Dlaczego nie Evans?

Tłumaczenie: Michał Madaliński
Seria: Biblioteczka Konesera
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Why didn't they ask Evans?
kryminał, sensacja
animar

Ten mecz miał makabryczny finał: Bobby Jones szukał zagubionej piłeczki golfowej, a zamiast niej odkrył u stóp urwiska umierającego mężczyznę, który zdążył wyszeptać tylko: "Dlaczego nie Evans?". Bobby odnalazł przy zwłokach fotografię nieznanej kobiety. Jedno krótkie zdanie, jedno zdjęcie - to bardzo mało. Lecz Bobby wkrótce przekona się, że wie i tak za wiele...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: źródło własne

Roland | 2014-10-31
Przeczytana: 29 października 2014

Niecodzienna powieść Agathy Christie. Tym razem oprócz typowej historii detektywistycznej możemy odnaleźć elementy typowe dla powieści sensacyjnej. Począwszy od nieskomplikowanego zdarzenia, czytelnik wraz z bohaterami powoli odkrywa intrygę, która zatacza co raz to większe kręgi. W przypadku zakończenia autorka zastosowała jeden ze swoich schematów w odniesieniu do sprawców. W sumie cały finał jest na poły zaskakujący.

Bobby Jones szukał zaginionej piłeczki golfowej, a zamiast niej odkrył u stóp urwiska umierającego mężczyznę, który zdążył wyszeptać tylko :Dlaczego nie Evans?”. Bobby odnalazł przy zwłokach fotografię nieznanej kobiety. Jedno krótkie zdanie, jedno zdjęcie – to bardzo mało. Lecz Bobby wkrótce przekona się, że wie i tak za wiele.

Interesującą rzeczą jest to, że Agatha Christie potrafiła rozpoczynać swe opowieści od wydawałoby się już rozwiązanych, prostych spraw. Tak samo jest w przypadku „Dlaczego nie Evans?”. Wszelkie dowody wskazują, że mężczyzna...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Boby Jones wybierając się na popołudniową grę w golfa wraz doktorem Thomasem nawet nie przeczuwał, że wydarzy się coś niezwykłego. Obydwaj się zdziwili, gdy na brzegu urwiska ujrzeli umierającego człowieka, którego ostatnimi słowami było tytułowe Dlaczego nie Evans? W czasie, gdy doktor Thomas miał iść poszukać pomocy, Boby pilnował ciała. Umówiony wcześniej z ojcem zaczyna się denerwować. W pewnym momencie dostrzega wysuniętą z kieszeni fotografię najpiękniejszej kobiety, jaką kiedykolwiek widział. W tym czasie na horyzoncie pojawia się postać nieznajomego mężczyzny, przedstawiającego się jako Bassington, który przyrzeka młodzieńcowi, że ciałem zajmą się odpowiednie osoby.

Wkrótce wiadomo kim jest nieżyjący mężczyzna - to Alex Pitchard. Zidentyfikowanie go umożliwiła ów fotografia znajdująca się w jego kieszeni, przedstawiająca Leonową Cayman - siostrę zmarłego. Na rozprawie u koronera Boby ma przyjemność poznać państwa Caymanów, lecz jest zaskoczony wyglądem Leonowy, gdyż ze...

Dobra. Książka była po prostu dobra. Nie powaliła mnie na kolana, fabuła oczywiście była lekko naciągana, poza tym... wolę mimo wszystko kryminały, w których zagadki są "proste". Na samym końcu wszystko stało się za bardzo zagmatwane i w zasadzie nic nie wskazywało na to, że tak to się skończy. Christie wodziła nas za nosy przez całą książkę, bohaterowie byli całkiem ciekawi, ale zawsze pozostaje to "ale". Nie dało się odgadnąć w pełni zagadki. Nie mniej przyjemnie spędziłam czas i nadal polecam. To fajna lekturka na jeden wieczór ;)

Natalia | 2013-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2013

Uwielbiam czytać książki pani Agathy Christie więc z ogromną przyjemnością sięgnęłam po jej kolejną powieść. Tym razem padło na: "Dlaczego nie Evans"

Książka posiada wszystkie cechy dobrego kryminału. Czytałam ją z zapartym tchem i razem z Bobbym i Frankie, próbowałam odgadnąć kto jest mordercą. Co tu dużo mówić jest to kolejna rewelacyjna książka tego autora, która oczywiście wędruje do moich ulubieńców.

