Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej

Okładka książki Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej Andrzej Leder
Okładka książki Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej
Andrzej Leder Wydawnictwo: Krytyka Polityczna historia
historia
Krytyka Polityczna
2014-03-28
2014-03-28
klasa średnia mieszczaństwo
Inne

Okładka książki Znak nr 824 (1/2024) Wojciech Bonowicz, Karina Caban, Michael Chabon, Magdalena Czubaszek, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Andrzej Leder, Jakub Majmurek, Anna Marchewka, Jacek Masłowski, Anna Mateja, Maciej Miłkowski, Janusz Poniewierski, Maciej Sieńczyk, Tadeusz Sławek, Monika Świerkosz, Ola Szmida, Aleksandra Woźniak-Marchewka, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Znak nr 824 (1... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Książka warta przeczytania ale też konieczna do skonfrontowania. Czytając kolejne strony poczułem że autor wydał już osąd i w swojej terapii oczekuje od leczonego przyznania się do win, skruchy. Co ciekawe, nie wspomina o karze za popełnione zbrodnie. Na pewno jest w niej wiele racji, ale skrajne fascynowanie się jej treścią jest naiwne i groźne.

To jest bardzo zła książka o rzeczach ważnych!
Przegadana, niespójna, nadęta, nierówna. Czytanie tego było męczarnią. A jeśli chodzi o sedno sprawy, ciężko się nie zgodzić z wieloma wnioskami, ale ta forma odstrasza.

To jest bardzo zła książka o rzeczach ważnych!

Spodziewałam się czegoś więcej po zachwytach moich profesorów. Ot, prosta książka, ukrywająca swoją prostotę za hermetycznym, naukowym językiem. Wszyscy wiemy, że nazizm i komunizm zmieniły polskie społeczeństwo. Nie jest to zła pozycja, aczkolwiek nie ma w niej też nic odkrywczego. Mam wrażenie, że autor chciał w ten sposób usprawiedliwić czyny swojego dziadka i ojca.

Może troszkę bardziej się rozpiszę. Otóż pan Andrzej Leder twierdzi w swoim eseju, że etnicznie polska współczesna klasa średnia wyparła ze swojej świadomości to, że awansowała społecznie tylko dzięki zagrabieniu mienia Żydów. Aż mam ochotę podsumować to tak: xD. A o tym, że jego dziadek współtworzył SDKPiL obok Dzierżyńskiego i Róży Luksemburg nie wspomniał. O tym, że ojciec walczył w Armii Czerwonej nie wspomniał. Nie. To my, Polacy, skrzywdziliśmy Żydów i tak naprawdę cieszymy się z tego, że ich już tutaj nie ma. Żydzi nigdy nic nie zrobili przeciwko Polsce (poza współpracą z ZSRR???),są święci. Polacy źli.

Nie wiem jak ocenić tę książkę. Nie jest zła, porusza ważne i ciekawe tematy, ale jest stronnicza, napisana pod tezę i w gruncie rzeczy nic nie wnosi.

Niezwykle ważna książka i głos w dyskusji. Niezbędna do zrozumienia dzisiejszego polskiego społeczeństwa, wykorzenionego i pozbawionego świadomości o swoim fundamencie (micie założycielskim?). Na szczęście nie bardzo hermetyczna w swojej naukowości, przez co czyta się całkiem płynnie.

"Prześniona Rewolucja" - to więcej niż tylko książka. To podróż przez skomplikowaną tkankę historii, która nie tylko porusza, ale i inspiruje do refleksji. Ta wyjątkowa lekcja logiki historycznej prowadzi nas przez zakamarki zmian, przekształcając nasze spojrzenie na świat. Każda strona przenika nas emocjami, a każde zdanie staje się kluczem do zrozumienia dzisiejszych realiów.

Uwaga zawiera trudne słownictwo.

To bardzo wartościowa i ciekawa książka dla osób, które mają już pewną bazową wiedzę na tematy społeczne i historyczne.

