KuLtUrAlNiE 
status: Czytelnik, dodał: 2 książki, ostatnio widziany 2 dni temu
Teraz czytam
 • Efektywna komunikacja w zespole
  Efektywna komunikacja w zespole
  Autor:
  Prawidłowa komunikacja w zespole jest niezbędnym elementem skutecznej organizacji pracy. Pozwala skrócić czas i zwiększyć jakość wykonywanych zadań, a także sprzyja dobrej atmosferze i owocnej współpr...
  czytelników: 31 | opinie: 4 | ocena: 7,5 (10 głosów)
 • Księżniczka z lodu
  Księżniczka z lodu
  Autor:
  W niewielkiej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji, wśród małej, zamkniętej społeczności, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą – w jednym z domów odkryto zwłoki młodej kobiety. Pocz...
  czytelników: 28098 | opinie: 1507 | ocena: 7,14 (17075 głosów) | inne wydania: 9
 • Techniki samorozwoju
  Techniki samorozwoju
  Autorzy:
  Czy wiesz, że wyniki pracy i nauki tylko w pewnym stopniu zależą od inteligencji? Osoba, która posiada ogromne możliwości, ale nie wie, jak z nich korzystać, będzie uzyskiwała znacznie gorsze rezultat...
  czytelników: 204 | opinie: 11 | ocena: 7,13 (32 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-17 10:46:51
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Siostry Shakespeare (tom 2)

Polecana dzisiaj książka to zdecydowanie literatura obyczajowa/romans. Dodatkowo zimowa, świąteczna sceneria, która okala całą treść, potęguje lekkość czytania. Mimo przeszło 400 stron, powieść przeczytacie bardzo szybko - akcja płynie jednotorowo, nie ma plątaniny czasowej. Wszystko jest jasne i zrozumiałe. I chyba takie miało być przeznaczenie tejże "zimowej" lektury - w nawale rozmaitych,... Polecana dzisiaj książka to zdecydowanie literatura obyczajowa/romans. Dodatkowo zimowa, świąteczna sceneria, która okala całą treść, potęguje lekkość czytania. Mimo przeszło 400 stron, powieść przeczytacie bardzo szybko - akcja płynie jednotorowo, nie ma plątaniny czasowej. Wszystko jest jasne i zrozumiałe. I chyba takie miało być przeznaczenie tejże "zimowej" lektury - w nawale rozmaitych, codziennych zajęć, po pracowitym dniu usiąść z ciepłym kakao i po prostu zaczytać się.

Główną bohaterką jest niejaka Kitty Shakespeare, która zapragnęła zrobić karierę w Hollywood. Czytelnik poznaje ją podczas jednej z wielu rozmów kwalifikacyjnych - tym razem w branży filmowej - w wytwórni Klein Productions. Z owej rozmowy dziewczyna wychodzi z poczuciem kolejnej porażki. I tak i nie. Tak, ponieważ na razie kazano jej czekać - w związku z wymarzoną karierą, a nie, bo dostała ofertę pracy u znanego producenta filmowego jako... niania dla jego syn.
Mimo wszystko długo nie zastanawiała się nad ofertą i postanowiła podjąć się tegoż zadania. Lubiła dzieci, więc to jej pomogło w podjęciu decyzji.Wyruszyła zatem do zaśnieżonej i zakopanej w białym puchu Wirginii.
Po drodze zepsuł się jej samochód ( uderzyła w jelenia ). Oczywiście na miejscu znalazł się Adam, jak się okazało wujek chłopca, którym miała opiekować się Kitty. Pomógł "rozbitkowi", podwożąc kobietę na miejsce. Jego charakter jednak nie przypadł do gustu Kitty. Wręcz zrodził w niej negatywne odczucia.
Autorka wykreowała wiele postaci, nie tylko Kitty i Adama. Poznacie ich tylko w jeden sposób - czytając. Dowiecie się także, jaki spór dzieli rodzinę Adama i czy Kitty zostanie w Wirginii...

