Japonia. Smaki i znaki

Wydawnictwo: W.A.B.
japonia, tokio, wspomnienia,
literatura faktu
Jaguś

Zapis odczuć i refleksji powstałych podczas dwuletniego pobytu na tokijskiej uczelni polskiej pani antropolog i znawczyni gender studies. Ponad 95% elementów składających się na "japoński wachlarz" pochodzi z Tokio. Pojawia się labirynt tokijskich uliczek, obcych znaków, opowieści poznanych ludzi. Autorka jest otwarta na wszystko, stara się nie tylko "obejrzeć" inną kulturę, ale przede wszystkim – zrozumieć ją.

10 lat po wydaniu "Japońskiego wachlarza", Bator powraca do Kraju Kwitnącej Wiśni. Spotkanie drugie jest inne. To już, jak sama przyznaje nie olśnienie, nie szał ani dziki zachwyt, którego doświadczała wtedy, ale spokojna kontemplacja kraju, który uczyniła swoim drugim domem. Pisarka nie przestaje się Japonii dziwić. Ze zdziwienia rodzi się opowieść, unikająca orientalistycznych płycizn i zwodniczych uroków "egzotyki".

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2016

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.,2016

malcem | 2018-11-01
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2018

Jedna z lepszych książek, którą w ostatnim czasie przeczytałam. Potężna dawka wiedzy o kraju i jego kulturze podana w przystępny sposób. Bator w tej powieści stworzyła niesamowity klimat. Polecam każdemu, kto chce poznać nowy egzotyczny dla nas kraj.

"Japoński wachlarz" to owoc dwuletniego pobytu autorki w Japonii, gdzie przebywała jako stypendystka japońskiego ministerstwa kultury. Później powracała do tego kraju kilkukrotnie. To studium fascynacji obcą kulturą i jej powolnego odkrywania oraz zgłębiania. Joanna Bator starała się w nim oddać sposób myślenia Japończyków i przedstawić rzetelny obraz ich współczesnej kultury. Z kolei "Rekin z Parku Yoyogi" zawiera refleksje i dywagacje nad japońskim społeczeństwem oraz różnicami między Wschodem a Zachodem.

Ciąg dalszy na:

yohn | 2017-03-29

Po przeczytaniu "Ciemno, prawie noc" sięgnąłem też po tę książeczkę i trochę się rozczarowałem. Niewiele tu nowych informacji o Japonii. Forma trochę chaotyczna. Język przyciężkawy. Niestety.

Radek | 2017-03-03
Przeczytana: 27 lutego 2017

Pokaźna dawka wiedzy o Japonii, choć niestety pozycja trochę nierówna. Pierwsza część - "Japoński wachlarz" naprawdę bardzo dobra. Stanowi udane połączenie powieści i przewodnika opisującego najciekawsze miejsca i zwyczaje w Kraju Kwitnącej Wiśni. Druga część - "Rekin z parku Yoyogi" (na szczęście krótsza) to już jak dla mnie zbyt dużo dywagacji, nie zawsze związanych z Japonią.

Generalnie cała książka warta polecenia, ale powinna być wydawana z wyraźnych ostrzeżeniem na okładce, że przeczytanie grozi zmianą dotychczasowych planów urlopowych i skierowaniem zainteresowania na Daleki Wschód:)

kusiol | 2016-06-21

Fantastyczna podróż do Japonii. Mając możliwość być tam przez chwilę w tym roku, mogłam odnieść się do opisów i anegdot z książki, znajdować podobieństwa i (bardzo niewielkie) różnice w doświadczeniach moich i Joanny Bator. Książka sprawiła mi tym niewyobrażalną radość połączoną z bólem, który bierze się z mojego pragnienia powrotu do Japonii. Czytając, przenosiłam się tam myślami i wspomnieniami. Cudowna lektura dla zafascynowanych tym krajem, ludźmi i językiem, a także dla każdego innego, kto chciałby poznać ten piękny, inny świat kontrastów. Na koniec - bardzo ucieszyła mnie analiza tekstów mojego ukochanego Murakamiego, która pojawia się w różnych momentach drugiej części "Japonii". Dla mnie to wspaniała niespodzianka od autorki, dlatego czytanie stało się wtedy jeszcze większą przyjemnością (nie sądziłam, że to możliwe); jeśli coś bezwarunkowo kocham w literackim świecie i brak jego aktywności sprawia mi przykrość, to jest to właśnie umysł Murakamiego. Polecam "Smaki i...