Why Didn't They Ask Evans?
lacerta

Dwaj gracze w golfa znajdują na brzegu urwiska umierającego człowieka, który wygłasza tytułowe zdanie. Z kieszeni wypada mu fotografia tajemniczej piękności. Okazuje się, że śmierć mężczyzny nie jest przypadkowa. Do akcji ruszają oficer marynarki Bobby Jones i jego przyjaciółka lady Frances Derwent. Czyha na nich wiele niebezpieczeństw, ale w końcu odkrywają tożsamość kobiety z fotografii oraz sens pytania.

Powieść może być tym, co czytelnik lubi: powieścią awanturniczą, romansem, kryminałem – więc właściwie: „Dlaczego nie Evans?”

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016

źródło okładki: agathachristiekolekcja.pl

G0rgutzz | 2019-07-31

Całkiem przyjemnie się czyta, ale fabuła bardzo przewidywalna, bohaterowie tacy trochę miałcy i niezbyt wyraziści, a zakończenie 4 liter nie urwało. Przez całą książkę była może jedna, mniej istotna rzecz, która by mnie zaskoczyła. W każdym razie, książkę czytało się lekko, łatwo i przyjemnie, idealna na relaks popołudniem lub wieczorem

syla50 | 2019-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Typowy kryminał w stylu Agaty, w sam raz na jeden wieczór.

Boby Jons grając w golfa, znajduję umierającego człowieka. Ostatnie słowa zmarłego to "Dlaczego nie Evans?". Szereg zdarzeń późniejszych, powoduję to iż, Boby i jego koleżanka lady Frances postanawiają na własną rękę przeprowadzić dochodzenie. Wplątują się w niebezpieczną grę..POLECAM

darky | 2019-04-26

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Roger Bassington-ffrench od lat współpracował z Moirą przy przemycie narkotyków z Kanady. To oni byli odpowiedzialni za śmierć Johna Savage'a - milionera, którego zabili by jako państwo Templeton odziedziczyć jego fortunę. Tytułowe pytanie odnosi się do pokojówki nazwiskiem Evans. Alan Carstairs wypowiedział te słowa, ponieważ nie rozumiał, dlaczego na świadka podpisywania testamentu nie poproszono tej kobiety, a kucharkę i ogrodnika. Ciężko chorego Savage'a udawał Roger, a Gladys Evans, która jako jedyna widziała wcześniej prawdziwego milionera, mogłaby zauważyć oszustwo. Bassington-ffrench zamordował również Carstairsa (w związku z jego śledztwem w sprawie śmierci przyjaciela) oraz swojego brata, Henry'ego. Moirę udaje się złapać, ale Roger ucieka do Ameryki Południowej.

Fallenangelv | 2019-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Uwielbiam książki Agaty Chrisie. Jednak tym razem trochę się zawiodłem. Przez cały czas podczas czytania miałem dziwne uczucie, że to nie Christie jest autorką tegoż czytadła. To dziwne uczucie wzięło się z tego, że autorka zawsze wysoko stawiała poprzeczkę , tym razem było inaczej.
Owszem jest dość ciekawie zapowiadająca się intryga, która zaczyna się jak zwykle niewinnie. Przykry wypadek ? Samobójstwo czy jednak......moderstwo ! A jednak po bardzo krótkim czasie od owego wypadku, gdzie ginie młody mężczyzna, zaczynają się dziać dziwne rzeczy i zaczynają się mnożyć pytania bez odpowiedzi....

Całość jednak nie porwała mnie tym razem. Zabrakło tego czegoś. Tej stopniowanej akcji, niezwykle wymyślnej zagadki. Bywa nudno i przewidywalnie. Prawdę powiedziawszy chciałem jak najprędzej książkę przeczytać. Wymęczyłem, czy ona jednak wymęczyła mnie ? Na jedno wychodzi. Można i owszem przeczytać, ale nie jest to tym razem jak to w przypadku Agaty Christie bywa - lektura wysokich lotów. ...

Apfelbaum | 2019-04-12
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Para bohaterów z różnych klas społecznych przez przypadek zostaje detektywami-amatorami.

W miarę ciekawe postacie, ale fałszywy trop tak nachalny, że lekko psuje powieść.

Dobra. Książka była po prostu dobra. Nie powaliła mnie na kolana, fabuła oczywiście była lekko naciągana, poza tym... wolę mimo wszystko kryminały, w których zagadki są "proste". Na samym końcu wszystko stało się za bardzo zagmatwane i w zasadzie nic nie wskazywało na to, że tak to się skończy. Christie wodziła nas za nosy przez całą książkę, bohaterowie byli całkiem ciekawi, ale zawsze pozostaje to "ale". Nie dało się odgadnąć w pełni zagadki. Nie mniej przyjemnie spędziłam czas i nadal polecam. To fajna lekturka na jeden wieczór ;)

SickSense | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Bardzo dobry kryminał. Znaleźć w nim można wciągającą intrygę, budzące grozę wydarzenia oraz interesujące postaci. Wprawdzie finału wszystkich zdarzeń nie tak trudno się domyśleć, ale jednak część szczegółów była dla mnie zaskoczeniem. Autorka ma dużego plusa za ten tytuł.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Boby Jones wybierając się na popołudniową grę w golfa wraz doktorem Thomasem nawet nie przeczuwał, że wydarzy się coś niezwykłego. Obydwaj się zdziwili, gdy na brzegu urwiska ujrzeli umierającego człowieka, którego ostatnimi słowami było tytułowe Dlaczego nie Evans? W czasie, gdy doktor Thomas miał iść poszukać pomocy, Boby pilnował ciała. Umówiony wcześniej z ojcem zaczyna się denerwować. W pewnym momencie dostrzega wysuniętą z kieszeni fotografię najpiękniejszej kobiety, jaką kiedykolwiek widział. W tym czasie na horyzoncie pojawia się postać nieznajomego mężczyzny, przedstawiającego się jako Bassington, który przyrzeka młodzieńcowi, że ciałem zajmą się odpowiednie osoby.

Wkrótce wiadomo kim jest nieżyjący mężczyzna - to Alex Pitchard. Zidentyfikowanie go umożliwiła ów fotografia znajdująca się w jego kieszeni, przedstawiająca Leonową Cayman - siostrę zmarłego. Na rozprawie u koronera Boby ma przyjemność poznać państwa Caymanów, lecz jest zaskoczony wyglądem Leonowy, gdyż ze...

ThaleiaNike | 2018-07-22
Przeczytana: grudzień 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo przyjemny, lekki kryminał. Szybko się czyta, więc myślę, że to pozycja na weekend albo długie wolne popołudnie. Jak zawsze Christie pokazuje historię w taki sposób, że pomimo swojej prostoty, nie zorientowałam się prawie do końca. Wątek miłosny w tle, dodał uroku powieści. Główna bohaterka to bardzo energiczna kobieta, którą szybko polubiłam, zwłaszcza za jej rezolutność. Natomiast jej partner nie zyskał takiej sympatii z mojej strony. Za co kocham książki, to za to, że pomimo, iż miałam mordercę od początku podanego na talerzu, to uwierzyłam autorce, że to być może właśnie doktor.. Znać geniusza po jego piórze.

Daria | 2018-05-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Kupione, 2018
Przeczytana: 10 maja 2018

No proszę! A więc nie trzeba obecności Poirota - a od biedy panny Marple, której, przyznaję szczerze, nie lubię - by Christie stworzyła kryminał wciągający bez reszty! :)