literatura faktu

Pasjonująco napisana i znakomicie udokumentowana historia najsłynniejszej agencji wywiadowczej świata. Są tu opisy najbardziej spektakularnych akcji inspirowanych przez izraelski wywiad, m.in. operacji Piorun – odbicia pasażerów porwanego samolotu Air France z Izraelczykami na pokładzie w Entebbe w Ugandzie w 1976 roku; czy operacji Opera – zbombardowania irackiego reaktora atomowego w Tammuzie w 1981 roku. Autorzy nie stronią od spraw kontrowersyjnych i wyciągają na światło dzienne dyskusyjne działania Mossadu, takie jak funkcjonowanie Kidonu, „Mosadu w Mosadzie”, elitarnego oddziału wyspecjalizowanego w politycznych zabójstwach, który jest oskarżany o zamordowanie czterech irańskich fizyków pracujących nad programem nuklearnym Teheranu. W książce pojawia się też wątek polski: to historia przekazania ambasadzie Izraela sławnego referatu Chruszczowa na XX zjeździe WKPB, wówczas jeszcze tajnego, przez polskiego dziennikarza żydowskiego pochodzenia Wiktora Szpilmana-Grajewskiego, który romansował z sekretarką Edwarda Ochaba, Łucją Baranowską.

źródło opisu: Wydawnictwo Black Publishing, 2014

źródło okładki: http://blackpublishing.pl/

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 579

Jawne odbicie tajnych służb

Od kiedy pamiętam Mossad, czyli izraelskie tajne służby, były naznaczone swego rodzaju tajemniczością. Każdy chyba kojarzył bardziej MI6 czy CIA, ale były to oblicza dobrze znane i lubiane. Tymczasem Mossad wydawał się tworem rodem z baśni i legend. Przypominał zastęp duchów, który odpowiadał za eksterminację niewygodnych person i dbanie o bezpieczeństwo niewielkiego państwa. Książka Raviwa i Melmana to okazja, by przyjrzeć się bliżej tej nietuzinkowej organizacji.

By być dokładnym, nie tylko wspomniana wyżej instytucja staje się ciałem na kolejnych kartach książki. Pojawiają się również takie twory jak Szin-Bet, Aman czy Lakam. Okazuje się wtedy, że choć Mossad jest wielce anonimowy, jego agencyjni bracia mają jeszcze lepszy kamuflaż, dzięki któremu wspólne zawiązywanie akcji i zażegnywanie konfliktów wyłącznie zyskuje na efektywności.

Poszczególne rozdziały opowiadają właśnie o akcjach, bardziej i mniej znanych, a także rozliczają się z wieloma mitami, jak chociażby z rzekomą zemstą po monachijskiej olimpiadzie. Co ciekawe, nie jest to wyłącznie droga glorii i chwały. Choć sukcesów tajnych służb Izraela nie brakuje, to znalazło się miejsce na wiele wpadek. Czasem poważnych, wynikających głównie nie tyle z umiejętności obcych wywiadów, co podstawowych niedopatrzeń, których konsekwencje były często bolesne i upokarzające.

Jest coś fascynującego w spoglądaniu na to, jak z niewielkiego państwa, zagrożonego ze wszystkich stron, stopniowo wzrasta mała, ale jednak potęga. I zawdzięcza taki stan rzeczy właśnie tajnym służbom. Agentom rozsianym po całym świecie, specjalistycznym jednostkom nie tylko szpiegowskim, ale też antyterrorystycznym jak choćby Sajeret Matkal. Sieć wzajemnych powiązań ograniczona jest do minimum, spora autonomia organizacji w zakresie państwa, czy rozwijanie najnowszych technologii, to zmienne, które w dużej mierze przyczyniły się do sukcesu.