pokaż więcej

 
2018-12-14 14:42:48
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Książka "Histeryczki" to zbiór różnych opowiadań. Historie spisane przez R. Gay mają jednak wspólny mianownik. Każde z dwudziestu jeden opowiadań to studium życia kobiety. Kobiety - matki, żony, koleżanki, siostry, przyjaciółki, itp. Czytelnik, chcąc zrozumieć autorkę i jej przekaz, musi znać kilka faktów z życia samej Gay. Istotną informacją w związku z tym jest to, że Roxane Gay zanim... Książka "Histeryczki" to zbiór różnych opowiadań. Historie spisane przez R. Gay mają jednak wspólny mianownik. Każde z dwudziestu jeden opowiadań to studium życia kobiety. Kobiety - matki, żony, koleżanki, siostry, przyjaciółki, itp. Czytelnik, chcąc zrozumieć autorkę i jej przekaz, musi znać kilka faktów z życia samej Gay. Istotną informacją w związku z tym jest to, że Roxane Gay zanim została jedną z najbardziej docenianych pisarek amerykańskich przeszła osobiście przez drogę, na której doświadczyła wielu smutnych i przykrych momentów - gwałt, brak poczucia bezpieczeństwa, głód, nieustanna troska o siebie. W dorosłym życiu postanowiła wykazać gotowość na ukazanie światu swych emocji, które przez tak wiele lat zabierały jej głos i zapierały dech w piersiach. Na karty swych książek przelała, zdaje się, dużą porcję bólu swego dzieciństwa. Goryczy, która wypłynęła w "Histeryczkach" jako fala niezbitego feminizmu.
Teraz czytając poszczególne opowieści będziemy w stanie zrozumieć dlaczego jest w nich tyle goryczy i wrogiego nastawienia wobec rozmaitych zachowań względem kobiet. Kobiety zaś zostały tu przedstawione - takie odniosłam wrażenie - jako wiecznie uciśnione, często pozbawione własnego człowieczeństwa, a jednocześnie wewnętrznie czujące chęć dokonania zmian w swoim życiu.
Dzisiejsza propozycja to typowa książka od kobiety dla kobiet. Obejmuje wszelakie sfery życia i działalności płci żeńskiej, różne emocje i rozmaite reakcje na określone sytuacje.
Zaznaczyć należy, że książki tej nie sposób przeczytać za jednym "zamachem". Wiele jest tu bowiem problemów i zawirowań psychologicznych. Uważam stąd, iż lekturę trzeba sobie dozować.
Momentami czytelnik może nawet odnieść wrażenie, że czyta jakiś osobisty wywiad z autorką danego opowiadania. Wywiad, z którego cały czas przebija feministyczne tło. Nie ma się co dziwić, ponieważ sama autorka to zdecydowana postać ruchu feministycznego.

pokaż więcej

 
2018-12-07 17:50:44
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Powieść Danki Braun Morderstwo... to pierwszy tom z cyklu o detektywie Filerze. Na pierwszy rzut oka, sądząc po tytule, to typowy i niezaprzeczalny kryminał. Nic jednak bardziej mylnego. Owszem jest to kryminał, ale także powieść linearna. Obok zagadki do rozwiązania, jaką jest morderstwo mamy tu także rozgrywający się na bieżąco wątek obyczajowy. Nie można więc jednoznacznie określić i... Powieść Danki Braun Morderstwo... to pierwszy tom z cyklu o detektywie Filerze. Na pierwszy rzut oka, sądząc po tytule, to typowy i niezaprzeczalny kryminał. Nic jednak bardziej mylnego. Owszem jest to kryminał, ale także powieść linearna. Obok zagadki do rozwiązania, jaką jest morderstwo mamy tu także rozgrywający się na bieżąco wątek obyczajowy. Nie można więc jednoznacznie określić i zaszufladkować tejże książki do określonego, jednego gatunku.
Powieść rozpoczyna się dość długim prologiem. Poznajemy wówczas Walerię Szajnę, jej synów - w tym Leszka Szajnę i męża. W prologu także napotykamy na opis zabójstwa Walerii.
Następnie autorka przenosi nas do przodu o 30 lat. Tym razem na pierwszy plan wysuwa się inna postać powieści: detektyw Mirek File i jego dziewczynę. Jak się dowiadujemy, zajmuje się on głównie sprawami związanymi ze zdradami małżeńskimi. Wspomina jednak, że "marzy" mu się jakaś poważniejsza sprawa. I wówczas pojawia się propozycja trudnego zadania. Chodzi bowiem o oczyszczenie z zarzutów księgowego Leszka Szajnę, a prywatnie znajomego Mirka Filera.
W tym momencie akcja rozpędza się. Wspomnę tylko, że Leszek Szajna został oskarżony o morderstwo zabójcy swej matki.
W jaki sposób potoczy się śledztwo, kto faktycznie jest winny śmierci zabójcy pani Walerii przed laty, jakie osobiste korelacje ma Filer w związku ze wspomnianym zleceniem?
Zapraszam do lektury. Zakończenia, jestem pewna prawie w 100% - mało kto się spodziewa.

