale utkwiła mi bardzo w pamięci. Mam nawet zamiar do niej wrócić.

Monika | 2011-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2011

Czytałam ostatnio, że Afganistan jest jednym z tych miejsc, gdzie ludziom żyje się najgorzej na świecie. Każda kolejna książka o tym kraju, którą czytam potwierdza tę opinię.
Z drugiej strony Afganistan to piękne krajobrazy i kraj na pewno bardzo ciekawy. Szkoda, że nigdy nie będzie mi dane go odwiedzić.

"Jaskółki z Kabulu" zawładnęły moim sercem. Oczywiście, nie jest to lektura łatwa - dotyczy to zresztą wszystkich książek o Afganistanie, jakie przeczytałam.

Obok historii Mohsen'a i jego pięknej żony Zunairy oraz Atik'a i jego śmiertelnie chorej żony Musarrat nie można przejść obojętnie. Ta czwórka postaci, jak również ich los na długo pozostanie w mojej pamięci.

Tamanna | 2014-01-07
Przeczytana: 04 maja 2010

Kabul. Miasto, które odbiera ludziom nadzieję na miłość, w którym nie można czuć szacunku do siebie. Publiczne egzekucje, dzieci powtarzające w zabawie kamieniowanie kobiet na stadionach. Mohsen straciwszy podczas bombardowania rodzinę i dom przeczekuje mroczny czas żoną. Zunaira, kiedyś bojowniczka ,o prawa kobiet nie wychodzi z domu, by nie narazić się na upokorzenia talibów, by nie musieć zasłaniać twarzy kwefem, ciała burką. Pewnego razu Mohsen sam nie rozumiejąc co się z nim dzieje, ulega szałowi tłumu - zagoniony na publiczną egzekucję rzuca kamieniem w zabijaną kobietę. To zdarzenie zmienia relację między nim a żoną. Nie umieją już wesprzeć siebie podtrzymując w sobie nadzieję, wiarę w siebie, w wartości z przeszłości. Zunaira odwraca się od męża. Zamyka się w sobie.
Atik, strażnik więzienny ma za sobą przeszłość żołnierską, walczył o wolny Afganistan, ranny ocalał dzięki opiece Musarat, która przewiozła go na ośle przez ośnieżone góry, by móc go wyleczyć w Peszawarze. Z...

Anna | 2015-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2015

„Jaskółki z Kabulu” Yasmina Khadra to poetycka opowieść o życiu dwóch małżeństw żyjących w Kabulu. To miasto w Afganistanie , gdzie rządzą talibowie. Ich rządy są okrutne. Kobiety nie mają żadnych praw, mężczyźni nie wiele więcej. Przyjemność jest grzechem, właściwie nie istnieje w tym kraju. To również historia czterech miłości.
Miłości żarliwych ,a jednocześnie bolesnych, nieszczęśliwych. Tragiczne losy dwóch kobiet i dwóch mężczyzn ,które splatają się osiągając apogeum cierpienia i tragedii.

„To piekło na ziemi; to tęsknota, rozpacz i dławiący strach, zamieniony we wzruszającą poezję.” /J.M.Coetzee/

„Jaskółki z Kabulu” Yasmina Khadra …wstrząsająca ,brutalna proza, która wywołuje obrażenia u czytelnika…POLECAM!

Dunya | 2013-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2013

„Żadnej miłości nie odczuwa się równie boleśnie jak wtedy, kiedy na dworcu wymieniasz spojrzenia z kimś, czyj pociąg odjeżdża w przeciwną stronę.”

Książka o porażającym wręcz cierpieniu. Jedna z tych, których słowa rozbrzmiewają w głowie jeszcze długo po odłożeniu.
Choć czytałam już sporo pozycji o podobnej tematyce, to ta uderzyła mnie chyba najmocniej. Aż trudno uwierzyć, że w tak krótkiej książce człowiek może znaleźć tyle żalu i rozpaczy. Dodatkowym zdziwieniem było dla mnie to, że autorem nie jest kobieta (które jednak najczęściej tworzą tego typu dzieła spisując swe własne historię), lecz mężczyzna ukrywający się pod imieniem swojej żony. Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, iż mężczyzną wychodzi znacznie lepiej pisanie o tym temacie (przykładem są autorzy choćby "Miłość i jej następstwa" czy "Tysiąc wspaniałych słońc"). Niektórzy czytelnicy zarzucają temu dziełu zbyt poetycki język - dla mnie jest on zdecydowanym plusem.
Opowieści dwóch tak różnych i zarazem jednakowych...