Nie byłbym sobą i nie byłbym szczerzy, gdybym trochę na pracę autorów nie ponarzekał. Doceniam wielce rozbiór na czynniki pierwsze państwowych organizacji i ich działań. Chwilami można złapać się za głowę, do jakich Raviw i Melman dotarli informacji. Wymagało to wyczucia, ostrożności i pracy. Jednakże nie można nazwać tego pasjonującą lekturą. Pozornie mamy tu wszystko, co powinno się na taką pozycje składać, ale choć składniki się zgadzają, to wychodząca z nich całość już nie do końca.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że forma książki bardzo przypomina standardową pozycję historyczną. Narracja jest prostolinijna, stateczna i oszczędna. Twórcy nie próbowali w jakikolwiek sposób ożywić poszczególnych wydarzeń. Dali zbiór odrobinę podbudowanych suchych faktów, które nie potrafią odpowiednio oddać emocji, czy klimatu danych wydarzeń. Wiemy kto za nie odpowiada, że miały miejsce, ale wydają się zupełnie odległe i pozbawione większego znaczenia.

„Szpiedzy Mossadu i Tajne wojny Izraela” z pewnością są skrupulatnym nośnikiem informacji. Kogo interesuje historia przedstawiona od tej strony, nie powinien być zawiedziony ilością materiału oraz jego wagą. Jednak kto szuka połączenia literatury historycznej, a przy tym pasjonującej opowieści, ten raczej się zawiedzie. Wszystko tu stworzone jest od linijki i według przetrzebionych już wzorców. Historia może wciągać, ale w tym wydaniu często jest ciężkostrawna. Oferuje sporo wiedzy, lecz w wydaniu szkolnym i podobnie jak wielka polityka, zdaje się być efektem kompromisu, który daleki jest od prawdziwej satysfakcji.

Patryk Rzemyszkiewicz

Hipek | 2018-01-01
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: styczeń 2018

Szpiedzy Mossadu to oczywiście książka o działalności służb specjalnych Izraela. Autorzy nie rozczarowują dawką wiedzy o historii, strukturze, sposobach działania, sukcesach ale też spektakularnych porażkach wywiadu i powiązanych agencji rządu izraelskiego. Książka, ilustrowana licznymi przykładami podejmowanych w przeszłości działań, buduje niesamowitą refleksję jak przeciętny człowiek mało rozumie zachodzące wydarzenia, o których może dowiedzieć się z mediów. Ze Szpiegów Mossadu wynika, że zmiany rządów, zamachy, tajemnicze wybuchy i inne zdumiewające wydarzenia tak często mogą być tylko wynikiem realizacji działań zaplanowanych przez jedno państwo, albo koalicjantów, aby wywrzeć wpływ na decyzje podejmowane w innym państwie. W tym zakresie Szpiedzy Mossadu utwierdzają w myśleniu o teorii spiskowej świata...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

Kolejna książka pisarskiego duetu, który dzięki swoim znakomitym kontaktom w środowisku wywiadowczym Izraela przybliża nam zarówno jego historię, jak i największe sukcesy i wpadki.

Dziennikarzom udaje się namówić na snucie wspomnień byłych szefów Mossadu, Amanu i Szin Bet. Mówią oni oczywiście jedynie to co mogą i chcą, jednak rzadko dochodzi do takich relacji pomiędzy ludźmi mediów, którzy chcą, aby wszystko było jawne, a ludźmi służb, których celem jest utajnianie swoich działań. Oczywiście, znaczną cześć opisywanych tu historii zna każdy, kto interesuje się tajnymi służbami Państwa Żydowskiego, ale pojawiają się również informacje, z którymi zetkniecie się po raz pierwszy. Na przykład o współpracy wywiadów polskiego i izraelskiego, o tym, że Izraelczycy bardzo niechętnie dzielą się wiedzą nawet ze swoimi najbliższymi sojusznikami takimi jak np. CIA. To nie jest tajemnicą, ale po raz pierwszy ktoś o tym napisał wprost.

