Początki innego świata

Okładka książki Początki innego świata Kazuhiro Hara, Mamare Touno
Okładka książki Początki innego świata
Kazuhiro HaraMamare Touno Wydawnictwo: Studio JG Cykl: Log Horizon (tom 1) fantasy, science fiction
Log Horizon (tom 1)
Log Horizon
Studio JG
2016-05-04
2016-05-04
light novel shounen fantasy MMORPG

Okładka książki Log Horizon - West Wind Brigade #10 Koyuki, Mamare Touno
Log Horizon - ... Koyuki, Mamare Toun...
Okładka książki Log Horizon - West Wind Brigade #9 Koyuki, Mamare Touno
Log Horizon - ... Koyuki, Mamare Toun...
Okładka książki Niedziela w Akibie Kazuhiro Hara, Mamare Touno
Niedziela w Ak... Kazuhiro Hara, Mama...

Książka przeczytana ponownie po kilku latach.
Dla mnie fajny powrót do świata Log Horizon, może książka nie jest idealna, ale całość napisana na podobnym dość wysokim poziomie i historia, którą niby znam ale jest ciekawa.

Książka przeczytana ponownie po kilku latach.

Niby czytało mi się przyjemnie, ale akcja toczy się jednak nieco za powoli, a autor za często powtarza te same opisy. Bardzo dobra redakcja i tłumaczenie (nie podobały mi się tylko pojedyncze wyrażenia w niektórych dialogach),biorąc pod uwagę, jak strasznie nieformalnie napisane są light novelki w oryginale. Gorzej, że humor jest bardzo, no, w stylu anime, np. obrażona postać kobieca, dotąd pisana normalnie, nagle uderzająca postać męską. Mnie takie nagłe kreskówkowe zagrania wytrącały z "wczówki".

W skrócie: fajne i ładnie wydane (ten zapach papieru - mój ulubiony!) czytadło, ale też nic specjalnego. Raczej nie sięgnę po dalsze części.

Myślałam, że się polubimy, a tu klops. Po 24 stronach lektury stwierdzam: źle zrobiony skład, Wielkie Litery w Niewłaściwych miejscach i całość napisana tak topornie, że męczyłam się przy lekturze. Nie polecam. Do tego to w końcu Elder Tale czy Elder Tales? Bo grafika na początku tomu swoje, zawartość novelki swoje.

Light novelki z reguły podobają mi się. Lubię ten prosty, nieskomplikowany styl, a przy tym kolorowe ilustracje i niekonwencjonalne rozwiązania, które dostarczają mi autorzy. Log Horizon zaczęłam od novelki, jednak gdzieś w jej połowie przerzuciłam się na anime i niestety doszłam do wniosku, że novelka jest o wiele słabsza niż anime. I nie wynika to fabuły, bo przecież twórcy anime świetnie przenieśli książkę do telewizji. Jednak pozostaje problem ciężkiego stylu. Autor wiele, za wiele, stanowczo za wiele tłumaczy. Zamiast pokazywać, opisywać, stara się czytelnikowi wszystko wyjaśnić, a tym samym sprawia, że przychodzi znużenie, a potem już niechęć do sięgnięcia po więcej. Nie ważna intrygująca fabuła, arcyciekawi bohaterowie, humor i gra strategią, bo wszystko upada pod ciężarem nieznośnego stylu. A same "cysie", które pojawiły się już niemal na samym początku wystarczająco mnie zniechęciły. I chyba po raz pierwszy polecam sięgnąć po anime, nie po LN.

Jeśli masz wybierać między książką a serialem animowanym, wybierz serial. Książka ładnie wygląda na półce, jest dobrych rozmiarów (niech szlag trafi obecny trend wydawania powieści w rozmiarach półencyklopedycznych) i na tym zalety się kończą. Mamare Touno ma najwyraźniej dziwną preferencję dla przerywania każdej akcji i dialogu dwoma lub czteroma akapitami mniej lub bardziej drętwych wyjaśnień i innych przemyśleń, co skutecznie torpeduje tempo i czyni spore fragmenty irytująco nudnymi. "Log Horizon" sprawia od początku do końca wrażenie, jakby został napisany wyłącznie dla zapalonych zwolenników MMORPG i zupełnie nie potrafi obyć się bez sztywnych ram narzuconych przez gry tego typu. Nie działa to najlepiej w formie literackiej.

Patrząc na polską wersję, tłumaczka chyba nazbyt wzięła sobie do serca "rozluźnienie" języka i czasem naprawdę ciężko czyta się dialogi, ale tam, gdzie nie ulegała ułańskiej fantazji, jest całkiem sympatycznie.

Książka liczy sobie jakieś 260 stron i prawie nic się w niej nie dzieje (fatalne tempo, patrz dwa akapity wyżej). Nie jest to też zamknięta historia połączona z pozostałymi tomami tymi samym postaciami, to raczej bardzo długa, pojedyncza powieść podzielona na tomy trochę zbyt skwapliwie, przez co za 25 złotych za wiele ciekawego nie przeczytasz. Nie wiem tylko, czy będę skłonny kupić drugi tom, bo pierwszy mnie niespecjalnie zachwycił.