Anna | 2015-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2015

„Jaskółki z Kabulu” Yasmina Khadra to poetycka opowieść o życiu dwóch małżeństw żyjących w Kabulu. To miasto w Afganistanie, gdzie rządzą talibowie. Ich rządy są okrutne. Kobiety nie mają żadnych praw, mężczyźni nie wiele więcej. Przyjemność jest grzechem, właściwie nie istnieje w tym kraju. To również historia czterech miłości.
Miłości żarliwych, a jednocześnie bolesnych, nieszczęśliwych. Tragiczne losy dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, które splatają się osiągając apogeum cierpienia i tragedii.

„Jaskółki z Kabulu” Yasmina Khadra …wstrząsająca, brutalna proza, która wywołuje obrażenia u czytelnika…POLECAM!

Marzena | 2010-10-31
Na półkach: Świat islamu, Przeczytane

Kolejna książka z którą mam problem. Dobrze napisana oszczędnym stylem w krótkich rozdziałach. Jej tematyka jest jednak tak trudna z kolejnych stron wyziera taki dramat i brak nadziei, że lektura chwilami jest bardzo ciężka. Co gorsza mam świadomość, że los wielu ludzi jest taki jak bohaterów tej książki. To wartościowa pozycja, ale nie da się przy niej odpocząć.

orchisss | 2014-11-29
Przeczytana: 16 października 2014

Pewien etap w moim (również) książkowym życiu charakteryzował się tym, że wybierałam lektury głównie o tematyce islamskiej. Nadal interesują mnie te klimaty, sporo się naczytałam, wiem na ten temat dużo - mogę się mądrować. "Jaskółki z Kabulu" to z jednej strony to, co niemal sztampowe w literaturze z tych rejonów. Jest kobieta o zupełnie innej pozycji społecznej niż ta, którą znamy. Są sposoby rozwiązywania konfliktów zupełnie odmienne od naszych - europejskich. Z drugiej strony powieść pozwala nam wejść głębiej, zrozumieć odmienną kulturę. I pod tym względem jest odmienna i wyjątkowa w porównaniu z tym, co do tej pory czytałam.

Już sam fakt, że autor, z pochodzenia Algierczyk, publikował pod pseudonimem chcąc uniknąć cenzury wojskowej, sprawia, że trzeba przygotować się na literaturę trudniejszą. Powieść jest minimalistyczna, niemal teatralna w swojej budowie. Tylko czterech bohaterów, dwa małżeństwa, które zostały połączone serią wydarzeń. Cztery indywidualności z mocno...

Yasmine | 2013-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2013

Ta książka naprawdę wstrząsa. Odkrywa prawdę o człowieku, o każdym z nas. To, kim jesteśmy, zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Przemoc, jakiej doświadczamy, wyzwala w nas niejednokrotnie to, co najgorsze: tchórzostwo, morderczy szał, zbiorową agresję, ale także to, co najlepsze: miłość i poświęcenie bez granic. Książka o zmaganiu się z przeciwnościami losu, o życiu w piekle na ziemi, a także o najważniejszym egzaminie, jaki musimy zdać - egzaminie z bycia człowiekiem.

Cheeroke | 2013-10-17
Przeczytana: 20 października 2013

Sięgnęłam po książkę ze względu na to, że zajmuję się islamem. Książka nie jest łatwa do czytania. Wymusza na czytelniku zastanowienie się nad sobą jednak pokazuje jak trudno jest być człowiekiem.
Islam nie jest łatwą religią, Afganistan nie jest spokojnym miejscem. Te dwie rzeczy łączą się w całość i dzięki nim powstała tak fascynująca, ciekawa i prawdziwa książka.

Wiemy już, jacy autorzy pojawią się na 4. Big Book Festival

Czwarta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania – rozpocznie się 10 czerwca i potrwa do niedzieli, 12 czerwca. Na festiwalu pojawi się 13 autorów z dziesięciu krajów z pięciu kontynentów. Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszy hasło „wielka ucieczka | the great escape”.