Na skraju strefy. Tom 1

Okładka książki Na skraju strefy. Tom 1 Krzysztof Haladyn
Okładka książki Na skraju strefy. Tom 1
Krzysztof Haladyn Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Fabryczna Zona fantasy, science fiction
Fabryczna Zona
Fabryka Słów
2016-04-15
2016-04-15

Kto lubi klimaty typu Stalker na pewno się nie zawiedzie. Właściwie są to 2 tomy ,które są ściśle ze sobą związane. Mamy tu historię młodego wojaka służącego w białoruskiej jednostce leżącej tuż przy zonie, skażonej po wypadkach w Czarnobylu. Zona pełna jest mutantów, toksycznych roślin i Staletów wyprawiających się tam po artefakty. Książka nieźle napisana ,z tym,że postacie dość schematyczne ,zbyt dużo opisów i zdarzeń nie wnoszących do treści niczego istotnego. Bohater zakochuje się w koleżance z wojska ,przez karty powieści targa ją po zonie ,planują być razem, robi jej dziecko ,tylko po to by na ostatnich kartach powieści uśmiercić ją. Po co? Z braku pomysłu co ma być dalej? W sumie książka taka sobie ,łatwo się czyta ,wartka akcja ,ale ogólnie książka przeciętna.

Mam mieszane uczucia co do książki. Z jednej strony czyta się ją szybko i sprawnie bez większych problemów ale z drugiej strony zaczynają coraz bardziej kolec w oczy małe mankamenty.

Pierwszy który rzuca się w oczy to to, że większość postaci jest niedoświadczona i jest krócej niż miesiąc w strefie zony. A w przeciągu kilku dni przemierzają połowę zony w tym podziemny kompleks bez większego szwanku.
Drugi to to, że przez większość książki mamy ciągły nacisk na bezpieczne poruszanie się po zonie i rzucanie mutrą żeby później na koniec totalnie to zniwelować i biegnąc przed siebie nie zwracając uwagi na żadne anomalie jakie mogą występować jakby ich już nie było w tym świecie.

Stalkerowskie klimaty bardzo fajnie się czyta :)

Stalkerowskie klimaty bardzo fajnie się czyta :)

Przypuszczam, tak na 99,9% że autor w rubryce: Stosunek do służby wojskowej ma wpisane: Nieuregulowany.

Karna jednostka wojskowa, jako Agencja Towarzyska? To już naprawdę spore przegięcie. Bo oczywiście, jak zwykle w powieściach tego autora, opisami taniej erotyki, chce chyba przyciągnąć do swoich wybitnych "dzieł", nieśmiałych, zakompleksionych nastolatków. Rozrywka poniżej pasa. I hektolitry gorzoły... Czyli powiew, żulerskiej patologii. No bo gdzież by inaczej.

Fabuła bardzo rozwleczona jak w jakimś serialu. Moim skromnym zdaniem, wyrzucenie z niej sporej ilości nieistotnych i pominięcie nic nie wnoszących opisów, znacznie poprawiło by poziom odbioru lektury i przyśpieszyło dynamikę całej powieści.
Postacie rozmazane. Poszukująca wyrodnego ojca, który porzucił ją i jej matke - Baba king kong, (specjalistka od puszczania pawi) , to już zupełny zonk. Idziemy na "kontrolera" bo babochłop przeżył jako jedyny, więc jest tera misja do wykonania...

Sztuczne elementy dekoracji i naciągane sytuacje. A wszystko "jak u mamusi" - lekko, łatwo, bez wysiłku.
Wymęczyła mnie ta powieść, a to dopiero pierwszy tom.

Ta lektura, niestety, nie ma żadnego klimatu, ani tym bardziej mistycyzmu zony i sprawia wrażenie, jakby odrobionej na szybko i niechlujnie, pracy domowej...

Tyle w temacie.

Bardzo, bardzo fajna książka! Żałuję, że dopiero w 2023 zabrałam się za "fabryczną zonę". Cieszy mnie, że tu czuć klimat wschodu, Czarnobyla, roku 1986 tylko wszystko we współczesnym/fantastycznym wydaniu. Więcej takich książek poproszę!

