Niebezpieczne kłamstwa

Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Wydawnictwo: Otwarte
Dangerous lies
Sophie

Stella to nie jest moje prawdziwe imię. Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem. Po tym jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Moje życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafię się tu odnaleźć. Miałam rozpocząć ostatni rok liceum. Miałam być z chłopakiem, którego kocham,...

Stella to nie jest moje prawdziwe imię.
Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem.

Po tym jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Moje życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafię się tu odnaleźć. Miałam rozpocząć ostatni rok liceum. Miałam być z chłopakiem, którego kocham, ale zostaliśmy rozdzieleni. Teraz w moim życiu pojawił się ktoś inny – czy mogę mu zaufać? Coraz trudniej jest mi ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać…

Im bardziej czuję się bezpieczna, tym większe grozi mi niebezpieczeństwo.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7599,Niebezpieczne-klamstwa

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7599,Niebezpieczne-klamstwa

Oficjalna recenzja
Paulina książek: 25

Kłamstwa w upale

„Niebezpieczna kłamstwa” jest pierwszą książką tej autorki z jaką miałam do czynienia. Znałam jej wcześniejsze utwory i wiedziałam, że tyle ile czytelników, tyle opinii na ich temat. Stąd nie oczekiwałam wiele po tej powieści. Po raz kolejny w tym miesiącu, zostałam mile zaskoczona.

Na samym początku książki jesteśmy wprost wrzuceni w środek akcji. Nie wiemy co się dzieje. Główna bohaterka, Stella żegna się z ukochanym w jakimś motelu przy drodze, w dodatku są przekonani o podsłuchu. Chwilę później każdy z nich odjeżdża wraz z ochroną w przeciwnych kierunkach. Mają się już więcej nie spotkać. Takie są warunki bycia świadkiem koronnym.

Fabuła książki jest dość nijaka, ale mimo to bardzo mi się podobała. Całość wydawała się niezwykle realistyczna. Raz drżałam ze strachu o Stellę, a innym razem miałam motylki w brzuchu, gdy kręcił się koło niej cud-chłopak. Nie jestem pewna, czy ze strony „policyjnej” wszystko się zgadza, ale część, w której młoda dziewczyna musi zacząć życie na nowo w jakimś małym miasteczku na drugim końcu świata była przedstawiona idealnie. W dodatku sposób pisania autorki powodował, że uczucia Stelli udzielały się również mnie.

Becca Fitzpatrick wykreowała przyzwoity wachlarz postaci, z których każda miała własną historię. Mimo tego, że akcja toczy się w małym miasteczku, to w życiu bohaterów miało miejsce wiele przykrych momentów. To właśnie one ich ukształtowały. Ludzie w „Niebezpiecznych kłamstwach” nie zostali stworzeni, żeby pasować do historii o Stelli. Przez to książką bardzo mnie wciągnęła i nawet jeśli na początku nie mogłam przekonać się do tej młodej dziewczyny, to inni bohaterowie wciąż byli dla mnie interesujący. Największą sympatią zapałałam do Carminy.

Jeśli chodzi o okładkę, to uważam ją za genialną, ale jakoś nie bardzo pasuję mi do naszej historii. Według mnie wprost krzyczy, że książka jest genialnym kryminałem, a tak nie jest. Nie jestem pewna czy na przodzie widnieje Stella, ale jestem prawie pewna, że kilkakrotnie było podkreślane jej cudne brązowe oczy. Na grafice są niebieskie. Jako, że jestem okładkową sroką, ten fakt mnie bardzo razi. Jest to jedyny minus.

Podsumowując, uważam, że książka jest świetną młodzieżówką. Wciąga od pierwszych stron, nie jest wymagająca i bardzo szybko się czyta. Ogromny plus za dość krótkie rozdziały i styl autorki. Uwielbiam bohaterów, których spotkałam na kartach „Niebezpiecznych kłamstw”, za ich prostotę, a zarazem realistyczne usposobienie. Czytając, czułam się jakbym siedziała w południe, w totalnym upale, gdzieś na obrzeżach małego Thunder Basin.

Paulina Kuciak

książek: 1937
Książniczka | 2016-05-31

Zastanawiam się często, jak to się dzieje, że historie w których nie ma nic wyjątkowego, potrafią być aż tak wciągające... Najnowszą powieść Fitzpatrick przeczytałam jednym tchem, ale właściwie nie wiem, dlaczego, skoro ma zdecydowanie więcej wad niż zalet.

Opowieść o Stelli jest lekka, przyjemna, nie pozbawiona romantyzmu i odpowiedniej dawki napięcia, ale też wydała mi się mocno naciągana. Niezbyt przekonała mnie historia o dziewczynie, która trafia do programu ochrony świadków i w małej miejscowości zaczyna całkiem nowe życie pod zmienionym nazwiskiem. Może po prostu zostało to przedstawione w mało wiarygodny, mało przekonujący sposób? Fabuła była dla mnie więc momentami dość irytująca - nie na tyle jednak, by przestać czytać. Drażniła mnie również Stella, która zachowywała się jak rozkapryszona pięciolatka...

