Finale

1 608
1 329
Finale
Nelyt

Nora jeszcze nigdy nie była tak pewna swej miłości do Patcha. Upadły czy nie, to on jest tym jedynym. I choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ta dwójka stanowi dla siebie śmiertelne zagrożenie, dziewczyna nie ma zamiaru rezygnować z ukochanego. Teraz muszą połączyć siły, by stoczyć ostateczną walkę o życie. Starzy wrogowie powrócą, pojawią się nowi, a ktoś zaufany okaże się...

Starzy wrogowie powrócą, pojawią się nowi, a ktoś zaufany okaże się zdrajcą. I choć role zostały rozdzielone, Nora i Patch nie wiedzą, po której stronie przyjdzie im walczyć.

Czy istnieją takie przeszkody, których nawet miłość nie pokona?

źródło opisu: Otwarte, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3527,Finale

Gosia | 2017-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 maja 2017

Niestety, chyba liczyłam na coś lepszego.
Rozpoczęta seria wciąga czytelnika i żal ją porzucić, ale z drugiej strony gdy z każdą częścią powstaje większy niesmak, dochodzi się do wniosku, że należało poprzestać na pierwszym świetnym tomie.
Ostatnio panuje moda na rozciąganie historii na kilka tomów, a to nie zawsze dobrze robi całkiem dobrym na początku pomysłom.
Waham się, czy nie uznać tego tomu za najsłabszą część sagi.
Najbardziej irytują główne postacie: niezdecydowana i histeryczna Nora oraz coraz bardziej uładzony Patch. Autorka odebrała im cały początkowy urok.
Przesłodzone zakończenie i niepotrzebny przeskok czasowy też psują całość.
Poza tym sporo niekonsekwencji w fabule, Niektóre wątki i komentarze pojawiają się nie wiadomo skąd, jakby z innej wersji akcji.
Wydaje się, że ta książka nie jest dopracowana, a autorka pogubiła się w swoich pomysłach.
Dobrze że to już ostatni tom, bo chyba nie czytałabym kolejnego.
Tę ilość gwiazdek przyznaję z sentymentu dla całokształtu,...

Z utęsknieniem wyczekiwałam na ostatni tom kultowej sagi ,,Szeptem". Na szczęście się nie zawiodłam!

Książka po prostu porywa, wciąga czytelnika w świat Nory i Patcha i nie chce wypuścić. Gdy dostałam w swoje ręce ,,Finale" siadłam, zaczęłam czytać i tego samego dnia skończyłam. Niemożliwością było dla mnie oderwać się od niej choć na sekundę.

Jednak i tu dopatrzyłam się kilku minusów. Uważam, że autorka nie zakończyła kilku wątków i pozostawiła zbyt dużo ,,ALE,,. Mimo tego epickie zakończenie, które wzrusza i rozlewa w sercu ciepło pozwala przymrużyć oko na te małe niedociągnięcia ;)

Polecam!!!

filozof | 2016-04-18

To już koniec,tej sagi.I bardzo dobrze :-),bo czegoś tak słabego i nudnego nie czytałem.Tom kończący "dzieło" powinien być naprawdę wciągający.a tu wciągnęła mnie ale owszem nuda i pytanie.dlaczego taka książka,jest reklamowana jako arcydzieło.
Sam pomysł,na Finale może nie jest zły.
Ale dobrymi chęciami,jest piekło wybrukowane.
Praktycznie,w książce oprócz paru perełek,nie ma nic szczególnego.

Czasem się pojawi jakiś ciekawy wątek,jak choćby z tym psem.Lub pożarem,ale to takie małe skrawki.

Ogólnie to według mnie strata mojego czasu i więcej do tej sagi nie wrócę.
Dla mnie to rzeczywiście FINALE.

"Finale" - zapierające dech w piersiach zakończenie kultowej sagi "Szeptem" Becki Fitzpatrick

Czy istnieją takie przeszkody, których nawet miłość nie pokona?

kaktusowaona71 | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Rozpoczynając lekturę tej książki i zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego co czynię, wkroczyłam dobrowolnie na "drogę przez mękę". Wytężyłam absolutnie całe swoje samozaparcie, aby przejść i chwalebnie zakończyć czytanie "Finale" czyli ostatniej części serii "Szeptem"
Matkoś ty moja - co za osłabiające wypociny !!!
Przecież to jest zlepek naiwności, płycizny fabularnej bez najmniejszego polotu, niekonsekwencji goniącej kolejną nieścisłość, powierzchowności, przewidywalności i czego tam jeszcze.. Wszystkiego, co może zniechęcić czytelnika - a wszystko zapodane w pensjonarsko podstawówkowym stylu.

