Pułapka

Wydawnictwo: Czarna Owca
Die Falle
Paweł Masłowski
Ag2S

Książka uznana przez brytyjskie Elle za najgorętszą premierę 2016 r. Linda Conrad, zbliżająca się do czterdziestki autorka bestsellerów, od lat nie wychodzi z domu. Traumatyczne wydarzenia z przeszłości nie pozwalają jej cieszyć się życiem. W snach wciąż prześladuje ją twarz mężczyzny – zabójcy jej młodszej siostry. Pewnego dnia przypadkiem odkrywa tożsamość mordercy i postanawia wymierzyć mu...

Książka uznana przez brytyjskie Elle za najgorętszą premierę 2016 r.
Pewnego dnia przypadkiem odkrywa tożsamość mordercy i postanawia wymierzyć mu sprawiedliwość. Zaczyna pisać powieść o morderstwie swojej siostry w nadziei, że przyciągnie tym uwagę mężczyzny. Czy winny wpadnie w pułapkę i zostanie ukarany?
Jeden z najbardziej uznanych kryminałów roku. Po ogromnym sukcesie w Niemczech prawa do książki wykupiły zarówno zagraniczne wydawnictwa, jak i wytwórnia filmowa. Adaptacją książki na potrzeby filmu zajmuje się Phyllis Nagy, nominowany do Oscara 2015 w kategorii Best Adapted Screenplay.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/pulapka,p1724155314

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/pulapka,p1724155314

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1016

Oko w oko z mordercą

„Pułapka” Melanie Raabe odniosła ogromny sukces w jej rodzimych Niemczech. Książkę sprzedano do wielu krajów, a brytyjskie „Elle” uznało ją za najgorętszą premierę 2016 roku. Wykupiono już także prawa do jej ekranizacji. Teraz książka trafia na polski rynek i ma równie duże szanse na sukces.

„Pułapka” to thriller psychologiczny o niecodziennej fabule. Główną bohaterką jest dobiegająca czterdziestki pisarka, która od 12 lat nie opuszcza swojego domu. Wszystko przez traumę, jakiej doznała, gdy przed laty była świadkiem zabójstwa swojej młodszej siostry, Anny. Udało jej się wówczas zobaczyć mordercę, ale mimo tego policja nie zdołała go zidentyfikować i odnaleźć. Teraz, przez zupełny przypadek, kobieta trafia na jego ślad. Twarz mordercy swojej siostry widzi bowiem w telewizji. Okazuje się, że to znany dziennikarz, Victor Lenzen. Pytanie tylko, czy Linda ma rację? Czy to na pewno on zabił jej siostrę? Rozchwiana emocjonalnie bohaterka jest narratorką tej powieści i to jej musimy wierzyć. Albo i nie. Lindą targają sprzeczne myśli, emocje, wspomnienia są nie do końca jasne i wyraźne. Po dwunastu latach w zamknięciu jej mózg ma prawo wariować. Co więcej, ona sama nie wie, czy może wierzyć sobie samej. Ale postanawia zwabić do siebie mordercę siostry i go zdemaskować. W tym celu zastawia na niego tytułową pułapkę – tworzy książkę, w której opisuje morderstwo swojej siostry, licząc, że dziennikarz odnajdzie w niej siebie i jednocześnie chętnie zgodzi się na wywiad w domu Lindy. Znaczna akcja książki toczy się właśnie podczas tego spotkania – Linda i Victor toczą pasjonujący pojedynek na słowa, w którym to ona jest górą. Ale „Pułapka” to książka z intrygującymi zwrotami akcji i do samego końca nic tu nie jest pewne. Autorka kilkukrotnie zwodzi czytelnika, który wiele razy może zmienić zdanie na temat tożsamości mordercy, szkoda jednak, że w tej grze z czytelnikiem Raabe nie poszła o krok dalej, a zamiast tego ją sobie w pewnym momencie zwyczajnie odpuściła.