Mogłabym jeszcze długo wyliczać rzeczy, które mnie denerwowały, nie pasowały do całości. Może jednak nie powinnam tego robić, skoro mimo to bardzo przyjemnie spędziłam...

kryminalnakuchnia | 2016-07-10
Na półkach: Przeczytane, New Adult

Mojej radości nie było końca, gdy okazało się, że Becca Fitzpatrick w końcu wydaje swoje "Dangerous lies" w wersji polskojęzycznej.

Natomiast szczyt euforii nastąpił parę dni po premierze, kiedy to jeszcze gorący eBook trafił na mój czytnik.

Niestety ten stan nie trwał zbyt długo, ponieważ po całkiem niezłym początku nastała nuda przez duże N.

Szczerze powiedziawszy, to będąc w połowie książki zaczęłam się zastanawiać, czy aby na pewno "Niebezpieczne kłamstwa" są autorstwa Pani Fitzpatrick, bo ani styl pisania, ani akcje, interakcje itp. nie są w stylu autorki.

Historia głównej bohaterki zdecydowanie dawała szczersze pole do popisu, a tytułowe niebezpieczne kłamstwa, to raczej niedopowiedzenia.

Jak dla mnie zero polotu i finezji :-)

Z przykrością muszę stwierdzić, że jestem bardzo rozczarowana.

Dia | 2016-08-01
Przeczytana: 30 lipca 2016

Bardzo przyjemna i lekka lektura. Trochę thriller, trochę romansu i wyszła wciągająca książka. Młoda dziewczyna, która zostaje koronnym świadkiem zmienia całe swoje życie bo zapewniony zostaje jej program ochrony świadków. Niezliczone kłamstwa, które mnożą się z każdym dniem stają się dla niej udręką ale tylko na takie nowe życie może liczyć. Polecam!

WampirkaJustynka | 2016-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Sama nie wiem co mam myśleć o tej książce. Nie była ani zła ani dobra. Taka sobie. Praktycznie nic ciekawego się nie działo i wiało nudą. Polubiłam parę głównych bohaterów, choć niektóre postacie poboczne też były fajne. Jedynie z czego się cieszę to to, że jest to pojedyncza powieść. Mimo, że w przeciwieństwie do serii Szeptem i Black Ice ta jest słaba to nadal lubię tę autorkę.

FannyBrawne | 2016-07-12

Moja kuzynka bardzo zachwalała twórczość Becci Fitzpatrick i sagę ,,Szeptem". Narobiła mi ochotę na tą serię, jednak jak to bywa, ,,Szeptem" jest wypożyczone. Zabrałam się więc za ,,Niebezpieczne kłamstwa".

Nastoletnia Estella jest córką narkomanki. Pewnego dnia jest świadkiem morderstwa, którego dokonał diler jej matki. Dziewczyna zostaje objęta programem ochrony świadków i wysłana do mojej miejscowości Thunder Basin w Nebrasce, gdzie jako Stella zamieszkuje u emerytowanej policjantki, Carminy. Dziewczyna jest załamana rozłąką z domem i najbliższymi, zwłaszcza swoim chłopakiem Reedem. Jednak na jej drodze staje przystojny i sympatyczny Chet, który pomaga jej przyzwyczaić się do nowego miejsca. Jednak oprócz wyrzutów sumienia i demonów przeszłości, Stellę prześladuje również strach przed gangiem narkotykowym i miejscowym chłopakiem Triggerem, który zaczyna ją prześladować.

To typowa powieść młodzieżowa, więc nie należy po niej oczekiwać obcowania z wybitnym dziełem. Jednak jest...

Wronka373 | 2016-06-03
Przeczytana: 04 czerwca 2016

"Wszyscy jesteśmy skazani na popełnianie błędów, ponieważ tylko w ten sposób możemy się czegoś nauczyć".

Fenomenalna książka! Uwielbiam ją i z chęcią przeczytałabym ją kolejny raz! Zdecydowanie jest jedną z moich ulubionych powieści i cieszę się, że ją dostałam. Bardzo chciałam ją mieć, ponieważ inna książka Becci Fitzpatrick bardzo mi się podobał i mówię tu oczywiście o "Black Ice", bo seria "Szeptem" nie za bardzo przypadła mi do gustu. I tak jak się spodziewałam "Niebezpieczne kłamstwa" to następne fenomenalne, wciągające i trzymające w niepewności do ostatniej strony DZIEŁO.

"Przebaczanie to niełatwa sztuka. (...) Trzeba umieć znaleźć równowagę pomiędzy odrzuceniem tego, co nieistotne, a skupieniu się na tym, co najważniejsze".

Siedemnastoletnia Estella była świadkiem niebezpiecznego wydarzenia i przez to, że zeznawała przeciwko sprawcy morderstwa została poddana programem ochrony świadków, dlatego też miała zmienioną tożsamość. Już nie była Estellą tylko Stellą i wakacje...

