Adept

Okładka książki Adept Adam Przechrzta
Nominacja w plebiscycie 2016

Moja skala: 8,9

Unikający mieszania się do polityki alchemik w ogarniętej wojną Warszawie mimo woli zostaje wciągnięty do gry, w której stawką jest życie, a nawet więcej.

Jako, że z autorem serii spotkałem się tylko przy tej okazji, nie jestem w stanie określić czy Adam Przechrzta w każdej swojej publikacji ma taki lekki i przyjemny styl. Tak czy inaczej, seria o Olafie Rudnickim jest na pewno w Top5 na mojej osobistej skali serii książkowych.

W pierwszym tomie serii poznajemy Olafa Rudnickiego - alchemika warszawskiego, który musi stanąć na wysokości powierzonego mu zadania i pomóc carskiej policji - czy tego chce czy nie.

Tom przyjemny z nieoczywistym zakończeniem, dzięki czemu chce się przeczytać książkę jeszcze raz, nawet tuż po jej ukończeniu.

Serię zdecydowanie polecam każdemu fanowi nie tylko szeroko pojętej fantastyki, ale również kryminałów w stylu noir i tym, którzy lubią alternatywne opcje istniejącego świata.

Moja skala: 8,9

Jeden z ciekawszych współczesnych cykli fantasy. Przechrzta pokazał tu prawdziwą klasę, uwiódł mnie klimatem, językiem, pełnokrwistymi bohaterami, całym pomysłem enklaw i kuzynki... Nie znalazłem tu nic, ani w pierwszym tomie, ani w późniejszych, co by mi się nie spodobało. Ba, z każdym kolejnym czytaniem całą "Materia prima" podoba mi się coraz bardziej i nic nie wskazuje na to, że miałaby rychło opuścić moją "topkę".
Zdecydowanie polecam poszukiwaczom oryginalnych historii, znudzonym po stokroć wałkowanymi tematami. "Adept" z pewnością was nie zawiedzie!

Jak można się domyślić z listy dzieł Przechrzty, pisze on głównie o wojnie, a rozlew krwi nie jest mu obcy. Czy jednak „ Adepta” trzeba koniecznie przypisać do nurty fantastyki wojennej? I tak, i nie. To powieść, która w świetny sposób łączy ze sobą różne wątki i w postmodernistycznym tonie bawi się konwencją. Z jednej strony mamy tu szczyptę magii, zaklęć i potworów. Nie zdziwiłbym się, gdyby na kartach kolejnych tomów pojawiła się postać nieco uwspółcześnionego wiedźmina. „Noszą przy pasie dwa rewolwery. Ze srebrnymi kulami na potwory. Z ołowiem – na ludzi”. Z drugiej sporo tu polityki, jednak w jej najlepszym wydaniu. Nie musimy czytać długich na kilka stron traktatów o tym, kto trzyma z kim i dlaczego. To zupełnie nie ten nurt fantastyki. Zamiast tego powoli wkraczamy w świat coraz poważniejszych graczy i coraz bardziej złożonych rozgrywek. Krok za krokiem, razem z Rudnickiem.

Rosyjski akcent jest zresztą sporym plusem tej książki. I nie chodzi tu o stereotypowych Rosjan z butelką wódki przy boku, a imperialnych żandarmów uwikłanych w spiski i powikłane sieci powiązań. Znaleźć tu można naprawdę wiele ciekawych postaci, o których czytało mi się z prawdziwą przyjemnością. Tak, to z pewnością relacje międzyludzkie, swoisty, nieco steampunkowy klimat i lekkość pióra Przechrzty przesądziły o takim sukcesie „ Adepta”. Czas spędzony z tą pozycją uciekał mi jak przez palce i z chęcią sięgnę po kolejne tomu cyklu.

Całość recenzji można przeczytać na stronie: https://bigbaddice.pl/adam-przechrzta-adept/

Enklawa, potwory, alchemia i rewolwery! Cóż za miodny steampunk nam Pan Przechrzta przygotował. Intryga goni intrygę i całą akcja dynamicznie zawiązuje się na następny tom a z drugiej strony całość płynie niespiesznie pozwalając czytelnikowi delektować się treścią.
Wsiąkłam w ten klimat, w te mroczne uliczki pełne kamienic, w powozy konne i spotkania na balach.
Rudnicki jest dokładnie takim bohaterem jakiego lubię, twardy ale nie przeidealizowany.

Rudnicki...

Takie powieści to ja rozumiem ! Solidne 8 za pomysły, barwne postaci i umiejętne wploty fikcji i wydarzenia historyczne. Polecam :)

Uwielbiam te książkę za fantastyczne tło historyczne, świetnie oddany klimat carskiej Polski, poza tym bardzo wciągająca fabuła, wartka akcja, no i bohaterowie, których nie można nie lubić. Zakończenie co prawda za szybkie i chaotyczne, ale to dopiero pierwszy tom więc w sumie nie ujmuje to mojej ocenie.

ciekawie stworzony świat muszę przyznać. Nie mój klimat jeśli chodzi o czasy. Do tego sposób komunikowania się między bohaterami (właśnie z uwagi na czasy, w których żyją również nie przypadł mi do gustu). Przyznam jednak, że książka wciąga. I już sięgnąłem po tom 2 :)

Bardzo dobrze się czytało, ale więcej niż 6 dać nie mogę ponieważ wyższe oceny od pewnego czasu mam zarezerwowane dla książek które mnie czymś zachwyciły. „Adept” jest przyjemnym czytadłem odrywającym od rzeczywistości. Świat wykreowany jest pasjonująco, postacie już niekoniecznie. Mimo to chętnie sięgnę po kolejne tomy. Polecam jako odskocznię.

Witamy w Warszawie początków dwudziestego wieku. Jednym z większych miast cesarstwa rosyjskiego. Na pozór spokojnie żyjące miasto, ale tylko na pozór, gdyż w jego zakamarkach czai się zło. Precyzując, jest przejście do innego świata, z którego z każdym dniem przybywają nowe, coraz bardziej krwiożercze monstra. Czy to jednak one stanowią tu największe zagrożenie? Adept jest pierwszą częścią serii Materia Prima Adama Przechrzty. Napisana jest z perspektywy dwóch głównych bohaterów: polskiego alchemika Olafa Rudnickiego oraz rosyjskiego oficera carskiej gwardii Aleksandra Samarina. Sama książka napisana jest świetnie, bohaterowie są idealnie wykreowani, a połączenie Warszawy początków XX-wieku, z magią z innego świata jest genialnym pomysłem. Zakochałem się w tej książce od pierwszych stron i uważam ją za jedną z lepszych książek jaką w życiu przeczytałem. Polecam dosłownie każdemu.

Mimo chaotycznej końcówki, Adept Adama Przechrzty to porządna, rozrywkowa literatura. Książka osadzona mocno w realiach carskiej Polski na początku XX wieku oferuje wiele nie tylko osobom, którym bliski jest ten okres historyczny. Logicznie skonstruowany system magii, bohaterowie, których od razu lubimy i zaskakujące zwroty akcji – dostajemy tego wszystkiego aż w nadmiarze. Gdyby autor podreperował nieco ostatnią ćwiartkę powieści, spokojnie mógłby liczyć na jedną z najwyższych ocen na Twojej Starej.

Cała recenzja: https://www.polskafantastyka.pl/adam-przechrzta-adept/