Gabi. Gabriela Kownacka

Okładka książki Przypuszczam, że wątpię Bohdan Łazuka, Karolina Prewęcka
Przypuszczam, ... Bohdan Łazuka, Karo...
Okładka książki Zakopane, Nie ma przebacz! Paulina Młynarska, Beata Sabała-Zielińska
Zakopane, Nie ... Paulina Młynarska,&...
Okładka książki Kobiety, które igrały z PRL-em Nina Andrycz, Katarzyna Bielas, Anna Bikont, Krystyna Cierniak-Morgenstern, Roman Daszczyński, Barbara Hoff, Martyna Jakubowicz, Włodzimierz Kalicki, Beata Kęczkowska, Zofia Kucówna, Stanisława Ryster, Anna Seniuk, Urszula Sipińska, Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, Grzegorz Sroczyński, Jacek Szczerba, Mariusz Szczygieł, Violetta Szostak, Teresa Torańska, Zofia Turowska, Mariusz Urbanek, Dariusz Zaborek
Kobiety, które... Nina Andrycz, Katar...

Bardzo rzetelna biografia, napisana przystępnym językiem. Jeśli chodzi o życie zawodowe pani Gabrieli, to myślę, że temat został w 90% wyczerpany. Natomiast w przypadku sfery prywatnej - jakieś 25%. Nie winię jednak za to autora. Pani Gabrysia bardzo mocno strzegła swojej prywatności, w myśl zasady, że "najgorszy jest Sfinks bez zagadki". I tę tajemnicę zabrała ze sobą. Dlatego w naszej pamięci zawsze pozostanie PRZEPIĘKNĄ, ale jednocześnie MAGICZNĄ I NIEODGADNIONIĄ kobietą, wspaniałą artystką, wybitną osobowością i po prostu - cudownym człowiekiem. Pani Gabriela miała swój styl, to "coś", co sprawiało, że nawet nie najlepszy film oglądało się jak arcydzieło. Jej osoba przyciągała - i wciąż przyciąga - nie tylko płeć męską, ale również panie. Bo oglądanie pani Gabrieli to kontemplowanie cudu natury. Moim skromnym zdaniem - jedna z najpiękniejszych i najzdolniejszych polskich aktorek. Podsumowując - miło było powspominać i nieco bliżej poznać postać "Gałki".

Jej portret.

Publikacja poświęcona wyjątkowej aktorce, znanej z takich produkcji jak ''Hallo Szpicbródka", ''Trędowata''. Gabriela Kownacka wystąpiła również w serialu ''Matki żony i kochanki" (stworzyła kreację przebojowej Doroty Padlewskiej, jednej z przyjaciółek). Największą popularność przyniosła jej ''Rodzina Zastępcza", w której wcieliła się w ciepłą i tolerancyjną matkę (również adopcyjną) Ankę Kwiatkowską. Partnerował jej znakomity Piotr Fronczewski.

Serial uczył tolerancji, szacunku dla odmienności. Propagowano uniwersalne wartości i czytelnictwo. W jednym z odcinków mama poucza dzieci, że nie należy czytać bryków, gdyż jest to ''mordowanie literatury":D

''Najgorszy jest oczywiście sfinks bez zagadki".

Roman Dziewoński przybliża nam sylwetkę Gabrieli Kownackiej, w oparciu o wspomnienia ich wspólnych znajomych.
Artystka, nigdy celebrytka. Nie wygłaszała tyrad na temat zalet kolejnego kremu, sosu czy makaronu. Szczelnie chroniła swoją prywatność. Wrażliwa kobieta, którą raniły kąśliwe uwagi innej aktorki z nadmierną pewnością siebie.

Polecam i zapraszam:https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/08/gabi-gapa-biografia-gabrieli-kownackiej.html

Jej portret.

Z całościową treścią zamieszczoną w tej oto biograficznej książce wydanej przez Wydawnictwo LTW autorstwa Pana Romana Dziewońskiego pt. ''Gabriela Gabi Kownacka'' miałam okazje zapoznać się kilka lat wcześniej.

Ponownie chciałam tę książkę przeczytać, gdyż uważam, że przybliży mi ona role Pani Gabrieli Kownackiej, które są mi szczególnie bliskie od momentu, kiedy oglądałam ją w filmie: '' Trędowata'' Jerzego Hoffmana w roli Rity Szylinżanki oraz serialach:
'' Matki żony i kochanki'' i '' Rodzina zastępcza''.

To był jedyny serial, który bardzo mi się spodobał pod względem tematycznym, gdyż dotyczył on problematyki rodzin zastępczych i lubiłam go oglądać.

Dzięki temu serialowi mogliśmy poznać rozpoczynające się nowe kariery zawodowe występujące wśród młodych aktorów.