Dobrym posunięciem było natomiast włączenie do fabuły motywu książki w książce. Z historią Lindy przeplatają się fragmenty jej powieści, które płynnie ją uzupełniają i pomagają poskładać tę układankę w całość. Pomagają też budować napięcie, gdyż następują zazwyczaj po emocjonująco kończących się rozdziałach, kiedy czytelnik już chciałby wiedzieć, co będzie dalej, a tymczasem musi na dalszy bieg wydarzeń poczekać. Pomysł to oczywiście nie nowy, ale w tym wypadku warto go było wykorzystać.

Melanie Raabe to debiutantka i jej „Pułapka” to debiut udany, choć nie pozbawiony słabszych momentów. Styl i język autorki nie powalają wyrafinowaniem, a sama intryga nie jest jakoś szczególnie misternie skonstruowana, ale dobra historia, ciekawa bohaterka i nuta oryginalności wystarczą, by książka stała się hitem w swoim gatunku. Może nie na miarę „Zaginionej dziewczyny” czy innych „…dziewczyn” (a wyczuwam taki zamysł wydawcy), ale książką, która dostarczy czytelnikom sporo rozrywki, a w wypadku thrillerów o to przecież chodzi.

Malwina Sławińska

Marago | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

"Pułapka" popełniona przez Melanie Raabe to thriller psychologiczny, który porwał mnie w swoje szpony i nie chciał wypuścić. Podczas lektury mogłam nie jeść, nie pić, nie oddychać. Weszłam w psychikę głównej bohaterki tak mocno, że zastanawiałam się chwilami czy ona to ja...

Linda Conrads - bohaterka książki, jest pisarką, autorką wielu poczytnych powieści. Mieszka w olbrzymim i luksusowym domu sama, z psem, którego nazwała Bukowski. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że Linda od jedenastu lat nie opuszcza murów swojej twierdzy. Cierpi na zaburzenia lękowe i napady paniki nawet w domu. Stan psychiczny swojej bohaterki autorka oddaje po mistrzowsku (wiem, co piszę, bo sama to przeżyłam). Zaburzenie psychiczne, z którym trudno żyć, pojawiło się w życiu Lindy po zamordowaniu jej siostry Anny. Linda pamięta twarz zabójcy i to wspomnienie nie daje jej spokoju. Tym bardziej, że mimo upływu lat nie zostaje odnaleziony przez policję.

Pewnego dnia, podczas emisji programu...

Piotr | 2016-05-14
Przeczytana: 14 maja 2016

Blisko czterdziestoletnia kobieta nie wychodzi z domu od lat. Wydarzenie z przeszłości (morderstwo siostry, jakiego była świadkiem) nie pozwalają jej na normalne funkcjonowanie. Linda Conrad jest znaną na całym świecie pisarką. Sama jednak komunikuje się ze światem wyłącznie za pomocą internetu. Jedynymi osobami mającymi wstęp do domu jest jej gosposia, oraz wydawca i agentka.

Linda pamięta twarz mordercy i kiedy odkrywa jego tożsamość, pod przykrywką pierwszego wywiadu od lat organizuje spotkanie z człowiekiem, którego twarz i spojrzenie doskonale pamięta. Pisarka zaznacza, że jest gotowa rozmawiać wyłącznie z jednym dziennikarzem. Konfrontacja nie do końca przebiega po jej myśli, a to dopiero początek.

Rabe napisała thriller psychologiczny, który mnie zahipnotyzował. Doskonale opisała emocje towarzyszące głównej postaci, w teraźniejszości i w przeszłości. "Pułapka" to naprawdę doskonale napisana książka, a do tego poruszająca dogłębnie mechanizmy psychologiczne osoby po...

Asiek | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016

„Ta willa to mój świat. Pokój z kominkiem jest moją Azją, biblioteka Europą, kuchnia Afryką. Ameryka Północna leży w gabinecie, gdzie pracuję. Moja sypialnia to Ameryka Południowa, a Australia i Ocean leżą na tarasie. Odległe o parę kroków, ale całkowicie niedostępne. Nie opuściłam tego domu od jedenastu lat.”

