Viral
ew_cia

Co byś zrobiła, gdyby twoją najgorszą wpadkę zobaczył cały świat? Jak dotąd w sieci widziało mnie 23 096 osób. Wśród nich moja mama, mój tata, moja młodsza siostra, babcia, druga babcia, dziadek, szef, mój nauczyciel biologii z szóstej klasy i chłopak James. Gdy Leah Oliphant-Brotheridge i jej przybrana siostra Su jadą na wspólne wakacje do Magaluf, żeby świętować zdaną maturę, do domu wraca...

Co byś zrobiła, gdyby twoją najgorszą wpadkę zobaczył cały świat?

Gdy Leah Oliphant-Brotheridge i jej przybrana siostra Su jadą na wspólne wakacje do Magaluf, żeby świętować zdaną maturę, do domu wraca tylko Leah. Jej siostra - przykładna, zdolna uczennica i chluba rodziny - zostaje za granicą, skompromitowana i przerażona. Do sieci trafił filmik, na którym Su po pijanemu dopuszcza się czynności seksualnych w nocnym klubie. I wszyscy go widzieli.

Matka dziewczynek, Ruth Oliphant-Brotheridge, szanowana sędzia, jest wściekła. Jak mogło do tego dojść? Czy będzie w stanie wymierzyć sprawiedliwość mężczyźnie, który wykorzystał jej niewinną córkę? Jaką rolę odegrała w tym wszystkim Leah? Czy Ruth zdoła odnaleźć Su i sprowadzić do domu, jeśli ona wcale nie chce zostać odnaleziona?

źródło opisu: http://platon24.pl

źródło okładki: http://platon24.pl

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 500

Alkohol, narkotyki i seks, czyli wakacje na Majorce

Świat jest miejscem niebezpiecznym nie tylko z powodu tych, którzy czynią zło, ale również tych, którzy na to patrzą i nic nie robią.

Albert Einstein

Wiecie co to jest marketing wirusowy (ang. viral marketing)? Jest to specyficzny rodzaj działań marketingowych, polegających na zainicjowaniu sytuacji, w której potencjalni konsumenci będą sami między sobą rozpowszechniać informacje dotyczące firmy, usług czy produktów. Przykładem marketingu wirusowego mogą być zabawne lub intrygujące filmiki lub zdjęcia reklamowe, które użytkownicy Internetu rozsyłają między sobą.

I właśnie ofiarą takiej mniej więcej działalności padła główna bohaterka książki Helen FitzGerald. A także pośrednio wszystkie bliskie jej osoby.

Tematem przewodnim „Wstydu” jest portret rodziny przed i bezpośrednio po traumie, jaką niewątpliwie jest gwałt. Całe to wydarzenie odbija się znacząco na zdrowiu fizycznym i psychicznym wszystkich jej członków. Bohaterowie starają się odzyskać utraconą równowagę, ale szum medialny i publiczna nagonka tylko pogarszają ich sytuację i w konsekwencji prowadzą do fatalnych w skutkach wydarzeń.

Są jednak i dobre strony tego feralnego incydentu w Magaluf. Główna bohaterka zostaje zmuszona do spojrzenia w głąb siebie i uczy się dystansu. Na oczach czytelnika Su z żyjącej pod kloszem dziewczyny przekształca się w zahartowaną młodą kobietę.

Albert Einstein

W swojej książce autorka porusza m.in. problem przynależności narodowej. Z kartek aż krzyczy potrzeba akceptacji i chęć znalezienia swojego miejsca w społeczeństwie. FitzGerald udziela także rad jak należy postępować (i czego należy unikać) po adopcji dziecka pochodzącego z innego kraju i wywodzącego się z zupełnie innej kultury. Słowa Su: Uwaga do przyszłych rodziców adopcyjnych dzieci koreańskich: jeśli chcecie, aby wasze słoneczko miało koszmary nocne, udekorujcie mu pokój jak wyżej - odnoszące się do wystroju jej pokoju dziecinnego (motywy koreańskie były tam wszechobecne), pokazują jak bardzo jej przybrani rodzice starali się, aby nie wstydziła się swojej odmienności.

