Rozważna czy romantyczna?

Okładka książki Rozważna czy romantyczna? Anna Karpińska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Rozważna czy romantyczna?
Anna Karpińska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2015-11-12
2015-11-12
Literatura polska

Romantycznie rozważna bajka o prawdziwej Kobiecie

Naprawdę nie rozumiem, skąd "ochy" i "achy" nad tą pozycją. Sięgnęłam po nią z dwóch powodów. Po pierwsze, chciałam dać szansę A.Karpińskiej po przeczytaniu "Chorwackiej Przystani", również jej autorstwa.
Po drugie, właśnie recenzje innych czytelników oraz Pani z biblioteki.
Książka nudziła mnie już od początku. Główna bohaterka nie jest barwna, akcja przewidywalna, szczerze mówiąc, nudziłam się jak mops.Jak dla mnie autorka nie zbudowała napięcia na tyle mocno, by przytrzymać mnie do końca przy "rozważnej..." Na jakieś przełomowe wydarzenie czekałam i czekałam, ale się nie doczekałam.
Być może dlatego autorka nie porwała mnie, gdyż byłam moje dwie wcześniejsze książki z marca to "Słowik" i "Światło między oceanami"

Po drugie, właśnie recenzje innych czytelników oraz Pani z biblioteki.

Czy rozwaga wyklucza romantyzm ? A może romantyk nie ma krztę rozwagi i rozsądku?
Taka właśnie jest bohaterka powieści Natalia. To młoda kobieta, która właśnie stanęła u progu zmiany w swoim życiu, która związana jest z zakończeniem związku z Andrzejem, wieloletnim partnerem i raczej wolnym ptakiem.
Dodatkowo nie układa jej się w życiu zawodowym, ale tu pojawia się nadzieja na coś nowego bowiem Natalia odnajduje stary rękopis swojej matki z gotową powieścią. Kobieta postanawia spróbować wydać go w postaci książkowej.
I tu pojawia się tajemniczy Bruno, który zajmie jej głowę na jeden wieczór.
Co z tego wyniknie, ano Natalia dowiaduje się wkrótce o ciąży ale nie wie kto jest ojcem dziecka.
Żeby nie spojlerować dodam tylko tyle, że Natalia musi brać pod uwagę dwóch tatusiów, a Andrzej wykorzysta sytuację aby wrócić do byłej partnerki.
Autorka porusza odwieczny problem wielu kobiet zmagających się między romantycznym podejściem do życia ( ach jaki on piękny, szalony, pełen pomysłów) z rozwagą - czy warto trwać w związku bez przyszłości.
Pojawiają się ważne wątki wyjazdu zagranicznego i rozłąki rodzinnej. Nie bez znaczenia jest także wyrachowanie w uczuciach aby osiągnąć cel.
Poza tym przepięknie pokazana Chorwacja, jako miejsce akcji ze znalezionej powieści.
No więc rozwaga czy romantyzm liczy się w życiu - wybierzcie sami.

Dodatkowo nie układa jej się w życiu zawodowym, ale tu pojawia się...

Końcówki można domyślić się już na początku... ;) Ale to mi nie przeszkadzało w czytaniu, ogólnie książka wciągnęła mnie od samego początku. Może trochę denerwująca była Natalia, bo jednak dała się znowu omotać, ale ogólnie nie była taka zła. Mogłabym napisać, że pewna postać w końcu się doigrała, ale to będzie wiedzieć każdy, kto tę książkę przeczyta ;)

1957

Dobra,typowa obyczajówka ,z romansem w tle,w typowym babskim klimacie.
Poplątane losy głównej bohaterki Natalii bardzo ciekawe, a sama bohaterka da się lubić,nie rozpacza,nie poddaje się ,próbuje sama sobie radzić,a że otaczają ją prawie same pozytywne postacie ,które ją wspierają,układa sobie życie na nowo.
Bruno to typowy książkowy ideał-zbyt idealny.
Teściowej i wyjazdu do Chorwacji... pozazdrościć.

Dobra,typowa obyczajówka ,z romansem w tle,w typowym babskim klimacie.
Bruno to typowy książkowy ideał-zbyt idealny.
Teściowej i wyjazdu...

1964

Kobieca, ale nie nudna. Nie jest to banalna i mocno przewidywalna historia.
Natalia ma w życiu pod górkę, a kiedy wydaje jej się,.że wychodzi na prostą, to los szykuje dla niej kolejne niespodzianki. Nie zawsze te miłe. Szczerze polubiłam Natalię, i mocno jej kibicowałam.
Duży plus za to, że książka dzieje się w moim Trójmieście :)

Kobieca, ale nie nudna. Nie jest to banalna i mocno przewidywalna historia.
Duży plus za to, że książka dzieje się w moim Trójmieście :)

Nie porwała mnie ta historia. Natalia - główna bohaterka strasznie mnie denerwowała. Pan Amant - Bruno - tak idealny że aż nierealny. Najciekawsze postacie drugoplanowe - Nadia, Anka, Baśka, itd...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

:) Kolejna książka, na której się nie zawiodłam.
Cierpliwość, determinacja, dążenie do celu to cechy głównej bohaterki. Tylko czy każdy ma w sobie taki życiowy "potencjał"?

:) Kolejna książka, na której się nie zawiodłam.

"Rozważna czy romantyczna?" dobra książka obyczajowa z romansem. Książka nie jest banalna ale i także nie nudna. Polecam ciepła i miła powieść przyjemnie się ją mi czytało. Polubiłam główna bohaterkę jest genialna.

Autorki wcześniej nie znałam, ale zaintrygował mnie tytuł.
Początek jest trochę oderwany, bo coś się zaczyna i urywa, a kończy dopiero na koniec książki. Ma ogólnie mieszane uczucia co do tej historii, trochę taka rozwleczona, bohaterka taka jakaś nierozważna, nie analizuje znaków, które są oczywiste i pakuje się w małżeństwo z chłopakiem, z którym się rozstali i nie żyli już razem dłuższy czas. Szybkie małżeństwo, bo ciąża nie wyszło jej na zdrowie ;)

Jak już w końcu zaczęła dostrzegać, to co powinna już wcześniej to książka się jakoś rozkręciła. Taka historia na rozluźnienie, relaks, weekend, choć ja momentami trochę na nią wyzywałam, że nie widzi tak oczywistych rzeczy ;) Choć lepiej późno niż wcale.

Fajna obyczajowa książka, z romansami w tle ;) I trochę szkoda, że na początku można poznać zakończenie, choć w tym zakończeniu jest nutka niewiadomej, słabej, ale jednak autorka chciała żeby było tajemniczo.

Autorki wcześniej nie znałam, ale zaintrygował mnie tytuł.

4 na 10.

4 na 10.