Początki innego świata

Cykl: Log Horizon (tom 1)
Wydawnictwo: Studio JG
Log Horizon
light novel, shounen, fantasy, MMORPG
maneki_neko

Lubicie grać w MMORPG? Spędzacie godziny w sieci przemierzając fantastyczne krainy i walcząc z bestiami? A co jeśli nie moglibyście wrócić? Gdyby gra stała się dla was rzeczywistością, z której nie bylibyście w stanie uciec? Taki właśnie los spotkał Shiroe i wiele tysięcy innych graczy z całego świata, którzy zostali uwięzieni wewnątrz rzeczywistości niezwykle podobnej do tej, którą znają z ulubionej przygodówki. I choć cały schemat walk, zdobywania ekwipunku i podnoszenia poziomów pozostał ten sam, to starcie oko w oko z potworem przestało przypominać ekscytującą rozrywkę, a dla wielu stało się prawdziwym koszmarem. Czy z powszechnego chaosu, jaki zapanował pośród zdezorientowanych mieszkańców cyfrowego świata, zdoła wyłonić się funkcjonalne społeczeństwo, czy nowa rzeczywistość obróci się przeciwko graczom?

źródło opisu: Studio JG, 2016

źródło okładki: http://studiojg.pl/

electric_cat | 2019-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2019

Myślałam, że się polubimy, a tu klops. Po 24 stronach lektury stwierdzam: źle zrobiony skład, Wielkie Litery w Niewłaściwych miejscach i całość napisana tak topornie, że męczyłam się przy lekturze. Nie polecam. Do tego to w końcu Elder Tale czy Elder Tales? Bo grafika na początku tomu swoje, zawartość novelki swoje.

Light novelki z reguły podobają mi się. Lubię ten prosty, nieskomplikowany styl, a przy tym kolorowe ilustracje i niekonwencjonalne rozwiązania, które dostarczają mi autorzy. Log Horizon zaczęłam od novelki, jednak gdzieś w jej połowie przerzuciłam się na anime i niestety doszłam do wniosku, że novelka jest o wiele słabsza niż anime. I nie wynika to fabuły, bo przecież twórcy anime świetnie przenieśli książkę do telewizji. Jednak pozostaje problem ciężkiego stylu. Autor wiele, za wiele, stanowczo za wiele tłumaczy. Zamiast pokazywać, opisywać, stara się czytelnikowi wszystko wyjaśnić, a tym samym sprawia, że przychodzi znużenie, a potem już niechęć do sięgnięcia po więcej. Nie ważna intrygująca fabuła, arcyciekawi bohaterowie, humor i gra strategią, bo wszystko upada pod ciężarem nieznośnego stylu. A same "cysie", które pojawiły się już niemal na samym początku wystarczająco mnie zniechęciły. I chyba po raz pierwszy polecam sięgnąć po anime, nie po LN.

Leszczynek | 2016-12-29

Jeśli masz wybierać między książką a serialem animowanym, wybierz serial. Książka ładnie wygląda na półce, jest dobrych rozmiarów (niech szlag trafi obecny trend wydawania powieści w rozmiarach półencyklopedycznych) i na tym zalety się kończą. Mamare Touno ma najwyraźniej dziwną preferencję dla przerywania każdej akcji i dialogu dwoma lub czteroma akapitami mniej lub bardziej drętwych wyjaśnień i innych przemyśleń, co skutecznie torpeduje tempo i czyni spore fragmenty irytująco nudnymi. "Log Horizon" sprawia od początku do końca wrażenie, jakby został napisany wyłącznie dla zapalonych zwolenników MMORPG i zupełnie nie potrafi obyć się bez sztywnych ram narzuconych przez gry tego typu. Nie działa to najlepiej w formie literackiej.

Patrząc na polską wersję, tłumaczka chyba nazbyt wzięła sobie do serca "rozluźnienie" języka i czasem naprawdę ciężko czyta się dialogi, ale tam, gdzie nie ulegała ułańskiej fantazji, jest całkiem sympatycznie.