To również historia tego jak zmienia się samo państwo...

Radosław Gabinek | 2017-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 26 listopada 2017

Osinskipoludzku.blogspot.com

Mówi się, że najlepsze historie pisze samo życie i ta książka jest tego najlepszym dowodem. Opisywane tu akcje pod egidą jednej z najsłynniejszych agencji wywiadowczych na świecie mogą śmiało służyć jako scenariusz dla niejednego filmu sensacyjnego co zresztą niejednokrotnie stało się faktem. Przyznam, że nie sięgnął bym po tą książkę gdyby nie fakt, iż ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarnego. Tylko ono jest w stanie zagwarantować literaturę faktu najwyższego lotu w odróżnieniu do taniej sensacji.

Państwo Izrael ma jedną z najbardziej skomplikowanych historii i jego miejsce na nowożytnej mapie Europy jest okupione krwią przelaną na polu walki, ale i nie tylko. Smutna jest bowiem droga jaką przyszło przejść narodowi żydowskiemu raz poraz dziesiątkowanemu przez nacjonalistyczne systemy i doktryny polityczne oparte na nienawiści i rozmaitych fobiach. Właśnie z uwagi na liczne rany odniesione przez Izrael jak również pełną nieufności postawę wobec jego...

doktorTwardowski | 2017-08-30

Niezwykłe w tej książce są różne aspekty i poruszane zagadnienia, odsłonięte częściowo, kulisy wielkich operacji, gdzie – jak się okazuje – nie tylko i nie zawsze skrzętnie opracowany plan oraz wydane rozkazy stanowiły czynnik decydujący.
Niezwykłym takim akcentem okazuje się czarno-białe zdjęcie przedstawiające pewnego Żyda owiniętego szalem modlitewnym z uniesionymi rękami, które powstało w miasteczku Maciejów [Łukiv], leżące współcześnie na terenach Zachodniej Ukrainy. Zdjęcie to wisi na ścianie w gabinecie szefa Mossadu, Mężczyzna na fotografii to jego dziadek. Jego ojciec tymczasem aby je niegdyś zdobyć, musiał odbyć długą i niebiezpieczną podróż.
Jeśli chcecie dowiedzieć się dokładniej, w jakich okolicznościach i dlaczego takie zdjęcie może odegrać kluczową rolę w kształtowaniu się myśli człowieka, to koniecznie przeczytajcie Szpiegów Mossadu Dana Raviva oraz Yssiego Melmana!

Roman Dłużniewski | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Kolejne spotkanie z agentami, kto wie czy nie najlepszej agencji wywiadowczej świata. Pasjonujące opisy akcji w Ugandzie czy zbombardowania reaktora w Osiraku. Warto przeczytać!

Tomekkot | 2017-11-12
Przeczytana: 01 listopada 2017

Spodziewałem się, że będą ciekawe opisy porwań, działań zbrojnych oraz trochę o lotnictwie. Ale ta książka przerosła moje najśmielsze oczekiwania! Bardzo wciągająca a historie w niej zawarte są dla mnie aż niesamowite- jak tak małe państwo może mieć tak długie ręce i wiedzieć niemal wszystko co się dzieje na świecie. Autor dogłębnie przedstawia działania służb wywiadowczych oraz rządu Izreala. Dla kogo to jest książka? Z pewnością dla osób które interesuje szpiegostwo, sytuacja na bliskim wschodzie, historia Izraela oraz przede wszystkim jest dla osób zainteresowanych terroryzmem jak i bezpieczeństwem lotniczym.
Szczerze polecam, lecz momentami można pogubić się w tych wszystkich nazwiskach i osobach.

Portafortunas | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

A każdy szpieg to książę to debiutancka książka duetu dwóch dziennikarzy – Dana Raviva i Yossiego Melmana – poświęcona powstaniu i działalności służb Izraela. Okazuje się, że w porównaniu do Szpiegów Mossadu i tajnych wojen Izraela stanowi zaledwie preludium do właściwego tematu, jakim jest analiza powstania i działań tajnych agencji wywiadowczych żydowskiego państwa.