Teraz nareszcie skończyłam tą "pozostawiającą niezatarte wrażenia" lekturę i czuję się, jakbym własnoręcznie zaorała hektar pola.
Idę spać.. moje szare komórki muszą się zregenerować po wielogodzinnym praniu :))

shamankaah | 2013-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

„Szeptem” było wspaniałe, ociekało miłością, mrokiem, tajemnicą- całkowicie mnie oczarowało; „Crescendo” już mniej, aczkolwiek poziom dalej był w miarę dobry; „Cisza” mnie rozczarowała, ale nie potraktowałam jej za szorstko ze względu na części poprzednie; „Finale” natomiast było już poniżej przeciętnego poziomu, sprawiło że cała moja sympatia do tej serii runęła niczym domek z kart.

Historia w „Finale” opiera się w zasadzie na niczym. Wlecze się, a koło słów „ciekawa” i „napięcie” nawet nie leży. Działania bohaterów są sprzeczne ze wszystkim, co dotychczas sobą reprezentowali. Wielce ukrytego zdrajcę rozpoznałam już na samym początku. Aż mi przykro, kiedy pomyślę, jak autorka zniszczyła cały ten potencjał, który miała pierwsza część. Dla wszystkich byłoby lepiej, gdyby „Szeptem” nie dostało kontynuacji, wymyślanej tak mozolnie i na siłę.

Co do bohaterów- Nora w tej części przeszła samą siebie. Jest tak irytująca, tak naiwna i tak ślepa jak jeszcze nigdy nie była. Zachowuje...

Malwina | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Jak dla mnie jest to najsłabsza część sagi "Szeptem". Wiele rzeczy mi się nie zgadza, pewne wątki są płytkie, nie wiadomo, skąd się wzięły. Nagle hop! Pół strony wyjaśnienia i pędzimy dalej. Autorka ślizgała się po zaproponowanych przez siebie rozwiązaniach, w ogóle nie zagłębiając się w temat - odniosłam wrażenie, że ta książka nie jest w ogóle przemyślana. Tak, jakby Becca Fitzpatrick pisała, co jej wpadnie do głowy w danym momencie, w ogóle nie przygotowując na to czytelnika. Brak tutaj było aluzji, zaznaczenia, że coś się święci. Nagle zwrot akcji i bez słowa wyjaśnienia przenosimy się do dalszych wydarzeń. W tym tomie wykreowane przez nią postaci straciły na charakterze - zwłaszcza Patch. Patch, który był pokazywany jako potężny upadły anioł, jakby stracił tą swoją potęgę. Ciągle kogoś śledzi, ciągle kombinuje, a i tak nic z tego nie wynika. Co więcej - Nora. Tak samo irytująca, jak w drugiej części. Co piętnaście minut zmienia zdanie, aż miałam ochotę nią potrząsnąć i...

Kaliwoda | 2014-04-14
Przeczytana: 01 stycznia 2014

" -Dobrze ci w tym smokingu - powiedziałam z uznaniem
- Aniele - nachylił się i delikatnie skubnął moje ucho zębami - poczekaj aż go zdejmę... "

Rewelacja, Pochłonęłam książkę w jedną noc. Zawroty akcji, wiele emocji z śmiechu w płacz. Płakałam przez kilkadziesiąt ostatnich stron. Teraz to moja ulubiona książka. Gorąco polecam !!!

FannyBrawne | 2018-11-23
Na półkach: Przeczytane, Romantyczne

,,Finale” jak można się spodziewać po tytule kończy serię ,,Szeptem”. Pierwszy tom średnio mi się podobał, natomiast drugi i trzeci znacznie bardziej. Jak było z czwartym?

Po śmierci swojego biologicznego ojca Hanka, Nora zostaje przywódczynię Nefilich, którzy szykują się do wojny z upadłymi aniołami – takimi jak Patch, chłopak Nory. Mimo ogromnego wzajemnego uczucia, Nora i Patch postanawiają udawać, że się rozstali, aby dziewczyna cieszyła się większych zaufaniem Nefilów. Jej udawanym chłopakiem zostaje Dante, teoretycznie pomocny i odpowiedzialny, do tego przystojny, ale czy można mu ufać? Oprócz tego Nora kryje przed swoimi ludźmi fakt, że to ona zamordowała Hanka.

Po ciekawych i intrygujących ,,Crescendo” i ,,Ciszy”, ,,Finale” nieco mnie rozczarowało. Bardzo irytowała mnie Nora, która ciągle miała pretensje do Patcha o głupoty, a sama zachowywała się jeszcze gorzej, cały czas kręcąc. Do tego wkurzała mnie jej relacja z Dantem. Nie lubię trójkącików, rzadko zdarza się...

Urmurmina | 2014-04-07

Nie wierzę, że moja ukochana seria się skończyła... Kocham Patcha i Norę i ich historię, ale... rozczarowała mnie i doprowadziła do łez decyzja w sprawie jednego z moich ulubionych bohaterów... Jednak nie ma to tamto - oceniam całościowe przeżycia! Bo czułam się jak po maratonie i dopiero jak zamknęłam książkę, to zorientowałam się, że musiałam ponownie nauczyć się oddychać - wszystkie części trzymały mnie w napięciu, ale koniec był decydujący. Dla mojej oceny też - cała seria "Szeptem" 10/10!