Dlaczego nie Evans?

Tłumaczenie: Agnieszka Bihl
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Why Didn't They Ask Evans?
Christie, kryminał
schulcus

Inne wydania

Bobby Jones, szukając piłeczki golfowej, przypadkowo odkrył u stóp urwiska umierającego mężczyznę. Przed śmiercią nieznajomy zdążył wyszeptać tylko jedno zdanie: "Dlaczego nie Evans?". Jones odnalazł w kieszeni zmarłego fotografię nieznanej kobiety. Wszystkim wydaje się, że to nieszczęśliwy wypadek, ale Bobby postanawia wszcząć śledztwo. Wraz ze swoją przyjaciółką rusza tropem potencjalnego przestępcy. Sytuacja się komplikuje, ponieważ ktoś próbuje otruć podejrzliwego młodzieńca. Wieczór z piwem i kiełbaskami kończy się tragicznie. Po paru dniach zjawiają się tajemniczny państwo Cayman, którzy podają się za rodzinę zmarłego. Jedno krótkie zdanie, jedno zdjęcie - to bardzo mało. Wkrótce przekona się, że wie i tak za dużo...

źródło opisu: http://www.najlepszyprezent.pl/

źródło okładki: http://www.najlepszyprezent.pl/

Roland | 2014-10-31
Przeczytana: 29 października 2014

Niecodzienna powieść Agathy Christie. Tym razem oprócz typowej historii detektywistycznej możemy odnaleźć elementy typowe dla powieści sensacyjnej. Począwszy od nieskomplikowanego zdarzenia, czytelnik wraz z bohaterami powoli odkrywa intrygę, która zatacza co raz to większe kręgi. W przypadku zakończenia autorka zastosowała jeden ze swoich schematów w odniesieniu do sprawców. W sumie cały finał jest na poły zaskakujący.

Bobby Jones szukał zaginionej piłeczki golfowej, a zamiast niej odkrył u stóp urwiska umierającego mężczyznę, który zdążył wyszeptać tylko :Dlaczego nie Evans?”. Bobby odnalazł przy zwłokach fotografię nieznanej kobiety. Jedno krótkie zdanie, jedno zdjęcie – to bardzo mało. Lecz Bobby wkrótce przekona się, że wie i tak za wiele.

Interesującą rzeczą jest to, że Agatha Christie potrafiła rozpoczynać swe opowieści od wydawałoby się już rozwiązanych, prostych spraw. Tak samo jest w przypadku „Dlaczego nie Evans?”. Wszelkie dowody wskazują, że mężczyzna...

Natalia | 2013-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2013

Uwielbiam czytać książki pani Agathy Christie więc z ogromną przyjemnością sięgnęłam po jej kolejną powieść. Tym razem padło na: "Dlaczego nie Evans"

Książka posiada wszystkie cechy dobrego kryminału. Czytałam ją z zapartym tchem i razem z Bobbym i Frankie, próbowałam odgadnąć kto jest mordercą. Co tu dużo mówić jest to kolejna rewelacyjna książka tego autora, która oczywiście wędruje do moich ulubieńców.

Kolejna powieść Agaty Christie przenosi nas w świat, gdzie samobójstwa i tajemnicze wypadki przeplatają się z sprytnymi intrygami, które rozwiązuje dość niecodzienna para - bogata Frankie i syn pastora, Bobby. A wszystko sprowadza się do jednego prostego zdania wypowiedzianego przez ofiarę wypadku, "Dlaczego nie Evans?". Dalej jest już tylko ciekawiej - książka jest tak napisana, że nawet przez moment nie przypuszczamy, iż podejrzenia głównych bohaterów są mylne i że przestępcami są właśnie Te osoby. Naprawdę zawiła intryga i pełen wachlarz przestępstw dodatkowo ubarwiają świat powieści. A wszystko to ma ultraproste rozwiązanie... Ale to jest właśnie piękne :)

Versinn | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Kolejny kryminał Królowej Kryminału, w którym oprócz dobrze skonstruowanej intrygi mamy jeszcze do czynienia z elementami sensacyjnymi oraz wątkiem miłosnym. Całościowo powieść wypada bardzo dobrze, nie nudzi ani przez chwilę, mamy liczne zwroty akcji, a rozwiązania zagadki ciężko jest się domyślić. Reasumując - w tej książce znajdziecie wszystko to, co najlepsze u Christie!

lacerta | 2013-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2013

Ciekawa zagadka i jestem z siebie dumna, bo częściowo domyśliłam się kto jest odpowiedzialny za zbrodnię. Czasami nie nadążałam za tokiem myślenia "detektywów", ale na koniec wszystko wydaje się być logiczne i oczywiste.

