Oko w oko z mordercą

Malwina Malwina
31.05.2016
Okładka książki Pułapka Melanie Raabe Logo Patronat

„Pułapka” Melanie Raabe odniosła ogromny sukces w jej rodzimych Niemczech. Książkę sprzedano do wielu krajów, a brytyjskie „Elle” uznało ją za najgorętszą premierę 2016 roku. Wykupiono już także prawa do jej ekranizacji. Teraz książka trafia na polski rynek i ma równie duże szanse na sukces.

„Pułapka” to thriller psychologiczny o niecodziennej fabule. Główną bohaterką jest dobiegająca czterdziestki pisarka, która od 12 lat nie opuszcza swojego domu. Wszystko przez traumę, jakiej doznała, gdy przed laty była świadkiem zabójstwa swojej młodszej siostry, Anny. Udało jej się wówczas zobaczyć mordercę, ale mimo tego policja nie zdołała go zidentyfikować i odnaleźć. Teraz, przez zupełny przypadek, kobieta trafia na jego ślad. Twarz mordercy swojej siostry widzi bowiem w telewizji. Okazuje się, że to znany dziennikarz, Victor Lenzen. Pytanie tylko, czy Linda ma rację? Czy to na pewno on zabił jej siostrę? Rozchwiana emocjonalnie bohaterka jest narratorką tej powieści i to jej musimy wierzyć. Albo i nie. Lindą targają sprzeczne myśli, emocje, wspomnienia są nie do końca jasne i wyraźne. Po dwunastu latach w zamknięciu jej mózg ma prawo wariować. Co więcej, ona sama nie wie, czy może wierzyć sobie samej. Ale postanawia zwabić do siebie mordercę siostry i go zdemaskować. W tym celu zastawia na niego tytułową pułapkę – tworzy książkę, w której opisuje morderstwo swojej siostry, licząc, że dziennikarz odnajdzie w niej siebie i jednocześnie chętnie zgodzi się na wywiad w domu Lindy. Znaczna akcja książki toczy się właśnie podczas tego spotkania – Linda i Victor toczą pasjonujący pojedynek na słowa, w którym to ona jest górą. Ale „Pułapka” to książka z intrygującymi zwrotami akcji i do samego końca nic tu nie jest pewne. Autorka kilkukrotnie zwodzi czytelnika, który wiele razy może zmienić zdanie na temat tożsamości mordercy, szkoda jednak, że w tej grze z czytelnikiem Raabe nie poszła o krok dalej, a zamiast tego ją sobie w pewnym momencie zwyczajnie odpuściła.

Dobrym posunięciem było natomiast włączenie do fabuły motywu książki w książce. Z historią Lindy przeplatają się fragmenty jej powieści, które płynnie ją uzupełniają i pomagają poskładać tę układankę w całość. Pomagają też budować napięcie, gdyż następują zazwyczaj po emocjonująco kończących się rozdziałach, kiedy czytelnik już chciałby wiedzieć, co będzie dalej, a tymczasem musi na dalszy bieg wydarzeń poczekać. Pomysł to oczywiście nie nowy, ale w tym wypadku warto go było wykorzystać.

Melanie Raabe to debiutantka i jej „Pułapka” to debiut udany, choć nie pozbawiony słabszych momentów. Styl i język autorki nie powalają wyrafinowaniem, a sama intryga nie jest jakoś szczególnie misternie skonstruowana, ale dobra historia, ciekawa bohaterka i nuta oryginalności wystarczą, by książka stała się hitem w swoim gatunku. Może nie na miarę „Zaginionej dziewczyny” czy innych „…dziewczyn” (a wyczuwam taki zamysł wydawcy), ale książką, która dostarczy czytelnikom sporo rozrywki, a w wypadku thrillerów o to przecież chodzi.

Malwina Sławińska