Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria historyczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
historyczna
Sensei

W Polsce w latach 1939–1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie głęboko przeorała tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa, do najgłębszej być może od wieków zmiany mentalności Polaków: odejścia od mentalności określonej przez wieś i folwark ku tej zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia. Ta rewolucja pozostaje jednak nieobecna w świadomości społecznej.

To książka o wydarzeniach, które nas ukształtowały, a o których wolimy nie pamiętać. Filozof bada naszą zbiorową amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii: okupację z Zachodu i rewolucję ze Wschodu, zagładę Żydów i likwidację ziemiaństwa, wyparte winy i nieopowiedziane krzywdy. Prześniona rewolucja to rzadkie w polskiej humanistyce połączenie głębokiego namysłu nad kulturą i literaturą z trzeźwą analizą kwestii politycznych i ekonomicznych – mocna lektura, która każe na nowo przemyśleć „polską duszę”. Andrzej Leder wyjaśnia, dlaczego polska klasa średnia po 1989 roku tak polubiła sushi i jaki to ma związek z Zagładą i komunizmem.
Agnieszka Graff

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/przesniona-rewolucja

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/przesniona-rewolucja

almos | 2014-09-30
Przeczytana: 27 września 2014

Autor zaczyna ostro, od twierdzenia, że w Polsce w latach 1939-1956 dokonała się okrutna i brutalna rewolucja społeczna: „Niesłychanie głęboko przeorała ona tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli po prostu mieszczaństwa. To zaś oznacza, że utorowała drogę do, najgłębszej być może od wieków, zmiany mentalności Polaków – odejścia mentalności określonej przez wieś i folwark ku zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia.” Składniki owej rewolucji to zagłada Żydów w czasie wojny, zniszczenie elit ziemiańskich, szlacheckich i urzędniczych w czasie wojny i po wojnie, wypędzenie Niemców z Ziem Zachodnich i zasiedlenie tych ziem przybyszami z Kresów.

Rewolucja owa była specyficzna, bo po pierwsze zrobiona cudzymi rękami: hitlerowców, sowietów, komunistów. Po drugie została przez polskie społeczeństwo prześniona, doświadczona niczym koszmarny sen, sen w którym spełniają się najskrytsze marzenia i lęki.

Chyba najlepiej...

Książka o tym, dlaczego 30 milionów Polaków wyobraża sobie, że pochodzi ze szlachty, a ich przodkowie mieszkali w dworkach. O tym, dlaczego w Polsce panuje niska kultura pracy, a także, dlaczego Polacy są antysemitami, pomimo że w Polsce Żydów już nie ma.

Fascynujące!

Gra_ce | 2015-08-03
Przeczytana: 28 lipca 2015

Rewolucja - oczywiście.
Prześniona? - tak przez tzw. polskich inteligentów /intelektualistów. ( no i tu oczywiście pole do dyskusji - tych intelektualistów, którzy oddawali pola czy tych, którzy pole obejmowali. Gdyby dalej się zastanawiać, to wychodzi, że jest w przyczynach tego nienazwania społecznych procesów dużo innych świadomych czynników - "prześnienie" czy świadome milczenie? zależy u kogo) Nie sądzę, że była prześniona przez jej bezpośrenich uczestników, tych którzy uczestniczyli w jej okrucieństwie. W końcu użycie tego sformułowania do czasów około-wojennych nie jest bulwersujące - z jakichś powodów łatwo je przyjmujemy. Moim zdaniem takie interpretacje szczątkowo do nas docierały. Takie myślenie istniało i było przyjmowane. Mój nauczyciel historii w podstawówce przedstawiał nam wszelkie tego typu gwałtowne procesy jako podszyte odwetem za krzywdy i chęcią zajęcia miejsca swoich ciemiężycieli.
Czy jest prześniona przez jej "beneficjentów" czyli przez wnuków...

Lidia F | 2014-06-28
Przeczytana: czerwiec 2014

Logika historyczna w ujęciu psychoanalizy lakanowskiej robiona przez filozofa. Z powyższego zdania można wywnioskować że czeka nas ostra jazda umysłowa. Książka dla mnie była bardzo ważna. Jeżeli chcecie od nowa popatrzeć na to co się dzieje w Polsce i dlaczego. Jeżeli interesujecie się naszymi narodowymi mitami i ich źródłami oraz jeżeli ciekawi was historia, nie jako fakty ale jako coś co się dokonuje z jakiegoś powodu i po coś - to jest książka dla Was.Śmiałe tezy warte badań śmiałe hipotezy. Dla mnie dużo odkrywania i zaskakujących myśli i nie do pomyślenia działo się w mojej głowie gdy czytałam książke. Książka ma też swoje duże Wady ( początek i jezyk) jeżeli dacie jej szanse możecie być zaskoczeni efektami. Mega polecam!.