Niezwykle ciekawe studium historyczno- socjologiczne o polskiej rewolucji i schematach jej funkcjonowania oraz konsekwencjach.

Jest to bardzo intrygująca lektura. Szczerze przyznam, że przy wstępie chciałam porzucić jej czytanie (a właściwie słuchanie w postaci audiobooka). Okazuje się bowiem wtedy, że autor będzie posługiwał się terminologią psychoanalityczną i postmodernistyczną oraz że należy przyjąć ją za właściwą do opisu naszej historii.

Niemniej wytrwałam i do dziś myślę o tezach przedstawionych w książce. Dość powiedzieć, że z początku nie byłam przekonana do uznania lat 1939-1956 jako czasów tej właściwej, polskiej rewolucji - ale skończyłam na pełnym zrozumieniu tej tezy. Według autora prawdziwa rewolucja sprawia, że reguły rządzące danym społeczeństwem zostają przetrącone. Przywołuje tu rewolucję francuską, maoizm, a w przypadku polskim - lata 1936-1956 dlatego, że wtedy nasze społeczeństwo zostało pozbawione milionów Żydów, ziemiaństwa, inteligencji, a wreszcie i paru milionów Niemców. A jest to rewolucja "prześniona" dlatego, że nam "się" wydarzyła, nie została przeprowadzona przez nas, lecz rękami nazistów, sowietów, po ustaleniach konferencji Wielkiej Trójki.

Przypuszczam, że indywidualny odbiór pozycji będzie zależał od miejsca zamieszkania, klasy społecznej, pochodzenia etnicznego itd. każdego czytelnika i każdej czytelniczki z osobna. Mogę tu tylko powiedzieć, że będąc Ślązaczką z klasy robotniczej, której miasto rodzinne nie znajdowało się w granicach II RP, czasem przemykało mi przez myśl pytanie, gdzie właściwie znikła cała ta niemieckość. Dopiero przy tej lekturze uderzyło mnie jednak, jak gwałtowna musiała to być zmiana dla mojego społeczeństwa i jak wielka musiała to też być zmiana dla owej ludności niemieckiej - a o tym praktycznie się nie mówi. Wiemy o akcji "Wisła", lecz o przesiedleniu Niemców jako części naszej polskiej historii nie myślimy. Pragnieniem autora jest właśnie przyjęcie do wiadomości i zrozumienie przez Polaków takich wielkich, a pomijanych - prześnionych - wydarzeń.

Jedną z nie do końca uświadomionych pozostałości po owych przemianach jest nasz stosunek do Żydów, a wręcz do słowa "żyd"/"Żyd", które - mimo bycia w pełni neutralnym na gruncie słownikowym - jest jednocześnie słowem-tabu w rozumieniu antropologicznym. Myślę, że jest to intuicyjnie w pełni zrozumiały dla nas podział, ale również tu dopiero odpowiedni fragment książki pozwolił mi się do niego odnieść świadomie i z dystansem.

Prawdopodobnie wrócę do tej książki za kilka lat, kiedy zapoznam z szerszym kontekstem przedstawionych wydarzeń. Mimo wszystko wolałabym jednak, gdyby zdarzenia były analizowane mniej z punktu widzenia filozofii, a bardziej psychologii społecznej, antropologii.

Niemniej wytrwałam i do dziś myślę o tezach...

Bardzo ciekawe przedstawienie przemian w Polski społeczeństwie.

Bardzo ciekawe przedstawienie przemian w Polski społeczeństwie.

Bardzo ciekawa pozycja o przemianach społecznych w Polsce. Skupiona głównie na latach 1939-56 sporo czasu poświęca też sytuacji wcześniejszej i późniejszej. Napisana dość hermetycznym, raczej trudnym językiem (zwłaszcza wstęp) więc może na początku zniechęcić. Zdecydowanie warta przeczytania.

• Do kupienia

Andrzej Leder Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej Zobacz więcej