Zamknięta trumna

Okładka książki Zamknięta trumna Sophie Hannah Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zamknięta trumna
Sophie Hannah Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Nowe sprawy Herkulesa Poirota (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Nowe sprawy Herkulesa Poirota (tom 2)
Closed Casket
Urszula Gardner

Pozory (nie) zawsze mylą

Konto usunięte
Konto usunięte

1 gwiazdka, bo jest to największe rozczarowanie tego roku. Właściwie nie pamiętam żebym była tak rozczarowana od bardzo długiego czasu.
Skusiło mnie nazwisko Agathy Christie na okładce. BŁĄD.
Jestem wielką fanką Christie i Poirot, nieszczęście sprawiło że sięgnęłam po tą książkę tuż po spotkaniu z genialnym Davidem Suchet. Mialam nadzieję na nostalgiczny powrót do lektury z ulubionym detektywem, a dostałam jakaś tanią podróbkę i imitację. Falsyfikat. Bohater książki tej autorki mógłby się nazywać jakkolwiek, nie zrobiłoby to żadnej różnicy, bo nie był to Poirot Agathy Christie. Kompletnie inny character, zupełnie inne zachowania, beznadziejne odsunięty na drugi plan.
Nie wspominając że autorce daleko do mistrzyni w kreowaniu intrygi, rozwiązanie było okropne, bohaterowie jacyś nie udani, ogólnie nuda.
NIE POLECAM

Skusiło mnie nazwisko Agathy Christie na okładce. BŁĄD.

Książka z klimatem Christie, ale to już jednak nie jest to samo 😒 Trochę mi się ta historia dłużyła, bo miałam wrażenie jakby w połowie zwolniła i takie lanie wody trochę

Sophie Hannah, to pisarka, której spadkobiercy Agathy Christie powierzyli napisanie kolejnych części przygód Małego Belga. Co też – trzeba przyznać – autorka czyni z coraz większą wprawą.

Lady Athelinda Playford to nieprzeciętna autorka kryminałów, która w swojej rezydencji w Irlandii postanawia wydać przyjęcie. Wśród zaproszonych gości poza rodziną są również Herkules Poirot, inspektor Catchpool oraz prawnik zarządzający testamentem starszej pani. Kobieta postanawia nanieść znaczące zmiany w dokumencie i ogłosić je publicznie na uroczystym obiedzie. W wyniku wprowadzonych modyfikacji, jej dzieci zostałyby po jej śmierci bez grosza, zaś cały majątek przejąłby Joseph Scotcher – śmiertelnie chory asystent kobiety, któremu zostało ledwie kilka tygodni życia.

Lady Playford, bojąc się zamachu na swoje życie, liczy na profesjonalne wsparcie i ochronę detektywa oraz inspektora. Gdy jednak w rezydencji dochodzi do innego, zupełnie niespodziewanego morderstwa, podejrzanym może okazać się każdy - włącznie ze stróżami prawa.

Hannah doskonale oddała atmosferę powieści Agathy Christie, czytelnie nawiązując do jej sztandarowych książek. Akcja toczy się w zamkniętej, odseparowanej przestrzeni, na miejscu mamy kilkunastu podejrzanych, każdy z równie dobrym motywem do popełnienia zbrodni. Jedyne, co może pomóc w uchwyceniu mordercy, to szare komórki niezrównanego Herkulesa Poirota, który sportretowany został z wielką dbałością. Pisarka nie zapomniała nawet o typowym dla niego egocentryzmie i przekonaniu o wyprzedzającej go sławie, a także o ciętym języku detektywa, uwypuklając te cechy w kilku humorystycznych scenach.

Książka ma podobny klimat powieści Agathy Christe ale nie traktuję jej jak kolejnych spraw Herkulesa Poirot. Samego bohatera odbieram jak nową, inną postać - charakterem odbiega od pierwowzoru. I z takiej perspektywy książkę czyta się bardzo dobrze, z zaciekawieniem i szybko.

Przeczytana w dobę, niezbyt długa i łatwo się czytało. Nie przywiązuję się zbytnio do opinii jakoby była to "podróbka" A.C. Może momentami czuć różnicę, ale nie zmienia to faktu, że jest to przyjemne whodunnit. W końcu pisała to zupełnie inna osoba, więc trudno oczekiwać kopii stylu 1:1. Problemu upatrywałabym się w samym wykorzystaniu nazwiska Christie, na okładce jest ono tak duże, że potrzebowałam chwili by odkryć nazwisko prawdziwej autorki tej książki.
Mam wrażenie, że gdyby nie to (a zdaje mi się, że chodziło w dużej mierze o "transakcję - my Tobie nazwisko Agathy i postać Poirota, Ty nam zyski"),gdyby autorka po prostu stworzyła swoją historię i detektywa, miałaby ta seria lepsze opinie.

