Irena Kwiatkowska i znani sprawcy

Wydawnictwo: Szelest
KuLtUrAlNiE

Inne wydania

Porywająca autobiografia Ireny Kwiatkowskiej, jednej z najwspanialszych i najpopularniejszych polskich aktorek wszech czasów. Odtwórczyni niezapomnianych ról: Kobiety Pracującej w „Czterdziestolatku”, Zofii Jankowskiej w „Wojnie domowej” i Makowskiej w „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”. W książce opowiadają o niej m.in. Piotr Fronczewski, Wojciech Młynarski, Maria...

Porywająca autobiografia Ireny Kwiatkowskiej, jednej z najwspanialszych
w „Czterdziestolatku”, Zofii Jankowskiej
w „Wojnie domowej” i Makowskiej w „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”. W książce opowiadają o niej m.in. Piotr Fronczewski, Wojciech Młynarski, Maria Czubaszek, Edward Dziewoński i Jan Kobuszewski.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoszelest.pl/kwiatkowska.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoszelest.pl/kwiatkowska.html

Zakładka | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Choć nie należę do pokolenia, które może pamiętać okresy świetności kariery Pani Ireny, ale będąc dzieckiem zawsze chętnie z mamą oglądałam "Czterdziestolatka", "Wojnę domową" i "Zmienników". Podziwiałam wtedy tę energiczną i żywiołową kobietę, a w pamięci zapadła mi na zawsze "Kobieta pracująca która żadnej pracy się nie boi". Z tego powodu, bardzo chętnie przeczytałam książkę na jej temat.

W zasadzie rozpoczynając czytanie spodziewałam się typowej biografii jakich wiele na naszym rynku. I niewiele mnie w tej kwestii zaskoczyło. Książka okazała się miksem przytoczonych przez autora wypowiedzi i tekstów Pani Ireny oraz jego własnych komentarzy i opisów. Było to z jednej strony bardzo ciekawe, ale czasami czytając ciągiem, gubiłam się czy są to słowa Pani Kwiatkowskiej czy autora. Zdarzało mi się też lekko gubić w całej fabule, ale nie było to nagminne i częste. Poza tym całość czytało się dość płynnie i sprawnie.

Przeszkadzało mi to, że czcionka była dość drobna. Wiadomo, nie...

Agacha | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

To, że pani Irena była znakomitą aktorką i wielką osobowością wie chyba każdy. Książka o niej jest ciekawa, choć czasami trochę się gubiłam w tym, kto akurat się wypowiada. Trochę szkoda także, że nie można znaleźć w książce wiadomości z prywatnego życia aktorki.

ZaczytanaMajka | 2016-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2016

W końcu jestem po sesji. Nie mogłam doczekać się tego dnia kiedy będę mogła odłożyć wszystkie notatki i zająć się czytaniem i prowadzeniem bloga. Czuję, że trochę go zaniedbałam, a jakby tego było mało gdzieś wyparowała moja karta ze zdjęciami i jestem trochę jak bez ręki, bo nie będę mogła pokazać dokładnie jak książka się prezentuje i jaka jest śliczna. Panią Irenę doskonale pamiętam i znam. To ulubiona aktorka mojej mamy. Ponadto to przecież znana wszystkim Kobieta Pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Była wspaniałą, utalentowaną, kochaną i bardzo mądrą kobietom.

Autor: Roman Dziewoński
Tytuł: Irena Kwiatkowska i znani sprawcy
Seria: -
Wydawnictwo: Szelest
Strony: 375

Jeśli myślicie, że książka to tylko biografia o Irenie Kwiatkowskiej to niestety, ale muszę was rozczarować, ponieważ to zupełnie coś innego. To nie tylko biografia, która przybliża nam życiorys pani Ireny, ale i spora ilość...

CzytAśka | 2016-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 lipca 2016

No cóż. Z sympatii dla pani Ireny przebrnęłam. Ale nie było łatwo. Nudnawo - bo głównie składa się ta książka z peanów na cześć Aktorki wypowiadanych przez innych a w niewielkim stopniu mówi o niej.
Już przy pierwszym Wielkim Aktorze mówiącym, że była nad wyraz obowiązkowa, pracowita i punktualna dotarło to do mnie. Przy drugim się utrwaliło. Przy trzecim zrozumiałam, że najwyraźniej autor zakłada jakąś misję wychowawczą.
Przy kolejnych warczałam.