AngelFire | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Becca Fitzpatric wykonała kawał dobrej roboty.Zawarła w tej książce wiele różnych elementów,który urzeka każdego z osobna.Są kłamstwa,tajemnice,ból,śmierć,narkotyki i z tych pozytywnych wątek miłosny.Pokazuje jak ogromną siłę trzeba mieć aby przetrwać w takim świecie.

Stella jak najbardziej tą siłę posiada.Życie zafundowało jej wiele niemiłych wrażeń.A ona mimo to wciąż walczy o swoje szczęście.Wiele się też przy tym uczy.Bo z rozpieszczonej księżniczki staje się dziewczyną,która zna ciężką pracę.Odkrywa też,że dzięki tej pracy i odrobinie szacunku można znaleźć o wiele więcej i przy okazji ułatwić własne życie.

Przybycie do Thunder Basin było trudne.Oderwanie się od dawnego świata nigdy nie jest łatwe.Jednak wielu ludzi pragnęłoby zacząć żyć od nowa,w zupełnie nowym miejscu,zaczynając kompletnie od zera.A Stella dostała taką szansę.Na początku uważa to za katastrofę.Z czasem jednak odkrywa uroki tego miejsca,a także powody,dla których warto w nim zostać.

Nie zapominajmy o...

Marika | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Siedemnastoletnia Stella mieszka ze swoją matką i ma kochającego chłopaka, Reeda. Jednak pewnej nocy wszystko się zmienia. Jest świadkiem morderstwa i trafia do ochrony programu świadków. Przenoszą ją małej miejscowości w Nebrasce, gdzie trafia pod opiekę emerytowanej policjantki. Ma tam zostać tylko przez wakacje, do czasu, aż osiągnie pełnoletność.
Wkrótce poznaje Cheta, przystojnego sąsiada, zdobywa pracę i zaczyna się zadomawiać. Myśli, że jest tam bezpieczna. Jednak zagrożenie wcale nie minęło.. i Stella wkrótce się o tym przekona.

Stella bywała irytująca, szczególnie na początku, kiedy podejmowała głupie decyzje. Tak samo było z inną bohaterką z książek tej autorki. Chyba ma tendencje do tworzenia niezbyt rozgarniętych damskich postaci... za to z męskimi idzie jej o wiele lepiej. Chet był chyba najciekawszą postacią w tej książce. Chociaż szkoda, że jego brat, Dusty, nie pojawiał się częściej.
Początkowo książka mnie nudziła, choć później zaczęła nabierać akcji. Nie było...

in_carrie | 2016-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Becca Fitzpatrick zawładnęła moim sercem serią "Szeptem", którą pochłonęłam błyskawicznie i to nie jeden raz.
Możecie sobie wyobrazić moją radość, kiedy odkryłam, że biblioteka zakupiła kolejną książkę wydaną przez tą pisarkę. To było oczywiste, że prędzej czy później "Niebezpieczne kłamstwa" trafią do moich rąk.

Stella to nie jest prawdziwe imię głównej bohaterki. Miejscowość do której trafiła to nie jest jej dom, a wszyscy sąsiedzi i mieszkańcy tego małego miasteczka to dla niej zupełnie obcy ludzie, z którymi zmuszona jest żyć aż do osiągnięcia pełnoletności. Dopiero wtedy będzie mogła sama decydować o swoim losie, ale do tego czasu Stella należy do programu ochrony świadków, co oznacza, że jej życie jest narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo i rząd robi wszystko, by ukryć ją przed dilerem jej matki, który chce ją dorwać i zabić.
Cała historia dotyczy jej życia w miejscu, gdzie ma być bezpieczna. Odebrano jej wszystko co do tej pory miała. Nie może kontaktować się ze starymi...

Ima | 2017-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 lutego 2017

Sięgnęłam po nią skuszona ciekawym wątkiem i popularnością. Jak się przekonałam nie wszystko jest takie jak nam się wydaje.

Z początku zaczyna się nieźle. Ciekawa, wciągająca akcja, która zaprowadza to małego miasteczka w Nebrasce. Jednak Stella, główna bohaterka nie daje się lubić. Zachowuje się jak rozwydrzona pięciolatka, która jest zła na cały świat i nie docenia pomocy innych. Musiała się rozstać ze swoim codziennym życiem i przyjaciółmi, ponieważ była świadkiem przestępstwa i została objęta programem ochrony świadków.

Tak naprawdę to nie ma, tu co dużo opisywać. Ot co historia, która przynajmniej mnie nie złapała za serce, ani nie wciągnęła. Po kilku momentach akcja zaczęła być strasznie przewidywalna, aż nie wiedziałam czy czytać dalej, czy zapomnieć o książce i upchnąć ją gdzieś w kąt. Jednak pokusa była silniejsza i doczytałam powieść. Trochę się zawiodłam, ale w rezultacie polubiłam Stellę i tylko dla niej czytałam dalej.

Nie zachwyca, rozczarowuje, ale ma to coś, że...