Czarna lista

Tłumaczenie: Robert Szmidt
Cykl: Scot Harvath (tom 11)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Black List
fotoviderek

W gmachu rządu Stanów Zjednoczonych ukryto tajemniczą, pilnie strzeżoną listę. Nie znają jej nawet członkowie Kongresu – widział ją wyłącznie prezydent i grono jego najbardziej zaufanych doradców. Każde nazwisko znajduje się na niej dopóty, dopóki… noszący je człowiek nie zginie. Ktoś właśnie umieścił na czarnej liście nazwisko agenta do walki z terroryzmem, Scota Harvatha. Harvath musi ratować skórę, uciekając przed nasłanymi na niego zabójcami, i równocześnie odkryć, kto i dlaczego wziął go na cel. Jest ktoś, kto potrafi ułożyć w spójną całość wszystkie elementy tej układanki. Czy Harvathowi uda się do tego kogoś dotrzeć, zanim Ameryką wstrząśnie najstraszliwszy zamach terrorystyczny w historii.

źródło opisu: Sonia Draga, 2013

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Aga | 2015-08-25
Przeczytana: 2013 rok

Czytanie może nie było bardzo ekscytujące, ale nie można powiedzieć, że książka mnie nudziła, czy nie wciągnęła. Wydarzenia wytworzyły we mnie potrzebę dowiedzenia się, jak to wszystko się zakończy, choć patrząc na to, jak poważny zamach terrorystyczny groził Ameryce, można było się spodziewać tylko jednego finału. Zbyt wiele się w moich domniemaniach nie pomyliłam, jednakże byłam zszokowana tym, co zrobiono z radą ATS. Nie miało to dla mnie większego sensu, gdyż przez całą powieść bohaterowie walczyli, by między innymi takie rzeczy nie miały miejsca we współczesnych Stanach, a potem sami brali w tym udział i jeszcze byli z siebie bardzo zadowoleni...

"- Jaki wyrok?
- Moim zdaniem kłamie - rzekł Middleton.
- Co mam zrobić?
- Śledź go.
- A jeśli faktycznie kłamie?
- Dodaj go do listy."

Podsumowując, "Czarna lista" była całkiem niezłą rozrywką, cieszę się że mogłam poznać postać Nicolasa. Książka w kilku miejscach, a szczególnie pod sam koniec staje się dosyć kontrowersyjna....

Isadora | 2013-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Orwellowska wizja świata nigdy nie była tak aktualna, jak w dzisiejszych czasach. Postęp technologiczny jest tylko pozornym dobrodziejstwem, tak naprawdę coraz bardziej nowoczesne i zaawansowane zdobycze techniki nie służą zwykłym ludziom; ich celem jest jedno: totalna inwigilacja, przejęcie absolutnej kontroli nad dowolną dziedziną życia i całkowity nadzór nad każdym krokiem niczego nieświadomych obywateli. Komu na tym zależy? Kto pierwszy zrozumiał, że prawdziwą władzę dają nie pieniądze, ale informacja?

Brad Thor fabułę swojej najnowszej powieści o przygodach Scota Harvatha, tajnego agenta do walki z terroryzmem, tworzy na podstawie inspiracji scenariuszem dobrze nam znanym z "Roku 1984". I jest to wariacja niezwykle udana, doskonale oddająca ducha dzisiejszych czasów, znakomicie wpisująca się w ich klimat, będąca echem głęboko ukrytego, lekko paranoicznego lęku współczesnego człowieka tęskniącego za anonimowością i wolnością.
Tym razem Scot Harvath, członek elitarnej...

Beata | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Podobała mi się, wciągająca, bardzo dobra.

micnowa | 2014-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 lutego 2014

Na początek muszę poinformować, że nie jestem fanem Bonda. Jednak nie odrzucam z założenia książek czy filmów o tej tematyce. Ta pozycja wypada niestety słabiutko. Niby jest wszystko co być powinno, ale... No właśnie, a może czegoś jest za dużo? Dla mnie tak. Opisy. Akcja gna na łeb na szyję a tu stop, opis domku, opis trawniczka, albo opowieść gdzie ochroniarz stracił rękę czy jakie szkoły kończyła agentka. Po co to? Tłumaczenie do jakich zadań szkoli się komandosów. Komu to tłumaczyć? To książka dla dorosłych. Swoistą perełką jest opisywanie kradzieży i odpalania samochodu. Brakuje tylko informacji jakiego śrubokrętu użył. No nie wytrzymam płaski, krzyżakowy, jakiś inny? Nie dowiedziałem się. Straszne. Oj nie będę ja fanem Scota Harvatha.
Odniosę się jeszcze -z całym szacunkiem dla odmiennej opinii- do tego co napisała Isadora. Jeżeli istotnie powieść ta została zainspirowana "Rokiem 1984" i jest wariacją na ten temat to jest kompletną porażką auThora.
PS. Karty do bankomatu...