pokaż więcej

 
2018-11-29 10:21:22
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Trylogia Światów (tom 1)

Książka Sary Oliver to propozycja dla młodzieży. Treść została podzielona na trzy części. Każda z nich to wyraźnie wyodrębniony etap życia bohaterki o imieniu Ve. Części te nie są odrębne, ale spójnie połączone i stanowiące ciąg zdarzeń.
Ve poznajemy w drodze do Niemiec, do swego ojca. Wraz z matką bowiem, po rozstaniu rodziców, dziewczyna zamieszkała w Los Angeles. W zasadzie to...
Książka Sary Oliver to propozycja dla młodzieży. Treść została podzielona na trzy części. Każda z nich to wyraźnie wyodrębniony etap życia bohaterki o imieniu Ve. Części te nie są odrębne, ale spójnie połączone i stanowiące ciąg zdarzeń.
Ve poznajemy w drodze do Niemiec, do swego ojca. Wraz z matką bowiem, po rozstaniu rodziców, dziewczyna zamieszkała w Los Angeles. W zasadzie to między innymi tam.Jej mama bardzo dużo pracowała i w związku z tym często kobiety zmuszone były do przeprowadzek. To zdecydowanie mało odpowiadało Ve. Nie czuła tego, tak potrzebnego bezpieczeństwa wynikającego ze stabilizacji życiowej. Nie dość, że rodzice się rozstali, to jeszcze ta ciągła zmiana miejsc, zmiana szkół, zmiana społeczeństwa.
Po wielu perypetiach, począwszy od tych na lotnisku poprzez zamianę walizek z niejakim Finne'm, Ve wreszcie znalazła się u swego ojca. No i właśnie - okazało się, że jej tato nie mieszka w normalnym domu, ale w zapuszczonym i zaniedbanym zamku. Nie to było jednak najdziwniejsze. Miał ją odebrać z lotniska - nie było go, miał na nią czekać w domu-zamku. I tam też go nie zastała. Jak się okazało później - zniknął i nikt nie wiedział co mogło się stać...
Od tego momentu akcja nabiera tego charakterystycznego kryminalno - sensacyjnego rozmachu. Ze strony na stronę wciąga czytelnika coraz bardziej.
Znajdziemy tu rozmaite wątki: wspomniany sensacyjny, obyczajowy, miłosny, psychologiczny również.
Cała akcja zdaje się być powiązana z tajemniczą windą, którą dziewczyna pewnej nocy odkryła w zamku.

