Deutsche nasz. Reportaże berlińskie

reportaż
Świat Książki
2018-05-09
2018-05-09
emigracja Europa literatura faktu mentalność Niemcy polityka wewnętrzna polityka zagraniczna reportaż stosunki międzynarodowe Unia Europejska współczesna obyczajowość

Okładka książki Chuć, czyli normalne rozmowy o perwersyjnym seksie Andrzej Depko, Ewa Wanat
Ocena 6,8
Chuć, czyli no... Andrzej Depko, Ewa ...

Jako osoba , która przez wiele lat mieszkała w Niemczech( w róznych miastach i Landach), również swobodnie posługująca sie językiem niemieckim lingwistka, oceniam ten reportaż Ewy Wanat za bardzo ciekawy i potrzebny.
Ciekawy , bo pokazuje te aspekty kulturowe i społeczne , które pojawiły sie w XXI wieku w całej Europie, więc także w naszym kraju. Potrzebny, bo pokazuje jak radza sobie z nimi Niemcy, a przede wszystkim mieszkańcy stolicy, Berlina, a jak nie radzimy sobie z problemami uchodzców i LGBT+, my? Porównajmy i zastanówmy się.

Bardzo ciekawy reportaż o imigrantach w Niemczech, przede wszystkim w Berlinie. Oczywiście subiektywny -bo przecież nie ma obiektywnych reportaży - każdy napisany tekst oddaje , mniej czy bardziej widocznie, emocje i uczucia piszącego .

Autorka, jak sama na poczatku przyznaje, jest absolutnie Berlinem zafascynowana, zakochana w tym mieście - i ten reportaż pokazuje, przede wszystkim Berlin, ale też troszkę Niemcy, tak jak go widzi autorka. Ona jest naszym osobistym przewodnikiem, pokazuje nam miasto swoimi oczami - oprowadza, opowiada, wyjaśnia, stara się przekazać swoje zauroczenie i zafascynowanie.
I wychodzi jej to świetnie. Opowiada swoją wersję Berlina i jego mieszkańców.
Książka jest fascynująca, interesująca i ciekawa -warta przeczytania, tez dlatego że jest pełna emocji i zaangażowania.

Przed rozpoczęciem lektury miałem bardzo mieszane odczucia co do tej książki. W głównej mierze, wynikały one z niektórych opinii co do braku obiektywizmu autorki tej książki.
Ostatecznie mogę jednak rzecz że długo już nie przeczytałem książki jednym tchem, jak tej.
Prawdą jest jednak że autorka czasami bardzo idealizuje i przedstawia w sposób wręcz idylliczny zalety, aktualnej sytuacji Niemiec. Bardzo krótko i ogólnikowo jest poruszony temat przestępczości organizowanej przez klany. Odniosłem wrażenie że autorka czasami bagatelizuje argumenty strony, która nie do końca jest zgodna z jej narracją.
Reasumując, spędziłem z książką bardzo dobry czas, zdecydowanie poszerzyła moje horyzonty i pokazała z czym musili mierzyć się ludzie, uciekający do obcego kraju. Bardzo ważną kwestię jaką jest orientacja seksualna czy zawody świadczące usługi seksualne. Dobra pozycja!

Bardzo ciekawie napisana, porusza wiele dotkliwych tematów zarówno z historii jak i teraźniejszości Niemiec....

Książka potrzebna i ważna, nakreślająca z lewicowej perspektywy problem uchodźców, mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych, seksualnych w Niemczech, głównie w stolicy. Czasami zbyt bezkrytycznie i idealistycznie, ale stawia odpowiedzi na ważne pytania i zadaje nowe. Pozycja ważna o tyle, że może być pomocna w uniknięciu błędów, które popełnili nasi zachodni sąsiedzi (a nie ma co zaklinać rzeczywistości, problem uchodźców politycznych i emigrantów ekonomicznych dopiero przed nami, na razie są to w większości Ukraińcy i Białorusini, ale z czasem zbiór się poszerzy). Najważniejsze: pamiętać, że choć ściągamy "gastarbeiterów", to przyjeżdżają ludzie...
Polecam.

Świetna pozycja, aby zmienić w swojej głowie obraz stereotypowego Niemca. Pozycja poszerzająca horyzonty i dająca aktualny obraz niemieckiego społeczeństwa, czyli tamtejszej mieszanki kulturowo-obyczajowej i powszechnej akceptacji takiej różnorodności.

Wielki, drażliwy temat, który zmienia oblicze Europy. Najpierw byli gastarbeiterzy z Turcji, a dzisiaj dołączyli do nich uchodźcy z Bliskiego Wschodu, głównie z pogrążonej w wojnie Syrii.
Deutsche nasz to kwintesencja berlińskiej społeczności i słodko - gorzki przekrój ludzkich charakterów i uprzedzeń.

Polski reportaż, jak zawsze na wysokim poziomie. Książka bardzo zmieniła moje myślenie na temat Niemieckiego sąsiada, to nawet zabawne jak bardzo można nie znać jednego z najważniejszych partnerów i sąsiadów Polski. Książka prostuje te wyobrażenie kreowane przez polskie media i polskich polityków

W wrześniu zeszłego roku byłam w Berlinie. Zafascynowało mnie to miasto, nie jest ono szczególnie pięknie, ale ma fantastyczną atmosferę, którą idealnie udało się uchwycić Aleksandrze Wanat. Nie jest to historia Berlina, ale jego mieszkańców i to dość nietypowych - uchodźców, gejów, lesbijek, transeksualistów, skłotersów czy też zwyczajnych berlińczyków. Losy mieszkańców opisane są w interesujący sposób bez oceniania, pokazując blaski i cienie otwartości, oraz piękno miasta, w którym każdy może znaleźć swój dom i jest mile widziany.

Jak ja się cieszę, że na nią trafiłam. Przeglądałam audiobooki na Bookbeat i tytuł mnie przyciągnął. Mimo mojego młodego wieku mam w sobie niechęć do niemców, oczywiście za sprawą II WŚ. Dzięki tej książce mogłam poczytać poszerzyć horyzonty. Oczywiście jest to mały wycinek ponieważ opisane są historie w zasadzie kilku bohaterów, ale dla mnie to jest plus. Nie chciałabym czytać o statystykach itp. a właśnie jednostkowe historie są najciekawsze.

Ciekawe spojrzenie na kryzys uchodźczy i dzisiejsze Niemcy.

Ciekawe spojrzenie na kryzys uchodźczy i dzisiejsze Niemcy.

Ewa Wanat Deutsche nasz. Reportaże berlińskie Zobacz więcej
Ewa Wanat Deutsche nasz. Reportaże berlińskie Zobacz więcej