Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie

Wydawnictwo: Wydawnictwo poznańskie
literatura faktu
L_Settembrini

„Punkty zapalne” to dwanaście przejmujących opowieści o współczesnym świecie, który drży w posadach. O coraz słabszej Europie. O nieobliczalnej Rosji. O tykającej bombie, jaką jest Bliski Wschód. O straszliwie poranionej Afryce. O błędach Stanów Zjednoczonych. Rozmówcami Michała Larka i Jerzego Borowczyka są reporterzy, fotoreporterzy, komentatorzy, analitycy. W tym pasjonującym towarzystwie znajdziecie także polityka, szpiega i dyplomatę. Każdy z nich przedstawił swoją autorską wersję rzeczywistości bezustannie podlegającej kryzysom, konfliktom i wojnom.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Oficjalna recenzja
Bosy_Antek książek: 608

Świat się zapalił

Nikogo chyba nie trzeba specjalnie przekonywać, że na świecie dzieje się źle. Ilość przerażających, wstrząsających, wytrącających z równowagi lub w najlepszym razie przejmujących informacji rośnie z dnia na dzień, a dni, gdy nie docierają do nas informacje o zamachach, kryzysach i dramatach, skłonni jesteśmy uznać za szczęśliwe. Historia ewidentnie ruszyła do przodu. Sytuacja jest dynamiczna. Bez wątpienia żyjemy w ciekawych czasach.

Dzieląc to doświadczenie Jerzy Borowczyk i Michał Larek (dwaj badacze literatury związani z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) skomponowali cykl dwunastu rozmów, które miały przybliżyć czytelnikom opinie znakomitych reporterów, dziennikarzy, polityków na temat stanu świata.

Czy dowiadujemy się z „Punktów zapalnych” czegoś nowego? I tak, i nie. Najatrakcyjniejsze partie tej książki opisują kulisy pracy reporterów wojennych, szpiegów, dziennikarzy wysyłanych na pierwszą linię frontu; wszędzie tam, gdzie pchane ku sobie masy ludzkie gotowe są zabić w imię religii, władzy, ideologii lub przestrzeni życiowej. Śmierć, o którą bohaterowie tej książki ocierali się zdecydowanie zbyt często, ogołociła ich z wrażliwości i pchnęła w otchłań zimnego profesjonalizmu. Mrożą krew w żyłach opisy nieszczęść, degeneracji i barbarzyństwa, które zilustrowano kilkoma celnymi zdjęciami, by te obiegły światowe media.

Ciekawie brzmią kwestie dotyczące roli dziennikarzy i fotoreporterów, którzy zbyt często są wykorzystywani do manipulowania opinią publiczną oraz rozważania dotyczące niejednoznacznej moralnie pracy szpiega.

Rozmówców udało się nakłonić nie tylko do odkrycia tajemnic własnych profesji. Dużą część książki stanowią mniej lub bardziej przekonujące analizy rzeczywistości – konfrontujemy się z teoriami na temat pochodzenia islamskiego terroryzmu, czytamy o błędach Stanów Zjednoczonych i Rosji, a nawet prowadzi się nas meandrami polskiej polityki. I, niestety, jest to słabszy element całości – jeżeli jesteśmy w stanie z zaciśniętymi zębami przetrwać histerycznie brzmiącego Wojciecha Tochmana, który wszędzie wietrzy unoszący się zapach potencjalnego ludobójstwa, to już gorzej sprawa wygląda w przypadku Ludwika Dorna, którego analizy rzeczywistości podszyte literackimi aluzjami zwyczajnie mogą nużyć każdego, kto nie interesuje się siermiężną polską polityką.

„Punkty zapalne” jednak nie do końca mnie przekonały. Nie dlatego, że mówiący w niej zawodowi przecież obserwatorzy świata grają na rozstrojonych instrumentach. Nie. Wybrana dwunastka z pełną odpowiedzialnością wypowiada się na zaproponowane im tematy, a czytelnik może podzielać lub odrzucać ich punkty widzenia. Problem polega na tym, że zebrane głosy stanowią niewielki wycinek pochodzący z przekrzykującego się tłumu rożnej maści analityków, specjalistów i dyżurnych mędrców. Nic nie utwierdza mnie w przekonaniu, że przepytywani przez Borowczyka i Larka wiedzą więcej i widzą dalej. Wszyscyśmy tak samo mądrzy, myślę sobie, zamykając tę książkę.

Jeżeli ktoś chce widzieć w „Punktach zapalnych” lekturę, którą umili sobie wakacyjną labę, gorzko się rozczaruje. Całość książki raczej przygnębia niż pociesza. Jeżeli zaś w czyimś wnętrzu przesiaduje miniaturowy Artur Schopenhauer, który wciąż powtarza, że wszyscy i tak umrzemy, wtedy książka ta idealnie wpasuje się w pesymistyczne nastroje.

Tomasz Fijałkowski

Radosław Gabinek | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Zacznę od tego, że jest coś takiego w okładce tej książki, że działa ona na człowieka hipnotyzująco i gdzieś tam w głębi od momentu kiedy ją zobaczyłem, to czułem że prędzej czy później po nią sięgnę. Zdecydowała ostatecznie rekomendacja na blogu czytamrecenzuje. Już pierwszy wywiad trafił do mnie i to , że się tak wyrażę - konkretnie ! Każdy następny, pomimo tego, że mamy tutaj zestawienie osób z różnych środowisk, reprezentantów rozmaitych zawodów i prezentujących często odmienny światopogląd składa się ostatecznie na rewelacyjną całość, którą czyta się z zapartym tchem i coraz to większa ciekawością.