BornInChaos | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Kolejny kryminał Pani Agathy, który mnie wciągnął i zabrał na wycieczkę w okolice Londynu.
Tym razem odbyło się amatorskie, prywatne śledztwo dwójki przyjaciół. Bobby'ego - świadka zdarzenia, oraz jego przyjaciółki - Frankie, która uwielbia gdy coś się dzieje. I za szaloną, zdeterminowaną postać Frankie należy się plus wg mnie.
Jak zawsze nie mogło odbyć się bez celowania kim jest morderca? Celowałem w dwie osoby i ostatecznie akurat właśnie te dwie osoby okazały się wspólnikami. Ale satysfakcji żadnej nie mam, bo nie odgadłem motywu.

Natalia | 2013-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Klasyczny kryminał to gatunek, po który ostatnimi czasy sięgam najchętniej. Dlaczego? Ponieważ jestem przekonana, że Królowa mnie nie zawiedzie. Chociaż przeczytałam już kilka nie najlepszych dzieł Agathy Christie, jej powieści mają specyficzny klimat, którego jeszcze nigdy nie wyczułam w wydawanych współcześnie kryminałach. Pragnąc na parę godzin uciec od szkolnego zgiełku i atmosfery zbliżającego się nieuchronnie zakończenia roku, zatraciłam się w lekturze powieści o tajemniczo brzmiącym tytule "Dlaczego nie Evans?".

Wyobraź sobie, że wybierasz się z kolegą na pole golfowe, aby porozmawiać, odprężyć się nieco i spalić przy okazji parę kalorii. Piłeczka leci zdecydowanie za daleko, a wywołane tym faktem zmieszanie ustępuje miejsca zaintrygowaniu, kiedy chwilę później słyszysz krzyk. Biegniesz ile sił w nogach w kierunku, z którego dochodzi przeraźliwy odgłos, po czym stajesz na skraju skarpy i Twym oczom ukazuje się niecodzienny i z pewnością nieprzyjemny widok: kilka metrów...

książek: 1990
Renax | 2013-05-04
Przeczytana: 04 maja 2013

Kryminał czytałam z dużą lekkością. Rozwiązanie zagadki kompletnie mnie zaskoczyło. Zaletą książki są młodzi, pełni zapału bohaterowie i akcja pełna nieoczekiwanych zwrotów.

Kobri | 2010-07-08
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2010

Agatha Christie nie bez powodu nazywana jest Królową Kryminałów. 'Dlaczego nie Evans?' jest kolejną książką potwierdzającą to stwierdzenie. Misternie skonstruowana intryga, wciąż zmieniające się grono podejrzanych oraz nieprzewidywalna zwroty akcji prowadzą do naprawdę zaskakującego zakończenia. Typowy schemat kryminału, ale takie książki są przecież najlepsze! Bardzo sprzyjająca długość(jak w większości książek Christie) pozwala połknąć książkę w 3 godziny. Naprawdę lepiej wygospodarować sobie ten czas, bo zapewniam, że trudno jest oderwać się od tej książki przed odkryciem mordercy. Bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu, aczkolwiek nie może się równać z takimi dziełami jak 'Dziesięciu Murzynków' albo "Morderstwo w Orient Expressie'.

Marianna | 2016-05-05
Przeczytana: styczeń 2016

Bardzo dobry kryminał, przy którym czytelnik wyjątkowo dobrze się bawi rozwiązując zagadkę. Daję mocne 7. I jak zawsze polecam.

Herkules Poirot powraca!

Ten dzień przejdzie do historii! Rodzina Agaty Christie udzieliła zgody na wydanie nowej powieści z detektywem Herkulesem Poirot w roli głównej. Książka ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.