Rola, którą zagrała Pani Gabriela w tym serialu '' Rodzina zastępcza'' jako Anna Kwiatkowska uważam, że dała jej cząstkę siebie jako mama dwójki serialowych dzieci i jako mama zastępcza powinna stanowić przykład dla wielu rodzin pragnących mieć taką rodzinę, która potrafi kochać własne dzieci i pokochać inne dzieci pragnące poznać, czym jest ta prawdziwa miłość rodziców zastępczych.

Polubiłam Panią Gabrielę za to, że każdą z powierzoną przez reżyserów rolę potrafiła zagrać bardzo dobrze.

Pan Roman Dziewoński posiada niezwykłe umiejętności pisarskie oraz przedstawienia osób znanych nam głównie z ekranów telewizji bądź czy też scen teatralnych w taki sposób, że odsłania bardzo wiele dzięki zachowanym materiałom pochodzącym z jego prywatnego archiwum oraz zachowanym wywiadom radiowym.

Oparł również swoją wizję prezentacji aktorki na wiedzy pochodzącej ze zachowanych wspomnień pochodzących od osób, które, jako aktorkę znali osobiście i jaką ona w ich życiu odgrywała scenicznie i prywatnie rolę.

Po ponownym przeczytaniu tej przepięknie zaprezentowanej przez Pana Romana Dziewońskiego biograficznej książce mogłam na nowo zaczerpnąć wiedzy o jednej z nielicznych polskich aktorek, którą polubiłam za to, że nigdy się nie poddawała w drodze do upragnionego celu zawodowego, chroniła dzielnie własną prywatność za to ją najbardziej podziwiałam oraz wytrwałość zawodową.

Dodatkowymi elementami w tej książce są umiejscowione na samym początku w formie artykułu wspomnieniowego autorstwa przyjaciela aktorki Pana Grzegorza Bednarza oraz zdjęcia aktorki.

Wydawnictwu LTW dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania biograficznej książki autorstwa Pana Romana Dziewońskiego pt. ''Gabriela Gabi Kownacka''.

Polecam przeczytać tę biografię.

Za dużo teatru, za mało Pani Gabrieli Kownackiej. Można powiedzieć, że 85 % książki to opisy sztuk, o samej aktorce treści jak na lekarstwo.

Gabriela Kownacka, którą bardzo miło oglądało się na ekranie tv. Rzeczywiście, jak sobie przypomnę, to przede wszystkim Rodzina zastępcza, Halo szpicbródka, Trędowata...Nie pamiętam, żebym widziała jakąś sztukę, w której grała.
Podobno, jak "wchodziła w rolę", to grała całą sobą, chociaż czasem nie zgadzała się z reżyserem.
Osoba, bardzo sympatyczna, tajemnicza, kochana przez rodzinę i przyjaciół. Kobieta, która miała swoje zdanie na dany temat (ogromny plus!).
Perfekcjonistka, która potrafiła słuchać innych ludzi.
Pomagała innym, jak tylko potrafiła.
Swoją chorobę trzymała w ukryciu. Walczyła dzielnie, niestety się nie udało...
Swoich prywatnych spraw nie wywlekała na zewnątrz (kolejny plus!!).
Chciała zostać reżyserką, przez moment była. Nie za długo, ale spełniło się jej marzenie.
Książka opowiadająca przede wszystkim o życie teatralnym, trochę filmowym.
Bardzo mało prywatnych spraw.
Po prostu taka, jaka była p. Gabriela Kownacka, zwana przez rodzinę i znajomych: Gabrysią, Gabą, Gapą.

Osoba, bardzo sympatyczna, tajemnicza, kochana...

„… Ja rzeczywiście staram się o to, żeby istota tego mojego zawodu była najważniejsza, a nie to wszystko, co czerpie się potem. Tak się staram … żeby obowiązki, jakie nakłada na mnie ten zawód, nie wykraczały poza na przykład to, że muszę bardzo o siebie dbać, bo uważam, że to jest mój obowiązek …”

Bardzo dawno na mojej stronie nie mieliście okazji przeczytać recenzji biografii. Tym razem przypomnę Wam życie i artystyczny dorobek aktorki, która dla mnie miała niepowtarzalny charakter i temperament. Postać Anki Kwiatkowskiej z „Rodziny zastępczej” i Rita Szylinżanka z „Trędowatej”, to dwie najbardziej charakterystyczne role artystki. Obie stworzyły barwne postaci, które pokochali widzowie. Telewizja Polsat pomogła wykreować wizerunek normalnej, polskiej rodziny z barwnymi perypetiami.

