Dlaczego nie Evans?

Okładka książki Dlaczego nie Evans?
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Why Didn't They Ask Evans?
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-03-24
1994-11-15
Data 1. wydania:
1985-01-01
Katarzyna Kasterka

Na półkach: , , , ,

„Dlaczego nie Evans?” wyd. 1935r.

1935 nie był chyba pomyślnym rokiem dla autorki, gdyż „Dlaczego nie Evans?” również nie należy do jej najlepszych książek. Całość opowieści jest dość monotonna (zdarzyło mi się przy niej zasnąć, i to nie raz). Brakuje tutaj dreszczyku emocji i suspensu, ale na duży plus zasługują bohaterowie. Bobby i Frankie wnieśli sporo świeżości do twórczości Agathy Christie. Dwie młode osoby, pełne wigoru i chęci do działania. Niestety zakończenie, czyli wyjaśnienie całej sprawy jest bardzo mocno przekombinowane i naciągane. Daje nieodparte uczucie „nie wiem jak, ale jakoś tak ...”

„Dlaczego nie Evans?” wyd. 1935r.

To pierwszy kryminał Christie jaki przeczytałam. Przyjemna lektura na jezienny wieczór. Zapewne sięgnę po inne jej książki. Polecam 🙂

Spodziewałam się czegoś nieco innego po tylu pozytywnych opiniach na temat autorki. Ale i tak mi się podobało. Lekka i przyjemna, momentami wciągająca.

To po prostu nie było dobre.

To po prostu nie było dobre.

Czy kryminał może się zakończyć happy endem? Mam na myśli, no wiecie, te wszystkie welony, obrączki, białe gołąbki i rzucanie bukietem do celu. A potem żyli długo i szczęśliwie. Pojęcia „Żyli długo” w kryminałach Agatha Christie na pewno stosowała wybiórczo, w każdym razie nie do każdego bohatera. Bo jeśli na ten przykład takiej panie Marple czy Herculesowi Pirot udawało się przejść w zasadzie bez szwanku z jednej części powieści do drugiej, to już inne osoby tak dużo szczęścia nie miały. Bo Pani Christie potrafiła utrudnić życie swoim bohaterom, i nie znała litości ani nie cofnęła się przed niczym, gdy uznała, że któryś z nich winien dokonać żywota aby poprzez ten akt uatrakcyjnić snutą przez siebie opowieść. I tak truła, narkotyzowała, strzelała do nich na wprost i w od tyłu, spychała w przepaść, z pociągu, sztyletowała, rozjeżdżała samochodem, dusiła i dławiła. No ale chyba to żadne novum dla grona jej zagorzałych fanów, jak i fanów kryminałów ogólności.

Ale jak się ma do tego wspomniany przeze mnie na wstępie happy end? Ano ma się dobrze, powiem nawet doskonale. Bo gdy sama akcja kryminału była dla mnie dość naiwna i przewidywalna, to wątek romansowy pchał akcję do przodu. I to właśnie tej relacji przyglądałam się z zainteresowaniem, ciekawa jak to Ona i On, ileś-tam-dziesiąt lat temu, z coraz większą intensywności mieli się ku sobie.

No i to moim zdaniem jest jedna z lepszych powieści Agathy Christie, ma chyba łącznie z pięć wartych uwagi książek, reszta jest taka o. Polecam!

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

Bardzo polecam

Bardzo polecam

Znając książki Agathy Christie sięgnęłam pełna nadziei na dobry kryminał. Niestety zabrakło iskierki, którą dają historię Panny Marple lub Herculesa Poirot. Książka rozkręca się bardzo długo, praktycznie ostatnie rozdziały to dopiero akcja. Dla miłośników twórczości - tak. Na pierwsze spotkanie - odradzam.

Czas spędzony na czytaniu tej książki mija niespostrzeżenie (i, niestety, kosztem innych rzeczy ;p ).
Christie, w swoim niepowtarzalnym stylu, funduje nam kolejną intrygującą przygodę kryminalną, doprawioną elementami romansu, grozy, klimatem ówczesnej Anglii oraz, oczywiście, charakterystycznym dla niej humorem i stylem.
Po raz kolejny, nie wiedziałam do samego końca jaki będzie finał tej zagadki. Jej odkrywanie, wraz z sympatycznymi bohaterami, było fascynujące.
Teraz, rozumiem już tytuł...

Po raz kolejny, nie wiedziałam do samego końca jaki...

Całkiem przyjemnie się czyta, ale fabuła bardzo przewidywalna, bohaterowie tacy trochę miałcy i niezbyt wyraziści, a zakończenie 4 liter nie urwało. Przez całą książkę była może jedna, mniej istotna rzecz, która by mnie zaskoczyła. W każdym razie, książkę czytało się lekko, łatwo i przyjemnie, idealna na relaks popołudniem lub wieczorem

Agatha Christie Dlaczego nie Evans? Zobacz więcej
Agatha Christie Dlaczego nie Evans? Zobacz więcej