Rozważna czy romantyczna?

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Poruszająca opowieść o determinacji w dążeniu do szczęścia, które nie zawsze zależy od naszej woli. Po wielu latach Natalia, redaktorka jednego z gdańskich wydawnictw, mama małego Krzysia zaczyna wreszcie układać sobie życie. Wszystko wskazuje na to, że u boku ukochanego Bruna. Kiedy przygotowuje się na ważne spotkanie z Brunem dzwoni Andrzej, mężczyzna również ważny w jej życiu. W czasie...

Kiedy przygotowuje się na ważne spotkanie z Brunem dzwoni Andrzej, mężczyzna również ważny w jej życiu. W czasie gdy mówieni mężczyźni wyraźnie się spóźniają, niedaleko domu Natalii dochodzi do groźnego wypadku, w którym ginie kierowca sportowego auta. Wszystko wskazuje na to, że to może być Bruno albo Andrzej…
Czy los ponownie odwróci się od Natalii, czy też uchroni ją od kolejnych nieszczęść?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Romantycznie rozważna bajka o prawdziwej Kobiecie

Wolny weekend, za oknem szaro, bury i do…, pod kocem ciepło i przyjemnie, w tle delikatna muzyczka, w ręku kubek gorącej, aromatycznej herbaty i książka Anny Karpińskiej „Rozważna czy romantyczna”. Czy można przyjemniej spędzać wolny czas? Nieee!! Oczywiście, że nie!

Wiele Kobiet nie raz zastanawiało się czy lepiej być rozważną czy może romantyczną? Nieustanna walka serca z rozumem to temat znany chyba każdej z nas. Anna Karpińska w swojej najnowszej powieści przedstawia nam młodą kobietę Natalię, która próbuje sobie poukładać życie. Romantyzm czy rozwaga? Te pytania towarzyszą naszej bohaterce od początku opowieści.

Natalia jest redaktorką w gdańskim wydawnictwie. Nie zarabia kokosów, ale spełnia swoje marzenia zawodowe. Po rozstaniu z chłopakiem próbuje poskładać samą siebie w całość. Próbuje zacząć życie od nowa, nie poddając się i nie załamując drobnymi niepowodzeniami. W głowie pojawiają się plany, marzenia. Nowe życie zaczyna przybierać realną formę i wtedy pojawia się na jej drodze przystojny i tajemniczy mężczyzna.

Życie przygotowało dla Natalii parę ciekawych niespodzianek, które ją mocno zaskoczą. Nadchodzących wydarzeń Natalia nie zaplanowała. Nie wymarzyła sobie takich zmian w swoich życiu. Więcej nie opowiem Wam o Natalii, bo mogłabym niechcący zdradzić parę ważnych szczegółów. Przeczytajcie „Rozważną czy romantyczną” Anny Karpińskiej i same się przekonajcie, jaka była bohaterka. Czy w jej przypadku wojnę wygrał rozum czy też serce?

Gwarantuję wszystkim, że...

Gwarantuję wszystkim, że książka jest przesympatyczna, ciepła i bardzo ciekawa. Ja spędziłam z nią bardzo miłe chwile i bardzo zaprzyjaźniłam się z Natalią. Pięknie autorka poradziła sobie z tematem. Ma niebywałą zdolność budowania ciepłego, aż pachnącego domem klimatu, który udziela się czytelnikowi od pierwszej strony. Zarówno główna bohaterka, jak i postacie jej towarzyszące są skonstruowane z wielką dokładnością, dbałością o szczegóły a przy tym tak plastycznie, że możemy je sobie fizycznie wyobrazić. Każda z nich budzi sympatię i bardzo szybko się do nich przywiązujemy.

Książka zdecydowanie przeznaczona dla kobiet. Taka komedia romantyczna, która napawa optymizmem, rozczula i otula nas ciepłem. Pozwala marzyć, tęsknić, uśmiechać się, płakać. Jak dla mnie cudowna, bajkowo-prawdziwa opowieść o kobiecie szukającej miłości, szczęścia, ciepła i bliskości.