38-letnia pisarka Linda Conrad od lat nie wychodzi z domu z powodu przeżytej traumy. Była świadkiem zabójstwa własnej siostry Anny. Widziała zabójcę, który nie został schwytany, jednak ona pamięta jego twarz. Po latach przez przypadek widzi w telewizji twarz prezentera Victora Lenzena. Jest przekonana, że patrzy na twarz mordercy. Chce w związku z tym napisać nową książkę. Inną niż te, które do tej pory pisała. Taką, w której opisze dramatyczne wydarzenia z przeszłości. Ma to być dzieło, które stanie się przynętą na mordercę, a dla niej samej terapią. Linda równie mocno pragnie zemsty oraz pociągnięcia zabójcy do odpowiedzialności. Jest gotowa wymierzyć sprawiedliwość. ...

BagatElka | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

"Pułapka" to istotnie pułapka na naiwnych czytelników,którzy skuszeni sprawnym marketingiem zdecydują się na zakup.
Od pewnego czasu nie wydaje się książek tylko arcydzieła,fenomeny i bestsellery.
Jak już ktoś na okładce napisze,że to książki to i tak posiada ona kilka nagród a przynajmniej jedną.
"Pułapka" to kolejna tandeta,która dzięki reklamie i całej rzeszy recenzentów stała się przedmiotem pożądania.
Styl narracji jest irytujący.Krótkie,szarpane zdania ,nierzadko zaczynające się od "albo,więc,że". Zdania jednowyrazowe,powtórzenia,wykrzykniki,znaki zapytania - to denerwuje i zniechęca.
Starałam się być wyrozumiała dla autorki i przyjęłam założenie,iż taki chaotyczny styl był zamierzony aby uświadomić w jakim koszmarze żyła bohaterka. Niestety nie pomogło mi to w polubieniu Lindy.
Jedyną zaletą "Pułapki" jest to,że czyta się ją błyskawicznie ale równie szybko uleci z pamięci.
Zaskoczenia fabułą też nie zaliczyłam. Gdyby pominąć niekończące się ciągi powtórzeń to zamiast książki...

joaśka | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Następna "najgorętsza premiera", "zła wiadomość dla Cobena" czy też "postrach dla Nesbo", co to przy bliższym wejrzeniu okazuje się również kolejną wydmuszką :) Stary numer: parę pierwszych stron interesujących, potem wata i jeszcze raz wata, a zakończenie banalne. Ze strony 11 przeskoczyłam do strony 306 :) :) :) I proszę: już wszystkiego się dowiedziałam a jaka oszczędność czasu?

almos | 2016-09-04
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Bardzo dobry dreszczowiec psychologiczny: oto pisarka zamknięta przez lata w domu, i nie mogąca przezwyciężyć traumy po morderstwie siostry sprzed wielu lat, postanawia sama znaleźć sprawcę zabójstwa i wymierzyć mu sprawiedliwość. Chce to zrobić poprzez napisanie thrillera opisującego zbrodnię, mamy więc książkę w książce. Akcji tam mało, ale napisane jest to świetnie i psychologicznie wiarygodne, podobało mi się.

Po książkę sięgnąłem po bardzo ciekawym wywiadzie z autorką na łamach ostatniego magazynu „Książki do czytania”. Muszę powiedzieć, że bardzo to zmyślny dreszczowiec. Bohaterką i narratorką jest pisarka z własnej woli żyjąca od lat w odludnym domu i nie wychodząca zeń; dzieje się tak bo nie może przezwyciężyć traumy po śmierci siostry sprzed wielu lat. Sprawca pozostał niewykryty a nasza bohaterka widziała go przez chwilę. Postanawia ona na własną rękę dopaść człowieka, który według jej jest mordercą. A strategię ma wymyślną: napisze thriller osnuty na wątku zabójstwa...

