Śnieżynki

Liliana Fabisińska Wydawnictwo: Filia literatura obyczajowa, romans
Filia
2015-09-02
2015-09-02

Nie spodziewałam się takiego zakończenia. Chciałabym przeczytać kontynuację..

Nie spodziewałam się takiego zakończenia. Chciałabym przeczytać kontynuację..

Kolejna powieść Liliany Fabisińskiej, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Tym razem historia dwóch par małżeńskich, które starają się o dziecko. Monika i Mateusz robią to od dziesięciu lat. Niestety ich starania nie przynoszą efektu. In vitro nie wchodzi w grę, ponieważ Mateusz pochodzi z głęboko wierzącej rodziny i sam też jest praktykującym katolikiem. Igor i Dagmara są bardzo bogatymi ludźmi, którzy korzystają z życia, ile mogą. Uwielbiają podróżować i zgodnie stwierdzają, że dziecko nie jest im potrzebne do szczęścia. Do czasu. Kilka miesięcy przed czterdziestką stwierdza, że chciałaby mieć dziecko.
Igor i Mateusz spotykają się klinice leczenia niepłodności, gdzie obaj oddają nasienie do badania. Kiedyś byli kolegami w podstawówce, a raczej Igor z innym kolegą gnębił Mateusza zwanego Frędzlem. Od tego momentu pary zaczynają się spotykać i wspierać w drodze do osiągnięcia celu...
Serdecznie polecam. Naprawdę wciągająca powieść.

Tematyka trudna,mi zupełnie obca..ale ciekawa przez to ze wielu z nas patrzy na ten problem przez pryzmat debat róznych środowisk na ten temat.Ogólnie ciekawa,aczkolwiek początek wydawał mi się mdły i nudny...trzeba poczekać na rozwinięcie historii.

Tematyka trudna ale czytał się super, nie mogłam się oderwać

Tematyka trudna ale czytał się super, nie mogłam się oderwać

"Śnieżynki" to książka obyczajowa poruszająca niezwykle delikatny temat jakim jest in vitro. Monika jedna z bohaterek od zawsze marzy o posiadaniu dziecka oraz dużej rodzinie. Niestety wraz z upływem czasu jej największe marzenie nie chce się spełnić. Dagmara natomiast jest skupionym na karierze muzykiem, dla której życie to pewnego rodzaju przygoda. Zbieg okoliczności sprawia, że poznaje Monikę, która stanowi jej przeciwieństwo. Z czasem obie panie połączy przyjaźń oraz obietnica, po której nic nie będzie już takie jak było.

Książkę przesłuchałam i realizacja bardzo mi się podobała.

To jest bardzo ważna książka. Temat in vitro i temat adopcji zarodków nie są łatwe, ale należy o tym mówić. I tutaj autorka tak dobrze poprowadziła historię bohaterów, że pokazała problem z każdej możliwej strony. Nie oceniła nikogo przy tym, nie sugerowała kto ma rację, nie przekonywała nikogo do swoich poglądów. I ja bardzo doceniam taki sposób mówienia o trudnych sprawach. Można powiedzieć, że to jest powieść o pragnieniu bycia rodzicem, o przyjaźni, o miłości. Dobrze by było, gdyby przeczytał ją każdy, nawet jeśli myśli, że temat in vitro go nie dotyczy.

Książkę przesłuchałam i realizacja bardzo mi się podobała.

Matko... ta książka jest beznadziejna. Kobieta opisując życie seksualnych młodych, wykształconych i pełnych sukcesu opisała to w sposób jakby byli to hm... łysy i Dżesika z blokowiska.
Ta książka to strasznie nieudana podróbka harlequina, po prostu niesmaczna. Zdarzyło mi się przeczytać jakiegoś harlequina dla zabicia czasu i było to dużo ciekawsze i zabawniejsze niż to, niewiadomo co.
No i do tego ci biedni katolicy z gębą niewykształconych, wyśmiewanych, zadłużonych i zawsze z wiatrem w oczy.

Wybierając pośpiesznie tę książkę kierowałam się chęcią przeczytania czegoś innego niż zwykle, bo ostatnio czytałam same thrillery czy kryminały.
Szybki strzał w literaturę kobiecą, po powrocie do domu przyjrzałam się bliżej okładce, na której widniał napis "Po lecam! Katarzyna Zielińska." - aha, no to myślę sobie "Kobieto, coś Ty wybrała?".
Parę pierwszych stron, przypadkowe spotkania, dziwnie oficjalne dialogi, wzmianki o jakiś orkiestrach - no raczej ten bestseller na obcasach nie dla mnie, ale dałam szansę.
Nigdy jakoś nie interesował mnie temat in vitro, jestem młodą osobą, nigdy nawet nie starałam się o dziecko, ale losy tych bohaterów z każdą stroną zaciekawiały mnie coraz bardziej, aż całkowicie się wciągnęłam w tę historię i przestałam myśleć o własnych problemach. Po przeczytaniu naprawdę uświadomiłam sobie z jakimi dylematami muszą mierzyć się ludzie, których dotyczy problem niepłodności i zastanawiałam się co ja bym zrobiła w takiej sytuacji, mimo, że nie jestem osobą zbyt religijną.
Fajne, otwarte zakończenie. Chętnie bym przeczytała ciąg dalszy, jeśli by powstał.

Parę pierwszych stron,...

Moje drugie spotkanie z twórczością Pani Fabisinskiej. Córeczka była ciekawą książka jednakże po dłuższym czasie fabuła mi się zatarła i niezbyt kojarzę o czym była. Natomiast Śnieżynki zapadną mi głęboko w pamięć. Dwie kobiety, dwie pary. Monika obsesyjnie pragnie zostać matką, ma problem z zajściem w ciążę, dość dużym ograniczeniem jest również fakt że jej mąż pochodzi z bardzo katolickiej rodziny, sam również głęboko wierzy w wytyczne kościoła względem chociażby stosunku do in vitro. Drugą kobieta jest Dagmara. Na wszystko ma plan. Ale jak wiadomo w życiu trudno cokolwiek zaplanować. Drogi tych par krzyżują się i splatają ze sobą. Mamy kilka zwrotów akcji. Sprawia że czytelnik zastanawia się co by zrobił na miejscu bohaterów. Naprawdę świetna książka, polecam

Dość wciągająca lektura, a w dodatku poruszająca problem zapłodnienia in vitro i różnych aspektów praktycznych z nim związanych. A powstają, gdy zastosuje się tę metodę, nierozwiązywalne czasami dylematy. Poza tym jeden minus: denerwujący dla mnie sposób przedstawienia Kościoła katolickiego i katolików.

• 2016

Dodaj cytat z książki Śnieżynki