Iwona Migowska

basik | 2017-09-10

Jedna z lepszych o ile nie najlepsza powieść autorki, która wciągnęła mnie bez końca.
Od razu na początku mamy pewne tragiczne wydarzenie i żeby dowiedzieć się co właściwie się wydarzyło, trzeba czekać aż do samego końca, bo autorka w tym momencie cofa się o dwa lata i powieść zaczyna się od nowa.
Poznajemy Natalię jej życie, kłopoty i troski a także chwile radości. Jej niepokój kto jest ojcem dziecka a także dwóch mężczyzn którzy namieszali w jej życiu Andrzeja i Brunona.
Są też ciekawe wątki poboczne dotyczące jej siostry Nadii u której często była zmuszona pomieszkiwać. Siostra wyjeżdża na kontrakt do Anglii a w tym czasie jej córka Baśka chce popełnić z miłości samobójstwo.
Drugi dotyczy jej przyjaciółki Anny, samotnej matki z którą Natalia chce założyć własne wydawnictwo, żeby wydać odnaleziony rękopis powieści swojej matki.
Bardzo poruszająca i wciągająca powieść i często miałam ochotę zerknąć na zakończenie. Dobrze ze tego nie zrobiłam, ale i tak mało by to dało, bo dla...

wiejskifilozof | 2018-01-30

Z tą powieścią spędziłem,miłe chwile.I momenty,bo to książka ciepła ,miła.
Ale nie jest infantylna.
Opisy są tu bardzo,dobre.Choćby wyjazdu do Chorwacji,bo ja czytałem Chorwacka Przystań.
Natomiast,byłem zaskoczony.Że autorka użyła nazwiska Pavelić.
Przecież,to wódz Ustaszy był !!
Ale mimo,to czytało się super.

Nina | 2017-02-19
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 18 lutego 2017

Banał, Boże jaki banał! Wielka miłość, rozstanie, ciąża, powrót, małżeństwo, dziecko, zdrada, rozstanie, nowa miłość. A ja to przeczytałam, i to z pełną premedytacją. Bo ja takiego banału potrzebowałam akurat w tym momencie. Nie zapieram się, że już nigdy więcej po coś takiego nie sięgnę, bo na pewno sięgnę, kiedy będę miała taką potrzebę. Mam nadzieję, że nie będzie zdarzać się to zbyt często.

Gosia | 2016-06-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, ROK 2016
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Natalia - poszukująca swojego miejsca w życiu, mama małego Krzysia, zakochana w dwóch mężczyznach. Rodzinne problemy i rozterki dnia codziennego z Dubrownikiem w tle. Nawiązanie do Chorwackiej przystani, kocham Chorwację :) to mój raj na ziemi :) :) :)
Książkę koniecznie trzeba przeczytać!

Izabela Pycio | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

"Nigdy nie marzyłam o gromadce dzieci, domku z ogródkiem i pomalowanym na biało płotkiem."

Książkę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem, doskonale odnalazłam się w jej ciepłym i przytulnym klimacie, wprawiła mnie w bardzo dobry nastrój. Podziwiam lekkość pióra autorki, plastyczność słowa, dostrzeżenie i zręczne wplecenie w fabułę szczegółów prozy codziennego życia. Narracja mocno przykuwa uwagę czytelnika i silnie wciąga w śledzenie zawirowań losów głównej bohaterki. Ze świata wykreowanego przez taką ciepłą, wzruszającą i emocjonalną powieść nie ma się ochoty wychodzić. Życie pisze najróżniejsze scenariusze, naprzemiennie obdarowuje nas przyjemnymi i przykrymi doświadczeniami, równocześnie pozostawia dla nas przestrzeń do kształtowania własnego szczęścia i spełnienia. Sami musimy dostrzec uśmiechy losu i wykorzystać ofiarowane nam szanse i sposobności.

Natalia, główna bohaterka, próbuje poradzić sobie z problemami, które skumulowały się w jej życiu. Młoda kobieta doznaje...