Kolejna powieść Agaty Christie przenosi nas w świat, gdzie samobójstwa i tajemnicze wypadki przeplatają się z sprytnymi intrygami, które rozwiązuje dość niecodzienna para - bogata Frankie i syn pastora, Bobby. A wszystko sprowadza się do jednego prostego zdania wypowiedzianego przez ofiarę wypadku, "Dlaczego nie Evans?". Dalej jest już tylko ciekawiej - książka jest tak napisana, że nawet przez moment nie przypuszczamy, iż podejrzenia głównych bohaterów są mylne i że przestępcami są właśnie Te osoby. Naprawdę zawiła intryga i pełen wachlarz przestępstw dodatkowo ubarwiają świat powieści. A wszystko to ma ultraproste rozwiązanie... Ale to jest właśnie piękne :)

Fallenangelv | 2019-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Uwielbiam książki Agaty Chrisie. Jednak tym razem trochę się zawiodłem. Przez cały czas podczas czytania miałem dziwne uczucie, że to nie Christie jest autorką tegoż czytadła. To dziwne uczucie wzięło się z tego, że autorka zawsze wysoko stawiała poprzeczkę , tym razem było inaczej.
Owszem jest dość ciekawie zapowiadająca się intryga, która zaczyna się jak zwykle niewinnie. Przykry wypadek ? Samobójstwo czy jednak......moderstwo ! A jednak po bardzo krótkim czasie od owego wypadku, gdzie ginie młody mężczyzna, zaczynają się dziać dziwne rzeczy i zaczynają się mnożyć pytania bez odpowiedzi....

Całość jednak nie porwała mnie tym razem. Zabrakło tego czegoś. Tej stopniowanej akcji, niezwykle wymyślnej zagadki. Bywa nudno i przewidywalnie. Prawdę powiedziawszy chciałem jak najprędzej książkę przeczytać. Wymęczyłem, czy ona jednak wymęczyła mnie ? Na jedno wychodzi. Można i owszem przeczytać, ale nie jest to tym razem jak to w przypadku Agaty Christie bywa - lektura wysokich lotów. ...

lacerta | 2013-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2013

Ciekawa zagadka i jestem z siebie dumna, bo częściowo domyśliłam się kto jest odpowiedzialny za zbrodnię. Czasami nie nadążałam za tokiem myślenia "detektywów", ale na koniec wszystko wydaje się być logiczne i oczywiste.

Versinn | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Kolejny kryminał Królowej Kryminału, w którym oprócz dobrze skonstruowanej intrygi mamy jeszcze do czynienia z elementami sensacyjnymi oraz wątkiem miłosnym. Całościowo powieść wypada bardzo dobrze, nie nudzi ani przez chwilę, mamy liczne zwroty akcji, a rozwiązania zagadki ciężko jest się domyślić. Reasumując - w tej książce znajdziecie wszystko to, co najlepsze u Christie!

SickSense | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Bardzo dobry kryminał. Znaleźć w nim można wciągającą intrygę, budzące grozę wydarzenia oraz interesujące postaci. Wprawdzie finału wszystkich zdarzeń nie tak trudno się domyśleć, ale jednak część szczegółów była dla mnie zaskoczeniem. Autorka ma dużego plusa za ten tytuł.

BornInChaos | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Kolejny kryminał Pani Agathy, który mnie wciągnął i zabrał na wycieczkę w okolice Londynu.
Tym razem odbyło się amatorskie, prywatne śledztwo dwójki przyjaciół. Bobby'ego - świadka zdarzenia, oraz jego przyjaciółki - Frankie, która uwielbia gdy coś się dzieje. I za szaloną, zdeterminowaną postać Frankie należy się plus wg mnie.
Jak zawsze nie mogło odbyć się bez celowania kim jest morderca? Celowałem w dwie osoby i ostatecznie akurat właśnie te dwie osoby okazały się wspólnikami. Ale satysfakcji żadnej nie mam, bo nie odgadłem motywu.