Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg

John le Carré Wydawnictwo: Amber Cykl: Smiley (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Tinker, tailor, soldier, spy
Smiley (tom 5)
kryminał, sensacja, thriller
Ewa Życieńska
druciarz krawiec żołnierz szpieg

Lata temu (jak było w kinach) obejrzełem ekranizację, całkiem, całkiem.
Kilka lat później natknąłem się na książkę, no to nabyłem. Po (kolejnym) kilkuletnim dojrzewaniu na półce, wreszcie przeczytałem.
Historia ciekawa, wciągająca, takie "niby nic się nie dzieje, ale ciągle coś się dowiadujemy", nawet mi się takie coś podoba. Jednak natłok postaci jest tak duży, że...

Mnogość wątków, postaci, zdarzeń powalił mnie kompletnie. W pewnej chwili chciałem wziąć kartkę i sobie rozrysować Who is who? Zapewne nie jestem miłośnikiem powieści szpiegowskiej i nigdy nim nie będę. Ale dla jej miłośników to zapewne rarytas. A ja uciekam czym prędzej do Philipa Rotha i Amosa Oza

Prawdziwa męka. Nie jestem miłośnikiem powieści kryminalno-sensacyjnych i jeśli sięgam po tego rodzaju książkę, to w celu rozrywkowym. Jak jednak mieć przyjemność z książki, w której narracja jest skonstruowana jak labirynt nazwisk, pseudonimów, poprzestawianej chronologii itp. Trzy gwiazdki za krótkie fragmenty spójnej akcji. ..... A może to moja wina i brak doświadczenia...

Wreszcie sięgnąłem po klasykę gatunku i się nie zawiodłem. Owszem czasem ciężko nadążyć za ilością szczegółów i nazwisk, ale finalnie wszystko się zachodzi w rozwiązaniu. Żałuje, ze oglądałem wcześniej film, który swoją drogą dobrze oddaje ten pozornie monotonny i flegmatyczny a jednak dynamiczny bieg wydarzeń.

Nie znam lepszego autora i lepszych powiesci szpiegowskich, na finałowe starcie Smileya z Karlą czekałem z wypiekami... Właśnie dzięki tej książce.

Zawiłe i nudnawe.

Majstersztyk i najlepsza część serii. Książka podobała mi się bardziej od filmu, chociaż w ekranizacja zagrali najlepsi brytyjscy aktorzy. "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" to powieść szpiegowska na najwyższym poziomie.

Szukanie „kreta” jest mozolne i mało widowiskowe. Przypomina krecią (nomen omen) grzebaninę, tylko zamiast ziemi mamy akta, notatki, zeznania i... ludzką pamięć, z której trzeba wydobyć informacje złożone w jej najgłębszych zakamarkach. Czy to możliwe, żeby człowiek dopuszczony do największych tajemnic organizacji prowadził przez kilka dobrych lat, z niemałymi sukcesami,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Klasyk szpigowskiego gatunku. Dużo wątków i nazwisk ale warto się zmęczyć.

Nie skończyłem bo gubiłem się w ilości osób, za dużo nazwisk(zawsze mam z tym problem :) ), które były przywoływane w rozmowach. Czytam tylko w busie więc jest to czytanie przerywane i może dlatego tak trudno było mi się wciągnąć. Film za to wciągnąłem na raz :)

• Kryminały
  • 2012