Japonia. Smaki i znaki

W.A.B.
2016-05-18
2016-05-18
japonia tokio wspomnienia

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (48) / grudzień 2021 Joanna Bator, Kate Crawford, Ronan Farrow, Karol Grygoruk, Sławomir Hornik, Robert Jurszo, Jakub Kornhauser, Zuzanna Kowalczyk, Dagny Kurdwanowska, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Joanna Rudniańska, Jia Tolentino, Marcin Wicha, Marta Zabłocka, Oksana Zabużko
Ocena 6,2
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Kate ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (42) / czerwiec 2021 Joanna Bator, Krystyna Dąbrowska, Barbara Falender, Piotr Fortuna, Urszula Jabłońska, Igor Jarek, Anna Kiedrzynek, Marta Kiela-Czernik, Karolina Lewestam, Mikołaj Łoziński, Michał Lubina, Natalia Malek, Jędrzej Malko, Peter Mickwitz, Ania Morawiec, Magdalena Nowicka-Franczak, Mateusz Roesler, Jadwiga Sawicka, Judyta Sosna, Karolina Sulej, Marcin Wicha
Ocena 6,8
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Kryst...

Rewelacyjna

Rewelacyjna

Jedna z lepszych książek, którą w ostatnim czasie przeczytałam. Potężna dawka wiedzy o kraju i jego kulturze podana w przystępny sposób. Bator w tej powieści stworzyła niesamowity klimat. Polecam każdemu, kto chce poznać nowy egzotyczny dla nas kraj.

Na półkach: , , , , , , , , ,

"Japoński wachlarz" to owoc dwuletniego pobytu autorki w Japonii, gdzie przebywała jako stypendystka japońskiego ministerstwa kultury. Później powracała do tego kraju kilkukrotnie. To studium fascynacji obcą kulturą i jej powolnego odkrywania oraz zgłębiania. Joanna Bator starała się w nim oddać sposób myślenia Japończyków i przedstawić rzetelny obraz ich współczesnej kultury. Z kolei "Rekin z Parku Yoyogi" zawiera refleksje i dywagacje nad japońskim społeczeństwem oraz różnicami między Wschodem a Zachodem.

Ciąg dalszy na:

Po przeczytaniu "Ciemno, prawie noc" sięgnąłem też po tę książeczkę i trochę się rozczarowałem. Niewiele tu nowych informacji o Japonii. Forma trochę chaotyczna. Język przyciężkawy. Niestety.

Pokaźna dawka wiedzy o Japonii, choć niestety pozycja trochę nierówna. Pierwsza część - "Japoński wachlarz" naprawdę bardzo dobra. Stanowi udane połączenie powieści i przewodnika opisującego najciekawsze miejsca i zwyczaje w Kraju Kwitnącej Wiśni. Druga część - "Rekin z parku Yoyogi" (na szczęście krótsza) to już jak dla mnie zbyt dużo dywagacji, nie zawsze związanych z Japonią.

Generalnie cała książka warta polecenia, ale powinna być wydawana z wyraźnych ostrzeżeniem na okładce, że przeczytanie grozi zmianą dotychczasowych planów urlopowych i skierowaniem zainteresowania na Daleki Wschód:)

Fantastyczna podróż do Japonii. Mając możliwość być tam przez chwilę w tym roku, mogłam odnieść się do opisów i anegdot z książki, znajdować podobieństwa i (bardzo niewielkie) różnice w doświadczeniach moich i Joanny Bator. Książka sprawiła mi tym niewyobrażalną radość połączoną z bólem, który bierze się z mojego pragnienia powrotu do Japonii. Czytając, przenosiłam się tam myślami i wspomnieniami. Cudowna lektura dla zafascynowanych tym krajem, ludźmi i językiem, a także dla każdego innego, kto chciałby poznać ten piękny, inny świat kontrastów. Na koniec - bardzo ucieszyła mnie analiza tekstów mojego ukochanego Murakamiego, która pojawia się w różnych momentach drugiej części "Japonii". Dla mnie to wspaniała niespodzianka od autorki, dlatego czytanie stało się wtedy jeszcze większą przyjemnością (nie sądziłam, że to możliwe); jeśli coś bezwarunkowo kocham w literackim świecie i brak jego aktywności sprawia mi przykrość, to jest to właśnie umysł Murakamiego. Polecam "Smaki i znaki" z całego serca przepełnionego miłością do Japonii!

Dodaj cytat z książki Japonia. Smaki i znaki