A między nami wspomnienia

Wydawnictwo: Filia
literatura polska
Ag2S

Ada traci wszystko, co do tej pory było w jej życiu ważne. Trudne okoliczności zmuszają ją do rozstania z ukochanym. Przez kilka lat żyje jak w letargu. Pewnego dnia postanawia odwiedzić swoją babcię, Marię, która w zaufaniu opowiada wnuczce swoją historię. Młodość Marii przypadła na okres wojny. To był trudny i bolesny czas. Pomimo okrucieństw wojny kobieta zakochała się do szaleństwa w mężczyźnie, którego nie powinna była pokochać. Czy to uczucie miało szansę przetrwać skoro Franz był Niemcem? Czy można kochać, a zarazem nienawidzić?

Franz dla tego uczucia zaryzykował wszystko.

Maria stara się przekonać wnuczkę, że w życiu liczy się tylko miłość, każda miłość, i to, jaką siłę możemy odnaleźć dzięki bliskości drugiego człowieka.

Rozgrzewająca serca powieść o tym, co jest tak naprawdę ważne. O relacjach międzyludzkich i o uprzedzeniach. O niewypowiedzianych słowach, obawach, stracie i wielkim uczuciu. O tym, że życie nikogo nie oszczędza.

To także historia o tym, że najważniejsze, to móc kogoś kochać. Tak prawdziwie, bez oczekiwań.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/139

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/139

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5523

Każda miłość ma prawo rozkwitnąć jak kwiat

Miłość niejedno ma imię i odcień. Bywa miłość od pierwszego wejrzenia, bywa miłość, która jest tylko zauroczeniem, bywa i taka wymodlona, wytęskniona, wyczekana. I w końcu miłość jest też zakazana i zabroniona, taka, która nie miała prawa zaistnieć. Czemu? Zwykle dlatego, że łączy osoby z innych sfer, światów, wyznające wrogie religie lub wybucha między sercami, które powinny się nienawidzić, a nie kochać. Czy niepożądane uczucie może jednak trwać? A może powinniśmy się przed nim bronić i zabić w zalążku w imię moralności? Rozum mówi tak, a serce woła nie!

Wśród książek o miłości większość czytelników najbardziej lubi historie o uczuciach zawiłych, które rodzą się na przekór całemu światu. Najciekawsze fabuły to te, w których zakochani muszą o siebie walczyć, zmagać się z przeciwnościami losu, torować sobie drogę do szczęścia i pokonać wiele trudności, by być razem, choć czasem los i tak rozdzieli parę. Właśnie w ten sposób nakreślona jest najnowsza powieść Gabrieli Gargaś, utalentowanej polskiej pisarki, która pisze niezwykle emocjonalnie i uwielbia mocno mieszać w życiu swoich bohaterów.

„A między nami wspomnienia” to rewelacyjna historia dwóch spokrewnionych kobiet, które życie mocno doświadcza. Ada jest młoda, ale jej oczy wylały sporo łez, a całun rozpaczy otulił jej serce i duszę. Los zabrał jej to, co miała najdroższego. W sercu skrzywdzonym do granic możliwości pozostały jedynie ból i pustka. Zrozpaczona nie widzi przed sobą żadnej przyszłości. W złym stanie duszy Ada odwiedza swoją babcię Marię, z którą jej relacje są bardzo luźne. Starsza pani przyjmuje wnuczkę z otwartym sercem i postanawia wyrwać młodą kobietę z okowów rozpaczy. Skuteczną terapią ma być opowiedzenie historii swego życia. Opowieść jest długa, ciekawa i zawiła. Pochłania Adę bez reszty. Zaczyna się od szczęśliwego dzieciństwa w czasach przedwojennych. Po nim przychodzi młodość, wybucha wojna i rozkwita miłość. Gorąca i mocna, ale również taka, która nie powinna mieć miejsca. Przecież wroga trzeba nienawidzić, a nie kochać!

Tę powieść od początku do końca czyta się jednym tchem. Ta książka zobojętnia na rzeczywistość i porywa do swojego świata. Dwie kobiety, dwie narratorki to rewelacyjnie nakreślone postacie, którym dane było kochać. Kochać mocno i prawdziwie, kochać bez reszty i do granic możliwości. Kochać na całego. O ile uczucie Ady wydaje się czymś jak najbardziej właściwym, o tyle wiele osób może dziwić się do kogo zabiło mocno serce młodej Marii. Każda z tych kobiet za miłość zapłaciła wysoką cenę. Wiele wycierpiała i wylała morze łez. Czy było warto? Z pewnością kochanie prędzej czy później boli. Jednak to właśnie ono najbardziej liczy się w życiu i nadaje sens naszemu istnieniu. Nie ma od niego ucieczki, nie istnieje polisa, która ubezpiecza od bólu i rozpaczy. Siła uczucia może nas przerazić, ale mimo to warto kochać. Nawet na przekór wszystkiemu i wszystkim.