pokaż więcej

 
2018-11-16 16:31:04
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Powieść pt. Kobieta w bieli to jedna z pierwszych powieści kryminalnych. Autor zaprasza czytelnika w podróż do Anglii w XIX w.
Już na początku akcja rozkręca się w sposób tajemniczy, ale bez pośpiechu. Tak jest do końca trwania utworu. Dzieje się to za sprawą wnikliwie rozbudowanych i studzących nieco akcję - opisów. Mniej cierpliwy odbiorca musi więc w tę cierpliwość się po prostu...
Powieść pt. Kobieta w bieli to jedna z pierwszych powieści kryminalnych. Autor zaprasza czytelnika w podróż do Anglii w XIX w.
Już na początku akcja rozkręca się w sposób tajemniczy, ale bez pośpiechu. Tak jest do końca trwania utworu. Dzieje się to za sprawą wnikliwie rozbudowanych i studzących nieco akcję - opisów. Mniej cierpliwy odbiorca musi więc w tę cierpliwość się po prostu uzbroić. Akcja jest tego warta. Oscyluje ona wokół pewnej garstki bohaterów. Poznajemy wobec tego Waltera Hartright'a, który jako nauczyciel rysunku pojawia się w Camberland. Tam bowiem ma "fachu" uczyć dwie przyrodnie siostry - Laurę Fairlie oraz Mariannę Halcombe.
Walter natychmiast zakochuje się w Laurze, ona natomiast zaręczona jest z niejakim Parcivalem Glyde. Pojawia się więc wątek miłosny. Nie są to jedyne kobiety, które stają na drodze Waltera. Spotyka on bowiem tytułową kobietę w bieli. Jest ona łudząco podobna do Laury. Ale kim tak naprawdę jest? Co łączy ową nieznajomą z posiadłością w Camberland? Czy Laura poślubi Persivala, czy może pozostanie przy Walterze?
Pytań jest wiele i tylko jedna droga ,aby uzyskać na nie odpowiedzi. Zapraszam do lektury.

Warto wspomnieć, że na tle tajemniczych wydarzeń "namalowanych" przez autora wyłania się nam obraz, który kreśli dzieje losu kobiet epoki wiktoriańskiej.

pokaż więcej

 
2018-11-07 09:42:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Zapach wspomnień to powieść, która porwie w swe głębiny miłośników literatury historycznej. Jest to romans i literatura obyczajowa definiowana tłem historycznym.
Akcja bowiem rozpoczyna się w 1939 roku - wybuch wojny. Bohaterów poznajemy na luksusowym statku płynącym do Europy. Wówczas Danielle, jej mąż Max i przyjaciel Jon dowiadują się o wybuchu II wojny światowej.
Panika, strach i ból...
Zapach wspomnień to powieść, która porwie w swe głębiny miłośników literatury historycznej. Jest to romans i literatura obyczajowa definiowana tłem historycznym.
Akcja bowiem rozpoczyna się w 1939 roku - wybuch wojny. Bohaterów poznajemy na luksusowym statku płynącym do Europy. Wówczas Danielle, jej mąż Max i przyjaciel Jon dowiadują się o wybuchu II wojny światowej.
Panika, strach i ból niepewności jest tym większy, że w Polsce z babcią Zofią został Nicky - syn Danielle i Max'a.
Od tej pory rozpoczyna się walka o przetrwanie, a czytelnik śledzi równolegle losy osób na pokładzie statku i losy tych, którzy próbują ocaleć w Polsce.
Do tego Danielle i Max zostają rozdzieleni podczas rejsu w wyniku zatopienia statku...
Czy Danielle odzyska rodzinę? Czy późniejsza emigracja do Ameryki pozwoli na złagodzenie bólu rozstania? Wreszcie czy uda się naszej bohaterce odzyskać marzenia i zrealizować swoje cele?
Z tymi pytaniami pozostawiam Was, Czytelników.
Z całą pewnością historia wciąga i czyta się ją bardzo żwawo. Ciekawym zabiegiem są tu wstępy - motta do poszczególnych rozdziałów. Są to "słowa" - myśli Danielle Bretancourt na temat zapachów, ich łączenia i przeznaczenia. To taka małą odskocznia od historycznych zmagań bohaterów powieści i jednocześnie nawiązanie do tego, co Danielle uwielbiała.

