Jedyne wyjście

Wydawnictwo: Burda Książki
The Exit
ew_cia

Niektórzy ludzie uwielbiają pożegnania… Dwudziestotrzyletnia Catherine zajmuje się głównie przesiadywaniem na Facebooku i flirtowaniem z chłopakami, dlatego też zmuszona przez swoją matkę dość niechętnie przyjmuje pracę w miejscowym domu spokojnej starości. Wkrótce odkrywa jednak, że jej nowe miejsce pracy skrywa wiele tajemnic. Jedna z pensjonariuszek, osiemdziesięciodwuletnia Rose, jest...

Niektórzy ludzie uwielbiają pożegnania…

Dwudziestotrzyletnia Catherine zajmuje się głównie przesiadywaniem na Facebooku i flirtowaniem z chłopakami, dlatego też zmuszona przez swoją matkę dość niechętnie przyjmuje pracę w miejscowym domu spokojnej starości. Wkrótce odkrywa jednak, że jej nowe miejsce pracy skrywa wiele tajemnic. Jedna z pensjonariuszek, osiemdziesięciodwuletnia Rose, jest przekonana, że w pokoju numer 7 dzieje się coś niepokojącego, a jej własne życie znajduje się w niebezpieczeństwie. Tylko że Rose cierpi na demencję, więc co ona tam może wiedzieć i kto by jej w ogóle uwierzył. Gdy Catherine zaczyna sprawdzać teorie Rose, na jaw wychodzą przerażające fakty. Czy Catherine zdoła się dowiedzieć, co tak naprawdę dzieje się w murach domu opieki?

źródło opisu: http://bonito.pl

źródło okładki: http://bonito.pl

Marta | 2016-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2016 rok
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Oczekiwałam czegoś lepszego i niestety zawiodłam się na tej książce. Co prawda pomysł ciekawy, jeszcze czegoś takiego nie spotkałam, i czyta się dobrze, ale liczyłam na więcej.

Helluo_librorum | 2018-09-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2018

"Jedyne wyjście" nie jest klasycznym thrillerem. Właściwie to bardziej powieść obyczajowa, dramat, niż dreszczowiec. Sprawa tajemniczego pokoju numer siedem jest jedynie mglistym tłem dla wydarzeń, które rozgrywają się na pierwszym planie. Nie uważam tego jednak za wadę. Podobało mi przedstawienie tego, jak człowiek może zmienić się pod wpływem dramatycznych życiowych sytuacji, a także poruszenie trudnego tematu choroby, śmierci i demencji. Irytowało mnie to, jak akcja była spowalniana lub wręcz zatrzymywana przez wciąż powracające wspomnienia Rose z przeszłości. Zabieg ten miał jednak swoje uzasadnienie - domyślam się, że podobną irytację może czuć człowiek, który nie jest jest już w stanie przypomnieć sobie tego, co jeszcze przed chwilą miał zamiar zrobić.
Niestety, wiele do życzenia pozostawia zakończenie powieści. Dokładnie w momencie, w którym napięcie sięgnęło zenitu pojawiły się podziękowania. Zabrakło postawienia kropki nad "i", kilku dodatkowych stron na...

monweg | 2016-12-05

Trzymaj się z dala od pokoju numer 7.

Catherine Mann, samolubna i niedojrzała dwudziestotrzylatka jest jedną z dwóch głównych bohaterek najnowszej powieści Helen FitzGerald Jedyne wyjście. Drugą jest starsza kobieta, pisarka i ilustratorka książek dla dzieci Rose Price, obecnie zamieszkująca jeden z pokoi w domu opieki „Zielona Przystań”. Rose cierpi na chorobę Alheimera, więc raz żyje w rzeczywistości i ma osiemdziesiąt dwa lata, by za chwilę przenieść się do swojego dzieciństwa, przeżywając ciągle i ciągle ten sam moment, jako dziesięciolatka.

Na pewno zastanawiacie się w tym momencie co wspólnego może mieć staruszka z demencją z dziewczyną, dla której najważniejsze jest jej własne dobro i bardziej żyjącej w mediach społecznościowych niż naprawdę. Otóż bardzo wiele, bo oto Catherine, zmuszona przez matkę rozpoczyna pracę właśnie w „Zielonej Przystani” (de facto nazwa cudowna, sielska i anielska, tylko brać i się przenosić na stare lata do takiego ośrodka).

Jedyne wyjście...

Agnieszka | 2017-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2017

Rose miała siostrę,która umarła,gdy ona popłynęła po pomoc.I ciągle jej te myśli wracają,wspomnienia.Teraz jest w Zielonej Przystani.Tam sie nia opiekują.Jest z perspektywy jak ma 80 lat i jak ma 10 lat.I z perspektywy Catherine.
Catherine zmuszona jest do pracy w domu opieki.Opiekuje się Rose.Musiała wydorośleć i stać się bardziej odpowiedzialna.Rose cierpi na demencję w tym,że nie każdy jej wierzy w to co mówi.Np w to,ze coś złego się dzieje w pokoju nr 7.Rysuje mroczne rysunki,gdzie widnieje pokój nr 7.Catherine wreszcie sprawdza co się dzieje.Kim jest Marcus?Co knuje z innymi?Czy to na pewno spokojne miejsce?Jakie grozi niebezpieczeństwo? Przeczytaj