To przede wszystkim książka o miłości, ale także opowieść o wojennej rzeczywistości, jak również o współczesnym świecie. Czasy wyraźnie się zmieniły, ale my, ludzie nadal pragniemy kochać i być kochanym.

Lektura tej powieści dostarcza wyjątkowych emocji. Porusza mocno i głęboko. Wzrusza do łez i rodzi refleksje nad sensem ludzkiego życia. Ten tytuł uczy kochać, uczy rozumieć istotę miłości, która często nie jest idealna. Miłość zaczyna się tam, gdzie kończy się romantyczna bajka. (str 392). Miłość wymaga, zabiera i daje. Ta książka to wyjątkowa pozycja o porywach serca napisana realnie, bez sentymentalizmu i osłody. To idealna lektura dla każdej kobiety. Warto po nią sięgnąć.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Dwie kobiety - babcia i wnuczka.
Dwie miłości - do dziecka i do wroga.
Dwie płaszczyzny czasowe - współczesność i II wojna.
Jedna tragedia - śmierć ukochanej osoby.
Ciekawa i wzruszająca powieść . Ale mnie podobała się tylko historia Marii, którą ta opowiada swojej wnuczce.
Czas wojny, gdy słowo Niemiec budziło strach i nienawiść. A jednak Maria pokochała wroga, bo Franc który zamieszkał w jej domu był inny,dobry, okazywał ludzkie uczucia, pomagał, chronił jej rodzinę i za to poniósł karę z rąk swoich towarzyszy.. A ona mimo że go nienawidziła to jednak kochała. Zawsze, nawet po wielu latach. Mimo że miała innych mężów tylko za nim tęskniła i tylko jego kochała.
Natomiast postać Ady od samego początku nie przypadła mi do gustu. Nie potrafiłam obdarzyć ją sympatią. Współczułam owszem, bo nie ma nic bardziej tragicznego dla matki niż śmierć małego dziecka. Ale Ada nie pozwalała sobie pomóc, ani Sebastianowi ani rodzinie. Próba popełnienia samobójstwa, odizolowanie się od normalnego...

kajsa | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Dwie kobiety-babcia i wnuczka-doświadczone przez los.Młodsza okrutniej,bo straciła ukochane dziecko,starsza mężczyznę swego życia.
Maria w czasie II wojny światowej pokochała z wzajemnością.Niestety,nie mogła tej radosnej nowiny obwieścić światu, bo los postawił na jej drodze niemieckiego oficera.Ich miłość była więc trudna,zakazana i niestety tragiczna.
Starsza kobieta decyduje się na opowiedzenie swej smutnej historii wnuczce,by wyrwać ją z rozpaczy i marazmu,w którym trwa od sześciu lat,od czasu gdy zginął jej ukochany synek Michaś.Ada pod wpływem opowieści babci rzeczywiście się zmienia,ale jej metamorfoza jakoś nie przypadła mi do gustu.Kreacja tej bohaterki nie przemawiała do mnie od samego początku,no jakoś nie mogłam obdarzyć ją sympatią i tak już zostało do końca.
Jeśli chodzi o samą powieść to przedstawione tam historie nie wywołały u mnie łez wzruszenia,nie skłoniły do refleksji.W mojej ocenie wszystko zbyt sentymentalne i mało wiarygodne.

Piękna opowieść, pełna różnych emocji...
Babcia i wnuczka, obie jakże mocno doświadczone przez okrutny los...
Tyle cierpienia... rozpaczy...
Zakończenie - takiego się nie spodziewałam...
Serdecznie polecam :)

andzia12 | 2016-06-01
Przeczytana: 26 maja 2016

„Każdy chce kochać i być kochanym, chce być dla kogoś całym światem”

Miłość, i ta dobra, ale i zakazana. Radość i szczęście. Strata, ból, cierpienie i samotność.

Najnowsza książka G. Gargaś jest opowieścią o miłości w różnym wymiarze dwóch bohaterek- Ady i Marii. Obie tracą poczucie szczęścia, żyją w samotności. A tak naprawdę wiele wynikało z niedopowiedzianych słów. Ale przez wszystkie lata nadal żyły wspomnieniami…

„A między nami wspomnienia” jest książką, której fabuła dzieli się na dwie części- z jednej strony to historia Ady(która traci swoje ukochane dziecko w momencie, gdy pozwala sobie na prawdziwą miłość) i z drugiej Marii- gdzie powraca ona wspomnieniami do czasów II wojny światowej. Jest to historia zakazanej miłości. Uczucia do wroga- Niemca.

