Tetetka. Wspomnienia o Teresie Tuszyńskiej

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
joly_fh

Teresa Tuszyńska – jedna z najpiękniejszych polskich aktorek. I najbardziej zapomnianych. Stworzyła niezwykłą kreację Margueritte w filmie „Do widzenia, do jutra”, gdzie zagrała u boku Zbigniewa Cybulskiego. Jako szesnastolatka wygrała konkurs „Film szuka młodych aktorek” zorganizowany przez tygodnik „Przekrój”. Z kompletnie nieznanej licealistki stała się aktorką, modelką Mody Polskiej i...

Jako szesnastolatka wygrała konkurs „Film szuka młodych aktorek” zorganizowany przez tygodnik „Przekrój”. Z kompletnie nieznanej licealistki stała się aktorką, modelką Mody Polskiej i fotomodelką. Jej twarz pojawiała się na okładkach „Przekroju”, „Ekranu”, „Filmu”, „Kobiety i Życia”, ale także prestiżowego amerykańskiego pisma „Show”, które nazwało ją najbardziej zachodnią z polskich aktorek.
Grała w filmach wybitnych reżyserów, Morgensterna, Kutza, Lenartowicza, partnerując m.in. Gustawowi Holoubkowi, Janowi Machulskiemu, Andrzejowi Łapickiemu i dwukrotnie Zbigniewowi Cybulskiemu.
Chociaż była duszą towarzystwa, zawsze żyła nieco osobno. Na początku lat 70. niespodziewanie zniknęła z filmu. Zmarła w 1997 roku, w wieku 55 lat, samotna i zupełnie zapomniana.
Kim była ta piękna kobieta, która nikomu nie pozwoliła poznać się naprawdę? Zaskakujące, jak wiele zagadek związanych jest z tą postacią.

Książka powstała na podstawie filmu dokumentalnego „Teresa Tuszyńska Movie” autorstwa Mirosława Janusza Nowika. Autor dotarł do osób z jej najbliższego otoczenia – brata, mężów, reżyserów oraz kolegów z planu. Teresę Tuszyńską wspominają między innymi Kazimierz Kutz, Grażyna Hase, Wowo Bielicki i wielu innych.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: www.proszynski.pl

allison | 2014-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Autor nazywa Teresę Tuszyńską aktorką piękną i zapomnianą. I trudno z nim się nie zgodzić. Dziś pamiętają o niej chyba tylko ci, którzy znają filmy polskie lat 60. i 70. oraz zagorzali miłośnicy rodzimej kinematografii.
A szkoda, bo była aktorką bardzo charakterystyczną, ujmującą dziewczęcym wdziękiem i naturalnością. Dzięki książce dowiedziałam się, że zadebiutowała na okładkach czasopism i na planie filmowym, mając zaledwie 16 lat. A to tylko jedna z wielu ciekawostek na jej temat.

Biografię można podzielić na dwie zasadnicze części, które się przeplatają - to autorska opowieść oraz wypowiedzi znanych aktorów, reżyserów, operatorów, scenarzystów i innych ludzi filmu oraz świata mody, a także członków rodziny Tuszyńskiej (brata i bratowej, dwóch pierwszych mężów).
Najbardziej interesujące wydały mi się wspomnienia Kazimierza Kutza, który reżyserował filmy z Tetetką i był jej powiernikiem, zwłaszcza w najtrudniejszych życiowych momentach. Kutz mówi o niej nie tylko jako o...

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

PAŁA, BO NIE ROZUMIEM CELU TEJ PUBLIKACJI
Nowik (ur. 1960) napisał biografię, o pokolenie starszej, Teresy Tuszyńskiej (1942-1997). Przytacza słowa Kazimierza Kutza:
"Zmarnowano ją. Zmarnowano wszystko. Jej talent, wdzięk, urodę. Wszyscy chcieli wyłącznie brać od niej, ale nie dając nic w zamian".
Tylko, że za formą bezosobową stoją konkretni ludzie, którzy młodziutką dziewczynę rozpili, wykorzystali seksualnie i cynicznie doprowadzili do ruiny w wieku 21 lat. I pies im mordę lizał, bo była moją rówieśniczką i mego pokolenia gwiazdą, lecz my byliśmy za młodzi, więc tylko jako bierni obserwatorzy przypatrywaliśmy się degrengoladzie szerzącej się w "SPATiF"-ie, "Kameralnej" czy u "Dziennikarzy". A z kim się zadawała, częściowo Nowik opisuje. To grupa samców średnio starszych o 10-12 lat. Jej "odkrywcą" tj 16 – letniej panienki, która edukację zakończyła na pierwszej ...

Piotr Pluciński | 2013-12-21
Przeczytana: 05 listopada 2013

Nowik dokonał niemożliwego, docierając do żyjącej wciąż rodziny aktorki, ale też do archiwów, z którego wygrzebał nieznane dotąd fakty i niuanse. Z wypowiedzi i dokumentów udało mu się złożyć obraz dumnego snu o polskiej Audrey Hepburn, który nigdy się nie ziścił. Parę słów więcej: http://bit.ly/1cLFSqt

booklover | 2017-09-24
Na półkach: Mam, Film, Przeczytane

Nie jest to rzetelna biografia aktorki, ale zbiór wspomnień o niej. A, jak wiadomo, czasami kilka osób może w różny sposób pamiętać jedną sytuację. Dla miłośników Tuszyńskiej dość przyjemna lekturka, dla znawców i wielbicieli biografii - duże wyzwanie. Niemniej jednak to chyba póki co jedyna pozycja na rynku wydawniczym poświęcona Teresie Tuszyńskiej, więc czytajmy co jest ;)

Grzybek | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Piękna i niestety zapomniana aktorka. Na zawsze będzie chyba zapamiętana z "Do widzenia do jutra". I tak się tylko zastanawiam, jak potoczyłaby się jej kariera, gdyby trafiła na kogoś z kim związałaby się naprawdę i kto pomógłby jej w dorosłym życiu. W jakich filmach mogłaby zagrać? Jak wielką karierę zrobić?

Malka200 | 2017-09-09
Przeczytana: wrzesień 2017

Uwielbiam biografie, z przyjemnością sięgnęłam po tę książkę. Niestety dość mnie rozczarowała. Oschła, mało ciekawa, dziwnie napisana. Sama Tetetka- tu prezentuje się jako piękna, nieodpowiedzialna balangowiczka. Środowisko męskie wyniosło ją na piedestał a potem wszyscy zapomnieli. Ale niestety tak bywa, jeśli do zaoferowania ma się tylko urodę. W tym przypadku nie było nic poza tym- piękna, ale kompletnie niewykształcona, bez warsztatu, młodziutka, nieodporna na stresy, kapryśna. Finał przewidywalny- kończy się uroda, odchodzą przyjaciele, zostaje alkohol.

Mariimuz | 2016-03-08
Przeczytana: 08 marca 2016

Tragiczna historia gwiazdki PRLowskiego kina Teresy Tuszyńskiej. Historia na jeden wieczór, opowiedziana na podstawie opowiadań, opinii i plotek przez jej rodzinę, byłych mężów, współpracowników.

Bogdan | 2017-12-17
Przeczytana: 18 grudnia 2017