John le Carré powraca w zbiorze prywatnych listów

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.03.2022

Opublikowane pośmiertnie, obejmujące blisko 8 dekad listy Johna le Carré zostaną opublikowane w listopadzie tego roku. Książka „A Private Spy: The Letters of John le Carré 1945–2020” zawiera korespondencję pisarza z rodziną, przyjaciółmi, a także celebrytami, którzy byli fanami jego twórczości.

John le Carré powraca w zbiorze prywatnych listów Fot. German Embassy London / Wikimedia Commons

Zbiór listów zmarłego w grudniu 2020 roku pisarza ma zostać opublikowany jeszcze w tym roku. Książka „A Private Spy: The Letters of John le Carré 1945–2020” (tytuł należałoby tłumaczyć jako „Prywatny szpieg: Listy Johna le Carré z lat 1945–2020”) obejmuje niemal osiem dekad życia brytyjskiego twórcy, od wczesnego dzieciństwa w Wielkiej Brytanii z czasów II wojny światowej, do zaledwie kilku dni przed jego śmiercią.

„Najbardziej intymny portret wielkiego pisarza”

Pozycja zawiera listy le Carré'go do rodziny i przyjaciół, a także kilku celebrytów, którzy byli fanami jego prozy, w tym Hugh Lauriego czy Ralpha Fiennesa. Tematy zawarte w korespondencji obejmują zarówno pisarstwo i politykę, jak również pierwsze małżeństwo pisarza i jego relację z ojcem, oszustem Ronniem Cornwellem, który współpracował ze światkiem przestępczym i spędził w więzieniu cztery lata.

Viking, brytyjski wydawca twórczości le Carré’go, nazwał książkę, która pojawi się na tamtejszym rynku w listopadzie tego roku, „najbardziej intymnym portretem wielkiego pisarza, jaki kiedykolwiek zostanie opublikowany”. Za wybór i redakcję listów odpowiadał Tim Cornwell, dziennikarz i syn zmarłego autora.

„Mój ojciec był odważny w sposobie, w jaki mówił o tym, w co wierzył, odważny w miejscach i tematach, które wspominał w swojej twórczości, odważny w sposobie, w jaki stawiał czoła chorobie”, powiedział. Możliwość pracy nad wyborem listów ojca określił jako „ogromny przywilej”. I dodał: „Mam nadzieję, że inni będą cieszyć się tą podróżą tak samo jak ja, i śmiać się, płakać, a czasem wzdrygać wraz ze mną, czytając te listy i podróżując z moim ojcem”.

Znów jesteśmy w jego towarzystwie

Mary Mount, redaktorka le Carré’go w brytyjskim wydawnictwie Penguin Books, podkreśliła, że czytanie listów zmarłego autora było „bardzo ekscytującym i poruszającym doświadczeniem”. Jak wskazała:

Znów jesteśmy w jego towarzystwie, słuchając tego niepowtarzalnego głosu: jego bezwzględnie przenikliwych obserwacji, jego humoru, jego czułości, jego wściekłości. Nie mogę się doczekać, aż czytelnicy, tak samo jak ja, będą cieszyć się tą kolekcją, cudownie zredagowaną przez jego syna Tima.

Uznane przez krytyków na całym świecie powieści szpiegowskie Johna le Carré są niejako inspirowane doświadczeniami samego pisarza. Nim zajął się pisaniem, przyszły autor pracował bowiem w brytyjskim wywiadzie. W latach 50. i 60. był funkcjonariuszem MI5 i MI6.

Do najsłynniejszych książek Johna le Carré’go należą: „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg”, „Z przejmującego zimna” czy „Nocny recepcjonista”. Uznanie zdobył również wśród użytkowników lubimyczytać.pl. „Arcydzieło powieści wywiadowczej z lat zimnej wojny. Bo tak naprawdę to musiał być wtedy problem dla ludzi Zachodu: »a może wcale nie jesteśmy lepsi od nich«. Koniecznie!”, pisze o pierwszej z wymienionych Łukasz Starzewski, przyznając jej osiem gwiazdek.

Polskim wydawcą prozy pisarza jest oficyna Sonia Draga. Na ten moment nie jest jasne, kiedy zbiór listow pojawi się na polskim rynku. W chwili otrzymania takiej informacji, natychmiast Was o tym poinformujemy.

[kw]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 30.03.2022 12:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post