Spójrz na mnie

Albatros
2016-09-28
2016-09-28
Maria Gębicka-Frąc
dla kobiet dzieciństwo literatura amerykańska miłość powieść obyczajowa prześladowanie relacje damsko-męskie stalking wspomnienia
Inne

Sam początek był dość nudnawy. Myślałam, że to typowe romansidło, ale przebrnęłam i mniej więcej od 1/4 książki akcja zaczęła się fajnie rozkręcać. Jak tylko Marię zaczęła "doganiać" przeszłość nie mogłam się już oderwać, bo książka z romansu nagle stała się lekkim thrillerem. Byłam zaskoczona w trakcie czytania. Lubię, gdy książka nie jest przewidywalna, dlatego mogę śmiało powiedzieć, że polecam.

Ta historia niestety...nie porwała mnie. Książkę czytało się przyjemnie lecz czegoś brakowało, nie było tego wow...

Na temat książek Nicholasa Sparksa można pisać naprawdę wiele. Jest to pisarz z tak zwanej górnej półki, gdyż poza Noblem zdobył chyba wszystkie możliwe nagrody amerykańskie. Mówi się też o nim, że jest mistrzem obyczaju i mogę się z tym stwierdzeniem zgodzić. Za powieści pt. „Wybór” czy „We dwoje” ma u mnie naprawdę wielki plus- podczas lektury rzewnie płakałam, co zapewne było zamysłem autora. Zdarza się jednak, że Sparks nie poprzestaje wyłącznie na wzruszającej historii obyczajowej, gdyż dodaje jeszcze elementy thrillera czy nawet kryminału. Tak właśnie jest w przypadku powieści pt. „Spójrz na mnie”. Od razu uprzedzam, że książka jest dość obszerna (ponad 500 stron), ale nie to jest najistotniejsze. Aby zrozumieć wszystkie wątki, trzeba poświęcić trochę więcej czasu i naprawdę skupić się na fabule. Czytelnik nie może niczego pominąć, bo nawet najmniejszy szczegół istotnie wpływa na to, co dzieje się w życiu głównych bohaterów. Jeśli zatem macie chętkę na powieść z bardzo dużą dozą śledztwa- serdecznie zapraszam do lektury.

Maria i Colin to główni bohaterowie powieści. Ona to utytułowana prawniczka, która cieszy się ze swojego zawodu, ale za to ma problemy z szefem. Ken, bo tak mu na imię, lubi nachodzić młode stażystki czy inne pracownice, a wszyscy dobrze wiemy, że każdy chce zachować swoje stanowisko pracy i przy tym trudno jest przeciwstawić się szefowi. Maria pochodzi także z bardzo tradycyjnej, meksykańskiej rodziny. Jej rodzice prowadzą dobrze prosperującą restaurację, są wierni zasadom, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje damsko-męskie. Główna bohaterka ma także siostrę, Serenę, z którą to żyje w jak najlepszej komitywie. Może to niektórych dziwić, bo kobiety są jak ogień i woda. Serena ma mnóstwo zapału do życia, nie stroni od zabaw, podczas gdy Maria przy niej uchodzi za szarą myszkę. Los sprawi, że to właśnie dzięki szalonej Serenie Maria spotka na swojej drodze Colina. Tu zaczynają się schody, i to ogromne, ponieważ Colin może przerażać niejedną osobę, a już zwłaszcza kobietę czy konserwatywne rodziny. Mężczyzna jest zawodnikiem MMA, jest zatem często posiniaczony, obolały, a wiele tatuaży na jego umięśnionym ciele może wywołać dreszczyk emocji. Na domiar złego, Colin od zawsze sprawiał problemy wychowawcze, ale teraz stara się wszystko naprawić i wyjść na ludzi. Szczególnie czytelniczki niech spróbują sobie wyobrazić, że w nocy, na pustej drodze, podczas ulewy, spotykają ogromnego mężczyznę z siniakami na twarzy… Nie brzmi to przyjemnie, nieprawdaż? Co zrobi Mara, która sama nie wymieni sobie koła w samochodzie i nie ma żadnej innej możliwości pomocy? Co będzie, jeśli się dowie, że Colin to znajomy Sereny z uczelni? Czy tak zróżnicowani ludzie mogą w ogóle do siebie pasować? Czy kogoś, kto lubi się bić, można w ogóle obdarzyć zaufaniem? Polecam znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Nie tylko historia zbuntowanego Colina i delikatnej Marii ma tu znaczenie. Kobieta doświadczy, czym tak naprawdę jest stalking. Uprzykrzanie komuś życia wcale nie musi oznaczać przemocy fizycznej. Myślę, że dużo mocniejszy wydźwięk mają anonimowe liściki czy bukiety zgniłych róż pozostawione na wycieraczce. Maria naje się strachu, ojj naje, ale dlaczego ktoś tak niszczy jej psychikę? Czy jest to ktoś z jej otoczenia? Tego zdradzić nie mogę, ale autor zadbał o to, abyśmy od razu wszystkiego się nie domyślili. Prawda nie jest oczywista, za co autorowi należy się plus. Kto zna wcześniejsze tytuły pisarza, ten wie, że warto czytać jego powieści do samego końca. Tylko wtedy doczekamy się rozstrzygnięcia.