Nie gram zbytnio w gry, jednak anime Log Horizon naprawdę mi się podobało, więc jak zobaczyłam, że wydadzą Light Novel to nie zastanawiałam się długo nad kupnem jej. I nie zawiodłam się. Czyta się ją przyjemnie, choć mnie czasem denerwowało powtarzanie niektórych informacji. Ilustracje są miłe dla oka i spodobał mi się pomysł przedstawienia postaci na początku każdego rozdziału.

Oto wszedłem w posiadanie light novel "Log Horizon" (Kroniki Horyzontu),na podstawie której powstało całkiem dobre anime (personalnie preferuję LH od bardzo podobnego Sword Art Online). Zagłębiłem się więc w znany mi już świat gry komputerowej, która stała się bardziej rzeczywista niż chcieliby tego dosłownie wessani do niej bohaterowie. Nie ukrywam, że dużo radochy sprawiło mi poznawanie na nowo postaci i ich historii. Nowelkę czyta się szybko i przyjemnie - pomimo iż starałem ją sobie rozsądnie dawkować, przebrnąłem przez całość w kilka dni. Lwią część tekstu zajmują opisy świata przedstawionego i rządzących nim zasad - to w końcu gra MMORPG, zatem autor raczy nas opisami poszczególnych klas postaci, ich umiejętności, zaklęć, a nawet ilości punktów życia i many. Czasem aż się zastanawiałem czy nie jest tego za dużo, bo autor wielokrotnie powraca do rzeczy, które już wcześniej opisywał, powtarzając opis innymi słowami - ale okej, to pierwszy tomik więc powiedzmy, że intencją twórcy było jak najlepsze zaznajomienie czytelnika z wymyślonym przezeń uniwersum, i liczę na to, że kolejne tomy już będą bogatsze w akcję i wydarzenia znane mi z serii TV. Bo z tego co pamiętam z anime, tom 1 kończy się na wydarzeniach z 5 lub 6 odcinka pierwszego sezonu (sezony są póki co dwa i mają po 20+ odcinków). Spodziewam się więc, że najlepsze dopiero przed nami. Trochę przeszkadzał mi uparcie wtrącany gdzie się dało erotyczny humor (takie już niestety zboczenie Japończyków). O ile Naotsugu był zbolem od zawsze i jego ,,majteczkowanie" jakoś rozumiem, to zboczone wtrącenia u Maryelle czy nawet czasem nieśmiało u Shiroe były ciut dziwne i niepasujące do całości. Nie każdemu może też przypaść do gustu styl językowy nowelki, nasycony współczesną, grową terminologią (staty, hapeki, recasty, dungeony, itp.); pochwała należy się tłumaczce za wierne oddanie klimatu całości. Ogółem tomik na plus, z pewnością przeczytam kolejne części.

Jest to moja pierwsza Light Novel więc moja ocena raczej nie będzie obiektywna.
Szkoda, że nie było więcej ilustracji xD
LN nigdy mnie nie ciągnęły ale ta mi się spodobała. Postacie są naprawdę świetne.
Będę czekać na dalsze tomy.

Jest to moja pierwsza Light Novel więc moja ocena raczej nie będzie obiektywna.
Szkoda, że nie było więcej ilustracji xD
Będę czekać na dalsze tomy.

Jak na LN całkiem spoko, jak na książkę, dość biednie. Nie zmienia to faktu, żę czytało się całkiem przyjemnie i mimo wszystko polecam przeczytać, chociaż nie jest to majstersztyk. To ciągle budowa świata jest naprawdę fajna, plus nie wymagająca fabuła pozawala, przyjemnie zanurzyć się w czytaniu.

Log Horizon kolejna light novel na polskim rynku tym razem od mangowego wydawnictwa Studia JG. Nie będę ukrywał, że ocena ta została przyznana w skali Light Novel, a nie patrząc przez pryzmat pełnoprawnych powieści, gdyż tutaj ta książka może nie spełnić oczekiwań wielu wyjadaczy dobrego fantasy.
Patrząc na to z mojego (fantasy) punktu widzenia. Otrzymujemy najlepszą, najbardziej spójną oraz doskonale wydaną LN.
Mamare Touno miał pomysł, by umieścić akcję w świecie gry. Jest to ostatnio często wykorzystywany motyw przez japońskich autorów. Jednakże Mamare Touno najlepiej ze wszystkich go wykorzystuje. Autor jest w stanie wytłumaczyć człowiekowi, który w życiu nie grał na komputerze co to jest RPG, Health Points, czy Player Killer. Widać pasję autora do gier i za to mu chwała.
Nie wszystkim może spodobać się tłumaczenie. Ponieważ nagromadzenie języka współczesnego, gamingowego, a niekiedy wręcz gimbazjalnego jest flagowym zabiegiem stosowanym w tego typu książkach.
Jeżeli nie jesteście przekonani do tej LN polecam zapoznać się z anime, a po pełną recenzję zapraszam na: roadoffantasy.blogspot.com

Patrząc na to z mojego (fantasy) punktu widzenia. Otrzymujemy najlepszą,...

• Light Novel
  • Light novel
  • Log Horizon
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Początki innego świata