Kolejnym poruszanym problemem jest znacząca rola Internetu w kształtowaniu się społeczności. Niestety środowisko młodzieżowe jest szczególnie narażone na jego wpływ. W dobie Internetu i portali społecznościowych praktycznie przestano się liczyć z prawem człowieka do prywatności. Obecnie każdy może umieścić w sieci materiały kompromitujące inną osobę. A bądźmy szczerzy – ludzie lubują się w cudzych nieszczęściach. Czemu inaczej można przypisać taką popularność brukowcom i portalom plotkarskim? Warto również wspomnieć o zagrożeniach jakie niosą (szczególnie!) dla młodych ludzi alkohol i narkotyki. No i przypadkowy seks.

Mimo trudnej tematyki książkę czyta się szybko; za to, że czytałam ją przez pięć dni, obwiniam nawał pracy papierkowej i chwilową awersję do słowa pisanego. Narracja jest prowadzona z perspektywy pierwszej lub trzeciej osoby w zależności od postaci, której rozdział jest poświęcony. Autorka przeplata przeszłe wydarzenia z teraźniejszymi, co może wywoływać trochę chaotyczne wrażenie, ale pozwala stopniowo poznawać bohaterów i lepiej wczuć się w ich sytuację. Słownictwo jest bardzo mocne – FitzGerald pokazuje do jakiego stopnia wulgaryzmy wkradły się do potocznego języka, bezlitośnie go kalecząc. Przede wszystkim dotyczy to młodych ludzi. Dla potwierdzenia moich słów wstawiam cytat z samego początku książki: To ona [Lea] używa przekleństw w zdaniach, które byłyby bardziej wymowne bez nich.

Jedyną istotną wadą tej powieści – wulgarność pomijam ze względu na tematykę – są postaci. Prawie wszyscy bohaterowie zachowują się według tego samego wzorca. Gdyby nie imiona, ciężko by było stwierdzić kto jest kim. Dla mnie bardzo ważni są barwni i dynamiczni bohaterowie. Cóż… metamorfozy były więc nie będę pomstować w nieskończoność, ale zastanawiam się czy w innych książkach australijskiej Szkotki też występuje ten problem.

Podsumowanie? Książka jest bardzo na czasie; porusza wiele istotnych i niewygodnych kwestii. A ponieważ Helen FitzGerald przez ponad dekadę pracowała jako kurator społeczny i jest matką dwójki dzieci, uważam że jej wiedza i doświadczenie czynią ją odpowiednią osobą do napisania tego typu pozycji.

Natalia Neisser

PS. Jeśli planujesz wysłać swoje nastoletnie dziecko samo na wakacje, koniecznie przeczytaj „Wstyd” Helen FitzGerald, a potem opowiedz mu o tej książce lub (jeszcze lepiej) daj do przeczytania. Z pewnością wyciągnie z niej wnioski.

Lidia | 2019-09-05
Przeczytana: 05 września 2019

Kasia | 2019-07-09
Przeczytana: 2019 rok

Trafiłam przypadkiem na ten tytuł i od razu mi się przypomniało, że już to czytałam. I trochę zdziwiła mnie tak niska ocena tej książki, bo ja wspominam ją raczej dobrze... Temat na czasie, wciągająca historia - naprawdę dobeze mi się to czytało.

Ryszard Pałka | 2019-05-12
Przeczytana: 12 maja 2019

Niby ciekawa.Temat intrygujący chociaż dla mnie niezrozumiały.Jednym słowem taaakie sobie czytadło

ByMagdalena | 2019-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Jeżeli to miał być kryminał czy literatura akcji to zdecydowanie nie wyszło. Książka bardzo monotonna, bez większych zwrotów akcji, wciągająca na zasadzie "niemożliwe, żeby to było wszystko". Główna bohaterka absolutnie rozmyta. Wszystkie postaci są stereotypowe, bez żadnej cechy szczególnej. Główna bohaterka, kujonka, wylatuje na wakacje ze swoją liberalną siostrą przyrodnią i tam popełnia życiową gafę, która ląduje w internecie. Dziewczyna zaszywa się nie wiadomo gdzie, ale organy ścigania nie uznają jej zaginięcia. Poszukiwań podejmuje się tylko rodzina. Bardzo restrykcyjna matka wysyła córkę za granicę, by ta szukała siostry...
Zmordowałam do końca, ale czas uważam za stracony.

ogarbejbe | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Żeby napisać tak słabą książkę na tak ważny temat to trzeba mieć talent. Bohaterowie bez wyrazu, nikogo nie lubisz, wszyscy dysfunkcyjni, każdy irytuje. Zachowania jakieś bezsensowne. TRAGEDIA. A zapowiadało się pięknie.