Fragiles | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Znalezienie odpowiednich słów po zakończeniu tej 'książki' nie jest łatwe. Sięgając po nią spodziewałam się thillera, momentami z zabawnymi opisami sytuacji przez główną narratorkę,ale na pewno nie tego co tam znalazłam! Jakby nie wystarczająco dołująca była fabuła tocząca się w domu opieki,to dorzucono tu jeszcze nieuleczalną chorobę bardzo szybko postępującą. Oczywiście w momencie w którym zdążyłeś przyzwyczaić czy polubić bohaterów, bo szczerze o wiele łatwiej jest uśmiercić postać niż przyznać,że hej oni mają toksyczno-patologiczne relacje i zamiast przedstawić jakieś racjonalne wyjście ładujemy go do piachu. Genialne! Po co się trudzić? A potem dorzucić 50 stron dramatu wiecie przebieg choroby,rozpacz,wyparcie itd. I oczywiście finał, który wcale nie jest dewiacją. Moja recenzja brzmi zapewne chaotycznie,ale ma na celu ostrzec innych którzy maja podobne oczekiwania,zanim wciągną się w fabułę. Bo nie jest to tylko thriller. Dla mnie to dramat z domieszką thrillera, podciągany...

Ashka | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

23-letnia Catherine, dla której liczą się przede wszystkim znajomi i internet, za namową matki podejmuje pracę w domu opieki. Tam poznaje Rose, znaną ilustratorkę i autorkę książek dla dzieci. Staruszka cierpi na demencję, często traci kontakt z rzeczywistością, a jej umysł raz po raz wraca do przykrego wydarzenia z dzieciństwa. Rose uparcie twierdzi, że w domu opieki, w pokoju numer 7, dzieje się coś złego, ale kto by tam wierzył chorej na demencję staruszce. Jednak Catherine w końcu postanawia sprawdzić, co wzbudza niepokój staruszki. Wkrótce jednak przychodzi jej zmierzyć się nie tylko z tajemnicami domu opieki, lecz i z własnym dramatem.

Opis książki był taki obiecujący… I jeszcze informacja, że to thriller psychologiczny, nastawiałam się więc na dobrą lekturę. A tu klapa. Catherine, główna bohaterka, strasznie mnie irytowała - płytka i głupia dziewucha, co z tego, że w trakcie książki niby przechodziła jakąś przemianę. Rose Price była w porządku, jak była sobą, natomiast...

Szkolny_Klub_ | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Helen Fitzgerald jest pisarką i scenarzystką pochodzącą z Australii. Jej książki skierowane są głównie do młodzieży. Autorka m.in. książki pod tytułem "Wstyd", którą pokochało wielu Polaków.

Catherine jest 23-letnią dosyć zbuntowaną dziewczyną, która za namową swojej matki podejmuje się pracy w domu spokojnej starości. Nie jest zachwycona tą posadą, a na dodatek opiekować ma się osiemdziesięciodwuletnią kobietą. Rose choruje na demencję i uparcie twierdzi, że w pokoju numer 7 dzieje się coś złego, a jej życiu grozi niebezpieczeństwo. Ze względu na jej chorobę nikt nie wierzy Rose, jednak Catherine postanawia sprawdzić jej teorię.

Książka na początku była trudna do zrozumienia, zwłaszcza przez przeskoki pomiędzy wcieleniami bohaterki. Po czasie jednak czytało mi się ją dobrze. Sama treść choć bogata nie przypadła mi do gustu. Spodziewałam się od tej książki więcej, jednak dla fanów thrillerów może być warta przeczytania.
Julia, lat 16
źródło:...

Monia323 | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Liczyłam na mocny thriller. Generalnie nic ciekawego się nie działo. Ciągle to samo. Praktycznie zero napięcia. Mega rozczarowanie.

naneeczkaa | 2018-05-15

No cóż, starałam się dotrzeć do końca jednak nie byłam w stanie. Utknęłam na 100 którejś stronie i dalej nie byłam w stanie iść. Temat książki kompletnie mnie nie wciągnął, a miałam ochotę na coś więcej, po opisie jaki przeczytałam. Styl autorki, nie mogłam się przyzwyczaić, a na dodatek główna bohaterka, strasznie irytująca bez większych aspiracji. Dialogi wyprane z emocji. Nie tego oczekuję od książki.

Alex | 2016-11-06
Przeczytana: 29 października 2016

Dojrzałość nie jest słowem występującym w życiowym słowniku Catherine, dobra zabawa i zakupy, w różnej odmianie, za to jak najbardziej mają w nim stałe miejsce. Niestety czasem należy zrobić wyjątek, tym razem jest to pójście na rozmowę kwalifikacyjną do miejsca wskazanego przez matkę. Zajęcie w domu opieki na pewno nie widnieje na liście priorytetów dziewczyny, jednak trzeba się dostosować, przynajmniej na chwilę, do wymogów rzeczywistości i stworzyć pozory by mieć święty spokój i nadal żyć jak do tej pory. Rose jest dla niej nikim więcej niż obowiązkiem, po prostu pensjonariuszką, którą ma się opiekować w godzinach pracy i przysparzającą problemów na dodatek. Starość i choroba nie są elementami, goszczącymi zbyt często w życiu Catherine, zresztą w tym temacie ma wyrobione zdanie, niepoprawne politycznie, lecz nie bierze tego do siebie. Grunt, że jakoś daje sobie radę, chociaż łatwo nie jest, no i jeszcze ta Rose ze swoimi rysunkami i opowieściami o pokoju z numerem siedem. Co w...