Ciekawa, wciągająca, lekko się czyta (jak na taką tematykę),ale nie ma w sobie nic co by się wryło w pamięć.
Jak ktoś lubi te klimaty - warto przeczytać, bo to dobra książką z wartką akcją, jakimś klimatem. Niestety brakuje jakiegoś pazura w tym wszystkim.

Jest to dosyć dobra powieść z gatunku tzw. fikcji "naukowej". Celowo ostatnie słowo ująłem w cudzysłów z uwagi na skrajną stereotypowość przedstawienia naukowców i ich badań w książce. Urządzenie pomiarowe musi oczywiście ładnie świecić, mieć dużo antenek itd. Akcje z mutantami i cała historia poznania Skręta przez Dimę (Sołdata) są ciekawe i nawet zabawne. Szczególnie interesująca jest walka z Krakenem. Nie brak też innych akcji, historii poszczególnych stalkerów, żołnierzy w kompanii karnej umiejscowionej na skraju strefy itd. Szkoda, że polski autor nie wplótł tu jakichś polskich wątków np. z polskim sprzętem wojskowym czy stalkerami z Polski.

Śmieszy mnie też strzelanie z broni palnej wszędzie, również w zamkniętych pomieszczaniach. Podobnie jest z paleniem ognisk. Idiotyczny jest również opis dotyczący tego, że autor "stracił część włosów w Czarnobylskiej zonie". Trzeba mieć problemy psychiczne, by wymyślić taką niedorzeczność.

Na marginesie dodam, że warto w tym kontekście obejrzeć znakomity film radziecki pt.: "Stalker" z 1979 roku. Mutantów tam wprawdzie nie ma, jednak zona jest jak najbardziej.

Wyobraź sobie, że zaczynasz czytać tę pozycję i bierzesz wdech i nie możesz oddychać, bo akcja za akcją. Gdy robisz wydech zdajesz sobie sprawę, że skończyłeś pierwszy tom.
W mojej opinii książka ta jest niesamowita i bardzo przyjemnie się czyta. Jeśli ktoś pamięta grę S.T.A.L.K.E.R. to powinna mu się łezka w oku zakręcić.
Z całego serca polecam, a w międzyczasie zabieram się za drugi tom.

Z całego serca polecam, a w międzyczasie zabieram...

Jedna z lepszych książek jakie czytałem. Autor ma naprawdę dobre pióro. Akcja w książce dzieje się praktycznie cały czas, co chwilę osiągając punkty kulminacyjne, by na parę stron zwolnić i znów przyśpieszyć. Autor wplótł w fabułę smaczki militarne, ale nie na tyle by znudzić czytelnika. Wszystko tutaj dzieje się po coś. Zdecydowanie na plus działa fakt, że nie jest to książka, w której znajduje się duża ilość opisów miejsc czy sytuacji. Sami możemy sobie wykreować wygląd danego terenu zony, czy to na podstawie gier, czy opuszczonych miejsc z ruinami budynków - bo któż z nas nigdy w takim miejscu choć raz nie był?
Mimo że była to moja pierwsza przygoda z zoną, z pewnością do niej powrócę w drugiej części, czy poprzez inne książki z serii. Aż szkoda, że autor nie ma więcej książek na dorobku. Polecam wszystkim, którzy szukają naprawdę dobrej pozycji dziejącej się w Strefie Wykluczenia.

Nigdy nie sądziłem że ktoś może dorównać mistrzom Gołkowskiemu i Noczkinowi, ale pan Haladyn stworzył wspaniałe i ciekawe dzieło które czytam już drugi raz (i na pewno nie ostatni).
Zona jest tutaj taka jaka powinna być, surowa i niebezpieczna, postacie poboczne jak i główne są ciekawe a historia Soldata wciąga niczym wyżymaczka. Całość jest pisana prostym językiem bez przesadnych ilości przemyślę.
Miłym akcentem też są małe nawiązania do książek innych autorów stalkerskiego uniwersum.

• Fabryczna Zona
  • Postapokalipsa