Łukasz Lelonek | 2014-12-24
Na półkach: Przeczytane, Naukowe
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Bardzo ważna pozycja poruszająca tematykę wymuszonej rewolucji i postępu w Polsce w latach 1939-1989. Szkoda, że nie została ona poszerzona o problematykę kolonializmu i peryferii.
Żałuję, że autor rozmył istotne kwestie w psychoanalizie, która ze względu na swoją nieweryfikowalność, w prosty dla siebie sposób, może potwierdzić każdą, nawet najbardziej karkołomną teorię.

Polecam również recenzję pana Bartłomieja Radziejewskiego:

Behemot | 2015-05-02

Niezwykle ciekawe, odkrywcze tezy w totalnie niestrawnym sosie. Książka przeładowana instrukcjami obsługi aparatu pojęciowego, którym posługuje się autor, cholernie ciężka do czytania, zniechęcająca do tego konsekwentnie od pierwszej do ostatniej strony. W sumie chyba lepiej przeczytać kilka wywiadów z autorem, w których ciekawie i prosto przedstawia swoje arcyciekawe tezy. Duży zawód.

asia_las | 2017-02-27

Fantastyczna książka. Do lektury zwłaszcza teraz, kiedy w Polsce, oględnie mówiąc, "się dzieje". Profesor Leder analizuje procesy historyczne, w szczególności okres 1939-56, które ukształtowały nasz naród i naszą mentalność. Porusza wiele aspektów, o których się nie mówi, pomija, zapomina, a które mają walny wpływ na to, jacy jesteśmy obecnie. Jestem olśniona.

oleksandra_f | 2015-03-07
Na półkach: Przeczytane, Papierowe
Przeczytana: listopad 2014

Książka, która powinna stać się istotnym przyczynkiem do dyskusji o tożsamości narodowej. Leder stawia tezę, że przedstawiciele dzisiejszej klasy średniej są beneficjentami prześnionej rewolucji z lat 1939-56. Prześnionej, bo doświadczonej pasywnie. O stopniu pasywności rzeczonej rewolucji świadczy fakt, że nawet dziś, ponad 60 lat po zakończeniu, nie funkcjonuje ona w naszej narodowej świadomości (autor pewnie powiedziałby imaginarium...).

Przyznam jednak, że po kilkunastu (!) próbach przebrnięcia przez wprowadzaną na początku terminologię lancanowską niemalże rzuciłam książkę w kąt. Moim zdaniem nomenklatura psychoanalityczna jedynie zaciemnia niezwykle (i wystarczająco) interesujące treści, które autor ma do przekazania czytelnikowi, a niekoniecznie umożliwia nowatorską interpratację. Da się? Da się, tylko po co..?

Leder szeroko cytuje inną książkę traktującą o tożsamości narodowej, "Fantomowe ciało króla" Jana Sowy. Uważam, że pozycje te doskonale się uzupełniają i powinny...

Tomasz | 2014-08-17
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto procesy społeczne postrzega przez pryzmat continuum.

Jarek1983 | 2015-09-04
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Ciekawa pozycja skłaniająca do krytycznego spojrzenia na naszą przeszłość.
Andrzej Leder stawia mocną tezę, że w latach 1939-1956 doszło do rewolucji w Polsce, której skutki odczuwamy dziś poprzez zmianę mentalności społeczeństwa. A głównie objawia się poprzez ekspansję mieszczaństwa. Zwielokrotnione frazy natury filozoficzno-psychologicznej nieco utrudniają odbiór tej książki i mam wrażenie, że częste powtarzanie terminów (np. imaginarium) jest zbędne, gdyż należy założyć, że po tę pozycję sięgną ludzie chcący pogłębiać swoją wiedzę, a nie tacy, którym należy wtłaczać do głowy swój punkt widzenia za pomocą wielokrotnych powtórzeń. Właśnie największą siłą tej książki jest to, że zmusza do krytycznej analizy oraz skłania do własnych refleksji. Takich książek nigdy za mało. Dla ambitnych.

20 nominowanych do Nagrody Nike 2015

8 powieści, 5 tomów poetyckich, 3 reportaże, 2 tomy eseistyczne, a także autobiografia i dziennik – to książki nominowane do tegorocznej, 19. już edycji Nagrody Nike, czyli najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. Listę ogłoszono dziś podczas Warszawskich Targów Książki. Laureata Nike poznamy w październiku.