Autorzy w drobiazgowy sposób opisują wszystkie najważniejsze siatki szpiegowskie: ich początki, czas rozrostu i zmian w działalności, przytaczają sylwetki najważniejszych osób rządzących organizacjami i ich wpływ na rozwój służb Izraela. Okazuje się, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej, ponieważ wszelkie dane na temat poszczególnych jednostek zostały przekazane bezpośrednio przez ich pracowników, niemniej w porównaniu do informacji medialnych są one bardzo szczegółowe. Dlaczego? Z prostej przyczyny: pomimo ścisłej...

Darek Jaroń | 2014-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Kronika działań agencji wywiadowczych Izraela. Państwa niewielkiego, ale narażonego nieustannie na ataki terrorystów i wrogich państw. Lektura przejmująca, bo oparta na faktach. Niezwykłe jest to, że wydarzenia z filmów szpiegowskich z Jamesem Bondem tak naprawdę nie odbiegają wiele od rzeczywistości (tyle, że w realnym życiu są o wiele bardziej mroczne i niekoniecznie zwieńczone happy endem). Polecam miłośnikom literatury faktu i stosunków międzynarodowych.

blurppp | 2017-10-15
Przeczytana: 15 października 2017

Recenzja dotyczy wersji audiobook i pochodzi z bloga http://blurppp.com/blog/yossi-melman-daniel-raviv-szpiedzy-mossadu-tajne-wojny-izraela-audiobook/
Zacznę od truizmu, ale nic lepiej nie opisuje tej sytuacji niż wyświechtane zdanie. „Najlepsze i najbardziej nieprawdopodobne scenariusze pisze życie”. I właśnie o takich prawdziwych wydarzeniach opowiadają Yossi Melman i Daniel Raviv w swojej najnowszej pozycji . „Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela”. Będzie to ostra jazda bez trzymanki a większość opisanych tu wydarzeń jest tak zakręcona, nieprawdopodobna i sensacyjna, że nie wymyślili by ich hollywoodzcy scenarzyści.
Duetu dziennikarzy-pisarzy Yossi Melman i Daniel Raviv polskiemu czytelnikowi przedstawiać nie trzeba. Ten izraelsko-amerykański tandem od czasu publikacji przełomowej książki „...A każdy szpieg to książę. Pełna historia wywiadu izraelskiego” ma swoją ugruntowana pozycje wśród miłośników współczesnej literatury non fiction. Jako, że sam do nich należę po ich...

jardian | 2018-06-09

Tematyka Bliskiego Wschodu jako historyka niezmiernie mnie interesuje. Ale po lekturze pewnych książek raczej trudno się zdecydować na wycieczkę chociażby do Izraela. Bo chodzi tutaj o bezpieczeństwo podróży.

Książkę przeczytałem jednym tchem. Jest bardzo ciekawie napisana.

Mossad to najsłynniejsza agencja wywiadowcza świata, żartując można powiedzieć (nie do końca moja opinia), że najlepszy wywiad na świecie posiada Watykan. Mossad kojarzy chyba każdy, tak jak kojarzone są dobrze MI6 czy CIA.

Ale to chyba Mossad, powołany do chronienia tak małego i otoczonego zewsząd wrogami państwa, jest chyba najlepiej rozpoznawany na świecie. Książka przybliża największe sukcesy, ale i największe wpadki tej organizacji wywiadowczej.

Język jest idealny, ułatwia on lekturę. Książkę czyta się jednym tchem, bardzo dobrze zostały skonstruowane poszczególne rozdziały. Książka odsłania sposoby działania Mossadu, jego strukturę i sposoby działania.

Wiele akcji tutaj opisywanych mogłoby stać się...