Co do meritum, jest zagadka, lekko zawirowane rozwiązanie, błyskotliwy Poirot i mniej spostrzegawczy śledczy.
Irytujące były dla mnie czasem opisy postaci, ciężkie do wyobrażenia, najbardziej denerwowała mnie impertynencka postawa Randalla oraz postać Josepha (jak widać, nie bez powodu moje obiekcje pojawiły się już na początku). Koniec końców zastanawiam się nad jego postacią, jak silną perswazję, uroki czy cokolwiek innego można tu wstawić, musiał używać, że niektórzy bohaterowie popadli niemal w jakąś odmianę syndromu sztokholmskiego, dając mu robić z sobą co tylko chciał i nie czuję się przekonana co do całego "spisku" z testamentem. Niby było to wyjaśnione, ale jakoś nie czuję tego... Może to zbyt wiele, aby tego oczekiwać (szczególnie przez objętość i charakter utworu),ale w/g mnie, przydałoby się rozwinąć trochę wątek rodzinny - mamy wspomnienie o dziwnym testamencie nieżyjącego hrabiego, czy zmarłym bracie. Można to było pociągnąć.
Na plus - narrator - wydawał się ostoją spokoju i dobrze kontrastował z Poirot, któremu, jak zwykle, udaje się mnie zaskoczyć i zirytować - tak, mamy relację, którą można określić angielskimi słowami "love-hate relationship".

Może wydawać się, biorąc pod uwagę przeważającą ilość "minusów" powyżej, że książka mi się nie podobała. Tak nie było, ostatecznie lektury nie żałuję, chociaż z pewnością do niej nie wrócę, a zwyczajnie dłuższe zastanowienie i analiza kilku szczegółów wyłania niedoskonałości.

📖
Lady Athelinda Playford- autorka licznych kryminałów , wydaje przyjęcie na którym ogłasza iż cały swój majątek przepisuje osobie której pozostało kilka tygodni życia i w ten sposób zostawić dzieci bez grosza . Spadkobierca ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, do akcji wkracza Herkules Poirot ...
W opisie sugeruje nam się świetna zabawa na miarę Agathy Christie, nie wierzcie to naciągany komplement, jedynie próba "dogonienia" talentu Aghaty. Jak wyszło ? Średnio,da się przeczytać, ale czy będę te książkę wspominać ,nie. Czy będę polecać,też nie, mogę jedynie wspomnieć że takowa jest.

📖
W opisie sugeruje nam się świetna zabawa na miarę Agathy Christie, nie...

Widząc na okładce nazwisko Agathy Christie i Herkulesa Poirot skusiłam się na tę książkę. I to był duży błąd. Stanowczo odradzam fanom twórczości pani Christie, ponieważ daleko jej do poziomu, który zawsze serwowała czytelnikom autorka. A Poirot? Z pierwowzorem dzieli chyba jedynie nazwisko i wtrącanie francuskich słówek. Herkules Poirot przyznający się do błędu, odgrywający rolę drugoplanową? Raczej nierealne.

Agata Christie może się nie martwić - Herkules Poirot jest pod dobrą opieką! Nie jest to może wierna kopia twórczości mistrzyni kryminału, ale przecież poprzeczka była zawieszona niebotycznie wysoko. Na pewno intryga w stylu Christie, a także okoliczności przyrody jej towarzyszące. Miałam wrażenie, że Sophie Hannah wzorem współczesnych kryminałów odrobinę za szybko próbuje rozkręcić akcję i że jej bohaterowie są troszkę zbyt barwni, jak na serię o Herkulesie Poirot, ale mimo tego klimat został zachowany i oddany bardzo dobrze.

odradzam! tutaj powody - http://notkioksiazkach.blogspot.com/2017/04/zamknieta-trumna.html

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zamknięta trumna to kryminał retro, zbudowany na wszystkim dobrze znanym schemacie. Mamy rezydencję pełną gości, motyw i morderstwo – każdy może być mordercą, każdy ma motyw i sposobność, aby zabić. Za to daje symboliczny plusik, bo tego typu schematy uwielbiam i są one widoczne w twórczości Agathy Christie. Jeśli zaś chodzi o fabułę i intrygę, to jest całkiem dobrze i wciągająco, ale momentami robi się duszno i chaotycznie. Domyślam się, że nie miało być zbyt prosto i autorka chciała swoich czytelników trochę potrzymać w niepewności. A teraz najważniejszy element – Herkules Poirot. Czy Sophie Hannah udało się odzwierciedlić jego postać? Niezupełnie. Niby jest. Niby podrzuca w dialogach te swoje francuskie frazy i nawet kilkakrotnie stanął mi przed oczami oryginalny Poirot (w tej roli najlepszy David Suchet),to jednak czegoś mi tutaj zabrakło. I chyba już wiem, w czym jest problem. Herkules Poirot jest tutaj tylko tłem. Nie gra pierwszych skrzypiec. Nie wybija się swoją charyzmą, ani niczym innym, co jest nam dobrze znane z oryginałów. Po prostu jest, bo jest. Jaki jest, więc sens powoływać do życia znanych i lubianych bohaterów? Nie mam pojęcia. Trzeba przyznać, że zdarzają się udane próby i autorzy wychodzą z nich obronną ręką, jednak tutaj coś poszło nie do końca tak jak powinno. Sama fabuła jest niezła i ciekawie pomyślana, postacie też są barwne, ale Poirot jest tutaj najsłabszym ogniwem.
Podsumowując: jeśli zapomnimy, że obiecuje się nam powrót Herkulesa Poirota i skupimy się na samej fabule to dostaniemy ciekawy kryminał w klimacie retro. Jeśli jednak oczekujecie wielkiego WOW z udziałem słynnego detektywa, to możecie czuć lekki niedosyt.

• Kryminał
  • Kryminały