Sknocony kryminał

Seria: Dzieła Stanisława Lema
Wydawnictwo: Agora SA

Bohater powieści jest działającym w Nowym Jorku prywatnym detektywem, któremu nie najlepiej się powodzi i który w pewnej chwili otrzymuje zlecenie od pewnego człowieka nazwiskiem Washer, z którym ma się spotkać na cmentarzu, przy grobie niedawno zmarłego Cyryla Maystersa. Jednak gdy detektyw zjawia się w miejscu spotkania, znajduje zleceniodawcę w jego samochodzie – martwego. Staje się to wstępem do całej serii emocjonujących wydarzeń: detektyw próbuje rozwikłać zagadkę śmierci Maystersa, bogatego przyjaciela zleceniodawcy, który zmarł w prywatnej klinice, zostawiając spadek pewnej fundacji.

Pozycja zawiera także:
- jednoaktówkę Korzenie na temat Stalina,
- Dyktanda - "najzabawniejsze utwory napisane przez Lema"
- płytę DVD z kultowym miniserialem Przygody Ijona Tichego, który dubbingują Maciej Stuhr i Edyta Jungowska
- Niedokończona potrawa. Posłowie profesora Jerzego Jarzębskiego.
- wywiad z Władysławem Bartoszewskim o jego przyjaźni z Lemem.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

spootnik | 2015-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Porwała mnie ta niedokończona historia urwana w bardzo niestosownym (dla czytelnika) momencie, gdyż zabrnęła zbyt daleko by puścić ją w niepamięć. Urzekła mnie postać głównego bohatera, prowizoryczne nazwy lokacji i zastępcze nazwiska postaci drugoplanowych. Literówki, nieścisłości, osobiste notatki autora, fragmenty tekstu opisujące alternatywne wydarzenia czy też różne ich warianty - to wszystko pozwala choć trochę przybliżyć sobie sposób w jaki pracował Stanisław Lem i poczuć, że mamy do czynienia nie tyle z surowym tekstem powieści, ale z jej szkicem - tekstem roboczym. Wielka szkoda, że autor porzucił pracę nad tym tytułem i określił mianem "sknoconego", gdyż mogło powstać z tego dzieło może nie wybitne, ale z pewnością solidne, które z sukcesem mogłoby wejść w poczet klasycznych powieści detektywistycznych.

Prócz "Sknoconego kryminału" tom XVI kolekcji dzieł Stanisława Lema zawiera również dyktanda, za pomocą których autor nauczał ortografii siostrzeńca swojej żony. Krótkie...

Anielaszubert | 2013-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2013

Wciągająca powieść z dreszczykiem. Lem wyraźnie bawił się konwencją, rozpoczął od żartobliwego spisu występujących osób i... obiektów, który daje czytelnikowi sygnał, aby opowiadanej historii detektywistycznej nie traktować zbyt poważnie. Ciekawe są zamieszczone w toku opowieści alternatywne warianty rozwoju akcji (porzucone przez autora, pozostały w notatkach) - odsłaniają warsztat pisarza i pobudzają wyobraźnię. Niestety powieść jest niedokończona (straszne rozczarowanie!) i niedopracowana stylistycznie. Ale i tak bawiłam się świetnie.

Adam | 2012-01-17

No i nie rozumiem - dlaczego Lem nie pociągnął tego do końca. Sknocony kryminał nie jest sknocony, jest tylko pozostawiony bez rozwiązania, tak w pół drogi. Intryga prowadzona jest tak, że trzyma w napięciu. Jedno co drażni to opis Nowego Jorku - jakoś tak odbieram to miasto z opisów, tak prowincjonalnie...
Panie Stanisławie - co miało być dalej...

Tom zawiera jeszcze jedną perełkę - Dyktanda. Krótkie surrealistyczne teksty, pisane z manierą jaką charakteryzują się koszmarki wykorzystywane w szkołach. Po tych Lemowych na pewno szybciej bym opanował ortografię. ;)

Przemysław Czapski | 2012-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2012

Wszystko fajnie, tylko czemu fajnie zapowiadająca się intryga nie został skończona ?! Trochę inna strona Lema. Warta zapoznania się , jednak wolę czytać Lema w wydaniu fantastycznym.

Michał | 2011-08-01
Przeczytana: 25 lipca 2011

Ciekawostka dla pasjonatów twórczości Lema. Niedokończona powieść detektywistyczna, całkiem zgrabnie napisana, w starym (dobrym) stylu. Autorowi najwyraźniej jednak nie przypadła do gustu, bo porzucił jej pisanie w samym środku opowieści. Według mnie historia jest trochę zbyt banalna jak na Lema, ale czyta się całkiem przyjemnie.

Carla | 2012-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2012

Niedokończony kryminał pozostawia niesamowity niedosyt. Jaka szkoda, że Lem nigdy nie zdecydował się na dokończenie go.

Piotr | 2012-12-14
Przeczytana: listopad 2012

Fajnie się czyta, dałbym ze dwie gwiazdki więcej - ale żeby w takim momencie fabuły przerwać pisanie? Szkoda.

MR83 | 2016-12-08
ARTUR | 2016-10-25