Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg

John le Carré Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Smiley (tom 5) Seria: Spowiedź szpiega kryminał, sensacja, thriller
Tinker, tailor, soldier, spy
kryminał, sensacja, thriller
2018-02-13
Spowiedź szpiega
książka johnlecarre powieść szpiegowska szpieg

Wreszcie sięgnąłem po klasykę gatunku i się nie zawiodłem. Owszem czasem ciężko nadążyć za ilością szczegółów i nazwisk, ale finalnie wszystko się zachodzi w rozwiązaniu. Żałuje, ze oglądałem wcześniej film, który swoją drogą dobrze oddaje ten pozornie monotonny i flegmatyczny a jednak dynamiczny bieg wydarzeń.

Nie znam lepszego autora i lepszych powiesci szpiegowskich, na finałowe starcie Smileya z Karlą czekałem z wypiekami... Właśnie dzięki tej książce.

Zawiłe i nudnawe.

Majstersztyk i najlepsza część serii. Książka podobała mi się bardziej od filmu, chociaż w ekranizacja zagrali najlepsi brytyjscy aktorzy. "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" to powieść szpiegowska na najwyższym poziomie.

Szukanie „kreta” jest mozolne i mało widowiskowe. Przypomina krecią (nomen omen) grzebaninę, tylko zamiast ziemi mamy akta, notatki, zeznania i... ludzką pamięć, z której trzeba wydobyć informacje złożone w jej najgłębszych zakamarkach. Czy to możliwe, żeby człowiek dopuszczony do największych tajemnic organizacji prowadził przez kilka dobrych lat, z niemałymi sukcesami,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Klasyk szpigowskiego gatunku. Dużo wątków i nazwisk ale warto się zmęczyć.

Nie skończyłem bo gubiłem się w ilości osób, za dużo nazwisk(zawsze mam z tym problem :) ), które były przywoływane w rozmowach. Czytam tylko w busie więc jest to czytanie przerywane i może dlatego tak trudno było mi się wciągnąć. Film za to wciągnąłem na raz :)

Podarunki,od znajomej z LC.Są świetne, oto.Kolejna ciekawa powieść.
Z gatunki szpiedzy.I to nie w Ameryce ,a w czeskiej Pradze.Lat 70.
Mamy,tu mądrą akcję i parę zwrotów.
Jest napisana poprawnym językiem.Starego dżentelmena.
Nawet,jak siędzą za biurkiem toi akcja wciąga.
No ja bym nie umiał,tak napisać.
Akcja bardziej dojrzała
niż w Bondzie.

Książka klimatyczna ale męcząca ze względu na powolną akcję i dużo ważnych dla fabuły szczegółów. Raczej nie można jej traktować jako lekkiego czytadła - niemniej jest to klasyk powieści szpiegowskiej, który warto zmęczyć chociażby po to by nacieszyć się tymi szczególikami i smaczkami, którymi raczy nas autor.

Odniosłam wrażenie, że panuje tu totalny bezład i chaos. Za dużo nazwisk, za dużo wydarzeń, brak jakiejkolwiek chronologii. Bardzo ciężko się czytało. Zakończenie bez wyrazu. Nie polecam.

Dyskusje

• Kryminały