Mirek | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Pierwsza powieść Brada Thora, którą miałem przyjemność trzymać w ręku. I jestem pewien, że nie ostatnia. Początkowo może wydawać się nieco mozolna i nudna. Jednakże od połowy zdecydowanie nabiera tempa i przykuwa uwagę.
Pozycję warto przeczytać w wolnej chwili, jeżeli ma się ochotę na ciekawy thriller spiskowy, a nie mając żadnej alternatywy pod ręką.

fochinii | 2013-04-17
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Pierwszy raz miałam okazję czytać książkę tego autora. Z tego co udało mi się ustalić jest to już jedenasty tom przygód głównego bohatera Scota Harvatha, zaś w Polsce wydano łącznie dopiero trzy (1, 6 i 11).
Podczas czytania nie miałam jednak wrażenia, że brakuje mi jakichś wcześniejszych treści, więc po powieść śmiało można sięgać bez znajomości poprzednich części.

W Paryżu ktoś urządza zasadzkę na Harvatha i jego znajomą. Mężczyźnie udaje się ujść z życiem i zaczyna ze swoimi prześladowcami grę w kotka i myszkę. Zatrzymuje się w Hiszpanii u zaprzyjaźnionego byłego agenta i próbuje skontaktować się z resztą swojej grupy. Nie udaje mu się to jednak, co każe mu domniemywać najgorszego. Niespodziewanie odzywa się do niego dawny druh Nicolas, który także wpadł w solidne kłopoty. A wszystkiemu winien jest nośnik pamięci, który znajoma Nicolasa wykradła ATS, podlegającej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego i przed śmiercią przekazała siostrze wraz z instrukcjami, jak dotrzeć do Nicolasa,...

Takitam | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

Spróbuję tak napisać aby nie zdradzać fabuły. Chociaż w tej książce ciekawsza wydaje się być tocząca się akcja niż to co się ma zdarzyć: "zanim Ameryką wstrząśnie najstraszliwszy zamach terrorystyczny w historii. "
Jako książka sensacyjna jak najbardziej do poczytania, dosyć zgrabnie napisana. Co takiego się ma wydarzyć? Na początku jest to tajemnicą. Jednak dosyć szybko można się tego domyślić i to jest zdaje się najsłabszy punkt tej książki. Dlatego, że nie jest to oryginalny pomysł.
Książka została napisana w roku 2012 a rok później Snowden ujawnił swoje rewelacje. W związku z tym książkę w roku 2012 można było czytać z pewnym niedowierzaniem a w roku 2014 już z lekkim dreszczykiem. Jeszcze jedna ciekawa rzecz. Jedna z teorii co stało się z zaginionym Boeingiem 777 (opisywana przez angielską prasę brukową) zdaje się została wzięta z ostatnich kart tej książki.

Marczewek | 2013-12-18
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Potwornie długo zeszło mi czytanie tej Czarnej listy.
Może dlatego że jest to 11 część cyklu, a znam tylko szóstą jeszcze?
Choć chyba ma to niewielkie znaczenie, bo nie ma zbyt wielu odniesień do wcześniejszych powieści.

Co do książki to jest to typowy thriller szpiegowski czy jak kto woli conspiracy thriller. Ale czy najwyższych lotów?
Trudno powiedzieć, nie czytałem tej prawdziwej serii o Bournie, ale filmy o Bournie i Bondzie cenię sobie.
Scot Harvath z pewnością przypomina Jamesa Bonda, bo też musi zmierzyć się z tajemniczą organizacją, która dąży do opanowania świata. Z tym że jeśli wszystkie książki mają ten sam schemat, to będzie się można trochę zanudzić.

Książka w sumie dla fanów Bourna-Bonda, ale raczej nie na pierwszą przygodę z autorem, zwłaszcza że i tak niema u nas tego dużo.

Luet | 2015-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Niby wszystko jest - międzynarodowa intryga, dobrze wykreowani bohaterowie, trudne do rozwiązania tajemnice, a przede wszystkim dużo strzelanin i ciągłe tykanie zegara odmierzającego czas do nieuniknionej katastrofy. Niestety, brakuje tego "czegoś", co sprawia, że nie można oderwać się od czytania.

Anna-mojeksiążki | 2013-05-08
Przeczytana: maj 2013

Po lekturze książki Brada Thora stwierdzam, że jednak Internet rządzi światem. Książka jest bardzo aktualna – dziś rano, jadąc do pracy, usłyszałam w wiadomościach radiowych informację o odcięciu dostępu do Internetu w całej Syrii (tutaj znajdziecie Info ) – wtedy pomyślałam „O matko – to już! Czyżby wizja Brada Thora weszła w życie?”. Bo dokładnie o analogicznej sytuacji, a właściwie o przygotowaniach do internetowego Pearl Harbour opowiada książka ”Czarna lista”.
Rozwój nowych technologii to dobrodziejstwo dla świata, ale czasami jest też przekleństwem. Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą chcieli je wykorzystać do swoich celów, a najgorzej kiedy się to dzieje pod osłoną i przyzwoleniem państwa.

W Stanach Zjednoczonych, w wielkim sekrecie i przy cichej akceptacji władz, działa firma ATS zajmująca się totalną inwigilacją ludzi. I nie dotyczy ona osób będących zagrożeniem dla państwa, ale wszystkich jego mieszkańców. Informacje zbierane są dosłownie wszędzie, a ludzie są tego...