PAWEŁ82 | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

"To żaden thriller,tylko historia miłosna udająca thriller"

Po przeczytaniu pierwszych 40-50 stron książka wydała mi się na tyle NUDNA że postanowiłem ją odłożyć na półkę z książkami a sam debiut "Melanie Raabe" wydał mi się mało udany, co było oczywiście BŁĘDEM z mojej strony! Postanowiłem dać książce drugą szansę, w miarę upływających stron wpadłem w pułapkę a sama powieść mnie "zahipnotyzowała" Pojedynek między Lindą Conrad a Victorem Lenzen to istna wojna psychologiczna kto jest ofiarą a kto oprawcą? Gdzie nic nie jest tym czym się mogło wydawać, a sama autorka trzyma nas w tym przekonaniu praktycznie do ostatnich stron.

Pomimo dość słabym początku który na całe szczęście mnie nie zniechęcił, to sama powieść w mojej ocenie to mocne 6/10 Książka którą mogę polecić ze spokojnym sumieniem.

Stebbins | 2016-05-02

Każdy, kto ma ochotę przeczytać tę recenzję i znajduje się w grupie ludzi zawyżających statystyki czytelnictwa w naszym kraju (czyli chociaż w miarę regularnie sięga po książkę dla przyjemności), powinien najpierw odpowiedzieć sobie szczerze na jedno pytanie – czy przeszło mu kiedyś przez głowę, że sam byłby w stanie napisać dobrą powieść, potencjalny bestseller? Oczywiście nie da się tego zweryfikować, jednak myślę, że w większości przypadków padłaby odpowiedź twierdząca; większość z Was/nas, choć raz pomyślała, że poradziłaby sobie z tym zadaniem. No i tak też (twierdząco) musiała pewnego dnia odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie laureatka Deutscher Kurzkrimi-Preis (rok 2011, za opowiadanie Die Zahnfee), wszechstronnie utalentowana niemiecka aktorka, dziennikarka i blogerka, Melanie Raabe. Dlatego też po kilkuletniej przerwie od czasu zdobycia nagrody postanowiła powrócić do pisarstwa na serio, debiutując w 2015 pierwszą powieścią, zatytułowaną Pułapka, która właśnie ukazała...

Marzin | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

Trochę pokręcona akcja jednak zaskakujące zakończenie.

annamagdalena | 2017-01-10

Arcyciekawa. Pisarka pisze książkę o pisarce, która pisze książkę... Szkatułka za szkatułką, a w niej jeszcze mniejsza.

Fantastycznie nakreślony portret psychologiczny kobiety z tak wielką fobią społeczną, że nie opuszcza domu od jedenastu lat.

Morderstwo siostry, podejrzani, wyrzuty sumienia, pułapka na zabójcę po latach. Tylko czy to na pewno on? A może ona? A może ten trzeci? Nie, chyba to jednak on. Na pewno... Tylko czy złapie przynętę? Hmm, to jednak chyba nie on...

Polecam. Warto.

Naturalnie, jestem pisarką! – wywiad z Melanie Raabe

Jej książka została uznana przez brytyjskie ”Elle” za najgorętszą premierę 2016 roku. Po ogromnym sukcesie w Niemczech prawa do publikacji wykupiły zarówno zagraniczne wydawnictwa, jak i wytwórnia filmowa. Adaptacją książki na potrzeby filmu zajmuje się Phyllis Nagy, nominowany do Oscara 2015 w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany. Mowa o ”Pułapce” Melanie Raabe – jednym z najbardziej uznanych kryminałów roku.

Patronaty tygodnia

Trzymające w napięciu thrillery, przypowieść filozoficzna, wielka powieść, która cieszy się ogromną popularnością w Stanach i zbiera kolejne nagrody literackie, książki obyczajowe... W tym tygodniu w księgarniach debiutuje 19 tytułów pod naszym patronatem. Jest w czym wybierać!