Holoubek. Rozmowy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
9788381232050
Ag2S

Zapis rozmów Małgorzaty Terleckiej-Reksnis z Gustawem Holoubkiem dokumentuje opowieść jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. W miarę upływu lat dzielących nas od słynnej inscenizacji "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka jego rola Konrada w coraz większym stopniu staje się mitem, sam zaś aktor przeszedł do historii i legendy polskiego teatru. Rozmowy odbywały się w różnych miejscach,...

Rozmowy odbywały się w różnych miejscach, latach i okolicznościach. Dla Gustawa Holoubka był to czas otwarty, ciągle jeszcze pełen możliwości. W trakcie powstawania książki nagle został przecięty, zatrzymany. I słowa, które były żywą rozmową, okazały się podsumowaniem osobistego i artystycznego życia, swoistym testamentem.
Dziś, po dziesięciu latach od śmierci Gustawa Holoubka, jego opowieść staje się historią. Wypowiedzi aktora poza osobistą narracją zyskują dodatkowy wymiar zapisu konkretnego czasu: drugiej połowy dwudziestego i początku dwudziestego pierwszego wieku. I jako takie wymagają uzupełnienia o świadectwa, dokumenty i komentarze.

Dlatego ukazuje się drugie wydanie książki "Holoubek. Rozmowy", wzbogacone o rozbudowane wyjaśnienia i materiały źródłowe, które w interesujący i rzeczowy sposób uściślają fakty, prezentują oceny, przywołują kontekst wydarzeń. Gorące polemiki, spory, recenzje i sądy, czyli historię sprawdzoną i udokumentowaną, autorka lokuje w przypisach-komentarzach, budując nad rozmowami z aktorem dialog Gustawa Holoubka ze swoim czasem.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Holoubek__Rozmowy-p-35599-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Holoubek__Rozmowy-p-35599-1-30-.html

Monika | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

"Nie ma, i nie może być, żadnej obecności człowieka skazanego na życie tu na ziemi bez istnienia teatru, ponieważ jest to jedyny materialnie sprawdzony bastion ucieczki do świata marzeń i oczekiwań niemających nic wspólnego z naszym codziennym życiem. Człowiek nie może egzystować bez choćby próby tego rodzaju ucieczki. Teatr jest aparatem do materializacji marzeń".

Bardzo żałuję, że nie dane mi było zobaczyć Gustawa Holoubka na scenie.

Z ogromną przyjemnością przeczytałam rozmowy Małgorzaty Terleckiej-Reksnis z aktorem. Bo jest to książka przede wszystkim o aktorstwie, o potędze i magii teatru. Zgrabnie wplecione są wątki osobiste, ale dla mnie sedno tej publikacji stanowią rozmowy o sztuce.
Odchodzą AKTORZY, zostają celebryci...

almos | 2018-05-26
Przeczytana: 21 maja 2018

Wywiad-rzeka z wielkim aktorem, wydany w 10 lat po jego śmierci, pokazuje go jako wielkiego filozofa teatru, konserwatystę, dla którego najważniejsze jest słowo i iluzja, jaką teatr tworzy. Ksiązka pełna jest głębokich myśli na temat teatru, sztuki aktorskiej i reżyserskiej, jest Holoubek nieprzejednanym wrogiem tzw. nowego teatru. Wspaniałe świadectwo świata już minionego.

Ten wywiad-rzeka Gustawem Holoubkiem, wznowiony i uzupełniony po 10 latach od jego śmierci, jest jak łyk świeżej wody, ożywczy i inspirujący. W czasach, gdy jesteśmy zalewani wywiadami z aktorami serialowymi, którzy plotą bez sensu na każdy możliwy temat i raczą ploteczkami ze swojego celebryckiego życia, Holoubek jawi się jako uosobienie taktu, jako kolos myśli i intelektu.

Największą wartością książki są rozważania Holoubka o teatrze, o sztuce aktorskiej, o sztukach Szekspira, Mickiewicza, Witkacego i wielu innych. To niezwykle bogata, wielowątkowa głęboka opowieść, moim zdaniem lektura obowiązkowa dla...

Admar | 2018-07-29

"Jestem niezmiernie wzruszony i ogromnie zaszczycony faktem, że mogę przebywać w tak zacnym gronie z okazji tak wspaniałego jubileuszu, jakim jest stulecie mojej Cracovii. Dlaczego powiadam mojej? Ponieważ urodziłem się tuż przy boisku Cracovii, na Zwierzyńcu przy ulicy Kraszewskiego. Cracovia była moim nauczycielem, pierwszą instancją edukacyjną. Właściwie mam takie dziwne wrażenie, że urodziłem się na boisku Cracovii, a w każdym razie wychowałem. Na pewno wychowałem."

Wydawać by się mogło, że autora tych słów próżno szukać pośród ludzi kultury i sztuki, a jednak...
Słowa te padły podczas Gali 100-lecia Cracovii w 2006 roku z ust wielkiego mistrza teatru i jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, Gustawa Holoubka. Są one dowodem - jednym spośród wielu przedstawionych w niniejszej książce - na niezwykle bogatą osobowość i wielowymiarowość człowieka, którego zwykliśmy utożsamiać jedynie z deskami teatru.

