Zatańcz z mordercą

Okładka książki Zatańcz z mordercą Mary Higgins Clark
Okładka książki Zatańcz z mordercą
Mary Higgins Clark Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Diament kryminał, sensacja, thriller
Diament
Loves Music, Loves to Dance
Prószyński i S-ka
1999-12-01
1999-12-01
1992-03-01
Ewa Partyga
zatańcz mordercą mary higgins clark kryminał

Okładka książki Z każdym oddechem Alafair Burke, Mary Higgins Clark
Z każdym oddechem Alafair Burke, Mary...
Okładka książki Morderstwo Kopciuszka Alafair Burke, Mary Higgins Clark
Morderstwo Kop... Alafair Burke, Mary...

Mimo, że to kryminał czyta się bardzo lekko. Odpowiada mi styl autorki a i sama fabuła jest fajna. Akcja może nie pędzi na łeb, na szyję ale z każdą kolejną stroną atmosfera gęstnieje. I gdy wydaje się, że na tacy mamy podanego już sprawcę to autorka szykuje dla nas niespodziankę i zaskakujące zakończenie. Z całą pewnością sięgnę po kolejne pozycje autorki.

Może mieliście okazję przekonać się, jak bardzo opis z ogłoszenia może różnić się od rzeczywistości. Pan, którego profil wskazuje na 185 cm wzrostu, okazuje się wręcz kurduplem, a ten, który wskazał siebie jako duszę towarzystwa, boi się odezwać na pierwszym spotkaniu. Takie sytuacje mają miejsce praktycznie codziennie i mogą być powodem do zabawnych randkowych wspomnień po latach. Czy da się jednak przewidzieć, że osoba, której ogłoszenie pasuje do naszych preferencji, czyha na nasze życie?
To, że kiedyś przeczytam książkę „Zatańcz z mordercą” autorstwa Mary Higgins Clark wiedziałam już od około 12 lat, bo właśnie wtedy obejrzałam film, który powstał na podstawie tej powieści. Zapamiętałam obraz na tyle dobrze, aby móc zweryfikować go z jakością książki. Jakie są moje odczucia, przekonacie się za chwilę.

Dekoratorka wnętrz – Darcy oraz projektantka ekskluzywnej biżuterii – Erin, stoją właśnie u progu własnej kariery. Chcąc pomóc znajomej producentce telewizyjnej, Nonie Roberts w przygotowaniu programu o różnych stronach osób umieszczających ogłoszenia matrymonialne, zaczynają odpowiadać na anonse i umawiać się z kolejnymi kandydatami. Kobiety traktują to przede wszystkim jak dobrą zabawę, nie spodziewając się, jak tragicznie zakończy się jedna z randek Erin. Kobieta, po jednym z takich spotkań, nie wraca do domu. Po upływie pewnego czasu, jej ciało zostaje odnalezione na nadbrzeżu, na Pięćdziesiątej Szóstej Ulicy na Manhattanie. Policjanci od razu zauważają, że Erin ma na sobie dwa różne buty, jeden swój, a drugi to różowy pantofelek na wysokim obcasie.

Cała recenzję przeczytacie na blogu: http://mozaika-literacka.blogspot.com/2015/12/recenzja-zatancz-z-morderca-mary.html#more

Nie interesuje mnie, w co jest ubrany każdy bohater tego kryminału, ani co zjadł na śniadanie/lunch/kolację. Nie interesuje mnie wystrój wnętrz, ani to, że ktoś nie podlewa regularnie roślin doniczkowych. Tego jest tu wiele.
Interesuje mnie natomiast, co robi FBI w sprawie licznych zaginięć młodych kobiet. Tego jest tu mało.
Komisarz policji z Nowego Jorku wypowiada w pewnym momencie: "Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia ze zdeprawowanym seryjnym mordercą." Och, doprawdy! A który seryjny morderca nie jest zdeprawowany??
I czy naprawdę każdy pojawiający się mężczyzna musi się znaleźć na liście podejrzanych?

Komisarz policji z Nowego Jorku wypowiada w...

Nona Robers, producentka telewizyjna prosi swoje dwie przyjaciółki - Erin i Darcy o pomoc w nakręceniu programu. Kobiety poznały się na kursie tańca, każda z nich jest samodzielna i niezależna - Erin produkuje orginalną biżuterię, a Darcy jest dekoratorką wnętrz.

Tematem programu ma być zjawisko umawiania się na randki aranżowane ogłoszeniami potencjalnie matrymonialnymi. Dziewczyny przystają na prośbę i zaczynają na potęgę się umawiać. I pewno ciekawy program by z tego wyszedł, gdyby nie fakt, że po pewnej randce Erin zostaje znaleziona martwa.

Szczegóły popełnionego zabójstwa nawiązują do zbrodni popełnionej kilkanaście lat wcześniej, ówczesna ofiara podobnie jak Erin miała zamiast jednego buta piękny pantofelek idealnie nadający się do tańczenia. Oczywiście w śledztwo jest zaangażowana policja i stopniowo wychodzą na światło dzienne podobne przypadki zabójstw. Darcy postanawia za wszelką cenę odnaleźć zabójcę rzucając się w wir umawiania się na randki z potencjalnymi mordercami. Czy i z nią morderca będzie chciał zatańczyć?

Jak to bywa z powieściami pani Higgins Clark czyta ją się błyskawicznie. Akcja mknie do przodu jak rozpędzony rollercoaster, a czytelnik - w sensie ja - zachodzi w głowę no któż te dziewoje biedne tak usuwa. Oczywiście znając już mniej więcej styl autorki doszukuję się winnych w osobach najmniej podejrzanych, ale mimo wszystko i tu mnie pisarka zaskoczyła :). Idealna książka na wakacje!

Oto kryminał, na jaki czekałam!
Wciągający, od początku do końca, fascynujący i intrygujący. Kto jest mordercą? Dlaczego odpowiadanie na ogłoszenia jest tak niebezpieczne? I - przede wszystkim - czy uda się głównej bohaterce uniknąć śmierci?
Chcecie sprawdzić odpowiedzi na te pytania? To sięgajcie koniecznie po tą pozycję. To kryminał z naprawdę wysokiej półki.

Oto kryminał, na jaki czekałam!

Bardzo dobry kryminał. Dużo osób, początek trochę niejasny, ale w miarę upływu wszystko staje się jasne. polecam

Bardzo przyjemny kryminał na rozluźnienie ;)

Bardzo przyjemny kryminał na rozluźnienie ;)

Bardzo dobry, trzymający w napięciu kryminał. Polecam fanom gatunku i nie tylko

Bardzo dobry, trzymający w napięciu kryminał. Polecam fanom gatunku i nie tylko

Książka w moim typie.od pierwszej strony coś dzieje.szybkie zwroty akcji dużo dlalogow .kilku podejrzanych.okazalo się że dobrze typowalam mordercę. Polecam na podróż lub na wczasy

• Kryminały
  • Literatura amerykańska