Autorem publikacji jest Roman Dziewoński – reżyser, architekt i pasjonat dobrej muzyki. Na swoim koncie ma kilka ciekawych książek m.in. „DODEK Dymsza” (2010),„Skarpetka w ręku. Krzysztof Kowalewski w garderobie” (2012).

Co ciekawe Gabriela Kownacka nie starała się być za wszelką cenę gwiazdą wielkiego wymiaru. Trzymała się na peryferiach show – biznesu. Bardzo chroniła swoją prywatność, była skromna, a momentami nawet chłodna. Urodziła się w 1952 roku we Wrocławiu. Po maturze dostała się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zajęcia baletowe od najmłodszych lat były jej pasją, ale i nauką perfekcji, oraz opanowania ciała. Młoda dziewczyna miała wiele zainteresowań, ale nie starała się ścigać z nikim w szkole aktorskiej. Jej rocznik obfitował w wiele wybitnych osobowości. Wspólnie trenowała z Ewą Ziętek, Krystyną Jandą, czy Joanną Szczepkowską. Szkoła teatralna była loterią, a studenci uważani za zdolnych przepadali.

Niektórzy czytelnicy sądzą, że biografie za dużo pokazują i są pisane dla rozgłosu. To sprzedawanie siebie. Ale czy na pewno? Dla mnie postać Gabrieli Kownackiej to pewien poziom. Postać nietuzinkowa. Sądzę, że wiele osób będzie pamiętać jej barwne i charakterystyczne role. W poukładaniu ciekawego życiorysu pomoże Wam spis ról i bogata filmografia artystki, która znajduje się na końcu książki.

Swój warsztat aktorski dokładnie przemyślała. Najpierw starała się wymyślić postać, a potem znaleźć sposób na jej pokazanie. Znana była gównie z ról komediowych, ale wszyscy wiedzieli, że była tradycyjna w swoich poglądach. Miała mocne zdanie na temat popularności. Serial „Matki, żony i kochanki” stał się również bardzo popularny, bo pokazywał autentyczne przeżycia. Kreowana tam postać Doroty, pokazała rolę odważnej kobiety, która szuka szczęścia, u boku dwóch mężczyzn i uwielbia szybką, spontaniczną jazdę samochodem.

W 2004 roku aktorka zachorowała na nowotwór piersi. Kilkumiesięczne zabiegi chemioterapii i radioterapii dały pozytywny efekt, dzięki czemu mogła powrócić do pracy na planie serialu „Rodzina zastępcza”.

Niestety na przełomie maja i czerwca 2008 nastąpił gwałtowny nawrót choroby i stan zdrowia aktorki bardzo się pogorszył. Po sześciu latach przegrała walkę z rakiem, pozostawiając rodzinę i przyjaciół z ogromnym poczuciem pustki.

Gorąco polecam ciekawą publikację uzupełnioną archiwalnymi zdjęciami i wycinkami prasowymi.
Katarzyna Żarska.

Wydawnictwo: LTW
Oprawa: twarda
Liczba stron: 400
Kategoria: biografia
Zdjęcie na okładce: Andrzej Piotrowski

Bardzo dawno na mojej stronie nie mieliście okazji przeczytać recenzji...

spodziewałam się czegoś więcej... Mało informacji o aktorce, bardzo dużo o teatrze.

Gabriela Kownacka-postać nietuzinkowa, książka o Niej- miejscami pisana jakby na siłę.

dałam bardzo dobra, ale bez wiekszego przekonania. spodziewałam się po tej książce czegoś wiecej - jakiejś głębi - tymczasem nic:( czysto schematyczny opis - co, gdzie i w jakim teatrze - a szkoda. zaiodłam się to fakt - ale ksiązke można przeczytać - chwilami przejrzec - ale to tylko tyle niestety...

Jest to biografia bardzo szczegółowa i dokładna - tego odmówić autorowi nie można. Niestety właśnie z tego powodu obawiam się, że dla wielu czytelników (tak jak dla mnie) okaże się ona po prostu nudna. Autor analizuje wszystkie role teatralne Gabrieli Kownackiej, omawia przygotowania do nich, i od czasu do czasu wplata w swoją opowieść anegdoty z życia aktorki. Do tego cytuje niezliczone (i długie) wypowiedzi ludzi z otoczenia Kownackiej na jej temat, przy czym większość z nich mówi właściwie to samo. Czytałam tę książkę prawie dwa miesiące, po kilka stron na raz, bo więcej po prostu nie mogłam przetrawić. Według mnie będzie to pozycja interesująca tylko dla zagorzałych fanów Kownackiej, którzy widzieli większość jej ról teatralnych i filmowych. Ja wolałabym przeczytać coś krótszego, skupiającego się na kluczowych momentach w karierze aktorki.

• Biografie

Dodaj cytat z książki Gabi. Gabriela Kownacka