Wyzwanie czytelnicze LC

Biało-czarna

Wydawnictwo: Wielka Litera
literatura faktu
Ag2S

Zapętliliśmy się. My i Wy. Najwyższy czas zacząć normalnieć. Najwyższy czas zacząć ze sobą rozmawiać. Polską, jak mówi jeden z bohaterów książki, podobno rządzi nasizm. Wszystko, co robią nasi, jest dobre – dodaje. Trudno ustalić, kto zaczął. I kiedy. Czy to 10 kwietnia 2010 roku tak nas w Polsce podzielił, czy może tę przepaść zaczęliśmy kopać dużo wcześniej? Wałęsa – zdrajca czy bohater?...

Polską, jak mówi jeden z bohaterów książki, podobno rządzi nasizm. Wszystko, co robią nasi, jest dobre – dodaje. Trudno ustalić, kto zaczął. I kiedy. Czy to 10 kwietnia 2010 roku tak nas w Polsce podzielił, czy może tę przepaść zaczęliśmy kopać dużo wcześniej? Wałęsa – zdrajca czy bohater? Okrągły Stół – powód do dumy czy Targowica? Smoleńsk – katastrofa czy zamach? Pytając tylko o to nie ruszymy się z miejsca, nie dowiemy się o sobie niczego więcej.

Ewa Wanat spotkała się z przedstawicielami każdej ze stron, by poszukać punktów wspólnych. Jest ich więcej, niż się wydaje.

Jacek Żakowski krytykujący prof. Jana Tomasza Grossa? Magdalena Środa deklarująca, że „w pewnym sensie jest katoliczką”? Paweł Lisicki mówiący, że winne dzisiejszego bałaganu są obie strony? Paweł Wroński, któremu nie przeszkadza Kościół wrośnięty w funkcjonowanie państwa?

Tomasz Terlikowski mówi w rozmowie z Wanat: Nie ma postaci jednowymiarowych. Tak mogą sądzić tylko ślepi wyznawcy jednego z plemion. Biało-czarna ukazuje się w momencie, w którym dotarliśmy do ściany. Są dwa plemiona i dwa monologi, ale nie ma rozmowy, bo obie strony mówią odwrócone do siebie plecami. Albo wyłącznie uciekają – do swoich. Rozmowy Wanat pokazują, że czas przestać uciekać.

źródło opisu: www.wielkalitera.pl

źródło okładki: www.wielkalitera.pl

Zbigniew_Malinowski | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Gdybym sięgnął dobrze do jakichś notatek to mógłbym ustalić dzień i godzinę, kiedy zorientowałem się, że Polska już nie jest biało-czerwona tylko staje się czarno-biała. Było to z całą pewnością w czerwcu 2006 roku kiedy to zorganizowaliśmy zjazd studentów naszego roku. Na miejscu spotkania byliśmy trochę wcześniej: ja i Sławek - kolega ze studiów, z którym może nie byłem zbyt blisko ale ceniłem go jako bardzo inteligentnego i do tego z intrygującym poczuciem humoru. Nie widzieliśmy się 15 lat więc trochę się podpytywaliśmy co u nas i Sławek zapytał: "Na kogo głosowałeś w wyborach?". [Wyjaśnienie: wtedy rządzenie rozpoczęła akurat koalicja PiS-Samoobrona-LPR a niecały rok wcześniej fiaskiem zakończył się projekt PO-PiS]. Odpowiedziałem (zgodnie z prawdą, że "Na PO"). I wtedy usłyszałem coś, czego nie potrafię zapomnieć: "Tak? To Ty chcesz, żeby homoseksualiści uczyli w szkołach?!".

Jak zaznaczyłem Sławek ma intrygujące poczucie humoru i przez moment rozważałem czy się ze mnie nie...

Wszyscy widzą to samo, tylko różnią się interpretacją tego, co widzą. Książka czasami monotonna, ale niektórych spraw dla czytelności rozważań i pewnej analizy porównawczej nie można było pominąć. Szkoda, że jednak Cezary Gmyz się nie zgodził na publikację rozmowy z Ewą Wanat, bo jest to dosyć jaskrawa postać prawicowej części środowiska. Książka ważna, ale po tym niecałym roku od publikacji już czyta się ją trochę z innej perspektywy, bo wiemy co się od tego czasu wydarzyło.

brasilka2 | 2017-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 września 2017

Ciekawe wywiady z ludźmi z prawa i z lewa. Największe zaskoczenie - Terlikowski okazał się najmniejszym oszołomem z prawicowców przedstawionych w tej książce, jego opinie były spokojne, bez tej agresji, którą pokazuje w mediach. Reszta rozmówców - do przewidzenia.

Kasia | 2019-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2019