pokaż więcej

 
2018-10-30 16:59:32
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Książka D. Hunziker'a niewątpliwie należy do sfery poradników. Dedykowana jest przede wszystkim nauczycielom, pedagogom i psychologom szkolnym.
Bardzo dokładnie została tu przedstawiona rola szkoły jako miejsca, gdzie na co dzień spotykają się różne osoby, różne charaktery i rozmaite zachowania weryfikowane określoną osobowością i autonomicznością.
Musimy więc pamiętać, że w takich placówkach...
Książka D. Hunziker'a niewątpliwie należy do sfery poradników. Dedykowana jest przede wszystkim nauczycielom, pedagogom i psychologom szkolnym.
Bardzo dokładnie została tu przedstawiona rola szkoły jako miejsca, gdzie na co dzień spotykają się różne osoby, różne charaktery i rozmaite zachowania weryfikowane określoną osobowością i autonomicznością.
Musimy więc pamiętać, że w takich placówkach nie tylko przekazanie wiedzy jest ważne, ale ważne jest też to, aby nauka była komplementarna i spójna na różnych płaszczyznach - merytorycznej, osobowościowej, behawioralnej i na poziomie relacji międzyludzkich.
Zaryzykowałabym stwierdzenie, iż pozycja ta napisana jest z punktu widzenia neurobiologii oraz psychologii.
Kompetencje bez tajemnic kierują nas na pracę z uczniem jako istotą odrębną i w pełni autonomiczną, z właściwym dla niej bagażem emocji i uczuć.
Temat, jak możemy zauważyć, jest niezwykle złożony i trudny, ale jednocześnie przekazany w miarę "ogarniętym" językiem. Stąd, myślę, że nie powinno być problemu ze zrozumieniem treści.
Cała książka podzielona jest na trzy zasadnicze części ("Szkoła i społeczeństwo", "Zorientowanie na kompetencje", "Atlas kompetencji" ), a każda detalicznie rozpisana. Każda ucząca, że szkoła powinna kształtować umiejętność radzenia sobie z rozmaitymi wyzwaniami i problemami względem umiejętności wychodzenia z własnej strefy komfortu.
Poza tym odbiorca ma udostępnione informacje na temat modelu stref uczenia się oraz konkretnych rad postępowania z "dzisiejszym" uczniem.

pokaż więcej

 
2018-10-24 12:14:19
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Lato, które się zaczyna to zdecydowanie powieść obyczajowa. Na początku czytelnik jednak może odnieść wrażenie, że jest to kolejna opowieść o miłości weryfikowanej upływem czasu. Nawet przeczytawszy pierwsze strony zdaje się, że fabuła jest nieco zagmatwana i mało spójna. Jest to mylne wrażenie.
Poznajemy najpierw dwie kobiety, dwie przyjaciółki: Roser i Elvirę - bardzo bliskie - które...
Lato, które się zaczyna to zdecydowanie powieść obyczajowa. Na początku czytelnik jednak może odnieść wrażenie, że jest to kolejna opowieść o miłości weryfikowanej upływem czasu. Nawet przeczytawszy pierwsze strony zdaje się, że fabuła jest nieco zagmatwana i mało spójna. Jest to mylne wrażenie.
Poznajemy najpierw dwie kobiety, dwie przyjaciółki: Roser i Elvirę - bardzo bliskie - które niemalże wszystko robią razem. Nawet w ciążę zachodzą w przybliżonym do siebie terminie. Może się to wydawać trochę proste i infantylne od strony kreowania literackiej przestrzeni.
Te pierwsze momenty jednak trzeba czytelniczo przegryźć i wtedy wyłoni nam się prawdziwa natura powieści.
Przedstawione wyżej bohaterki wraz ze swoimi dziećmi - Júlią i Andreu - oraz swoimi całymi rodzinami tradycyjnie co roku wspólnie spędzają noc świętojańską. Atmosfera jest bardzo luźna, bez skrępowania, pełna ciepła i wibrującej w powietrzu prawdziwej przyjaźni.
Wszystko toczy się w miarę spokojnym rytmem aż do czasu, w którym następuje totalna zmiana akcji. Otóż tym punktem zwrotnym staje się wypadek, w którym giną Roser i Elvira. Wówczas wspólna droga przyjaźni ich rodzin, ich dzieci rozchodzi się. Mijają lata, Júlia i Andreu nawiązują nowe znajomości. Nabywają także mnóstwo nowych doświadczeń życiowych.
Po wielu, wielu latach jednak spotykają się na nowo...

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
180 152 745
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd