Tajemnice gór, tajemnice przyjaźni, tajemnice kosmosu... Najnowsza powieść Henryka Wańka - który już wcześniejszymi książkami dał się poznać jako badacz ukrytego porządku świata - to wędrówka po nieznanych zwykłemu turyście Sudetach, gdzie rządzi nie człowiek, a historia, przyroda, alchemia. Właśnie tu krzyżują się szlaki znajomych i obcych, szukających innego wymiaru, wydawałoby się dobrze znanej, rzeczywistości. Znajdują tutaj zadziwiający na każdym kroku świat, spod którego władzy nie będą się już mogli uwolnić i spotykają ludzi, którzy wpłyną na życie nawet najbardziej zatwardziałych sceptyków. "Zagubione dusze" skupia wokół siebie tajemniczy J. - postać fascynująca, choć nieodgadniona. Właśnie on staje się dla czytelnika przewodnikiem po sekretnych krajobrazach. Pełna symboli, tajemniczych odniesień, zagadek Wyprzedaż duchów to powieść o miejscu magicznym - jednym z niewielu ocalałych w naszym zindustrializowanym świecie.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie

| 2016-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.05
Przeczytana: 13 maja 2016

Żyjemy w świecie, w którym wszystko zmierzono, zważono, opisano, zanalizowano, sklasyfikowano. Rzeczywistość jest oswojona, miasta przeludnione, Panuje powszechna industrializacja, kwitnie cynizm polityków, nieprzerwanie trwają amerykańskie wojny, zalewa nas potok drogich i nietrwałych towarów, mami reklama. Czy w tym całym zgiełku racjonalizmu jest miejsce na pierwiastek irracjonalny? Książka Henryka Wańka odpowiada twierdząco na to pytanie. czytelnicy obeznani z innymi pozycjami autora wiedzą, że Waniek zajmuje się głównie historią oraz rzeczywistością magiczną, Temat rozpatrywany jest z wielu stron; maja w powieści swoje miejsce i czas zarówno zwykłe duchy, upiory, legendarne stwory z sudeckich podań z Liczyrzepą/ Karkonoszem na czele, mowa o duchach azjatyckich, w całkiem nowym wymiarze pojawiają się tak zwyczajne zjawiska jak na przykład mgła, która posiada wiele imion, a raczej każdy rodzaj mgły nosi inna nazwę, działają tez siły natury, alchemia, magia, wykrzywieniu ulega...

goskrzys | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

Książka zapowiadała się jako ciekawa lektura na letnie spacery po lesie (albo jeszcze lepiej: wakacyjny wyjazd w Sudety, które stanowią tło jej wydarzeń). Atmosfera niesamowitości, tajemnicy, magii, nocne wyprawy w głąb sudeckich ostępów, historie o duchach i ezoteryce opowiadane w blasku ogniska, dziwne i niewytłumaczalne racjonalnie zjawiska - to wszystko mogłoby powodować dreszczyk emocji i sprawiać, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy. Ale właśnie: mogłoby powodować, a niekoniecznie powoduje.
Sam klimat i pomysł na książkę, umieszczenie jej bohaterów w krainie, która rzeczywiście kryje w sobie wiele tajemnic i niesamowitych historii - mają duży potencjał. Ale wszystko rozmywa się w ulotnych dysputach, snutych teoriach o ezoteryce, duchowości, okultyzmie - które to tak naprawdę są zlepkiem różnych idei, a nie tworzą żadnej sensownej całości i tak do końca nijak się mają do wydarzeń w książce. Jakby autor chciał przez ich wprowadzenie zagęścić atmosferę tajemniczości i...

Agata | 2017-12-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Książka przy której się poddałam by dobrnąć do końca. Te Sudety i okładka tak zachęciły mnie do tej pozycji, a tutaj opowieść kreowana na górnolotną mająca dobry początek z każdą kolejną stroną robi się gorsza. Tajemnica która wplata się na początku i nie wiadomo czy zostanie rozwiązana, jednak po połowie książki już nie ciekawi. Wątki się gubią w sumie chronologia jak by też takie opowieść na bardzo wielką nudę, a szkoda. :(

Mikael | 2012-09-14

Książka nie dla wszystkich bo dość nietypowa. Sporo zagadnień duchowych i metafizycznych, ale za to fantastyczny i magiczny świat Sudetów. Jak dla mnie była to książka inna niż wszystkie.

Silesiaurus | 2017-06-23

Z przeczytanych książek Wańka (bodajże 7) najmniej mnie przekonała. Może dlatego, że była czytana po wybitnym "Finis Silesiae".

Manazuru | 2015-11-29
Michał | 2014-11-30