Spójrz na mnie

Albatros
2016-09-28
2016-09-28
Maria Gębicka-Frąc
dla kobiet dzieciństwo literatura amerykańska miłość powieść obyczajowa prześladowanie relacje damsko-męskie stalking wspomnienia
Inne

Mimo, że pierwsza, to na pewno nie jest to ostatnia książka Nicholasa Sparksa, którą przeczytałam. Od tej książki nie spodziewałam się zbyt wielu zwrotów akcji i... Zdziwiłam się! Autor w mistrzowski sposób połączył tu trzymający w napięciu thriller i wzruszający romans. Książka pokazuje, że nikt z nas nie jest idealny, żadne życie perfekcyjne, miłość niespodziewana, a nasz codzienny spokój... względny. Nigdy nie wiesz, co czai się za rogiem: miłość, czy przestępstwo?

Dwa światy ,jedna miłość . Ciekawa książka trochę z wątkiem kryminalnym. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka super, jednak zakończenie mogło być o 2-3 strony dłuższe 😁

Książka super, jednak zakończenie mogło być o 2-3 strony dłuższe 😁

Dawno nic nie czytałam autorstwa Sparksa a szkoda. Jest to jeden z moich ulubionych autorów. Tym razem w powieści jest poruszony problem uporczywego nękania tzw. stalkingu. Maria to młoda kobieta, która pracuje w kancelarii prawniczej. Poznaje Colina mężczyznę z trudną przeszłością a wokół niej zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Kto jest tajemniczym prześladowcą? Jak potoczą się losy bohaterów?
Książkę czyta się niezwykle szybko, każdy rozdział jest pisany z perspektywy Colina i Marii . Autor solidnie przygotował się do tematu. Z pewnością byłaby z książki niezła ekranizacja. Zachęcam do lektury.

Niby 500stron, ale tak naprawdę bez żadnego uszczerbku dla historii, autor mógł zmieścić się na 200 stronach, spokojnie. Dopiero końcówka trochę nadrobiła monotonny początek spotkania dobrej dziewczyny i chłopaka z przeszłością, historia, która nie wniosła niczego nowego. Ot, książka na klikną zimowych wieczorów, bez zachwytów.
A może to po prostu ja wyrosłam już z twórczości pana Sparksa, wszystko wydawało mi się potraktowane „po łebkach”

A może to po prostu ja wyrosłam już z...

Moje drugie spotkanie z tym autorem. Chciałem po prostu przekonać się, raz jeszcze, jak on pisze... No i owszem, pisze ok - w sensie, że poprawnie, przejrzyście: lekko i łatwo się czyta.

Niestety, poza poprawnym, przystępnym stylem nie znajduję u niego nic więcej. Podobno to autor romansideł na wyższym poziomie niż różne inne bzdety z tego gatunku a na dodatek, słyszałem że potrafi "przyprawić" swoje fabułki pewną dozą ciekawego tła obyczajowego a czasem nawet sensacyjnego. Może i tak - nie wiem, bo tym razem nie doczekałem... Po parudziesięciu stronach miałkiego i monotonnego, jak dla mnie, aczkolwiek przystępnie napisanego, tekstu po prostu mi się znudziło.

No widać, najwyraźniej romansidła, nawet takie na nieco wyższym poziomie i przyprawione odrobiną sensacji, to jednak nie jest nic dla mnie...

Produkcje pana Sparksa niewątpliwie odróżniają się in plus od harlequinów czy typowych romansowych wypocin których zalegają na półkach tysiące, ale mimo to - nie polecam. Mnie osobiście to nudzi i nic mi nie wnosi. Monotonia i blablanina... Jednak szkoda czasu, według mnie. No i musiałbym się zmusić, żeby to dokończyć - a niby po co...?

To co się tu działo było niesamowite. Przyznam że udało mi się rozwiązać zagadkę szybciej niż główne postacie. A tak ogólnie to bardzo mi się podobało. Cały ten stalking i różnego rodzaju zastraszanie dawało super klimatu książce. Polecam bo można na prawdę nie źle się w tą historię wczuć.

Bardzo przyjemna książka. Miło było poznać autora w takim wydaniu.

Bardzo przyjemna książka. Miło było poznać autora w takim wydaniu.

Ta książka trzyma w napięciu do samego końca. Nerwy , które napięte są do granic możliwości nie pozwalają odłożyć książki nawet na moment. Ja się czyta do końca na jednym oddechu . Polecam bardzo.

Czytając tę książkę zastanawiałem się dlaczego książki Sparksa nie są bardziej popularne wśród młodych mężczyzn. Główny bohater idealnie wpisuje się w nowoczesne "coachowe" standardy: trudna przeszłość, ale dzięki uporowi i ciężkiej pracy studiuje żeby zdobyć lepszą pracę, w wolnym czasie trenuje MMA, jest męski wręcz do bólu, nawet nie lubi dużo mówić. Równocześnie proza Sparksa mogła by młodych chłopaków czegoś nauczyć o tym czego kobiety oczekują: emocjonalnej otwartości, umiejętności przyznania się do błędów, opanowania. Fabuła to na początku romans, natomiast z czasem zmienia się w thriller (podobnie jak w "Bezpiecznej Przystani"). Chyba jest to jedna z tych bardziej zapadających w pamięć.

• Nicholas Sparks
  • 2017