Książka Małgorzaty Terleckiej-Reksnis to wspaniały zbiór rozmów z...

Marek | 2018-03-14
Przeczytana: 13 marca 2018

Wczoraj miałem trudny dzień. Od dwóch dni w podróży i do tego spotkania które niczego nie wnoszą z ludźmi za wszelką cenę przykutymi do foteli. "Rozmowy" wziąłem ze sobą. Bo "Dziady", bo sztuka i kunszt, bo wyjątkowa zdolność odróżniania urody o brzydoty. Bo przyjaciel Konwicki. Bo rozmowa pani Małgorzaty nie jest moralizowaniem. Każdy kto choć trochę tęskni za sztuką i słowem wyniesie tutaj wiele dobrego. Pomogło, nawet bardzo, że wziąłem i przeczytałem. Wydaje mi się że jednak popełniłem błąd, zbyt nachalnie i w pośpiechu czytając. Ale wynoszę także inny wniosek, do wielu fragmentów tekstu powrócę. Gustaw Holoubek jest niezastąpiony. Bo on ciągle jest. Czytając słyszysz znajomy głos. To jest także wyjątkowe w trakcie lektury. Dobrze że książka została wznowiona w rocznicę Marca 68.

LiteratkaKawy | 2018-03-15
Przeczytana: 14 marca 2018

Warto sięgnąć po Rozmowy, jest to jeden z nielicznych wywiadów, który nie koncentruje się jedynie na pokazaniu biegu życia sławnej osoby, ale również na przekazaniu jego komentarzy odnośnie obecnego stanu kultury. To wartościowa lektura nie tylko dla fanów Gustawa Holoubka, ale również dla wszystkich entuzjastów kina i teatru. To fascynująca podróż śladami odradzającej się po wojnie polskiej scenie teatralnej, która cały czas musiała zmagać się z nastrojami politycznymi. Książka, którą czyta się z przyjemnością i z której wiele można się dowiedzieć.

Więcej na: https://literatkakawy.wordpress.com/2018/03/14/holoubek-rozmowy/

Lejzorek | 2018-09-29
Przeczytana: 28 września 2018

Rozmowa ta to tyko namiastka opowieści o nietuzinkowej osobie Gustawa Holoubka. Wczytując się w jego słowa odnosiłem wrażenie, że ani jedno z nich nie jest przypadkowe. Sam artysta jest jakby postacią kompletną, w tym sensie, że wszystko czego doświadcza ma uzasadnienie. Ogromnie brak jest takich autorytetów, którzy swoją porządnością, mądrością, dystansem mogliby poszerzyć horyzonty poznawania. Coraz mniej jest takich osób, o których możemy powiedzieć, że znajdują się na właściwym miejscu. Pan Gustaw Holoubek taki był.

książek: 1943
Monka | 2011-11-04
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Piękna, mądra, ciekawa książka. Polecam!

bolekczyta | 2011-03-10

Specjalnym fanem tzw. rozmów - rzek nie jestem. Często są one bowiem zwyczajnie nudne, naciągane, banalne. Dziś o jednym z wyjątków od tej reguły.

Małgorzata Terlecka - Reksnis swój pierwszy wywiad z Gustawem Holoubkiem przeprowadziła w 1987 roku (!). Zaufanie między dziennikarką a aktorem budowane było latami. I to w "Holoubek. Rozmowy" widać. Genialny aktor traktuje rozmówczynię jak równą sobie partnerkę. Dzięki temu mówi więcej i więcej siebie odkrywa. Sięga głębiej. Dlatego autorom książki (bo Holoubek też przecież jest autorem tej publikacji) udało się nie wpaść w pułapkę powierzchowności. To walor nie do przecenienia.

Gustaw Holoubek opowiada Terleckiej - Reksnis o swoim życiu: domu rodzinnym, klimacie przedwojennego Krakowa, udziale w kampanii wrześniowej, studiom aktorskim, wieloletnim zmaganiu z gruźlicą, początkach kariery, jej rozwoju i szczycie.

W tej biograficznej części książki najbardziej urzekł mnie opis okupacji w Krakowie, a szczególnie dwa wątki: wizyty w...

Miśka | 2016-12-01
Przeczytana: 27 listopada 2016

Wspaniałe rozmowy, prowadzone na przestrzeni lat. Bez plotek, tylko sztuka i teatr, teatr i sztuka :)

Krystian | 2015-02-15

Książka, w szczególności na początku, wciągnęła mnie bez reszty. Holoubek swoją narracją buduje piękny klimat przedwojennego Krakowa, powojennej Warszawy a także ukazuje rozwój teatru w realiach PRL. Dzięki temu "Rozmowy" to nie tylko obraz wewnętrznego świata aktora, z opisu którego wyłania się wielka mądrość, ale także wycieczka w czasie przez polskie realia i mentalność.