Książka liczy sobie jakieś 260 stron i...

SeoRan | 2016-08-17
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Nie gram zbytnio w gry, jednak anime Log Horizon naprawdę mi się podobało, więc jak zobaczyłam, że wydadzą Light Novel to nie zastanawiałam się długo nad kupnem jej. I nie zawiodłam się. Czyta się ją przyjemnie, choć mnie czasem denerwowało powtarzanie niektórych informacji. Ilustracje są miłe dla oka i spodobał mi się pomysł przedstawienia postaci na początku każdego rozdziału.

Jarek Kaszuba | 2016-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Oto wszedłem w posiadanie light novel "Log Horizon" (Kroniki Horyzontu), na podstawie której powstało całkiem dobre anime (personalnie preferuję LH od bardzo podobnego Sword Art Online). Zagłębiłem się więc w znany mi już świat gry komputerowej, która stała się bardziej rzeczywista niż chcieliby tego dosłownie wessani do niej bohaterowie. Nie ukrywam, że dużo radochy sprawiło mi poznawanie na nowo postaci i ich historii. Nowelkę czyta się szybko i przyjemnie - pomimo iż starałem ją sobie rozsądnie dawkować, przebrnąłem przez całość w kilka dni. Lwią część tekstu zajmują opisy świata przedstawionego i rządzących nim zasad - to w końcu gra MMORPG, zatem autor raczy nas opisami poszczególnych klas postaci, ich umiejętności, zaklęć, a nawet ilości punktów życia i many. Czasem aż się zastanawiałem czy nie jest tego za dużo, bo autor wielokrotnie powraca do rzeczy, które już wcześniej opisywał, powtarzając opis innymi słowami - ale okej, to pierwszy tomik więc powiedzmy, że intencją...

Ama-chan | 2016-06-28
Przeczytana: 29 września 2016

na razie odstawiam. Zbytnio mnie nie wciągnęła ;)

Twilight88 | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Jest to moja pierwsza Light Novel więc moja ocena raczej nie będzie obiektywna.
Szkoda, że nie było więcej ilustracji xD
LN nigdy mnie nie ciągnęły ale ta mi się spodobała. Postacie są naprawdę świetne.
Będę czekać na dalsze tomy.

qGard | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Jak na LN całkiem spoko, jak na książkę, dość biednie. Nie zmienia to faktu, żę czytało się całkiem przyjemnie i mimo wszystko polecam przeczytać, chociaż nie jest to majstersztyk. To ciągle budowa świata jest naprawdę fajna, plus nie wymagająca fabuła pozawala, przyjemnie zanurzyć się w czytaniu.

Champion8 | 2016-04-22
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Log Horizon kolejna light novel na polskim rynku tym razem od mangowego wydawnictwa Studia JG. Nie będę ukrywał, że ocena ta została przyznana w skali Light Novel, a nie patrząc przez pryzmat pełnoprawnych powieści, gdyż tutaj ta książka może nie spełnić oczekiwań wielu wyjadaczy dobrego fantasy.
Patrząc na to z mojego (fantasy) punktu widzenia. Otrzymujemy najlepszą, najbardziej spójną oraz doskonale wydaną LN.
Mamare Touno miał pomysł, by umieścić akcję w świecie gry. Jest to ostatnio często wykorzystywany motyw przez japońskich autorów. Jednakże Mamare Touno najlepiej ze wszystkich go wykorzystuje. Autor jest w stanie wytłumaczyć człowiekowi, który w życiu nie grał na komputerze co to jest RPG, Health Points, czy Player Killer. Widać pasję autora do gier i za to mu chwała.
Nie wszystkim może spodobać się tłumaczenie. Ponieważ nagromadzenie języka współczesnego, gamingowego, a niekiedy wręcz gimbazjalnego jest flagowym zabiegiem stosowanym w tego typu książkach.
Jeżeli nie...