„Rozpacz ma dźwięk, smak , fakturę.” „Cierpiałam tak bardzo-… że ból podchodził mi do gardła niczym wielka kłująca kula… Coraz bardziej bolało, a ja nie mogłam nic zrobić…”

Ada straciła swojego synka i cały czas czuła tą...

rinos | 2018-07-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 lipca 2018

Dwie różne historie, które łączy wspólny mianownik miłości i śmierci.
Bardzo urzekła mnie opowieść Marii (babci Ady) oraz Franza. Autorka w piękny sposób opisała rodzące się między Polką a Niemcem uczucie. Maria z jednej strony go kochała, z drugiej nienawidziła. Do tego tło II wojny światowej - idealne połączenie.
Postać samej Ady nie przypadła mi do gustu. Rozumiem dlaczego autorka wybrała takie zakończenie, jednak egoistyczna postawa głównej bohaterki bardzo mnie drażniła. Nie potrafiła docenić Sebastiana. Gdyby Ada wyciągnęła wnioski z opowieści swojej babci - może jej życie ułożyłoby się inaczej. Ale w takim przypadku trzeba myśleć też o tej drugiej połówce, a nie tylko widzieć czubek własnego nosa. Za to odejmuję gwiazdki.

Kachusek | 2018-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2018

Nie da się zapomnieć, wojennego okrucieństwa i utraty najbliższych, tych najbardziej kochanych. Książka o różnych odcieniach miłości, szczęśliwej, niespełnionej i takiej, która nigdy nie powinna się pojawić. O rozpaczy i woli życia, wbrew wszystkiemu. Momentami bolesna i bardzo wzruszająca, pełna dywagacji o moralności. Ale tak napisana, że dwie noce zarwałam, żeby ją dokończyć. Było warto..

Pokrecona | 2016-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Sięgając po najnowszą powieść tej autorki, wiedziałam, że zapomnę o otaczającym mnie świecie, i tak też się stało. Książkę czyta się bardzo szybko - sylwetki bohaterów oraz ich wewnętrzne przeżycia nakreślone są w wyrazisty, przekonujący sposób.
Do ostatnich stron utrzymuje się wysokie napięcie emocjonalne, a potok łez podczas czytania to już chyba standard u pani Gabrieli.
Wątki w teraźniejszości oraz te z przeszłości są ze sobą misternie splecione, ukazując przepiękną historię miłości z czasów II wojny światowej.
Książkę polecam wszystkim tym, którzy chcą na wiele godzin odpłynąć daleko, daleko....

Biblioteczka Rudej | 2016-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Książki Pani Gargas biorę w ciemno,bo zawsze to kawał fajnej literatury.Ada i Maria , babcia i wnuczka, dwa różne pokolenia,a jednak jak wiele je łączy. Opowieść Marii z czasów wojny czyta się jednym tchem.

Grażyna Este | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

Historia Ady, która traci w nieszczęśliwym wypadku małego synka /Michał/ i nie potrafi wybaczyć sobie, że być może sama przyczyniła się do tego. Zrywa kontakty z kochającym ja mężczyzną /Sebastian/ i ciągle wraca do przeszłości. W drugiej części książki Ada wyjeżdża do babci Marii, gdzie poznaje historię jej życia, historię zakazanej wojennej miłości. Maria próbuje przekonać swoją wnuczkę,że miłość i obecność ukochanej osoby są w życiu najważniejsze. Jak ważne w życiu są słowa niewypowiedziane? Te wszystkie, których już nie można powiedzieć, bo za późno? Czy Ada pokona swój ból, czy wybaczy sobie? Jak długo Sebastian będzie czekać na jej powrót?
Powieść raczej smutna, dość wciągająca, choć samo zakończenie nie takie, jak myślałam. Warto przeczytać.

Gola | 2017-11-29
Przeczytana: 27 listopada 2017

Książkę zaczęłam czytać przez przypadek, nie znając ani opinii ani autorki i przepadłam. Książkę pochłonęłam w zastraszającym tempie. Wgryzła się we mnie i nie pozwalała o sobie zapomnieć. To co najważniejsze to nauczymy się nie oceniać innych. Najpierw ich poznajmy, spróbujmy postawić się na ich miejscu ale nie wydawajmy osądu. Dla mnie książka dobrze napisana, ale smutna. Zostanie długo w mojej pamięci. Na pewno sięgnę po kolejną książkę tej autorki.