Rozumiem, że to charakter bohaterki, jej skromność i życzenie ograniczenia detali życia w tej opowieści spowodowały taki, a nie inny, sposób prowadzenia narracji. Ale w pewnym momencie miałam wrażenie, że celem nie jest uhonorowanie Pani Ireny, tylko zacytowanie wszystkich, którzy zechcieli coś o niej powiedzieć, przy okazji najchętniej wtrącając długawe dygresje o sobie samym.
Czytało się kiepsko. I jestem zawiedziona.

KuLtUrAlNiE | 2016-06-22

Niniejsza książka to zdecydowanie nie sucha biografia znanej osoby. To coś zupełnie innego. Oczywiście znajdziemy tu informacje o pani Kwiatkowskiej, jej życiu i twórczości. Istnieje jednak jeszcze sprytnie wplecione tło dla biografii artystki. Dzięki temu książkę czyta się z pewnością bardzo przyjemnie i z zainteresowaniem.
Powiedziałabym, że jest to historia aktorstwa "tamtych" lat, historia teatru. Bogata, skrupulatnie napisana i przemyślana. Taki wehikuł czasu dla nas - czytelników i dla samej aktorki - w chwili wywiadu. Sama Pani Irena Kwiatkowska bardzo swobodnie podeszła do rozmowy o sobie i swej twórczości. Bez udawania i sztuczności. Za to z rezerwą i dużym dystansem do samej siebie.
Nie będę tu wypisywać życiorysu artystki, bo tego znajdziemy mnóstwo w Internecie. Skupię się na innych kwestiach niniejszej książki. Chociażby na tym, jak postrzegana była p. Kwiatkowska. Z pewnością, tym co zapamiętałam po przeczytaniu, jest z całą pewnością fakt, że była ona mistrzynią...

dziwnakacha | 2010-07-01
Przeczytana: 2004 rok

Wspaniale napisane wspomnienia, wspaniałe fotografie, niepowtarzalny klimat. Książką tą należy się delektować. Ja czytając te wspomnienia, słuchałam piosenek Kabaretu Starszych Panów, wsłuchiwałam się w skecze kabaretu Dudek. Gorąco polecam.

Szanita | 2012-01-15
Na półkach: Przeczytane, Ślady czasu, 2012
Przeczytana: styczeń 2012

Autor uszanował życzenie Pani Ireny Kwiatkowskiej,
żeby pozostawić w cieniu jej sprawy prywatne
i żeby jej osoba była tylko pretekstem do napisania o ludziach,
którzy ją otaczali w studiu, na scenie i na estradzie.

We wstępie pojawia się zdanie
"wspomniana nawet mimochodem,
prowokowała natychmiast do zachwytów i komplementów".
Nie da się tego stwierdzenia zanegować,
odniosłam jednak wrażenie, że od pewnego momentu w książce
zachwyty trochę za bardzo dominują nad wspomnieniami.

Bogaty materiał - daty, nazwiska, opisy przedstawień, recenzje...
Żal, że tak wiele odchodzi w niepamięć.

theknife | 2012-05-30

Moim zdaniem to lektura obowiązkowa dla tych, którzy wiążą swą karierę z teatrom/filmem/kabaretem, ponieważ pani Irena to wzór. Od niech można się uczyć pracowitości, sumienności, szacunku dla sceny/ekranu. Te cechy w połączeniu z nieprzeciętnym (moim zdaniem) talentem dają miksturę Panoramixa, po wypiciu której ma się siłę i motywację do życia.
Książę polecam każdemu, bo każdy zna Kobietę Pracującą, a nie wszyscy znają Irenę Kwiatkowską i to trzeba koniecznie nadrobić :).

zacofany-w-lekturze | 2016-05-08
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Gwidon40 | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Irena Kwiatkowska - dzisiaj nie ma już takich Artystów. Niestety książka nie była taka jak myślałem. Jak dla mnie jakaś taka chaotyczna, "przeładowana".