Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg

Tłumaczenie: Ewa Życieńska
Wydawnictwo: Amber
Tinker, tailor, soldier, spy

Inne wydania

Wewnątrz Cyrku działa kret. Głęboko zakonspirowany podwójny agent ma dostęp do najbardziej tajnych danych brytyjskiego wywiadu. Jego intrygi doprowadzają do zwolnienia George'a Smileya.
Najsłynniejszy brytyjski agent rozpoczyna własne śledztwo i staje do pojedynku ze swoim wieloletnim wrogiem - nieuchwytnym człowiekiem -cieniem, mózgiem radzieckiego wywiadu...

AllAboutEve | 2016-08-24

W labiryncie służb specjalnych.
Nie ma tu akcji, nie ma supermena, który zaraz wyskoczy ze śmigłowca albo uniknie eksplozji, ale jest klimat. Książka jest wręcz przesiąknięta klimatem lat 70-tych. Fabuła jest zgrabnie skonstruowana a praca wywiadowcza przedstawiona bardzo realistycznie. Czytając należy się jednak skoncentrować, gdyż występuje tu wiele postaci a każda z nich jest istotna dla toczącej się historii.
Książka męcząca ze względu na brak dynamiki i powolność, ale ambitna.

Jacek Rogiński | 2012-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2012

Książka ta nie należy do tego rodzaju powieści kryminalnych/szpiegowskich, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Powiedziałbym wręcz, że książka ta jest akademickim przykładem pokazującym, jaka jest/powinna być różnica między kryminałem/powieścią szpiegowską a książką sensacyjną.

Rozbudowana ilość bohaterów (a także ich pseudonimów) nie daje nam 50% szans na odgadnięcie już po pierwszych 50 stronach, który z bohaterów może być tym czarnym charakterem.

Akcja tej powieści szpiegowskiej rozwija się powoli, początkowo może nawet bardzo powoli. Myślę, że bardziej niż klasyczna powieść niż klasyczny kryminał. Nie ma tutaj już na pierwszych stronach trupa, lud dwóch, w ogóle przez całą książkę nie ma jednego wielkiego bum. Jednak czytając tę książkę nie zauważa się nawet kiedy i jak, zaczyna ona wciągać. Początkowo nieśmiało, następnie coraz mocniej, aż w końcu nie da się od niej oderwać.

skygge | 2013-08-25
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Kret rozrabia w cyrku. Ktoś musi go wytropić i po nim posprzątać... „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg” zaskakuje swoją niejednoznacznością, gdyż oprócz samej afery w brytyjskiej agencji, mamy jeszcze osobiste porachunki, próbę pogodzenia się z przeszłością, walkę o przyszłość oraz zderzenie dwóch światów- nowego i starego pokolenia.

John Le Carre ma wyjątkowo plastyczny styl. Akcji tu nie doświadczymy, ale jest za to równomierne tempo, ładnie nakreślona psychologia postaci, a do tego jeszcze nietuzinkowy klimat. Bohaterowie, chociaż przepełnieni goryczą, nostalgią oraz co po niektórzy naiwnością, są boleśnie ludzcy- niemal oddychają na kartach powieści. Smiley- flegmatyk, pedant, intelektualista i melancholik jest według mnie jednym z najlepiej skonstruowanych protagonistów.

Fakt, powieści nie da się czytać szybko, zachłannie. Dlatego najlepiej dawkować, aby nie przeoczyć detali, które ją zdobią. Jest bardzo skondensowana, ma wiele odnóg, ale każda wydaje się czymś ważnym, a...

Grzegorz | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Dobre, dobre, bardzo dobre! Świetna rzecz, książka spełniła moje oczekiwania w 100%. Klasyka powieści szpiegowskiej. Prawdziwej, czystej, rasowej.

W Druciarzu, krawcu... tak naprawdę wbrew pozorom jest mnóstwo akcji. Z tym, że to akcja, powiedziałbym, intelektualna. Każda strona wnosi coś nowego do sprawy kreta w Cyrku, fabuła cały czas gna do przodu, z tym że robi to poprzez dialogi i opisy czynności na pozór nudnych, ale faktycznie fascynujących i ekscytujących, będących elementami elektryzującej gry.

Szczególnie urzekło mnie przedstawienie całego światka wywiadu, z jego procedurami, organizacją, zasadami, osobliwościami etc. Spojrzenie na "firmę" od kuchni. Podobno Autor przez wiele lat pracował w branży, ciekawe ile suchych faktów miała potwierdzenie w rzeczywistości? Jestem bardzo łasy na takie rzeczy, są one dla mnie wyjątkowo interesujące. Np. to, jaką strukturę ma wywiad? Jaki jest podział kompetencji? Jakie są procedury działania w terenie i w centrali (ukazano ich...