Madi | 2018-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Dobra,typowa obyczajówka ,z romansem w tle,w typowym babskim klimacie.
Poplątane losy głównej bohaterki Natalii bardzo ciekawe, a sama bohaterka da się lubić,nie rozpacza,nie poddaje się ,próbuje sama sobie radzić,a że otaczają ją prawie same pozytywne postacie ,które ją wspierają,układa sobie życie na nowo.
Bruno to typowy książkowy ideał-zbyt idealny.
Teściowej i wyjazdu do Chorwacji... pozazdrościć.

Biblioteczka Rudej | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Za oknem paskudna pogoda,a ja miałam okazję się zagłębić w lekturze Rozwaznej czy romantycznej. Być może i banał i było to wszystko w 100 innch książkach,ale to świetna obyczajówka,od której nie mogłam się oderwać. Autorka już od samego początku uderza w wysokie tony i żeby wiedzieć o co chodzi trzeba się zaszyc z kubkiem gorącej herbaty i oddać tej przyjemnej lekturze.
Główną bohaterkę nie da się nie lubić,jest silna,postrzelona i zarazem odpowiedzialna,rozważna czy romantyczna????przeczytajcie:)

MAGnezja | 2016-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 lutego 2016

Pani Karpińska znowu dostarcza nam napisaną w sposób lekki i przyjemny lekturę. Tym razem mamy do czynienia z sympatyczną trzydziestolatką, którą poznajemy w ważnym momencie jej życia. Natalia czeka na spotkanie z byłym mężem oraz jej obecnym partnerem. W międzyczasie w okolicy jej domu siostry dochodzi do tragicznego wypadku samochodowego w którym ginie jeden z kierowców. Ale który? O tym dowiemy się, ale dopiero pod koniec książki.
Aby dojść do punktu wyjściowego, autorka w formule retrospekcji przenosi akcje o dwa lata wcześniej. Dzięki temu mamy szansę przeanalizować i poznać genezę obecnego stanu rzeczy głównej bohaterki oraz osób z nią związanych.
Główną wadą książki jest fakt, iż czyta się ja za szybko oraz to że pozostawia po sobie specjalnie mocnych emocji (z wyjątkiem samozadowolenia). Dodatkowo w treści książki autorka dokonała tzw. autopromocji, ponieważ jeden z wątków nawiązuje do jej wcześniejszej pozycji „Chorwacka przystań”. W moim przypadku ten zabieg okazał się...

Gosik62 | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

Szarobure dwa listopadowe dni sprzyjały leniuchowaniu z ciepłą herbatką i dobrą książką. Bo właśnie tak oceniam powieść Anny Karpińskiej. Dobre czytadło, książka banalna, przewidywalna, ale bardzo przyjemna w swojej prostocie. Dodatkowa gwiazdka za chorwackie klimaty (nigdy tam nie byłam, ale czytając nabrałam chęci chociaż na weekendowy wypad :) ). Na pewno chętnie sięgnę po inne książki autorki, a z pewnością przeczytam "Chorwacką przystań".

niebieska_zakładka | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

Miło jest się czasami pozytywnie rozczarować. Mimo że nie znałam wcześniej twórczości Anny Karpińskiej, a do tego okładka i opis nie do końca do mnie przemawiały, to „Rozważna czy romantyczna?” okazała się naprawdę dobrą powieścią obyczajową. W sam raz na długie jesienne wieczory, gdy za oknem zimno i nie chce się wychodzić spod ciepłego koca. :-)

Akcja powieści rozpoczyna się dwa dni przed świętami Bożego Narodzenia. Natalia, podekscytowana randką z ukochanym Brunonem, zastanawia się nad wyborem sukienki. Czerwona czy czarna? Romantyczna czy klasyczna? – to pierwsze nawiązanie do tytułu książki. Rozmyślania przed lustrem przerywa wiadomość od Andrzeja, byłego męża Natalii, który niespodziewanie zamierza ją odwiedzić.

Z opisu na okładce wiemy, że wkrótce potem dochodzi w okolicy do śmiertelnego wypadku. Tylko kto zginął? Bruno czy Andrzej? Autorka zamiast dać jednoznaczną odpowiedź, przenosi nas w czasie dwa lata wstecz, kiedy główna bohaterka znalazła się na życiowym zakręcie....