„Spójrz na mnie” uważam za powieść udaną, choć wątek kryminalny mogę uznać za nieco przekombinowany. W książce pada bardzo wiele pytań, sugestii, w których ja momentami zaczynałam tonąć. O wiele bardziej interesowało mnie, czy Colin i Maria mogą do siebie pasować, Aż nasuwa mi się powiedzenie pt. NIE OCENIAJ KSIĄŻKI PO OKŁADCE To, że ktoś kiedyś nie radził sobie z agresją, nie znaczy, że do końca życia pozostanie kimś złym. Momentami czułam się też, jakbym czytała książkę Alicji Sinickiej, ale to akurat dobrze, bo autorka także podjęła w swoim tekście temat stalkingu. Zwiędłe róże to bardzo częsty element dręczenia kogoś. Są wręcz upiorne, a im bardziej ofiara się boi, tym lepiej.

W powieści podobał mi się także motyw prawdziwej przyjaźni. Współlokatorzy Colina, Evan i Lily, to książkowe przykłady ludzi serdecznych, pomocnych, po prostu dobrych. Tak samo można powiedzieć o całej rodzinie Marii- meksykańska krew i moralne zasady były dla nich pierwszeństwem. Wpleciony do tekstu język hiszpański to wręcz bajka dla mnie- kocham uczyć się tego języka, bo jest piękny.

Czy polecam tę powieść? Jak już wspominałam- jest to książka zawiła, wymagająca nieco więcej czasu, ale lektura nie będzie straconym czasem.

#WYZWANIE LC2022 - KWIECIEŃ

Maria Sanchez to prawniczka, która pewnego dnia staje się ofiarą stalkingu. Nie ma pojęcia, kto może jej zagrażać i wysyłać głupie liściki. Czy to jej szef, którego zaloty odrzuciła? A może to ktoś zupełnie inny? Czy przeszłość uderzy w nią z podwójną siłą? A gdzie w tym wszystkim jest Colin? Tajemniczy mężczyzna, który ratuje ją z opałów. Czy Maria będzie w stanie zaufać Colinowi? Kim jest tajemniczy prześladowca?

#WYZWANIE LC2022 - KWIECIEŃ

Kazda ksiazka N.Sparksa zaskakuje - uwielbiam styl tego pisarza - jego latwosc łączenia zwrotów i styl który powoduje ze każdy rozdział to jak jedno zdanie . Postać Colina i jego charakter stworzony na potrzeby tej książki idealny - jak niewiele słów trzeba aby być zrozumiałym - "OK" i wszystko jasne. Świetna zabawa na kilka godzin (niestety dość krótka ;) Polecam

Jak to u Sparksa bywa: opowieść o miłości, która wydarza się nagle i spotyka ludzi, którzy mogliby wcale do siebie nie pasować. Oczywiście mają swoje problemy, próbują je razem rozwiązać, co nie do końca jest dobrym wyjściem. Mimo to, angażują się w nie, a to może przynieść kolejne kłopoty.

Emocjonalna. Nic dodać nic ująć. Polecam

Emocjonalna. Nic dodać nic ująć. Polecam

Romans, akcja troszkę kryminał.

Romans, akcja troszkę kryminał.

Sposób pisania Sparksa i opowiadania historii bohaterów jak najbardziej do mnie przemawia. Lubię w przerwie między kolejnymi kryminałami sięgnąć po coś „lekkiego”. Bardzo często pada na tego autora i nigdy nie jestem zawiedziona. Polecam każdą jego pozycje.

Sparks pisze ponadczasowe historie miłosne i ta nie była inna.
Absolutnie uwielbiam to, jak różni się Maria i Colin.
Nie chcę zbyt wiele zdradzać, ponieważ chcę, aby inni czytelnicy jeździli na rollercoasterze emocji, który autor tutaj funduje, ale wiedz, że nie będziesz zawiedziony/a.

Sparks pisze ponadczasowe historie miłosne i ta nie była inna.
Absolutnie uwielbiam to, jak różni się Maria i Colin.