Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg

Tłumaczenie: Ewa Życieńska
Cykl: Smiley (tom 5)
Wydawnictwo: Amber
Tinker, tailor, soldier, spy

Wewnątrz Cyrku działa kret. Głęboko zakonspirowany podwójny agent ma dostęp do najbardziej tajnych danych brytyjskiego wywiadu. Jego intrygi doprowadzają do zwolnienia George'a Smileya.
Najsłynniejszy brytyjski agent rozpoczyna własne śledztwo i staje do pojedynku ze swoim wieloletnim wrogiem - nieuchwytnym człowiekiem -cieniem, mózgiem radzieckiego wywiadu...

czytamcałyczas | 2019-04-04

Podarunki,od znajomej z LC.Są świetne, oto.Kolejna ciekawa powieść.
Z gatunki szpiedzy.I to nie w Ameryce ,a w czeskiej Pradze.Lat 70.
Mamy,tu mądrą akcję i parę zwrotów.
Jest napisana poprawnym językiem.Starego dżentelmena.
Nawet,jak siędzą za biurkiem toi akcja wciąga.
No ja bym nie umiał,tak napisać.
Akcja bardziej dojrzała
niż w Bondzie.

Albert | 2019-02-18

Książka klimatyczna ale męcząca ze względu na powolną akcję i dużo ważnych dla fabuły szczegółów. Raczej nie można jej traktować jako lekkiego czytadła - niemniej jest to klasyk powieści szpiegowskiej, który warto zmęczyć chociażby po to by nacieszyć się tymi szczególikami i smaczkami, którymi raczy nas autor.

jeyspin | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Odniosłam wrażenie, że panuje tu totalny bezład i chaos. Za dużo nazwisk, za dużo wydarzeń, brak jakiejkolwiek chronologii. Bardzo ciężko się czytało. Zakończenie bez wyrazu. Nie polecam.

dervorin | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Bardzo dobra powieść Le Carre'a, który buduje wiarygodne portrety psychologiczne postaci. Zawiła intryga pozwala na to, byśmy do końca zastanawiali się, kto jest wtyczką w firmie. Dla mnie George Smiley zawsze będzie miał twarz Gary'ego Oldmana.

Jacek Jarosz | 2018-09-05
Przeczytana: 27 maja 2018

Powieść "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" przypomina skomplikowane, kolorowe puzzle z wizerunkiem autora. Jej lektura wymaga uwagi i skupienia, aby nie zgubić wątków, licznych postaci i niejednoznacznych powiązań między nimi. Ale jeśli zadamy sobie ten trud, docenimy mistrzostwo Le Carre, które dotyczy nie tylko umiejętności kreowania intrygi, ale również samego warsztatu literackiego. A końcowy rezultat odzwierciedli z całą wyrazistością kunszt autora, jego przekonania i sposób tworzenia powieści szpiegowskich. Bo "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" można uznać za kwintesencję pisarstwa Le Carre.

Intryga powieści dotyczy poszukiwania kreta, Wielkiego Zdrajcy, w Cyrku, jak nazywają komórkę brytyjskiego wywiadu MI6. Poszukiwaniem zdrajcy ma zająć się Smiley, wcześniej zesłany na emeryturę w wyniku, jak się dowiadujemy, krwawej intrygi, uplecionej przez tegoż zdrajcę.

Największymi zaletami tej powieści Le Carre jest właśnie to, co często zraża do niego czytelników...

Bea | 2018-09-03
Przeczytana: 03 września 2018

Nie jestem wielką miłośniczką powieści szpiegowskich. Ale rozmawiałam z kolegą i on pożyczył mi tę książkę Le Carre. Powiedział, że to klasyka. Więc przeczytałam. I zrozumiałam na czym polega wielkość angielskiego pisarza. Le Carre pisze dużą literaturę i przy okazji pokazuje, jak wygląda od podszewki ten świat. Nasi autorzy takich powieści pokazują świat szpiegów i wywiadów. Ale się nie udaje im stworzyć dobrej literatury. Aż się żachnęłam, jak zobaczyłem, że czytelnicy oceniają Le Carre na 4-5 gwiazdek. No, drodzy państwo, literatura to nie szybka akcja i strzelaniny. Czytać trzeba ze zrozumieniem :-)

ChaeRin | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Trochę mi zajęło skończenie tej książki, ale to może głównie przez to, że ciężko było mi się odnaleźć w historii. Książka jest dobra, zyskuje przy bliższym spotkaniu, a nawet wciąga i aż smutno się robiło jak trzeba było odłożyć książkę na półkę. Le Carre ma to do siebie, że z odpowiednim wyczuciem piętnuje napięcie historii. Dlatego zabieram się za kolejny tom "Z przejmującego zimna" (chociaż nie wiem jaką kolejność obrać przy książkach tego autora)

Labirynt Human | 2018-06-07
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Mętlik i chaos niekontrolowany. Zlepek opowieści dziwnej treści artykułowanych przez bohaterów bez osobowości wyrazu. Zero logiki i systematyki. Książka - porażka. Na osłodę - nieliczne przebłyski angielskiego humoru. Nie chce mi się wierzyć, że napisał to osobiście jakikolwiek prawdziwy pisarz. Tak - porzuciłam czytanie w połowie bo w ogóle nie interesowało mnie "kto za tym stoi i komu to służy". Życie jest za krótkie aby tracić czas na tak nieudolną literaturę.

Bullshit_detector | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

"Druciarz..." to hardkorowa odtrutka na żywot angielskiego szpiega w stylu Bonda. Le Carre przechyla wahadło w drugą stronę. Albo też przybliża je do rzeczywistości, gdyż sam pracował w MI6 i pracę w wywiadzie zna od podszewki. No ale Fleming też pracował w wywiadzie...

Bohaterowie "Druciarza..." to podstarzali (wiekiem lub duchem), co do zasady nieradzący sobie z kobietami, smutni panowie, których napędza nakręcanie między sobą rozmaitych intryg. Najlepszym z nich okaże się jednak ten, który zdaje się być najbardziej na dnie.

Momentami atmosfera książki jest aż nieznośnie duszna i przygnębiająca. Niemniej dobre pióro autora czyni ten klimat wciągającym, a o to przecież chodzi.

Krzysztof Rewak | 2018-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Szpiegowski thriller, w którym nie wszystko zagrało idealnie - przynajmniej dla mnie. Czytało się szybko i przyjemnie, ale jakoś nie udało mi się polubić czy przywiązać do któregokolwiek bohatera, a wszystkie intrygi jakoś mnie nie ruszyły. Przypuszczam, że za miesiąc nie będę pamiętał o czym była ta książka. Może to po prostu nie mój gatunek?