Marika Bednarek | 2018-02-02
Przeczytana: 2017 rok

Mało skomplikowana, słownictwo proste,. Książka napisana jak dla dzieci z podstawówki

InnieMinnie | 2017-12-10
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Książka ciekawa, czyta się ją łatwo, wciąga. Porusza aktualny temat - popularność mediów społecznościowych i you tube'a. Dodatkowo skupia się na odkrywaniu własnej tożsamości przez główną bohaterkę. Jednakże nie dostarcza ona głębokich analiz psychologicznych postaci, raczej skupia się na akcji.

Gosia | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Książka mnie nie zachwyciła, ale też nie zniechęciła, w każdym razie dobrnęłam do końca. Historia trudna, ku przestrodze dla tych, którzy za bardzo pozwalają otoczeniu sobą manipulować, a także zbyt szybko popadają w upojenie alkoholowe i nie tylko. Czasem jeden niewinny drink postawiony przez nieznajomego, może się okazać życiowym błędem. Niestety Su za chwilę zapomnienia zapłaciła surową karę. Mimo, iż początkowo wydaje się, że ucieka tylko aby ludzie zapomnieli o tym co się wydarzyło, to jednak czytając dalej odkrywamy jak wielką krzywdę wyrządzili jej inni. Konsekwencje głupiego filmiku odczuwa cała jej rodzina.
"Wstyd" to historia nie tylko o tym, jak jeden film umieszczony w sieci może zrujnować komuś życie, ale to także osobista relacja młodej Koreanki, adoptowanej przez angielską rodzinę. Su pragnie poznać swoją rodzoną matkę, ale okazuje się, że pewnych rzeczy nie należy ruszać, jeśli ma się kochających rodziców, którzy Cię wychowali. Prawda o jej prawdziwej matce okazuje...

⚜Alva⚜ | 2017-11-04
Przeczytana: 26 października 2017

Przeczytane, odłożone, zapomniane.

Więcej powiedzieć nie mogę, nie potrafię.
Zaczynając lekturę tej książki pomyślałam, że może być ona naprawdę ciekawa i dobra. Ha! Moje nadzieje szybko się ulotniły, a ostatni rozdział zawiódł. Koncepcja, muszę przyznać, bardzo mnie zaintrygowała. Wpadka, ucieczka, walka o córkę... Idea godna podziwu.
Ale... coś było nie tak, coś mi nie pasowało.
Styl, jakim została ta książka napisana? Może chaos, jaki w niej wyczułam?
Moim zdaniem mogło być z tego coś dobrego, ale - najzwyczajniej w świecie - nie wyszło.

Anna | 2017-10-12
Na półkach: Przeczytane, Poczekalnia, 2017
Przeczytana: 11 października 2017

To, co mi zostanie z tej książki to: przestroga, niesmak że ludzie tak postępują, walka rodziców o dziecko. Przeraził mnie fakt, że ośmieszona została tylko dziewczyna, która dopuszcza się kompromitujących czynów. Nikt nie powiedział ani jednego złego słowa o mężczyznach, którzy ochoczo, zbiorowo i przed kamerą zdecydowali się wykorzystać pijaną i naćpaną dziewczynę. Nikt nie powiedział nic złego o znajomych tej dziewczyny, którzy radośnie patrzyli na to co robi i jeszcze ją dopingowali, uprzednio dosypując narkotyku do drinka. Nikt nie potępił nakręcania takiego filmu i pokazania go światu. Nikt. Nikt, poza matką. Nie żebym usprawiedliwiała Su, bo ona jest odpowiedzialna za swoje czyny, ale dla mnie oczywistym jest, że pozostali, biorący udział w tym przedsięwzięciu, są równie winni. Jak to łatwo i śmiesznie dziś komuś zrujnować życie. Jak to łatwo powiedzieć o takiej Su, że to dziwka. A różnica często polega na tym, że Su miała pecha i jej sekstaśma wyszła na jaw, a koleżanki...