Mel | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Może kiedyś zrobię jeszcze jedno podejście do tej książki. Na dzień dzisiejszy to raczej nie moja bajka. W połowie już się pogubiłam i straciłam wątek. Nużąca i mało ciekawa się wydaje. Domyślałam się, że to nie żadna akcja i sensacja rodem z Bonda, ale mimo wszystko...

| 2012-03-24
Przeczytana: 23 marca 2012

Starcie tytanów

Może to wyda się nieprawdopodobne, ale – choć to powieść szpiegowska – nie obserwujemy bezpośrednio żadnych efektownych akcji. To nie jest „Mission: Impossible” z heroicznym Tomem Cruise’em. O wszystkim, co ważne, dowiadujemy się z rozmów, wspomnień i dokumentów. George Smiley nie ma w sobie niemal nic z Jamesa Bonda. Niemal – bo myślenie, kojarzenie faktów i dedukcję ma opanowaną w stopniu doskonałym. Dlatego ten niepozorny facet, za którego nikt by pięciu złotych nie dał, okazuje się śmiertelnie niebezpiecznym graczem.

Znana powieść Le Carrégo to starcie tytanów – pojedynek gigantów intelektu, charakteru, woli i sprytu. Smiley i jego przeciwnik Karla reprezentują przy tym nie tylko własne zalety, nie tylko macierzyste instytucje wywiadowcze, ale także konkretne kraje: Wielką Brytanię i Związek Sowiecki, a przede wszystkim dwa przeciwstawne bloki państw: kapitalistyczny Zachód i komunistyczny Wschód Europy. Trwa zimna wojna, za kulisami dyplomacji i codziennego...

Zyrg | 2012-10-03
Przeczytana: 02 października 2012

Sięgając po tę książkę spodziewałem się kolejnej opowieści w sosie Ludluma i McLeana. Autora nie znałem, wiedziałem, że jest dobry film na jej podstawie i tyle. I zaskoczenie. Nie ma tu pościgów i strzelanin, fabularnych twistów i szpiegowskich rekwizytów. Jest żmudne snucie się w burych tweedowych garniturkach po beżowych korytarzach archiwów i przerzucaniu ton szarych teczek z nudnymi dokumentami. Rozmowy i wspomnienia nieistotnych na pozór wydarzeń. Syzyfowe docieranie do prawdy. Nie ma charyzmatycznego bohatera tylko nieco znudzony i rozczarowany życiem starszy pan Smiley. O czym zatem ta książka? O lojalności, patriotyzmie, dewaluacji istotnych wartości w rozpoczynającej się dobie wyścigu szczurów i karierowiczostwa. O odchodzeniu starego i mizerii nowego pokolenia. Patrząc na życiorys autora wydaje się być świadectwem trudu i wykluczenia jaki dostarcza praca w tym fachu i goryczy zdrady współpracowników.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 22 lutego 2012

Książka wykracza poza ramy gatunku stawiając tezy i odpowiedzi godne literatury pięknej. Nie o intrygę tutaj głównie idzie (chociaż też jest oczywiście ważna), ale o ludzi tworzących pewien symboliczny system gry polityczno-szpiegowskiej (zakulisowy). Zagubionych, samotnych, lojalnych, i w swej lojalności zdradzonych. Lojalności wynikającej z patriotyzmu, ideologii, miłości i zwykłego koleżeństwa. Zdrady będącej źródłem podobnych okoliczności, ale też prozaicznego nawyku, uzależnienia od zdrady.

Nie ma bohatera w tej książce, który w jakiejś mierze nie został oszukany, okłamany, zdradzony, porzucony. Począwszy od dziecka, które wini się w swej dziecięcej naiwności za rozpad związku rodziców, a skończywszy na Smileyu, o którego miłości do żony jeden z bohaterów mówi "ostatnie złudzenie człowieka bez złudzeń".

To jest naprawdę wartościowa pozycja, godna polecenia tym, którzy lubią połączenie rozrywki z ambitną treścią.

Kaduk | 2015-10-17
Ola | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Bardzo rzadko czytam książki szpiegowskie. Jest to pewnie podyktowane nie znajomością tematu jakimi są stosunki polityczne między danymi państwami (choć owszem zasada brzmi dobry zachód, zły wschód).

Pierwsze wątki, nie porywają. Dopiero z biegiem akcji, kiedy wątki dojrzewają, zazębiają się książka wciąga i przy ostatnich stronach - trudno się oderwać. Wątek przyczynowo skutkowy jest ciekawy i dobrze uporządkowany - nawet dla takiego laika jak Ja, który momentami w trakcie czytanie nie wiedział z czym coś się je. Po ostatnich stronach wszystko się bardzo zgrabnie powiązało.

Dlatego nie będę pisać czy warto, bo z tego co wiem to już taki mały standard, coś dla osoby lubiącej książki szpiegowskie jest istnym "You Must". Cóż zgadzam się, choć szaleństwa nie było :D
nie mniej czasu nie straciłam.