Był kiedyś taki program w TVP, kiedy jeszcze można ją było nazwać publiczną, który nazywał się "7 dni świat", a prowadził go znakomity, nieżyjący już niestety Andrzej Turski. Pamiętam, że uwielbiałem na niego zerknąć, kiedy oglądał go mój ojciec. Nawet kiedy jeszcze nie bardzo orientowałem się nawet w ogólnej sytuacji politycznej na świecie i za grosz nie rozumiałem...

Wojtek | 2016-07-18
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2016

Można w tej książce znaleźć różne światopoglądy. Lewicowy i prawicowy, bardziej przenikliwy i bardziej pobieżny, ale większość rozmów "o Polsce i świecie" to wnikliwa analiza tego co jest i tego co będzie, chociaż jak wielu rozmówców twierdzi, nie sposób dziś przewidzieć jutra, a tym bardziej tego, czy będzie ono lepsze, gorsze, a może takie samo.

Książka otrzymałaby ode mnie ocenę 8 lub 9, gdyby nie jeden szczegół. Jeden rozmówca. Pani dr Patrycja Sasnal, która z radosnym euroentuzjastycznym spojrzeniem na świat stwierdziła, że "We Francji, na przykład, jest 6 milionów muzułmanów, a przypadków kontestacji systemu z użyciem przemocy ciągle bardzo mało" (strona 236). Jeśli trzy zamachy to ciągle zbyt mało, to ja już więcej nie komentuję, odsyłam was do tekstu.

Tina | 2016-11-16
Na półkach: Wygrana w LC, Przeczytane

Mądra, ciekawa książka, stanowiąca zbiór wywiadów ze znakomitymi ekspertami. Zdanie wielu z nich jest mi bliskie, inni zaskoczyli mnie swoim podejściem do wielu współczenych zagadnień politycznych, które diamentralnie różni się od moich poglądów. Podoba mi się koncepcja tej książki, stanowiaca zestawienie różnych punktów widzenia. Wynotowałam sobie kilka cytatów z wypowiedzi tych mądrych głów. Teraz chyba już nikt tak nie robi. Pozostanę jednak wierna starej szkole, bo są takie zdania, do których warto wracać i czytać je od nowa i od nowa.

DontFreakOut_PL | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

W piątek, w dniu 15 czerwca br. nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się książka pt. „Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie” autorstwa Jerzego Borowczyka i Michała Larka. Rozmówcy Jerzego Borowczyka i Michała Larka to ciekawe osobistości, przedstawiające swoją wizję rzeczywistości niepokojonej kryzysami, konfliktami i wojnami.

Dostęp do pełnej recenzji pod adresem: http://www.nowastrategia.org.pl/jerzy-borowczyk-michal-larek-punkty-zapalne-dwanascie-rozmow-o-polsce-i-swiecie-recenzja/

Dawid | 2016-09-27
Przeczytana: 27 września 2016

Punkty zapalne. Czyli dwanaście rozmów z różnymi ludźmi.
Od fotografów, dziennikarzy, szpiegów czy polityków.
Sprawy ważne bo odnoszące się do nas ludzi, do tematu wojen na świecie pokoju i niezrozumienia. Rozmowy na temat świata, uchodźców i Polski a wszystko to zgrabnie pokazane dzięki autorom.
Gdyby to było 20 rozmów to z chęcią bym również przeczytał. Bardzo ważna książka tego roku.

skrytka_kulturalna | 2017-01-14
Na półkach: 2017, Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Ciekawa książka, aczkolwiek trochę niespójna - niektóre wywiady były świetne, inne średnie. Zdecydowanie najbardziej zainteresowały mnie rozmowy z reporterami, najmniej te dotyczące polskiego poletka politycznego. Niemniej jest to pozycja warta uwagi.

gośka | 2016-09-08
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2016

Jeśli ktoś chce zrozumieć współczesne konflikty, kotłujący się świat, powinien to przeczytać.
Dzięki niej wiem co jeszcze powinnam "doczytać", żeby lepiej uporządkować sobie przyczyny konfliktów na Bliskim Wschodzie.
Mam jeden niedosyt - te wywiady są za krótkie. Każda z tych osób to indywidualność, "chodząca erudycja" i ogromne zawodowe doświadczenie. na szczęście większość z nich ma w swoim dorobku własne publikacje, więc jest do czego wracać.

Olga Kowalska | 2016-10-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reportaż
Przeczytana: 07 października 2016

Wiele znajdziemy w tej książce. Prawicę i lewicę. Reporterów, szpiegów i polityków. Niepoprawnych optymistów i zatwardziałych pesymistów. A wszystko to złożone w zgrabny kalejdoskop odczuć odnośnie tego, że od dłuższego czasu wszyscy żyjemy na bombie.

Delikatny minus za edycję - im dalej w las, tym więcej literówek.

aisah | 2016-12-23
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Wszystkie wywiady w książce łączy jeden temat: punkty zapalne na świecie. Każdy z wywiadów był zupełnie inny i każda osoba mówiła o innych rzeczach. Z tego względu - niektóre wywiady podobały mi się bardzo i żałowałam, że się skończyły, natomiast niektóre do mnie w ogóle nie przemawiały.

Adrian | 2017-04-10
Bolesne, ale niezbędne - Michał Larek i Jerzy Borowczyk

„Punkty zapalne” to dwanaście przejmujących opowieści o współczesnym świecie, który drży w posadach. Larek i Borowczyk rozmawiali m.in. z Pawłem Smoleńskim, Vincentem Severskim, Wojciechem Jagielskim, Wojciechem Tochmanem, Patrycją Sasnal i Miładą Jędrysik - teraz rozmawiają ze sobą - o książce, śmierci i świecie.